Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 37
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 37 of 114 FirstFirst ... 2735363738394787 ... LastLast
Results 541 to 555 of 1696
  1. #541
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Σ αυτό που λες να το σκεφτούμε καλά πριν προχωρήσουμε μαζί τους, εγώ να σου πω την αλήθεια πιθανό να την παλευα, δεν ζορίζομαι ιδιαίτερα, αλλά όταν θέλεις να προχωρήσεις δεν σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου, το πιο πιθανό να υπάρξουν και νέα μέλη που προσωπικά ούτε κατά διάνοια δε το σκέφτομαι να μεγαλώσουν με κάποιον bpd. Μακριά κι αγαπημένοι σ αυτό το θέμα και αδιαφορώ πλήρως αν σε κάποιους ακούγεται σκληρό.
    Αυτός ήταν κι ένας δικός μου μεγάλος προβληματισμός. Εγώ απαιτούσα πρώτα ύπαρξη ωριμότητας και σαφείς ενδείξεις ότι η σχέση είναι βιώσιμη προκειμένου να προχωρήσω σε τέτοιες σημαντικές αποφάσεις. Αυτή απαιτούσε από εμένα πρώτα δέσμευση για σημαντικές αποφάσεις, ενώ όλα έδειχναν ότι οι συνθήκες δεν επέτρεπαν αυτές τις αποφάσεις. Αδιέξοδο.

  2. #542
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Διαβάζω αυτή την ιστορία σε γνωστή γυναικεία σελίδα σήμερα. Σας φαίνεται για οριακός ο σύντροφος;
    Η απλά κακοποιητικός νάρκισσος;

    https://ampa.lifo.gr/apantiseis/agap...-m-ekneyrizei/

  3. #543
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Καλημέρα. Διαβάζω αυτή την ιστορία σε γνωστή γυναικεία σελίδα σήμερα. Σας φαίνεται για οριακός ο σύντροφος;
    Η απλά κακοποιητικός νάρκισσος;

    https://ampa.lifo.gr/apantiseis/agap...-m-ekneyrizei/
    αυτή η ανάγκη για συνέχεια μαζί, κοινές ανάγκες, σκέψεις, συμπεριφορά, προτιμήσεις μοιάζει περισσότερο bpd χαρ/κο. Η κάθε διαφοροποίηση είναι απειλητική (όλα ή τίποτα). Οι Νάρκισσοι συνήθως είναι πιο αυτόνομοι. Αλλά πρόκειται για ένα χαρ/κο, δεν μπορούμε να μιλάμε για διαταραχή.

  4. #544
    Καλήμερα.
    Αυτη την ανάγκη για να γίνονται πράγματα συνέχεια μαζί την έχω παρατηρήσει κ εγώ και εκτείνεται σε μεγάλο βαθμό.
    Σε περίπτωση διαφοροποίησης υπάρχει εκνευρισμός και επίθεση.

  5. #545
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Καλήμερα.
    Αυτη την ανάγκη για να γίνονται πράγματα συνέχεια μαζί την έχω παρατηρήσει κ εγώ και εκτείνεται σε μεγάλο βαθμό.
    Σε περίπτωση διαφοροποίησης υπάρχει εκνευρισμός και επίθεση.
    Η συμπεριφορά μιας bpd θα μπορούσε να συνοψιστεί στο "'αν δεν με έχεις ανάγκη, τότε θα με εγκαταλείψεις". Με ποιο τρόπο καταλαβαίνουν ότι τις έχεις ανάγκη; με την προσκόλληση. Κάποιος πού είναι προσκολλημένος σε αυτές δίνει το μήνυμα ότι εξαρτάται από αυτές και τότε ανακουφίζεται ο φόβος εγκατάλειψης. Γι αυτό και μία bpd δεν μπορεί εύκολα να σε δει ως ένα ανεξάρτητο και αυτόνομο άτομο με ξεχωριστές ανάγκες, συναισθήματα και σκέψεις.

  6. #546
    Μόλις εχθές, μου έθεσε το θέμα της συγκατοίκησης μετά από πολύ καιρό.
    Το θέμα είναι ότι παρόλο που έδειχνε να μην με επηρεάζει αυτή η κατάσταση τόσους μήνες γνωρίζοντας ότι υποβοσκει αυτό το θέμα, πλέον αρχίζω και προβλήματιζομαι σε μεγάλο βαθμό.
    Νιώθω λίγο ότι έχω χάσει τη διαχείριση όλης αυτής της κατάστασης. Τα βράδια δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, και όρεξη για δουλειά μηδέν. Από τη μια δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει λόγος να χωρίσω τώρα γιατί οι συμπεριφορές αυτές κρύβονται πολύ καλά και σε συνδυασμό με το να τα ρίχνει σε καθημερινά πράγματα, λ.χ έναρξη σχολικής χρονιάς, ένα θέμα υγείας με το δόντι της, κτλ. δεν σου αφήνει περιθώριο να πεις αν δεν ξέρεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Ωστόσο επειδή δεν θέλω να εθελοτυφλώ γνωρίζω ότι όλο αυτό έχει ημερομηνία λήξης και έχω ξενερώσει πολύ. Σαν να έχεις μια καυτή πατάτα στο χέρι σου και ότι συν το χρόνω θα σκάσει πάνω σου όπως και να έχει. Μεγάλο δίλημμα... Αν πας και συγκατοίκησεις, είναι μεγάλη δέσμευση και σίγουρα πάει και αλλού το πράγμα.
    Τώρα έχει ψιλοκαταλαβει ότι δεν ειμαι πολύ καλα και σαν να έχει μαζευτεί λίγο. Εκεί που ήταν σχετικά απόμακρη με τον τρόπο της, τώρα έχει αρχίσει να ειναι πιο τρυφερή και να με αναζητάει συνέχεια κοντά της.
    Χθες που πήγαμε για καφέ βέβαια μου πέταξε 2-3 μαλακιες που ειλικρινά δεν ξέρω... Εγώ θα φοβόμουν να τα πω ας πούμε.
    Η 1 ήταν όταν μου είπε ότι κοίτα να δεις και να μείνουμε μαζί μην νομίζεις ότι δεν θα βαρέθουμε, έτσι είναι όλοι βαριουνται, απλώς εκείνο το διάστημα αναζητάς τρόπους να το ξεπεράσεις, φίλους κτλ.
    Η 2 ήταν που της είπα ότι ήταν απόμακρη και μου απάντησε ναι έτσι πρέπει να τραβιέμαι που και που, και ότι γενικά υπάρχουν περιόδοι που θέλω να είμαι ελεύθερη και μετά αλλάζω και θέλω να είμαι με κάποιον!!!!

    Πως θες να μείνεις με κάποιον και του μιλάς τόσο ωμά;; Και αν το θέμα σου όλο ειναι η αναζήτηση της αγάπης και ο φόβος εγκατάλειψης, με αυτά που λες ρε πουστη μου δεν καταλαβαίνεις ότι έχουν αρνητικό αντίκτυπο στον άλλον.

    Δεν ξέρω πολύ μπέρδεμα.

  7. #547
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Μόλις εχθές, μου έθεσε το θέμα της συγκατοίκησης μετά από πολύ καιρό.
    Το θέμα είναι ότι παρόλο που έδειχνε να μην με επηρεάζει αυτή η κατάσταση τόσους μήνες γνωρίζοντας ότι υποβοσκει αυτό το θέμα, πλέον αρχίζω και προβλήματιζομαι σε μεγάλο βαθμό.
    Νιώθω λίγο ότι έχω χάσει τη διαχείριση όλης αυτής της κατάστασης. Τα βράδια δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, και όρεξη για δουλειά μηδέν. Από τη μια δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει λόγος να χωρίσω τώρα γιατί οι συμπεριφορές αυτές κρύβονται πολύ καλά και σε συνδυασμό με το να τα ρίχνει σε καθημερινά πράγματα, λ.χ έναρξη σχολικής χρονιάς, ένα θέμα υγείας με το δόντι της, κτλ. δεν σου αφήνει περιθώριο να πεις αν δεν ξέρεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Ωστόσο επειδή δεν θέλω να εθελοτυφλώ γνωρίζω ότι όλο αυτό έχει ημερομηνία λήξης και έχω ξενερώσει πολύ. Σαν να έχεις μια καυτή πατάτα στο χέρι σου και ότι συν το χρόνω θα σκάσει πάνω σου όπως και να έχει. Μεγάλο δίλημμα... Αν πας και συγκατοίκησεις, είναι μεγάλη δέσμευση και σίγουρα πάει και αλλού το πράγμα.
    Τώρα έχει ψιλοκαταλαβει ότι δεν ειμαι πολύ καλα και σαν να έχει μαζευτεί λίγο. Εκεί που ήταν σχετικά απόμακρη με τον τρόπο της, τώρα έχει αρχίσει να ειναι πιο τρυφερή και να με αναζητάει συνέχεια κοντά της.
    Χθες που πήγαμε για καφέ βέβαια μου πέταξε 2-3 μαλακιες που ειλικρινά δεν ξέρω... Εγώ θα φοβόμουν να τα πω ας πούμε.
    Η 1 ήταν όταν μου είπε ότι κοίτα να δεις και να μείνουμε μαζί μην νομίζεις ότι δεν θα βαρέθουμε, έτσι είναι όλοι βαριουνται, απλώς εκείνο το διάστημα αναζητάς τρόπους να το ξεπεράσεις, φίλους κτλ.
    Η 2 ήταν που της είπα ότι ήταν απόμακρη και μου απάντησε ναι έτσι πρέπει να τραβιέμαι που και που, και ότι γενικά υπάρχουν περιόδοι που θέλω να είμαι ελεύθερη και μετά αλλάζω και θέλω να είμαι με κάποιον!!!!

    Πως θες να μείνεις με κάποιον και του μιλάς τόσο ωμά;; Και αν το θέμα σου όλο ειναι η αναζήτηση της αγάπης και ο φόβος εγκατάλειψης, με αυτά που λες ρε πουστη μου δεν καταλαβαίνεις ότι έχουν αρνητικό αντίκτυπο στον άλλον.

    Δεν ξέρω πολύ μπέρδεμα.
    Πάντως η κοπέλα σε προειδοποιεί για το τι θα συμβεί (αυτό πρέπει να της το δώσουμε). Μετά δεν θα έχεις το δικαίωμα να παραπονεθείς για κάτι. Καταλαβαίνω ότι το βιώνεις ως μπέρδεμα όλο αυτό. Ωστόσο, είμαι σίγουρος ότι για αυτούς που διαβάζουν την ιστορία σου τα πράγματα φαίνονται πολύ ξεκάθαρα.

  8. #548
    Ναι πάει να απενεχοποιησει συμπεριφορες που θα συναντήσω στο μέλλον.
    Από την αρχή το έχει κάνει αυτό. Όταν ας πούμε είχε αλλοπρόσαλλες συμπεριφορες μου είχε πει ότι εγώ έτσι είμαι και δεν αλλάζω και μην νομίζεις ότι είμαι η καλύτερη κοπέλα κτλ. Εγώ τότε βέβαια το προσπέρασα θεωρώντας ότι ήταν μια στιγμή εγωισμού και τίποτα άλλο.

    Εννοείς ότι είναι θέμα χρόνου να χωρίσω ή ότι τελικά η κοπέλα είναι οριακή.. Ή και τα δύο;

  9. #549
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Ναι πάει να απενεχοποιησει συμπεριφορες που θα συναντήσω στο μέλλον.
    Από την αρχή το έχει κάνει αυτό. Όταν ας πούμε είχε αλλοπρόσαλλες συμπεριφορες μου είχε πει ότι εγώ έτσι είμαι και δεν αλλάζω και μην νομίζεις ότι είμαι η καλύτερη κοπέλα κτλ. Εγώ τότε βέβαια το προσπέρασα θεωρώντας ότι ήταν μια στιγμή εγωισμού και τίποτα άλλο.

    Εννοείς ότι είναι θέμα χρόνου να χωρίσω ή ότι τελικά η κοπέλα είναι οριακή.. Ή και τα δύο;
    Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτά τα ερωτήματα. Αυτό που εγώ αφουγκράζομαι, συμφωνα με τα δεδομένα που έχεις δώσει, είναι ότι θα ταλαιπωρηθείς (για να μην πω "κακοποιηθείς") μέσα σε αυτό. Δεν προκύπτει από κάπου ότι πρόκειται για μία σχέση που θα καλύψει τις ανάγκες σου.

  10. #550
    Ναι θα συμφωνήσω,δυστυχως το έχω καταλαβει κ εγώ απλά ήλπιζα ότι αφήνοντας το χρόνο γιατί για να εμμένεις μια τέτοια κατάσταση σίγουρα έχεις δει και πολύ καλές περιόδους, ότι θα υπάρξει βελτίωση με το να της δείχνω τον ενδιαφέρον μου και ότι την αγαπάω. Να την κάνω να με εμπιστευθεί και να δει κάτι αληθινο, για να μπορεί να δώσει κι εκείνη.
    Μάλλον ματαιο όλο αυτό.

  11. #551
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Ωστόσο επειδή δεν θέλω να εθελοτυφλώ γνωρίζω ότι όλο αυτό έχει ημερομηνία λήξης και έχω ξενερώσει πολύ. Σαν να έχεις μια καυτή πατάτα στο χέρι σου και ότι συν το χρόνω θα σκάσει πάνω σου όπως και να έχει.
    Δεν μπορώ να ξέρω πως νιώθεις και πως το σκέφτεσαι εσύ, αλλά νομίζω εγώ θα πανικοβαλλόμουν στην ιδέα μιας συγκατοίκησης (που ευτυχώς λόγω της απόστασης δεν παίζει ως ενδεχόμενο). Αρκεί να πω ότι κάθε φορά που τον βλέπω (για λίγες ώρες) κάνω νοερή προετοιμασία με διαλόγους, τι θα λέω, πως θα το λέω, για να μην στραβώσει. Σκέψου να το περνούσα κάθε μέρα. Βασικά δεν θα το περνούσα, θα έφευγα τρέχοντας.

  12. #552
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πάντως η κοπέλα σε προειδοποιεί για το τι θα συμβεί (αυτό πρέπει να της το δώσουμε). Μετά δεν θα έχεις το δικαίωμα να παραπονεθείς για κάτι. Καταλαβαίνω ότι το βιώνεις ως μπέρδεμα όλο αυτό. Ωστόσο, είμαι σίγουρος ότι για αυτούς που διαβάζουν την ιστορία σου τα πράγματα φαίνονται πολύ ξεκάθαρα.
    Αχ, ναι. Κι εγώ τα διαβάζω. Σε προειδοποιεί ότι θα βαρεθεί και ότι δεν αντέχει το πολύ κοντά γιατί βαριέται. Θα μου πεις, μα τότε γιατί αυτή επιμένει να συγκατοικήσουμε; Ε, γι αυτό λέμε ότι δεν είναι νορμάλ αυτοί οι άνθρωποι.

  13. #553
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Ναι πάει να απενεχοποιησει συμπεριφορες που θα συναντήσω στο μέλλον.
    Από την αρχή το έχει κάνει αυτό. Όταν ας πούμε είχε αλλοπρόσαλλες συμπεριφορες μου είχε πει ότι εγώ έτσι είμαι και δεν αλλάζω και μην νομίζεις ότι είμαι η καλύτερη κοπέλα κτλ. Εγώ τότε βέβαια το προσπέρασα θεωρώντας ότι ήταν μια στιγμή εγωισμού και τίποτα άλλο.

    Εννοείς ότι είναι θέμα χρόνου να χωρίσω ή ότι τελικά η κοπέλα είναι οριακή.. Ή και τα δύο;
    Το πρόβλημα είναι ότι αν πεις εσύ να χωρίσετε, θα σε κυνηγάει μέχρι να καταφέρει να σε χωρίσει αυτή, με παράλληλη υποτίμηση... Ξαναδιάβασε από την αρχή την ιστορία του Αίολου, στην πρώτη σελίδα αυτής της συζήτησης. Εγώ την ξαναδιαβάζω κάθε τόσο, για να μην ξεχνιέμαι και να νομίζω ότι πάνε όλα καλά και να μην χαλαρώνω...

  14. #554
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αχ, ναι. Κι εγώ τα διαβάζω. Σε προειδοποιεί ότι θα βαρεθεί και ότι δεν αντέχει το πολύ κοντά γιατί βαριέται. Θα μου πεις, μα τότε γιατί αυτή επιμένει να συγκατοικήσουμε; Ε, γι αυτό λέμε ότι δεν είναι νορμάλ αυτοί οι άνθρωποι.
    Μάλλον δεν θα τη χαλάσει να φύγει από το πατρικό της. Πάντως η συγκατοίκηση είναι μία συνθήκη που δυσκολεύει πάρα πολύ την έξοδο από τη σχέση.

  15. #555
    Πάνω κάτω ότι και αν μου έχετε πει τα έχω σκεφτεί και τα έχω εμπεδώσει. Το θέμα είναι ότι μου έρχεται να ρίξω το τελευταίο χαρτί με το να της πω και ότι υπάρχει θέμα με τη ΟΔΠ. Οχι ότι ξέρω ότι θα υπάρξει συνέχεια, αλλά έστω και μια πιθανότητα να υπάρχει που μπορεί να αναρωτηθεί και να το ψάξει και εκείνη για καλό δικό της, νομίζω ότι θα άξιζε. Ούτως ή άλλως με τον έναν ή με τον άλλον τροπο αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι είναι προδιαγεγραμμενο να βγω ο μαλακάς της υπόθεσης. Είτε να τη χωρίσω, είτε να με χωρίσει λόγω υποτίμησης όπως είπατε.

Page 37 of 114 FirstFirst ... 2735363738394787 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •