Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 114 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast
Results 151 to 165 of 1696
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ακριβώς όπως τα λες.
    Γιαυτό και πιστεύω πως δεν ήθελε να πάμε μαζί σε ψυχολόγο ή γενικώς δεν ήθελε να μάθει άλλος τα ακριβή γεγονότα και τις κατηγορίες που μου απέδιδε. Ήθελε να το "λύσουμε" δυο μας και μόνο.
    Κανείς νάρκισσος δεν θέλει να γνωρίζεις τι πραγματικά σκέφτεται, γιατί αν γνώριζες θα την είχες κάνει με ελαφρά

    Ήξερε πως είχα αποδιοργανωθεί εντελώς οπότε δεν ήθελε να μπλεχτεί κανείς "τρίτος" στην μέση ως φωνή λογικής.
    Βούτυρο στο ψωμί του. Όπως είπε ο George πατάνε πάνω στις ενοχές, κι εσύ ήσουν πλέον επιρρεπής στο να τις δεχτείς.


    Γιαυτό το θεώρησε μέγιστη προδοσία όταν εγώ πήγα τελικά σε ψυχολόγο.
    Το παραπάνω αποτελεί σαφή επιθετική καταπάτηση ορίων! Αυτός θα σου πει αν θα πας ή όχι σε ψυχολόγο, κι αν δεν κάνεις αυτό που θέλει θα εισπράξεις κι άλλες ενοχές ως προδότρια!

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Μπράβο Αίολε! Ακριβώς έτσι! Το στοίχημα μετά είναι να ξαναβρείς την εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, και κυρίως να πειστείς ότι αντέδρασες σ'αυτή τη "σχέση" φυσιολογικά και ανθρώπινα! Με τα όποια λάθη γίνονται εκατέρωθεν σε μια ανθρώπινη σχέση. Να αποτινάξεις τις ενοχές που σου έχει φορτώσει η άλλη πλευρά. Και εμπιστοσύνη ξανά στη κρίση σου για όλα! Μετά από τόση πλύση εγκεφάλου....
    Έτσι ακριβώς! θέλει χρόνο και δουλειά βέβαια. Η γνώση του τι πραγματικά έγινε, στα πλαίσια της σχέσης, τα δυναμικά και οι αλληλεπιρδάσεις βοηθά πολύ. Επίσης κατά την άποψή μου βοηθά πολύ το να δούμε το άτομο αυτό με ρεαλιστικότητα, όπως πραγματικά είναι, χωρίς ακυρώσεις και εξιδανικεύσεις...

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Μπράβο Αίολε! Ακριβώς έτσι! Το στοίχημα μετά είναι να ξαναβρείς την εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, και κυρίως να πειστείς ότι αντέδρασες σ'αυτή τη "σχέση" φυσιολογικά και ανθρώπινα! Με τα όποια λάθη γίνονται εκατέρωθεν σε μια ανθρώπινη σχέση. Να αποτινάξεις τις ενοχές που σου έχει φορτώσει η άλλη πλευρά. Και εμπιστοσύνη ξανά στη κρίση σου για όλα! Μετά από τόση πλύση εγκεφάλου....
    "Πλύση εγκεφάλου"! Πραγματικά όμως!

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Κανείς νάρκισσος δεν θέλει να γνωρίζεις τι πραγματικά σκέφτεται, γιατί αν γνώριζες θα την είχες κάνει με ελαφρά



    Βούτυρο στο ψωμί του. Όπως είπε ο George πατάνε πάνω στις ενοχές, κι εσύ ήσουν πλέον επιρρεπής στο να τις δεχτείς.




    Το παραπάνω αποτελεί σαφή επιθετική καταπάτηση ορίων! Αυτός θα σου πει αν θα πας ή όχι σε ψυχολόγο, κι αν δεν κάνεις αυτό που θέλει θα εισπράξεις κι άλλες ενοχές ως προδότρια!
    Εγώ όταν άρχισε κάτι χοντρές κατηγορίες για ψυχολογικά, επί τόπου και ήρεμα της έκανα μια πρόταση (ενώ έκανε μπαμ ότι κάτι τρέχει με την κοπέλα, πάντα απέφευγα να την κρίνω η να την κατηγορώ για ψυχολογικα). Της είπα ότι επειδή δεν είσαι γιατρός αλλά ένας υπάλληλος (εκεί αν είχε όπλο μπορεί να μην έγραφα τωρα, αλλά δεν αντεξα) και επειδή δεν γνωρίζω ούτε εγώ από τέτοια, αναλαμβάνω όλα τα έξοδα και πάμε μαζί σε ψυχολόγο για κάποιες συνεδρίες αλλά τα αποτελέσματα θα τα πει και στους δύο μας να γνωρίζουμε ποιος έχει να κάνει με ποιον. Σηκώθηκε κι έφυγε εξοργισμένη. Υπ όψη ότι σοβαρολογουσα

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Κανείς νάρκισσος δεν θέλει να γνωρίζεις τι πραγματικά σκέφτεται, γιατί αν γνώριζες θα την είχες κάνει με ελαφρά



    Βούτυρο στο ψωμί του. Όπως είπε ο George πατάνε πάνω στις ενοχές, κι εσύ ήσουν πλέον επιρρεπής στο να τις δεχτείς.




    Το παραπάνω αποτελεί σαφή επιθετική καταπάτηση ορίων! Αυτός θα σου πει αν θα πας ή όχι σε ψυχολόγο, κι αν δεν κάνεις αυτό που θέλει θα εισπράξεις κι άλλες ενοχές ως προδότρια!
    δεν ειναι γι αυτο.
    ειναι γιατι δεν ανεχεται καμια αμφισβητηση και δεν θελει να σου δωσει οπλα να τον αμφισβητησεις...
    μπορεις να φυγεις αμα θελεις.
    αν μεινεις ομως, θα ειναι ΜΟΝΟ με τους δικους του ορους.
    ο ναρκισος δεν εχει φοβο αποχωρισμου. εχει απαιτηση κυριαρχιας.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post

    Το παραπάνω αποτελεί σαφή επιθετική καταπάτηση ορίων! Αυτός θα σου πει αν θα πας ή όχι σε ψυχολόγο, κι αν δεν κάνεις αυτό που θέλει θα εισπράξεις κι άλλες ενοχές ως προδότρια!
    Φυσικά και είναι.
    Ως καταπάτηση ορίων ένιωθα και τα προηγούμενα, πριν φτάσουμε στον ψυχολόγο, το ένιωθα σαν εισβολή δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. Είναι σα να έχεις επιτρέψει σε έναν άνθρωπο να μπει στο σπίτι σου, να του ανοίγεις την πόρτα να τον καλοδεχτείς κι εκείνος να μπαίνει με τα βρώμικα παπούτσια του και να ανεβαίνει στο κρεβάτι σου και να βρωμίζει τον χώρο σου χωρίς να σέβεται τίποτα. Κάπως έτσι το ένιωθα. Ε δεν έχεις άλλο δρόμο απ΄το να τον βγάλεις έξω το συντομότερο δυνατόν όσο κι αν ξέρεις πως οι προθέσεις του δεν είναι κακές.

    Ακόμα και μετά τον χωρισμό συνέχιζε να προσπαθεί να με ελέγξει και μάλιστα εκεί πιο λυσσασμένα επειδή έβλεπε πως χάνει την απόλυτη επιρροή. Απλά εκεί, μάλλον επειδή είχε χάσει και την ψυχραιμία του, ήταν πιο εύκολο να το εντοπίσεις και τα μέσα που χρησιμοποιούσε έμοιαζαν σχεδόν "παιδικά" κάποια. Τη μια πόνταρε στο συναίσθημα, να τον λυπηθείς, να νιώσεις τύψεις, την αμέσως επόμενη στον φόβο, να σε τρομοκρατήσει και φτου κι απτην αρχή.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειναι γι αυτο.
    ειναι γιατι δεν ανεχεται καμια αμφισβητηση και δεν θελει να σου δωσει οπλα να τον αμφισβητησεις...
    μπορεις να φυγεις αμα θελεις.
    αν μεινεις ομως, θα ειναι ΜΟΝΟ με τους δικους του ορους.
    ο ναρκισος δεν εχει φοβο αποχωρισμου. εχει απαιτηση κυριαρχιας.
    Και να τον αμφισβητήσεις μπορείς άμα θέλεις

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο ναρκισος δεν εχει φοβο αποχωρισμου. εχει απαιτηση κυριαρχιας.
    Αυτό ισχύει αλλά όχι για όλους τους τύπους ναρκισιστικής διαταραχής. Η παθολογική ναρκισσιστικη διαταραχή έχει 4 τύπους αλλά ο κύριος διαχωρισμός αφορά δύο τύπους, τον πομπώδη (grandiose) και τον ευάλωτο νάρκισσο (vulnerable). Ο ευάλωτος νάρκισσος αναφέρεται και ως κρυφός (Cover) γιατί δεν εντοπίζεται εύκολα. Αυτό λοιπόν που λες ισχύει για τον τύπο του πομπώδη νάρκισσου, ο οποίος αντανακλά την εικόνα που έχουμε οι περισσότεροι για το τι είναι ένας νάρκισσος, και αφορά κατά την άποψή μου αυτό που ανέφερε ο George σε ένα προηγούμενο σχόλιο που παραθέτω:


    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Εγώ έχω καταλήξει ότι κάποιος που πάσχει μόνο από ναρκισσιστικη διαταραχή (Όχι οριακος) είναι ότι χειρότερο μπορείς να νταραβεριστεις. Τον έχει αποδεχτεί τον εαυτό του, τον αγαπαει και γουστάρει κιόλας, είναι η προσωποποίηση του κακού και έχει τακτική να πετύχει στεγνά αυτό που θέλει ισως και χωρίς να υποψιαστεις κατι για καιρο.
    Ο ευάλωτος ή cover νάρκισσος είναι πολύ ευάλωτος στην απόρριψη και είναι αυτός ο τύπος που συνδέεται πάρα πολύ με την οριακή διαταραχή. Υπάρχουν κάποιοι ειδικοί που αντιμετωπίζουν την οριακή ως μία προέκταση αυτού του τύπου ναρκισσιστικής διαταραχής επειδή μοιράζονται πάρα πολλά κοινά χαρακτηριστικά

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μία από τις κύριες διαφορές των δύο τύπων είναι ότι ο ευάλωτος νάρκισσος έχει συνειδητή επίγνωση ότι η εικόνα που προβάλλει προς τα έξω είναι ψεύτικη και αυτό τον κάνει να νοιώθει ντροπή, σε αντίθεση με τον πομπώδη που έχει αφοσιωθεί πλήρως στην εικόνα του, και έχει αυτο-απορροφήσει πλήρως την πλύση εγκεφάλου που έκανε ο ίδιος στον εαυτό του. Γι αυτό και ο ευάλωτος νάρκισσος (που σχετίζεται πολύ με τον οριακό) προσπαθεί να τον αποβάλλει (όπως πολύ σωστά επισήμανε και πάλι ο George προηγουμένως). Δεν τον θέλει, αλλά δεν μπορεί και να απαλλαχτεί. Μέσα του υπάρχει ένας διχασμός, από την μία νοιώθει μοναδικός και από την άλλη ότι δεν αξίζει. Ο πομπώδης δεν προβληματίζεται και τόσο με τέτοια.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μία από τις κύριες διαφορές των δύο τύπων είναι ότι ο ευάλωτος νάρκισσος έχει συνειδητή επίγνωση ότι η εικόνα που προβάλλει προς τα έξω είναι ψεύτικη και αυτό τον κάνει να νοιώθει ντροπή, σε αντίθεση με τον πομπώδη που έχει αφοσιωθεί πλήρως στην εικόνα του, και έχει αυτο-απορροφήσει πλήρως την πλύση εγκεφάλου που έκανε ο ίδιος στον εαυτό του. Γι αυτό και ο ευάλωτος νάρκισσος (που σχετίζεται πολύ με τον οριακό) προσπαθεί να τον αποβάλλει (όπως πολύ σωστά επισήμανε και πάλι ο George προηγουμένως). Δεν τον θέλει, αλλά δεν μπορεί και να απαλλαχτεί. Μέσα του υπάρχει ένας διχασμός, από την μία νοιώθει μοναδικός και από την άλλη ότι δεν αξίζει. Ο πομπώδης δεν προβληματίζεται και τόσο με τέτοια.
    α, ολα κι ολα. εμεις ειχαμε το full version. μισες δουλειες, δεν κανουμε. τι να μας πουν τα γατακια οι ευαλωτοι..

    https://www.youtube.com/watch?v=jfMODO233B4

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    α, ολα κι ολα. εμεις ειχαμε το full version. μισες δουλειες, δεν κανουμε. τι να μας πουν τα γατακια οι ευαλωτοι..

    https://www.youtube.com/watch?v=jfMODO233B4
    Μάλιστα!

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι επειδη δεν ξερω πολλα απο διαταραχες, ουτε ειχα αναλογες σχεσεις...
    Αφού remedy δεν ξέρεις πολλά από διαταραχές αλλά ούτε είχες εμπειρίες με ανάλογες σχέσεις, για ποιο λόγο προσπαθείς να επιβάλεις τις απόψεις σου σε ένα θέμα που η ίδια δηλώνεις ότι δεν γνωρίζεις? Και γιατί όταν νιώθεις ότι δεν μπορείς να τις επιβάλεις (επειδή κάποιος μπορεί να έχει διαφορετική άποψή από εσένα) μπαίνεις στην διαδικασία να τον υποτιμήσεις ή να του επιτεθείς?

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μάλιστα!



    Αφού remedy δεν ξέρεις πολλά από διαταραχές αλλά ούτε είχες εμπειρίες με ανάλογες σχέσεις, για ποιο λόγο προσπαθείς να επιβάλεις τις απόψεις σου σε ένα θέμα που η ίδια δηλώνεις ότι δεν γνωρίζεις? Και γιατί όταν νιώθεις ότι δεν μπορείς να τις επιβάλεις (επειδή κάποιος μπορεί να έχει διαφορετική άποψή από εσένα) μπαίνεις στην διαδικασία να τον υποτιμήσεις ή να του επιτεθείς?
    εννοουσα ερωτικες σχεσεις, γιατι κυριως αυτο συζητουσατε.
    ειχα μια συγγενικη σχεση με ατομο αδιαγνωστο που εχω σοβαρες υπονοιες οτι ειχε διαταραχη, αλλα δεν τσουβαλιαζω εξαιτιας αυτης της ΜΙΑΣ εμπειριας ολους τους ανθρωπους, ουτε εχω βγαλει εγχειριδιο διαγνωσης απο αυτην την ΜΙΑ εμπειρια, οπως ειδα να γινεται εδω, ουτε λεω οτι "γνωριζω" απο διαταραχες, λογω ΜΙΑΣ εμπειριας...

    ενδιαφερον οτι μου αποδιδεις διαθεση επιθεσης και υποτιμησης (!!!) στο οτι εξεφρασα τις αποψεις μου γι αυτα που συζητιουνται.
    εγω δεν ειχα καμια αισθηση οτι επιτιθεμαι, ουτε και τετοια διαθεση .
    μηπως εσυ, νοιωθεις αβολα οταν υπαρχουν αντιθετες αποψεις απο αυτες που τοσο εντονα εκφραζεις εδω; (το εντονα, κατα τμηματα εχει παρει και προσβλητικη χροια σε εναν τετοιο χωρο, κατα την γνωμη μου). προσβλητικη για τους πασχοντες, οχι για τους συνομιλητες. το διευκρινιζω αυτο.

    δηλαδη, οταν εγω εκφραζω την αποψη μου, "προσπαθω να την επιβαλω", ενω οταν την εκφραζεις εσυ, ειναι απλα "μια αποψη";;; απο που προκυπτει;;
    μηπως προτιμας να μην υπαρχει ποτε αντιλογος σε οτι κι αν πεις, με οποιον τροπο κι αν το πεις;
    not my cup of tea..

    κι επειδη πραγματικα με εξεπληξε το σχολιο σου, θα χαρω να τοποθετηθουν κι αλλοι συνομιλητες..

    υ.γ. ο τροπος που αντιμετωπισα εγω την σχεση αυτη που ανεφερα, ηταν να απομακρυνθω ΕΓΩ, και να τον/την κραταω σε αποσταση και οχι να σχετιζομαι και να κατηγορω εκεινον/η και αυτο εχει απολυτη σχεση με οτι εχω πει μεχρι τωρα σε αυτο το θεμα...
    Last edited by Remedy; 22-09-2019 at 10:47.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    peace...
    ο καθένας λέει την γνώμη του, δεν είναι κανείς ειδικός εδώ κι ακόμα κι αν ήταν , δεν μπορούμε να κάνουμε διαγνώσεις.

    Προσωπικά ένιωσα σε κάποια σημεία σε αυτό εδώ το νήμα ότι ξεφεύγουμε, γιαυτό είπα πως είναι καλό να αποφεύγονται οι γενικεύσεις, αλλά επειδή ο θεματοθέτης έχει πολύ πρόσφατη την ιστορία και είναι ακόμα επηρεασμένος συναισθηματικά, το καταλαβαίνω.

    Από την άλλη το να αναφέρονται κάποια στοιχεία γενικά για την οριακή ή την ναρκισσσιστική διαταραχή ή οποιαδήποτε άλλη δεν το βρίσκω κακό, είναι πληροφορίες στην οποίες μπορεί να έχει πρόσβαση ο καθένας. Ο όρος survivor μπορεί να ακούγεται υπερβολικός ή αστείος σε κάποιον που δεν έχει ζήσει κάτι ανάλογο, αλλά είναι γεγονός ότι είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται στον χώρο.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    με τον ορο survivor, ταυτιζομαι. δεν ηταν αυτο το θεμα μου.
    το θεμα μου ηταν αυτη η τοσο επιμονη γενικευση που γινοταν στην κουβεντα και η επιθετικοτητα που εβγαινε απο τον τροπο εκφρασης προς τα ατομα "αυτα", συνολικα, χωρις να μιλαει για την ΔΙΚΗ του εμπειρια καποιος, αλλα για ολους "αυτους"..

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    με τον ορο survivor, ταυτιζομαι. δεν ηταν αυτο το θεμα μου.
    το θεμα μου ηταν αυτη η τοσο επιμονη γενικευση που γινοταν στην κουβεντα και η επιθετικοτητα που εβγαινε απο τον τροπο εκφρασης προς τα ατομα "αυτα", συνολικα, χωρις να μιλαει για την ΔΙΚΗ του εμπειρια καποιος, αλλα για ολους "αυτους"..
    Για τις γενικεύσεις συμφωνώ, ούτε και μένα με βρίσκουν σύμφωνη.
    Αλλά ξαναλέω ότι ο θεματοθέτης είχε αυτή την τραυματική εμπειρία η οποία είναι ακόμα πολύ πρόσφατη. Προσπαθεί να καταλάβει τι του συνέβει και είναι λογικό να ξεφεύγει κάπως. Εγώ για πολύ καιρό μετά κόντευα να ζητώ χαρτί από ψυχίατρο από όποιον γνώριζα!!! Θα του πάρει καιρό να ηρεμήσει και να μπορέσουν να πάρουν τα πράγματα τις πραγματικές τους διαστάσεις μέσα του.

    Αν κρίνω από τον εαυτό μου και πάλι, τον πρώτο καιρό προσπαθούσα μανιωδώς να βάλω μια "ταμπέλα" στην συμπεριφορά που είχα εισπράξει. Αναρωτιόμουν κι έψαχνα ότι μήπως είχε το τάδε ή το άλλο...πολύ μετά άρχισα να καταλαβαίνω πως δεν έχει νόημα να ψάχνω και δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία ο όρος τελικά.

Page 11 of 114 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •