Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 106
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 106 of 114 FirstFirst ... 65696104105106107108 ... LastLast
Results 1,576 to 1,590 of 1696
  1. #1576
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Είσαι καλύτερα;
    Ούτε ξέρω πραγματικά

  2. #1577
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    τι να σου πω. δεν έχω καμία σχέση με τη ψυχιατρική κ τη ψυχολογία. κάτι μου είπε για κάτι έρευνες που το αποδεικνύουν, αλλά ούτε καν πρόσεχα. προσπαθούσε να με πείσει ότι έχω διπολική, αλλά ο εγκεφαλός μου αρνούνταν να την ακούσει
    Μήπως δεν κατάλαβες καλά τι σου έλεγε; Σου έλεγε ότι έχεις διπολική ή ότι έχεις οριακή;

  3. #1578
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ούτε ξέρω πραγματικά
    Οταν θα περάσει η καταιγίδα και μπορέσεις να το δεις πιο ψύχραιμα, θα δεις ότι θα είσαι καλύτερα.

  4. #1579
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Μήπως δεν κατάλαβες καλά τι σου έλεγε; Σου έλεγε ότι έχεις διπολική ή ότι έχεις οριακή;
    είπε ότι η οριακη είναι μέρος της διπολικής και ακόμα δεν αποφάσισε αν έχω οριακή ή διπολική. αλλά σίγουρα λέει κάτι έχω. αλλά έχω και αυτισμό, και ptsd, και αποφευτική, και ναρκισσιστική. αυτά είναι τα λόγια της ψυχιάτρου μου. οπότε μάλλον τίποτα δεν έχω.

  5. #1580
    https://youtu.be/sjh1efKqlPg επειδή κατά καιρούς έχουμε αναφέρει πως δεν υπάρχει πληροφορία στα ελληνικά, το κανάλι της συγκεκριμένης ψυχοθεραπευτριας αναφέρει αρκετή πληροφορία για την χειριστικοτητα, ναρκισσιστικές κλπ διαταραχές αλλά και για το «καλό παιδί» και τις σχέσεις συνεξάρτησης. Προσωπικά με βοηθάει πολύ στο να καταλάβω κάποια πράγματα για τον εαυτό μου και την κατάσταση που βιώνω τώρα.

  6. #1581
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Διάβασα με προσοχή τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός και δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το ¨μίσος¨ για τους ανθρώπους με οριακή διαταραχή. Οι μισοί έχετε κάνει διάγνωση από μονοί σας και παρ’ όλα αυτά έχετε γράψει πάρα πολλά μηνύματα για το ποσό χειριστικοί είναι οι άνθρωποι με οριακή διαταραχή και πόσο σας έχουν βλάψει. Εγώ καταλαβαίνω ότι προσπαθείτε να βρείτε μια δικαιολογία για να νιώσετε λίγο καλύτερα που τα υπομένατε όλα αυτά.

    Συγγνώμη αν φαίνεται λίγο επιθετικό το μήνυμα μου αλλά θεωρώ πολύ άδικο αυτό που γίνεται σε αυτό το νήμα. Θα ήταν καλύτερα αν γινόταν συζήτηση και από τις δυο πλευρές.

    ΥΓ: Είχα μακροχρόνια σχέση με κοπέλα με οριακή διαταραχή. Διαγνωσμένη από ψυχίατρο.

  7. #1582
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    το μισος ειναι ανελεητο προς τις διαταραχες προσωπικοτητας. και μενα μου ειπε η ψυχιατρος οτι εχω ναρκισσιστικη διαταραχη.(δεν ξερω αν ισχυει γιατι εχει πολλα γενικα). κ εδω βλεπω ποσταρετε βιντεος για τη κακοποιηση απο ναρκισσιστες. επειδη το εψαξα λιγο, ουτε το 1% των ναρκισσιστων δεν ειναι κακοποιητες. οι περισσοτεροι κακοποιητες ειναι ανθρωποι χωρις καμια διαταραχη. εχω κουραστει να ακουω για 'θυματα' ναρκισσιστων, αντικοινωνικων, οριακων κτλ. τοση ενσυναισθηση εχετε οι νευροτυπικοι, αλλα αδυνειτε να κατανοησετε τον ψυχικο πονο που υπεστη ενας με διαταραχη προσωπικοτητας ως παιδι και εγινε ετσι.

  8. #1583
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Διάβασα με προσοχή τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός και δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το ¨μίσος¨ για τους ανθρώπους με οριακή διαταραχή. Οι μισοί έχετε κάνει διάγνωση από μονοί σας και παρ’ όλα αυτά έχετε γράψει πάρα πολλά μηνύματα για το ποσό χειριστικοί είναι οι άνθρωποι με οριακή διαταραχή και πόσο σας έχουν βλάψει. Εγώ καταλαβαίνω ότι προσπαθείτε να βρείτε μια δικαιολογία για να νιώσετε λίγο καλύτερα που τα υπομένατε όλα αυτά.

    Συγγνώμη αν φαίνεται λίγο επιθετικό το μήνυμα μου αλλά θεωρώ πολύ άδικο αυτό που γίνεται σε αυτό το νήμα. Θα ήταν καλύτερα αν γινόταν συζήτηση και από τις δυο πλευρές.

    ΥΓ: Είχα μακροχρόνια σχέση με κοπέλα με οριακή διαταραχή. Διαγνωσμένη από ψυχίατρο.
    Προσωπικά δεν έχω κανένα μίσος για τους οριακούς. Έχω θυμό για αυτούς που κακοποιούν ανθρώπους. Ο/Η κάθε οριακός που διαβάζει αυτά που γράφουμε, αν έχει σταματήσει να κακοποιεί τους άλλους δεν θα πρέπει να νοιώθει άσχημα γιατί δεν μιλάμε γι' αυτούς. Μιλάμε για τους άλλους που κακοποιούν. Αυτοί είναι κυρίως οι αδιάγνωστοι, οι οποίοι, ως αδιάγνωστοι, δεν γνωρίζουν ότι μιλάμε γι' αυτούς, γιατί δεν ξέρουν ότι ειναι οριακοί. Γι' αυτούς οι προβληματικοί ειναι οι άλλοι.

    Και ναι, οι καλύτεροι διαγνώστες για τους αδιάγνωστους οριακούς ειναι οι πρώην σύντροφοι.

    Όσον αφορά την αμφίδρομη συζήτηση, εμείς δεν απαγορέψαμε του οριακούς να συμμετέχουν στο νήμα. Από την άλλη, ως πρώην οριακής φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι οι συζητήσεις δεν ειναι και τόσο εύκολες μαζί τους. Σωστά;

  9. #1584
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Συμφωνώ ότι οι συζητήσεις δεν είναι εύκολες άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να γίνονται. Επίσης υπάρχουν και άτομα που μετά από χρόνια ψυχοθεραπείας μπορεί να νιώθουν καλύτερα τώρα και να μπορούν να συμμετέχουν στην συζήτηση μια χαρά, έχοντας κάνει την αυτοκριτική τους. Σε κάποιο άλλο νήμα είχα διαβάσει ότι μια συζήτηση μεταξύ των "survivors" και τον ατόμων με οριακή δεν μπορεί να γίνει. Οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι δεν τους το απαγορεύετε. Γιατί πάνω κάτω οι ίδιοι είστε που γράφετε και στα δυο νήματα.

    Πολύ καλά κάνεις και έχεις θυμό για τους ανθρώπους που κακοποιούν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι με οριακή έχουν κακοποιητική συμπεριφορά. Ούτε ότι όσοι κακοποιούν έχουν διαταραχή προσωπικότητας.

    Οι πρώην σύντροφοι μπορούν να διακρίνουν κάποια χαρακτηριστικά και να καταλάβουν ότι ένας άνθρωπος ίσως έχει μια διαταραχή. Δεν πιστεύω όμως ότι μπορούν (και δεν θα έπρεπε) να βγάζουν διαγνώσεις. Για αυτό υπάρχουν οι ψυχίατροι.

    Έχω ταυτιστεί με αρκετά που έχουν γραφτεί εδώ, άλλα συνεχίζω να θεωρώ άδικο αυτό που έγινε σε αυτό το νήμα.

  10. #1585
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Διάβασα με προσοχή τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός και δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το ¨μίσος¨ για τους ανθρώπους με οριακή διαταραχή. Οι μισοί έχετε κάνει διάγνωση από μονοί σας και παρ’ όλα αυτά έχετε γράψει πάρα πολλά μηνύματα για το ποσό χειριστικοί είναι οι άνθρωποι με οριακή διαταραχή και πόσο σας έχουν βλάψει. Εγώ καταλαβαίνω ότι προσπαθείτε να βρείτε μια δικαιολογία για να νιώσετε λίγο καλύτερα που τα υπομένατε όλα αυτά.

    Συγγνώμη αν φαίνεται λίγο επιθετικό το μήνυμα μου αλλά θεωρώ πολύ άδικο αυτό που γίνεται σε αυτό το νήμα. Θα ήταν καλύτερα αν γινόταν συζήτηση και από τις δυο πλευρές.

    ΥΓ: Είχα μακροχρόνια σχέση με κοπέλα με οριακή διαταραχή. Διαγνωσμένη από ψυχίατρο.
    Καλώς ήρθες. Ξεκινάς με πρώτο μήνυμα μια ευθεία κατηγορία περί "μίσους" και βάζεις αμέσως αμέσως στην διαδικασία να σου αποδείξουμε, όσοι από εμάς έχουμε σχέση με οριακούς ότι δεν τους μισούμε. Εγώ δεν θα μπω στο τριπάκι στο οποίο προσπαθείς να μας βάλεις.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση. Παρακαλούμε αποφύγετε τις online διαγνώσεις.

    Βεβαίως, προσωπικά κανέναν δεν μισώ, ούτε απαγορεύω σε κανέναν να έρθει να γράψει εδώ. Απλώς, η μακρόχρονη (πλέον) εμπειρία μου, μου έχει δείξει ποιός λέει τι και γιατί. Οι οριακοί (όσοι είναι αδιάγνωστοι και δεν ξέρουν ότι το έχουν ώστε να προσπαθήσουν να το αλλάξουν) κακοποιούν με τον τρόπο τους τους άλλους ανθρώπους. Και όσοι είμαστε σύντροφοί τους είμαστε εδώ για χρόνια, προσπαθώντας να καταλάβουμε τι συμβαίνει, γιατί το περνάμε όλο αυτό.

    Αν εσύ όντως ήσουν σε σχέση με οριακό άτομο, θα είχες βιώσει και ο ίδιος την κακοποίηση. Εξάλλου, υποτίθεται ότι γι αυτό χώρισες, σωστά;
    Last edited by Aeon; 01-11-2021 at 11:02.

  11. #1586
    Η αλήθεια είναι πως και εγώ στις πρώτες γραμμες είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για οριακό άτομο και όχι για άτομο που είχε σχέση με οριακή. Μέσα στη προσπάθεια μου όσο ήμουν με τον δικό μου να τον καταλάβω, έπιασα συζήτηση με διαγνωσμενη κοπέλα όπου όμως δουλεύει σε εξαιρετικό βαθμό με τον εαυτό της και την βρίσκω απίστευτο άτομο. Μακάρι και ο δικός μου να μπορούσε να είχε ζητήσει βοήθεια όσο ήμασταν (ή και όχι) μαζί. Η εκτίμηση μου είναι ότι δεν θα το κάνει ποτέ αν και όλο το τελευταίο χρόνο μου έλεγε ότι θα πάει σε ψυχολογο και θα το κάνει για εκείνον πρώτα. Εκ των υστέρων και με το διάβασμα που συνεχίζω να κάνω, θεωρώ πως απλά μου έλεγε ότι χρειαζόμουν να ακούσω. Είναι σίγουρα θλιβερό το τι βιώνουν αυτοί οι άνθρωποι μέσα στο κεφάλι τους αλλά όσο δεν έχουν μια συνειδητοποίηση του εαυτού (είτε είναι οριακοι στη τελική είτε πάσχουν ή όχι από κάτι άλλο) θα γίνονται διαρκώς κακοποιητες ψυχών. Ήταν άπειρες οι προβολές που έκανε στο άτομο μου «ότι είμαι ανίκανη να αγαπήσω, αν δεν μπορώ να υπάρξω σε μια σχέση γιατί μπήκα εξαρχής, εκείνος θέλει κοντά του μια γυναίκα και όχι ένα κοριτσάκι, ότι εκείνος μπορεί να αντιδρά όπως αντιδρά και είναι μαλακια του όμως ξεκινάνε όλα από τη δίκη μου συμπεριφορά που δεν μπορεί να καταλάβει..» και πολλά. Ε, κάπου απλά φθανει. Έχει περάσει ένας μήνας που τουλάχιστον δεν τον έχω δει από κοντά και νιώθω πολύ καλύτερα.

  12. #1587
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Συμφωνώ ότι οι συζητήσεις δεν είναι εύκολες άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να γίνονται.
    Επαναλαμβάνω ότι κανείς δεν απαγόρεψε τους οριακούς να συμμετέχουν στη συζήτηση.

    Επίσης υπάρχουν και άτομα που μετά από χρόνια ψυχοθεραπείας μπορεί να νιώθουν καλύτερα τώρα και να μπορούν να συμμετέχουν στην συζήτηση μια χαρά, έχοντας κάνει την αυτοκριτική τους. Σε κάποιο άλλο νήμα είχα διαβάσει ότι μια συζήτηση μεταξύ των "survivors" και τον ατόμων με οριακή δεν μπορεί να γίνει. Οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι δεν τους το απαγορεύετε. Γιατί πάνω κάτω οι ίδιοι είστε που γράφετε και στα δυο νήματα.
    Μόνο με οριακούς που έχουν περάσει από θεραπεία και έχουν κάνει την αυτοκριτική τους, ίσως να μπορεί να γίνει διάλογος και συζήτηση...ως ένα βαθμό. Το λες και μόνος σου. Με τους υπόλοιπους όχι. Να θυμίσω ότι όλοι μας εδώ έχουμε ξοδέψει χιλιάδες ώρες σε συζητήσεις και διαλόγους τι να λέμε τώρα; Όσον αφορά τις συζητήσεις μεταξύ survivors και οριακών, αυτό που βλέπω να λένε πολύ συχνά οι οριακοί, είναι: "νομίζετε ότι υποφέρατε από εμάς;;;; ιδέα δεν έχετε για το πόσο υποφέραμε εμείς στη ζωή μας". Αυτή είναι η αυτοκριτική τους.


    Πολύ καλά κάνεις και έχεις θυμό για τους ανθρώπους που κακοποιούν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι με οριακή έχουν κακοποιητική συμπεριφορά. Ούτε ότι όσοι κακοποιούν έχουν διαταραχή προσωπικότητας.
    Αν μιλάμε για διαταραχές πλέγματος Β, οι περισσότεροι κακοποιούν.


    Οι πρώην σύντροφοι μπορούν να διακρίνουν κάποια χαρακτηριστικά και να καταλάβουν ότι ένας άνθρωπος ίσως έχει μια διαταραχή. Δεν πιστεύω όμως ότι μπορούν (και δεν θα έπρεπε) να βγάζουν διαγνώσεις. Για αυτό υπάρχουν οι ψυχίατροι.
    Το ίδιο λέμε

    [/QUOTE]

  13. #1588
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Η αλήθεια είναι πως και εγώ στις πρώτες γραμμες είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για οριακό άτομο και όχι για άτομο που είχε σχέση με οριακή. Μέσα στη προσπάθεια μου όσο ήμουν με τον δικό μου να τον καταλάβω, έπιασα συζήτηση με διαγνωσμενη κοπέλα όπου όμως δουλεύει σε εξαιρετικό βαθμό με τον εαυτό της και την βρίσκω απίστευτο άτομο. Μακάρι και ο δικός μου να μπορούσε να είχε ζητήσει βοήθεια όσο ήμασταν (ή και όχι) μαζί. Η εκτίμηση μου είναι ότι δεν θα το κάνει ποτέ αν και όλο το τελευταίο χρόνο μου έλεγε ότι θα πάει σε ψυχολογο και θα το κάνει για εκείνον πρώτα. Εκ των υστέρων και με το διάβασμα που συνεχίζω να κάνω, θεωρώ πως απλά μου έλεγε ότι χρειαζόμουν να ακούσω. Είναι σίγουρα θλιβερό το τι βιώνουν αυτοί οι άνθρωποι μέσα στο κεφάλι τους αλλά όσο δεν έχουν μια συνειδητοποίηση του εαυτού (είτε είναι οριακοι στη τελική είτε πάσχουν ή όχι από κάτι άλλο) θα γίνονται διαρκώς κακοποιητες ψυχών. Ήταν άπειρες οι προβολές που έκανε στο άτομο μου «ότι είμαι ανίκανη να αγαπήσω, αν δεν μπορώ να υπάρξω σε μια σχέση γιατί μπήκα εξαρχής, εκείνος θέλει κοντά του μια γυναίκα και όχι ένα κοριτσάκι, ότι εκείνος μπορεί να αντιδρά όπως αντιδρά και είναι μαλακια του όμως ξεκινάνε όλα από τη δίκη μου συμπεριφορά που δεν μπορεί να καταλάβει..» και πολλά. Ε, κάπου απλά φθανει. Έχει περάσει ένας μήνας που τουλάχιστον δεν τον έχω δει από κοντά και νιώθω πολύ καλύτερα.
    Πολλοί οριακοί δίνουν την εντύπωση ότι είναι "απίστευτα άτομα", και ότι έχουν έχουν δουλέψει με τον εαυτό τους, αλλά το πως θα λειτουργήσουν μέσα σε μία σχέση είναι άλλη υπόθεση. Μου θύμισες μία περίπτωση μίας κυρίας γύρω στα 40 από αυτές που ασχολούνται με ενέργειες κτλ, η οποία τα είχε με έναν 30ρη, και η οποία ήταν "απίστευτο άτομο". Έλεγε: "εγώ ακόμα και να χωρίσω με τον Κ, γιατί να νευριάσω; θα χαίρομαι για τις εμπειρίες που μου χάρισε"... Όταν την παράτησε για μία μικρούλα, έπαιζαν ξύλο στους δρόμους.

  14. #1589
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    το μισος ειναι ανελεητο προς τις διαταραχες προσωπικοτητας. και μενα μου ειπε η ψυχιατρος οτι εχω ναρκισσιστικη διαταραχη.(δεν ξερω αν ισχυει γιατι εχει πολλα γενικα). κ εδω βλεπω ποσταρετε βιντεος για τη κακοποιηση απο ναρκισσιστες. επειδη το εψαξα λιγο, ουτε το 1% των ναρκισσιστων δεν ειναι κακοποιητες. οι περισσοτεροι κακοποιητες ειναι ανθρωποι χωρις καμια διαταραχη. εχω κουραστει να ακουω για 'θυματα' ναρκισσιστων, αντικοινωνικων, οριακων κτλ. τοση ενσυναισθηση εχετε οι νευροτυπικοι, αλλα αδυνειτε να κατανοησετε τον ψυχικο πονο που υπεστη ενας με διαταραχη προσωπικοτητας ως παιδι και εγινε ετσι.
    Διάβασε τι λέει ο Αίολος παραπάνω σχετικά με την ατάκα: "εσείς δεν ξερετε πόσο υποφέρουν οι οριακοί και οι νάρκισσοι".

    Σου εύχομαι να μπορέσεις να κάνεις την πρόοδο που μπορείς, με τη βοήθεια της ψυχιάτρου σου. Όπως κατάλαβα δεν έχει κατασταλάξει (ή δεν θέλει να σου πει) τι ακριβώς έχεις. Γιατί δεν γινεται να τα έχεις όλα μαζί. Σου είπε πάντως ότι σε εντάσσει στις διαταραχές προσωπικότητας.

    Οι άλλοι άνθρωποι δεν θα καθίσουν να σκεφτούν τι πέρασες εσύ και πόσο πονας και γιατί. Εκτός αν σε αγαπάνε και σε νοιάζονται πολύ, όπως εμείς που σπάμε το κεφάλι μας για όσους αγαπήσαμε. Και πάλι όμως μας κουράζουν πολύ ώρες ώρες. Δεν είναι δεδομένο ότι θα τους αντέχουμε για πολύ καιρό.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι μισούμε κάποιον, επειδή παλέψαμε για χρόνια να έχουμε κάποια σχέση μαζί του και σπάσαμε το κεφάλι μας να καταλάβουμε πως σκέφτεται. Δεν γίνεται όμως όλη την προσπάθεια να την κάνει η "νευροτυπική", οπως την αποκάλεσες, πλευρά.

    Εσύ πρέπει να το δουλέψεις ώστε να μάθεις να σχετίζεσαι λειτουργικά με τους άλλους.

  15. #1590
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Έχει περάσει ένας μήνας που τουλάχιστον δεν τον έχω δει από κοντά και νιώθω πολύ καλύτερα.
    Χαίρομαι πολύ για σένα! Το ξέρεις οτι κατά 99 τα εκατό θα σε πλησιάσει ξανά, έτσι δεν είναι; Να είσαι προετοιμασμένη.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •