Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 109
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 109 of 114 FirstFirst ... 95999107108109110111 ... LastLast
Results 1,621 to 1,635 of 1696
  1. #1621
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Όταν λέει κάποιος κάτι πρέπει να το αποδεικνύει. Δεν πρέπει να αποδεικνύουν οι υπόλοιποι ότι δεν ισχύει αυτό που λέει.

    Για αυτό σου είπα πριν για τα επιστημονικά άρθρα, που χρησιμοποιούν τις αναφορές για να στηρίξουν κάτι. Δεν γράφουν ότι να ναι και μετά η υπόλοιπη επιστημονική κοινότητα κάθετε και κάνει debugging.

    Λες ότι σας προσβάλω χωρίς δεδομένα. Εσείς τι κάνετε τώρα δύο χρόνια ; Έχετε κατηγοριοποιήσει μια ομάδα ανθρώπων (η οποία είναι ήδη ευάλωτη) με βάση τους πρώην συντρόφους σας, στους οποίους κάνατε μόνοι σας την διάγνωση. Χωρίς να έχετε τις κατάλληλες γνώσεις για αυτό.

    Αν αυτό δεν είναι ημιμάθεια και τραμπισμός τότε τι είναι;

    Όσο για το αποτέλεσμα της διερεύνησης σου εδώ θα είμαι να περιμένω το αποτέλεσμα. Μην ξεχάσεις όμως να ενημερώσεις και τους υπόλοιπους της παρέας

  2. #1622
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Όταν λέει κάποιος κάτι πρέπει να το αποδεικνύει. Δεν πρέπει να αποδεικνύουν οι υπόλοιποι ότι δεν ισχύει αυτό που λέει.

    Για αυτό σου είπα πριν για τα επιστημονικά άρθρα, που χρησιμοποιούν τις αναφορές για να στηρίξουν κάτι. Δεν γράφουν ότι να ναι και μετά η υπόλοιπη επιστημονική κοινότητα κάθετε και κάνει debugging.

    Λες ότι σας προσβάλω χωρίς δεδομένα. Εσείς τι κάνετε τώρα δύο χρόνια ; Έχετε κατηγοριοποιήσει μια ομάδα ανθρώπων (η οποία είναι ήδη ευάλωτη) με βάση τους πρώην συντρόφους σας, στους οποίους κάνατε μόνοι σας την διάγνωση. Χωρίς να έχετε τις κατάλληλες γνώσεις για αυτό.

    Αν αυτό δεν είναι ημιμάθεια και τραμπισμός τότε τι είναι;

    Όσο για το αποτέλεσμα της διερεύνησης σου εδώ θα είμαι να περιμένω το αποτέλεσμα. Μην ξεχάσεις όμως να ενημερώσεις και τους υπόλοιπους της παρέας
    χαχα ωραίος εισαι. Λες ότι "Όταν λέει κάποιος κάτι πρέπει να το αποδεικνύει". Μετά μας κατηγορείς για "ημιμάθεια και τραμπισμό" εντελώς αυθαίρετα χωρίς να αποδεικνύεις τίποτα. αφού λοιπόν λες ότι είμαστε ημιμαθείς και τραμπιστές, απέδειξε το. Εκτός αν θεωρείς ότι εσύ έχεις άλλα δικαιώματα από τους άλλους. Τότε αλλάζει το πραμα.

    Επίσης έμμεσα αποδέχεσαι ότι πράγματι μας κατηγορείς χωρίς δεδομένα "εσεις τι κάνετε 2 χρόνια" χαχα

    Μιλάμε για απίστευτη μπουρδολογία

  3. #1623
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    χαχα ωραίος εισαι. Λες ότι "Όταν λέει κάποιος κάτι πρέπει να το αποδεικνύει". Μετά μας κατηγορείς για "ημιμάθεια και τραμπισμό" εντελώς αυθαίρετα χωρίς να αποδεικνύεις τίποτα. αφού λοιπόν λες ότι είμαστε ημιμαθείς και τραμπιστές, απέδειξε το. Εκτός αν θεωρείς ότι εσύ έχεις άλλα δικαιώματα από τους άλλους. Τότε αλλάζει το πραμα.

    Επίσης έμμεσα αποδέχεσαι ότι πράγματι μας κατηγορείς χωρίς δεδομένα "εσεις τι κάνετε 2 χρόνια" χαχα

    Μιλάμε για απίστευτη μπουρδολογία
    Πριν σου απέδειξα ότι είχες γράψει κάτι χωρίς να το στηρίζει πουθενά. Και συνεχίζεις να λες ότι δεν έχω δεδομένα.

    Και πάμε άλλη μια φορά. Κατηγορείται τους οριακούς ανθρώπους με βάση τους/τις πρώην συντρόφους σας που έχετε κάνει μόνοι σας την διάγνωση, χωρίς να έχετε τις κατάλληλες γνώσεις. Αυτό δεν είναι δεδομένο για σένα ;

    Αμφιβάλλω αν έχετε ποτέ συναναστραφεί με άτομα με οριακή διαταραχή.

  4. #1624
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Πριν σου απέδειξα ότι είχες γράψει κάτι χωρίς να το στηρίζει πουθενά. Και συνεχίζεις να λες ότι δεν έχω δεδομένα.

    Και πάμε άλλη μια φορά. Κατηγορείται τους οριακούς ανθρώπους με βάση τους/τις πρώην συντρόφους σας που έχετε κάνει μόνοι σας την διάγνωση, χωρίς να έχετε τις κατάλληλες γνώσεις. Αυτό δεν είναι δεδομένο για σένα ;

    Αμφιβάλλω αν έχετε ποτέ συναναστραφεί με άτομα με οριακή διαταραχή.
    τι ακριβώς απέδειξες; μάλλον έχεις φαντασιώσεις αγαπητέ. Πρόσεχε πάντως γιατί αυτά που γράφεις τα διαβάζουν και άλλοι...
    Είναι ξεκάθαρο ότι ο μόνος λόγος που μπήκες εδώ είναι να μου κάνεις προσωπική επίθεση και τπτ περισσότερο. Αυτό που λές σαφώς και δεν ειναι δεδομένο. Είσαι σοβαρός; Αυτό είναι το δυνατό σου επιχείρημα;;;;

    Το αν έχεις αμφιβολίες ή όχι είναι δικό σου πρόβλημα

  5. #1625
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    είδα ότι έκανες παρέμβαση σε ένα άλλο νήμα που σχολιάζω:

    https://forum.psychology.gr/threads/...=1#post1178871

    Να σε ενημερώσω ότι αυτό που έκανες ονομάζεται stalking. Δεν θέλω να σε αναστατώσω αλλά αυτό δεν έχει να πει καλά πράγματα για την προσωπικότητά σου.

  6. #1626
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Φίλε δεν είναι stalking, απλά στο activity stream μπορείς να δεις τα σχόλια από διάφορα νήματα και έπεσα πάνω σε αυτό.

    Από ότι φαίνεται κι άλλοι σε κατηγορούν για το ίδιο πράγμα αλλά δεν λες να το καταλάβεις.

    Και εσύ και Epsilon κατηγορείται την προσωπικότητα μου χωρίς να με γνωρίζετε. Μην κυνηγάτε ανεμόμυλους παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι με αναστάτωσες πολύ αλλά πιστεύω θα το αντέξω.

  7. #1627
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Παιδιά που έχετε οριακή διαταραχή, να ξέρετε ότι δεν σας θεωρούμε όλοι κακοποιητες. Μην επηρεάζεστε από τον καθένα που γράφει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι.

  8. #1628
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    [QUOTE=Gohan;1178886]
    Φίλε δεν είναι stalking, απλά στο activity stream μπορείς να δεις τα σχόλια από διάφορα νήματα και έπεσα πάνω σε αυτό.
    Ειναι ξεκάθαρο stalking δεν μας πείθεις. Ψάξτο πάντως, δεν ειναι καλό αυτο.

    Από ότι φαίνεται κι άλλοι σε κατηγορούν για το ίδιο πράγμα αλλά δεν λες να το καταλάβεις.
    Ναι εσύ και η ρεμεντυ

  9. #1629
    Εντάξει είσαι ερευνητής το εμπεδώσαμε. Επειδή κι εγώ είμαι πολύ σχετική για να καταλάβω τη λογική σου περί δεδομένων, περιμένω αρθρογραφία που να αναφέρεται σε ποσοστό των οριακών που έχουν πχ κακοποιητική συμπεριφορά και ποιοι όχι. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις την διαφορα μεταξύ ποσοτικης και ποιοτικής έρευνας επίσης..

    Ή δεν έχεις πάντως ξεπεράσει την πρώην σου ή σκοπεύεις να κάνεις σύλλογο προστασίας οριακών.

  10. #1630
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Εντάξει είσαι ερευνητής το εμπεδώσαμε. Επειδή κι εγώ είμαι πολύ σχετική για να καταλάβω τη λογική σου περί δεδομένων, περιμένω αρθρογραφία που να αναφέρεται σε ποσοστό των οριακών που έχουν πχ κακοποιητική συμπεριφορά και ποιοι όχι. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις την διαφορα μεταξύ ποσοτικης και ποιοτικής έρευνας επίσης..

    Ή δεν έχεις πάντως ξεπεράσει την πρώην σου ή σκοπεύεις να κάνεις σύλλογο προστασίας οριακών.
    Εννοείται πως καταλαβαίνω την ποσοτική με την ποιοτική έρευνα. Αλλά όπως είπα και στον Αιολο, όταν κάποιος παρουσιάζει ένα "δεδομένο", όπως "Αν μιλάμε για διαταραχές πλέγματος Β, οι περισσότεροι κακοποιούν." πρέπει να το στηρίξει με μια αναφορά. Δεν είμαι εγώ αναγκασμένος να κάνω debugging στον καθένα που γράφει ό,τι του κατέβει.

    Όσον αφορά την ποιοτική έρευνα, δεν έχει γίνει σε αυτό το thread. Γιατί οι περισσότεροι αποκαλείται τους πρώην συντρόφους σας "αδιάγνωστους οριακούς". Άρα μπορεί να έχουν αυτή τη διαταραχή, μπορεί και όχι.

    Ο σύλλογος δεν είναι κακή ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί.

  11. #1631
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Εντάξει είσαι ερευνητής το εμπεδώσαμε. Επειδή κι εγώ είμαι πολύ σχετική για να καταλάβω τη λογική σου περί δεδομένων, περιμένω αρθρογραφία που να αναφέρεται σε ποσοστό των οριακών που έχουν πχ κακοποιητική συμπεριφορά και ποιοι όχι. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις την διαφορα μεταξύ ποσοτικης και ποιοτικής έρευνας επίσης..

    Ή δεν έχεις πάντως ξεπεράσει την πρώην σου ή σκοπεύεις να κάνεις σύλλογο προστασίας οριακών.
    Εχουμε τον πόνο μας, έχουμε και την καρέτα καρέτα τώρα. Λυπάμαι μόνο που σπαμάρει τον Dpath που προσπαθούμε να τον στηρίξουμε.

  12. #1632
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Είναι πιθανό, ειδικά αν δει πρόσφορο έδαφος. Το θέμα ειναι να αρχίσεις να ενδυναμώνεσαι ψυχικά. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις ευάλωτος στην παρούσα φάση.
    Το θέμα δημιουργείται από την αναγκαστική επαφή ένεκα των παιδιών. Θα ήθελα να αποστασιοποιηθω για να μπορέσω να κλείσω τις πληγές. Προσπαθώ να προχωρήσω μπροστά. Δεν είναι εύκολο. Από πλευράς μου έχω κόψει κάθε επαφή που δεν έχει σχέση με τα παιδιά. Προχθές με πήρε τηλέφωνο για να ζητήσει χρήματα με ένα αρκετά ασχημο τρόπο.

  13. #1633
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Εντάξει είσαι ερευνητής το εμπεδώσαμε. Επειδή κι εγώ είμαι πολύ σχετική για να καταλάβω τη λογική σου περί δεδομένων, περιμένω αρθρογραφία που να αναφέρεται σε ποσοστό των οριακών που έχουν πχ κακοποιητική συμπεριφορά και ποιοι όχι. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις την διαφορα μεταξύ ποσοτικης και ποιοτικής έρευνας επίσης..

    Ή δεν έχεις πάντως ξεπεράσει την πρώην σου ή σκοπεύεις να κάνεις σύλλογο προστασίας οριακών.
    Πρόσεξε γιατί θα κατηγορηθείς για τραμπισμό και ημιμάθεια. Από την άλλη πως τεκμηριώνεις εσύ ότι πέρασες αυτά που πέρασες με τον πρώην σου; Πως τεκμηριώνεις ότι κακοποιήθηκες συναισθηματικά. Μη γράφεις λοιπόν ότι σου κατέβει στο κεφάλι :P

  14. #1634
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Εννοείται πως καταλαβαίνω την ποσοτική με την ποιοτική έρευνα. Αλλά όπως είπα και στον Αιολο, όταν κάποιος παρουσιάζει ένα "δεδομένο", όπως "Αν μιλάμε για διαταραχές πλέγματος Β, οι περισσότεροι κακοποιούν." πρέπει να το στηρίξει με μια αναφορά. Δεν είμαι εγώ αναγκασμένος να κάνω debugging στον καθένα που γράφει ό,τι του κατέβει.

    Όσον αφορά την ποιοτική έρευνα, δεν έχει γίνει σε αυτό το thread. Γιατί οι περισσότεροι αποκαλείται τους πρώην συντρόφους σας "αδιάγνωστους οριακούς". Άρα μπορεί να έχουν αυτή τη διαταραχή, μπορεί και όχι.

    Ο σύλλογος δεν είναι κακή ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί.
    Αυτή είναι η άποψή μου την οποία εσύ ονοματίζεις "δεδομένο" για να στηρίξεις το χειριστικό παιχνιδάκι που κάνεις που επίσης ονοματίζεις "επιχειρηματολογία". Αν διαφωνείς με την άποψή μου μπορείς κάλλιστα να πεις τη δική σου άποψη και να την τεκμηριώσεις. Φαντάζομαι ότι θα σου είναι εύκολο αυτό αφού όπως φρόντισες να κάνεις σαφές είσαι σπουδαγμένος ερευνητής με κάτι ντοκτορά ναααα!

    Δεδομένου του ότι οι περισσότεροι bpd που κυκλοφορούν είναι αδιάγνωστοι, αυτοί που περισσότερο από όλους τους άλλους μπορούν να έχουν άποψη για το εάν υπάρχουν ή ότι bpd κριτήρια είναι οι πρώην σύντροφοι οι οποίοι έχουν απορροφήσει τα περισσότερα δυναμικά. Αυτή είναι η άποψή μου. Αν έχεις άλλη άποψη χέστηκα. Δεν μπορείς όμως να κατηγορείς τους άλλους για τραμπισμό και ημιμάθεια επειδή εσύ έχεις διαφορετική άποψη. Δηλαδή σύμφωνα με το σκεπτικό σου, όποιος εκφράζει μία άποψη (και δεν την τεκμηριώνει επιστημονικά) διαφορετική από τη δική σου (που επίσης δεν τεκμηριώνεις επιστημονικά), είναι ημιμαθής! Έχεις πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου ρε φίλε.

  15. #1635
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Το θέμα δημιουργείται από την αναγκαστική επαφή ένεκα των παιδιών. Θα ήθελα να αποστασιοποιηθω για να μπορέσω να κλείσω τις πληγές. Προσπαθώ να προχωρήσω μπροστά. Δεν είναι εύκολο. Από πλευράς μου έχω κόψει κάθε επαφή που δεν έχει σχέση με τα παιδιά. Προχθές με πήρε τηλέφωνο για να ζητήσει χρήματα με ένα αρκετά ασχημο τρόπο.
    Πράγματι η ύπαρξη των παιδιών δυσκολεύει τα πράγματα, με την έννοια ότι δεν μπορείς να αποκοπείς πλήρως, αλλά μπορούν να γίνουν κάποιες αλλαγές ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση. Καταλαβαίνω ότι στην παρούσα φάση είσαι ευάλωτος και είναι εύκολο να επηρεαστείς από συμπεριφορές. Γίνεται όταν πας να πάρεις τα παιδιά ή όταν τα επιστρέφεις να μην έρχεσαι σε επαφή; Ή έστω η επαφή να είναι πολύ σύντομη; Μπορεί να τα φέρνει αυτή; Η επικοινωνία για διάφορα ζητήματα μπορεί να γίνει μέσω μηνυμάτων ή μέσω δικηγόρου; Πας ακόμα στην ψυχολόγο; μήπως θα μπορούσες να το διερευνήσεις αυτό το ζήτημα μαζί της;

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •