Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 113
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 113 of 114 FirstFirst ... 1363103111112113114 LastLast
Results 1,681 to 1,695 of 1696
  1. #1681
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Σας εύχομαι καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές.

  2. #1682
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Οι σχέσεις με οριακούς τελειώνουν όταν οι οριακοί σύντροφοι δώσουν το τέλος. Εκτός εάν 1) είσαι διαβασμένος και φύγεις από νωρίς πριν μπεις συναισθηματικά σε αυτό και 2) αν εισαι πάρα πολύ σκληρός και αποφασισμένος (σπάνια περίπτωση).

    Η δεύτερη περίπτωση είναι σπάνια γιατί αντιστοιχεί σε δυσκολία περίπου με αυτή που αντιμετωπίζει κάποιος που προσπαθεί να κόψει την ηρωίνη.
    Εάν σε χωρίσει η οριακή και εσύ την κυνηγήσεις για να τα ξαναβρείτε αλλά αυτή δεν θέλει και δεν τα καταφέρεις να την πείσεις,και σου λέει ότι μπορεί να κάνουμε ο καθένας μας και άλλες σχέσεις και εάν είναι να είμαστε πάλι μαζί θα είμαστε και ότι δεν το αποκλείω στο μέλλον, αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι αυτή την στιγμή, ξέρω ότι σίγουρα παίζει κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση να γυρίσει ξανά πίσω κάποια στιγμή άσχετα εάν στο τέλος έδειξα αδυναμία?
    Last edited by Ti ginetai; 27-12-2021 at 08:15.

  3. #1683
    Quote Originally Posted by Ti ginetai View Post
    Εάν σε χωρίσει η οριακή και εσύ την κυνηγήσεις για να τα ξαναβρείτε αλλά αυτή δεν θέλει και δεν τα καταφέρεις να την πείσεις,και σου λέει ότι μπορεί να κάνουμε ο καθένας μας και άλλες σχέσεις και εάν είναι να είμαστε πάλι μαζί θα είμαστε και ότι δεν το αποκλείω στο μέλλον, αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι αυτή την στιγμή, ξέρω ότι σίγουρα παίζει κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση να γυρίσει ξανά πίσω κάποια στιγμή άσχετα εάν στο τέλος έδειξα αδυναμία?
    Πραγματικά απορώ αν είχαμε την ίδια.Πολλες ομοιότητες. Κατά τα άλλα τελείωσε, ξέχνα την. Το παράθυρο που σου άφησε ανοιχτό είναι η λεγόμενη καβατζα. Η αδυναμία που λες οτι έδειξες σίγουρα την ξενέρωσε, αλλά πέρα από ανθρώπινο, είναι και σωτήριο γιατί γλύτωσες από πιθανή επανασύνδεση όπου θα πληγωνοσουν ακόμα χειρότερα. Όλα έχουν παρει ήδη τον δρόμο τους. Και όσο για τις κατηγορίες μην τις παίρνεις μέσα σου. Τις είπε για να βρει δικαιολογίες να φύγει πιο εύκολα.

  4. #1684
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Διαβασες και το πρώτο ποστ που έκανα? Τι εννοείς σαν καβατζα, μόνο για σεξ? Εντωμεταξυ μου έκανε μπλόκ στο Facebook δεν κατάλαβα το γιατί? αλλά στο μεηλ στο τηλέφωνο η στο βαιμπερ δεν μου έκανε.
    Θέλω πολύ να το συζητήσω να βγάλω μια άκρη, είμαι πολύ μπερδεμένος.
    Last edited by Ti ginetai; 27-12-2021 at 19:03.

  5. #1685
    Ναι το διάβασα. Δεν θα βγάλεις άκρη με το να κάτσεις να αναλύσεις γιατί το ένα ή γιατί το άλλο. Θα χάσεις το μυαλό σου. Ειναι δύσκολο να κατανοήσεις αυτές τις συμπεριφορές και να τις εξηγήσεις λογικά. Θα χρειαστείς χρόνο να το αφήσεις πίσω. Σε παρακαλώ να μην κατηγορεις τον εαυτό σου και να έχεις στο νου σου ότι ίσως να μη πάρεις ποτέ απαντήσεις στα ερωτήματα σου από αυτό το άτομο
    Θα τις πάρεις διαβάζοντας ή πηγαίνοντας σε ειδικό. Συνέχισε τη ζωή σου σα να μην υπήρξε αυτή η γυναίκα , που οι πράξεις της σου δείχνουν ότι όντως δεν υπήρχε.

  6. #1686
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Ναι το διάβασα. Δεν θα βγάλεις άκρη με το να κάτσεις να αναλύσεις γιατί το ένα ή γιατί το άλλο. Θα χάσεις το μυαλό σου. Ειναι δύσκολο να κατανοήσεις αυτές τις συμπεριφορές και να τις εξηγήσεις λογικά. Θα χρειαστείς χρόνο να το αφήσεις πίσω. Σε παρακαλώ να μην κατηγορεις τον εαυτό σου και να έχεις στο νου σου ότι ίσως να μη πάρεις ποτέ απαντήσεις στα ερωτήματα σου από αυτό το άτομο
    Θα τις πάρεις διαβάζοντας ή πηγαίνοντας σε ειδικό. Συνέχισε τη ζωή σου σα να μην υπήρξε αυτή η γυναίκα , που οι πράξεις της σου δείχνουν ότι όντως δεν υπήρχε.
    Δηλαδή δεν θα καταλάβει ποτέ ότι έκανε λάθος? Η δεν θα έρθει μαζί μου σε επικοινωνία κάποτε? Όσο σκέφτομαι ότι τώρα θα είναι σε άλλη αγκαλιά είμαι μέσα στην στεναχώρια.

  7. #1687
    Όλα τα ερωτήματά σου είναι πολύ λογικά και ανθρώπινα. Καταλαβαίνω το τί νιώθεις ακριβώς αυτή τη στιγμή. Αποδεσμευσου από εκεί, νιώσε την απώλεια και μην κοιτάς καθόλου πίσω. Έχει τελειώσει. Εξ άλλου θα τελείωνε κάποια στιγμή από ότι έχω καταλάβει από τη περιγραφή της κοπέλας. Να εύχεσαι να μην υπάρξει επανασύνδεση, αν υπάρξει, όσο και να το θες αυτή τη στιγμή. Ίσως πρέπει να δεις ότι δεν μπήκατε με την ίδια ζέση, με την ίδια οπτική και προαίρεση στην σχεση.Χρειάζεται χρόνος φυσικά, δεν πατάς απλά ένα κουμπί και τα ξεπερνάμε όλα. Εχεις νιώσει φαντάζομαι πολύ δυνατά πράγματα και υπαρχει μια αντίθεση αναμεσα στα συναισθήματα σου και αυτό που νόμιζες ότι ήταν αυτή και στα γεγονότα. Καλή δύναμη και να διαβάζεις το θρεντ αυτό, θα σε βοηθήσει στην αρχή. Δεν θέλω να γράψω κάτι παραπάνω πια εδώ, απλά είδα την ειδοποίηση στο μέηλ, σε διάβασα,ένιωσα τη θέση που βρίσκεσαι και ήθελα να βοηθήσω γιατι αυτό που περνάς τώρα είναι κάτι πρωτόγνωρα πληγωτικό. Και όπως σου είπα ήταν σα να διάβαζα ακριβώς για τη δικιά μου περίπτωση,μπορεί και να είναι η ίδια ποιος ξέρει, απλά δε με ενδιαφέρει πια ακόμα και να είναι η ίδια κοπελα. Σου εύχομαι καλή δύναμη, να αγαπάς και να είσαι επιεικής με τον εαυτό σου.

  8. #1688
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Όλα τα ερωτήματά σου είναι πολύ λογικά και ανθρώπινα. Καταλαβαίνω το τί νιώθεις ακριβώς αυτή τη στιγμή. Αποδεσμευσου από εκεί, νιώσε την απώλεια και μην κοιτάς καθόλου πίσω. Έχει τελειώσει. Εξ άλλου θα τελείωνε κάποια στιγμή από ότι έχω καταλάβει από τη περιγραφή της κοπέλας. Να εύχεσαι να μην υπάρξει επανασύνδεση, αν υπάρξει, όσο και να το θες αυτή τη στιγμή. Ίσως πρέπει να δεις ότι δεν μπήκατε με την ίδια ζέση, με την ίδια οπτική και προαίρεση στην σχεση.Χρειάζεται χρόνος φυσικά, δεν πατάς απλά ένα κουμπί και τα ξεπερνάμε όλα. Εχεις νιώσει φαντάζομαι πολύ δυνατά πράγματα και υπαρχει μια αντίθεση αναμεσα στα συναισθήματα σου και αυτό που νόμιζες ότι ήταν αυτή και στα γεγονότα. Καλή δύναμη και να διαβάζεις το θρεντ αυτό, θα σε βοηθήσει στην αρχή. Δεν θέλω να γράψω κάτι παραπάνω πια εδώ, απλά είδα την ειδοποίηση στο μέηλ, σε διάβασα,ένιωσα τη θέση που βρίσκεσαι και ήθελα να βοηθήσω γιατι αυτό που περνάς τώρα είναι κάτι πρωτόγνωρα πληγωτικό. Και όπως σου είπα ήταν σα να διάβαζα ακριβώς για τη δικιά μου περίπτωση,μπορεί και να είναι η ίδια ποιος ξέρει, απλά δε με ενδιαφέρει πια ακόμα και να είναι η ίδια κοπελα. Σου εύχομαι καλή δύναμη, να αγαπάς και να είσαι επιεικής με τον εαυτό σου.
    Υπάρχει κάποιο άλλο θρεντ να γράψουμε? Η εδώ γράφουμε ότι μας απασχολεί?
    Εάν γράψουμε τα αρχικά του ονόματος και του επιθέτου θα καταλάβουμε εάν μιλάμε για την ίδια.

  9. #1689
    Όχι φίλε μου ti ginetai, νομίζω ότι δεν είναι το πρέπον και το σωστό αυτό. Και για μας και για την πρώην κοπέλα σου.Καταλαβαίνω πολύ καλά την αγωνία σου, πίστεψέ με. Μπορεί να είναι η ίδια, μπορεί και όχι, εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει πια. Καλο θα ήταν να επικεντρωθείς στο πως θα επουλώσεις τις πληγές σου και στο πώς σιγά σιγά θα ξαναβρείς τον εαυτό σου. Τα λόγια που σου έγραψα πιο πάνω, αλλά και λόγια άλλων μελών του φόρουμ που έχουν γράψει σε αυτό εδώ το θρεντ να τα ξαναδιαβάσεις. Θα σε βοηθούν ειδικά στην αρχή. Θα σου χρειαστεί χρόνος φυσικά, θα παίρνεις κάποιες από τις απαντήσεις που αναζητάς. Άσε το χρόνο να κάνει τη δουλειά του, αγαπώντας τον εαυτό σου και αφήνοντας τα όλα πίσω πια χωρίς να στρεσσαρεσαι. Ευκολο στα λόγια, σίγουρα θα σου φαίνεται βουνό τώρα αλλά αυτό είναι το μονοπάτι.Καποια στιγμή θα πάρεις όλες τις απαντήσεις σου, η ζωή θα στις δώσει. Έχω περάσει από εκεί που είσαι τώρα φίλε μου και ξέρω πως είναι. Δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο όμως ,όχι με σένα φυσικά,
    αλλά με αυτο το θρεντ γιατί νομίζω ότι το εχω αφήσει οριστικά πίσω μου. Τα λόγια όλων μας εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν, χρειάζεται όμως χρόνος! Και δουλειά εσωτερική και βοήθεια από ειδικό! Όλα θα πάνε καλά και σου εύχομαι να αναρρώσεις γρήγορα!

  10. #1690
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Όχι φίλε μου ti ginetai, νομίζω ότι δεν είναι το πρέπον και το σωστό αυτό. Και για μας και για την πρώην κοπέλα σου.Καταλαβαίνω πολύ καλά την αγωνία σου, πίστεψέ με. Μπορεί να είναι η ίδια, μπορεί και όχι, εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει πια. Καλο θα ήταν να επικεντρωθείς στο πως θα επουλώσεις τις πληγές σου και στο πώς σιγά σιγά θα ξαναβρείς τον εαυτό σου. Τα λόγια που σου έγραψα πιο πάνω, αλλά και λόγια άλλων μελών του φόρουμ που έχουν γράψει σε αυτό εδώ το θρεντ να τα ξαναδιαβάσεις. Θα σε βοηθούν ειδικά στην αρχή. Θα σου χρειαστεί χρόνος φυσικά, θα παίρνεις κάποιες από τις απαντήσεις που αναζητάς. Άσε το χρόνο να κάνει τη δουλειά του, αγαπώντας τον εαυτό σου και αφήνοντας τα όλα πίσω πια χωρίς να στρεσσαρεσαι. Ευκολο στα λόγια, σίγουρα θα σου φαίνεται βουνό τώρα αλλά αυτό είναι το μονοπάτι.Καποια στιγμή θα πάρεις όλες τις απαντήσεις σου, η ζωή θα στις δώσει. Έχω περάσει από εκεί που είσαι τώρα φίλε μου και ξέρω πως είναι. Δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο όμως ,όχι με σένα φυσικά,
    αλλά με αυτο το θρεντ γιατί νομίζω ότι το εχω αφήσει οριστικά πίσω μου. Τα λόγια όλων μας εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν, χρειάζεται όμως χρόνος! Και δουλειά εσωτερική και βοήθεια από ειδικό! Όλα θα πάνε καλά και σου εύχομαι να αναρρώσεις γρήγορα!
    Σε ευχαριστώ να είσαι καλά καλή χρονιά να έχεις

  11. #1691
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Ti ginetai View Post
    Έχω και εγώ μια εμπειρία με μία κοπέλα που πιθανόν να έχει ΟΔΠ,με χώρισε άνευ λόγου και αιτίας προσωπικά για μένα, εδώ και δύο μήνες είμαι συναισθηματικά χάλια αλλά μέσα από αυτό το forum βλέπω ότι υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις και με βοηθάει να καταλάβω τι μπορεί να έγινε.
    Τα πράγματα έχουν ως εξής με την κοπέλα είχα σχεδόν 2 χρόνια σχέση,αυτή ελεύθερη εγώ χωρισμένος με παιδί,στην αρχή της σχέσης μας όλα πήγαιναν καλά,ήταν πολύ τρυφερή μαζί μου περνούσαμε καλά, στο ερωτικό κομμάτι είμασταν πάρα πολύ καλά και οι μέρες κυλούσαν όμορφα, κάποια στιγμή μετά από λίγους μήνες η κοπέλα μου ζήτησε να κάνουμε παιδί,μου ήρθε ξαφνικό και τις είπα ότι έχω ήδη παιδί στην εφηβεία και ότι δεν θέλω να κάνω και άλλο, φυσικά αυτό ήταν μια άμυνα για μένα γιατί ήταν πολύ νωρίς για μένα αυτό που μου ζήτησε,και εγώ μέχρι εκείνη την στιγμή δεν την είχα γνωρίσει σαν χαρακτήρα αλλά και δεν συμβιωσαμε μαζί, ούτε είχα γνωρίσει την οικογένεια της. Μετά από λίγες μέρες τις πρότεινα να έρθει να μείνει στο σπίτι μου για συγκατοίκηση να δει πως είναι τα πράγματα με ένα παιδί μείναμε δύο μήνες έτσι δεν φαινόταν να έχει κάποιο θέμα, κάποια στιγμή μου είπε ότι δίνω προτεραιότητα στο παιδί μου και όχι σε αυτή της εξήγησα ότι είναι δύο διαφορετικά πράγματα και ότι άλλο η αγάπη που εχω για το παιδί μου και άλλο η αγάπη που έχω για αυτήν.
    Κατά διαστήματα μου το ανέφερε πάλι για το παιδί,ότι δεν την αγαπάω και δεν την προσέχω δεν την καταλαβαίνω,εγώ καταλάβαινα ότι έχει κάποιες ανασφάλειες,για μένα δεν υπήρχε λόγος εγώ δεν είχα ανασφάλειες ήμουν κατασταλαγμένος και την ήθελα,γιατί την ερωτεύτηκα και την αγαπούσα πραγματικά.
    Μετά από τους δύο μήνες που μείναμε μαζί ξαναγύρισε στο σπίτι που έμενε και μια πήγαινα εγώ πότε ερχόταν αυτή στο δικό μου εναλλάξ μέναμε σε μικρή απόσταση μετά από μερικούς μήνες ακόμα δεν ερχόταν τακτικά στο σπίτι μου πήγαινε εγώ στο δικό της και σιγά σιγά δεν ερχόταν στο δικό μου καθόλου και πήγαινα μόνο εγώ.
    Όλο αυτό το διάστημα δεν κάλεσε ποτέ το παιδί μου να φάμε μια Κυριακή όλοι μαζί να αρχίσει να δένεται μαζί μας, ώρες ώρες την αισθανομουν απόμακρη άλλες φορές ότι είναι κοντά μου, κάποια στιγμή πήγε για διακοπές με μία φίλη της και εκεί γνώρισε κάποιον άλλο και έκανε σχέση μέχρι την μέρα που ήταν να χωρίσουμε δεν μου έδειξε κάτι,όταν με χώρισε ήδη είχε λίγες μέρες με τον άλλο.
    Στην σχέση μέσα μερικές φορές ενοιωθα ότι ζήλευε το παιδί μου,όταν χωρίσαμε μου είπε ότι εάν ήμουν χωρισμένος χωρίς παιδι δεν θα είχε πρόβλημα, αυτόν που γνώρισε ήταν επίσης χωρισμένος με παιδιά αλλά τα παιδιά τα κρατούσε η γυναίκα του,πριν από εμένα τα είχε με έναν παντρεμένο για μικρό χρονικό διάστημα, γενικά κατάλαβα ότι είχε πολλές σχέσεις πριν από εμένα αλλά για κάποιο λόγο δεν στεριωναν,να πω επίσης ότι δεν είχε και πολύ καλές σχέσεις με τους γονείς της,μου είπε ότι πέρασε δύσκολη εφηβεία με την συμπεριφορά της μητέρας της που ήταν αυστηρή.
    Εγώ στο τέλος δέχτηκα να κάνω οικογένεια μαζί της και ένα παιδί ακόμα, αυτή όμως ήταν ανένδοτη ξαφνικά δεν ήθελε φυσικά μέχρι εκείνη την στιγμή δεν γνώριζα ότι ήδη ήταν με κάποιον άλλο.
    Πάντως μετά τον χωρισμό έψαχνα να βρω τι λάθος έκανα εγώ τις έστειλα μηνύματα να την πείσω να τα ξαναβρούμε πήγα στο σπίτι της να μιλήσουμε και τις έλεγα ότι μπορεί να φταίω εγώ εάν σε έκανα να νιώθεις μοναξιά μέσα στην σχέση μας ορμώμενος από την ιδέα που είχε ότι δίνω σημασία περισσότερο στο παιδί μου και όχι σε εκείνη.
    Έτρεξα από πίσω της πρώτη μου φορά που το έκανα αυτό σε γυναίκα αισθάνθηκα ότι δεν ήμουν εγώ, το πρόσεξαν και οι φίλοι μου,ότι έχασα κάπως τον εαυτό μου, αλλά δεν κατάφερα να την πείσω να γυρίσει πίσω σε μένα.
    Με όλο τον σεβασμό αλλά αυτό που περιγράφεις δεν δείχνει ότι έχει οριακή διαταραχή η πρώην κοπέλα σου. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να επηρεάστηκες από αυτό το thread γιατί έχει γεμίσει με οριακούς διεγνωσμένους από google search και youtube βιντεάκια.

    Τώρα για τα υπόλοιπα, καλή δύναμη!

  12. #1692
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Με όλο τον σεβασμό αλλά αυτό που περιγράφεις δεν δείχνει ότι έχει οριακή διαταραχή η πρώην κοπέλα σου. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να επηρεάστηκες από αυτό το thread γιατί έχει γεμίσει με οριακούς διεγνωσμένους από google search και youtube βιντεάκια.

    Τώρα για τα υπόλοιπα, καλή δύναμη!
    Τα ξαναβρήκαμε τελικά και είμαστε στην διαδικασία να παντρευτούμε σε λίγο καιρό

  13. #1693
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ti ginetai View Post
    Τα ξαναβρήκαμε τελικά και είμαστε στην διαδικασία να παντρευτούμε σε λίγο καιρό
    καλό κουράγιο

  14. #1694
    Ειλικρινά το σκεφτόμουν κι εγώ εδώ και καιρό τι να γράψω για τη τελευταία αυτή εξέλιξη.. εγώ ευτυχώς στο no contact περίπου 2,5 μήνες τώρα και μαζί με ψυχοθεραπεία.

  15. #1695
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Ειλικρινά το σκεφτόμουν κι εγώ εδώ και καιρό τι να γράψω για τη τελευταία αυτή εξέλιξη.. εγώ ευτυχώς στο no contact περίπου 2,5 μήνες τώρα και μαζί με ψυχοθεραπεία.
    Πως κύλισαν αυτοί οι 2,5 μήνες; πόσο δυσκολεύτηκες; Η ψυχοθεραπεία σε βοήθησε;

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •