Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 39
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 39 of 114 FirstFirst ... 2937383940414989 ... LastLast
Results 571 to 585 of 1696
  1. #571
    https://qr.ae/pNCOKk

    Μια από τις καλύτερες αναλύσεις που έχω διαβάσει...Σχεδόν λέξη προς λέξη, βίωμα... Όσοι ακόμα έχετε πάρε-δώσε μ' αυτούς τους βιαστές ψυχών, διαβάστε το και πάρτε τα μέτρα σας. Αγαπήστε τη ψυχούλα σας, μακάρι να τα ξέραμε πολλοί αυτά που γράφει εδώ,τότε που έπρεπε...

    Υ.Γ. Επίσης Αίολε, κατέβασα το "psychopath free" που πρότεινες. Αξίζει να το διαβάσετε, είναι πολύ βοηθητικό , σε ευχαριστώ πολύ :)

  2. #572
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post

    Υ.Γ. Επίσης Αίολε, κατέβασα το "psychopath free" που πρότεινες. Αξίζει να το διαβάσετε, είναι πολύ βοηθητικό , σε ευχαριστώ πολύ :)
    Που το βρήκες;;; το θέλω!

  3. #573
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    https://qr.ae/pNCOKk

    Μια από τις καλύτερες αναλύσεις που έχω διαβάσει...Σχεδόν λέξη προς λέξη, βίωμα... Όσοι ακόμα έχετε πάρε-δώσε μ' αυτούς τους βιαστές ψυχών, διαβάστε το και πάρτε τα μέτρα σας. Αγαπήστε τη ψυχούλα σας, μακάρι να τα ξέραμε πολλοί αυτά που γράφει εδώ,τότε που έπρεπε...

    Υ.Γ. Επίσης Αίολε, κατέβασα το "psychopath free" που πρότεινες. Αξίζει να το διαβάσετε, είναι πολύ βοηθητικό , σε ευχαριστώ πολύ :)
    Το διάβασα. Εχω διαβάσει κάμποσα ακόμα σε αυτό το site και με έχει βοηθήσει πολύ. Ερώτηση, δηλαδή είχες και μπλεξίματα με αστυνομίες και τέτοια;

  4. #574
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    https://qr.ae/pNCOKk

    Μια από τις καλύτερες αναλύσεις που έχω διαβάσει...Σχεδόν λέξη προς λέξη, βίωμα... Όσοι ακόμα έχετε πάρε-δώσε μ' αυτούς τους βιαστές ψυχών, διαβάστε το και πάρτε τα μέτρα σας. Αγαπήστε τη ψυχούλα σας, μακάρι να τα ξέραμε πολλοί αυτά που γράφει εδώ,τότε που έπρεπε...

    Υ.Γ. Επίσης Αίολε, κατέβασα το "psychopath free" που πρότεινες. Αξίζει να το διαβάσετε, είναι πολύ βοηθητικό , σε ευχαριστώ πολύ :)
    Πω ρε Ήλιε! τι ανέβασες! Αυτό το άρθρο επιβάλλεται να το διαβάσετε όλοι! Ταυτίστηκα με κάθε λέξη, με κάθε κόμα και κάθε τελεία. Απίστευτο! Πραγματικά, κάτι που δεν ανέφερα ειναι ότι έχω δει αλλαγή συμπεριφοράς από κοινούς μας γνωστούς. Αναμενόμενο.

    Καλά... διαβάζοντας το παρακάτω γελούσα 10 λεπτά
    "Now in full discard mode the BPD partner rapidly begins building a case against the nonBPD partner and soon after threatens to report to the police the expartner’s efforts to communicate and reach closure".

    Το βιβλίο "psychopath free" το είχα ψάξει αλλά δεν μπόρεσα να το βρω... τζάμπα. Σκεφτόμουν τα το αγοράσω. Είχα δει μόνο το site και συνεντεύξεις του συγγραφέα.
    Last edited by aeolus74; 15-09-2020 at 21:23.

  5. #575
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    . Ερώτηση, δηλαδή είχες και μπλεξίματα με αστυνομίες και τέτοια;
    όσον αφορά εμένα, μπλεξίματα δεν είχα αλλά με απείλησε ότι αν την ξαναενοχλήσω θα πάρει το 100. Όπως ακριβώς το περιγράφει το άρθρο. Νομίζω ότι το είχα αναφέρει σε προηγούμενα σχόλια. Επίσης, εκείνη τη χρονική στιγμή (και πάλι όπως ακριβώς το περιγράφει το άρθρο) είχε ήδη βρει τον επόμενο, παρόλο που πριν 14 μέρες μου έστελνε μηνύματα για το πόσο πολύ πονάει από τον χωρισμό μας... ότι ναναι λέμε

  6. #576
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Θέλω επίσης να σας ρωτήσω (ολους) αν είχατε δει θέματα τσιγκουνιας στις δικές σας. Εγώ έχω εντοπίσει έντονο προβλημα, παρόλο που το καλύπτει γιατί δεν βρισκόμαστε συχνά. Θα μπορούσε να συνδέεται με το borderline ή είναι ανεξάρτητο;

  7. #577
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    είχε ήδη βρει τον επόμενο, παρόλο που πριν 14 μέρες μου έστελνε μηνύματα για το πόσο πολύ πονάει από τον χωρισμό μας... ότι ναναι λέμε
    Πονούσε αλλά με παρέα!

  8. #578
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Θέλω επίσης να σας ρωτήσω (ολους) αν είχατε δει θέματα τσιγκουνιας στις δικές σας. Εγώ έχω εντοπίσει έντονο προβλημα, παρόλο που το καλύπτει γιατί δεν βρισκόμαστε συχνά. Θα μπορούσε να συνδέεται με το borderline ή είναι ανεξάρτητο;
    Εγώ ναι. Παρόλο που δεν είχε οικονομικό πρόβλημα

  9. #579
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Πονούσε αλλά με παρέα!
    Ε! σε αυτές τις περιπτώσεις καλή ειναι λίγη παρηγοριά

  10. #580
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ούτε ο δικός μου. Το αντίθετο μάλιστα. Υποψιάζομαι πως συνδέεται με τα ναρκισσιστικά τους στοιχεία. Πχ αισθάνονται σημαντικοί και θέλουν να τους κερνάνε οι άλλοι, σε ένδειξη αναγνώρισης του πόσο σημαντικοί είναι.

  11. #581
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ούτε ο δικός μου. Το αντίθετο μάλιστα. Υποψιάζομαι πως συνδέεται με τα ναρκισσιστικά τους στοιχεία. Πχ αισθάνονται σημαντικοί και θέλουν να τους κερνάνε οι άλλοι, σε ένδειξη αναγνώρισης του πόσο σημαντικοί είναι.
    Λες; Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση. Εγώ πάλι στη δική μου περίπτωση θα το συνέδεα με την ανάγκη για έλεγχο...μάλλον. Πάντως είχε την ανάγκη να ελέγχει τα οικονομικά μου. Είχαμε μαλώσει πολλές φορές και για αυτό το θέμα, παρόλο που δεν έκανα περιττά έξοδα. Τώρα θυμάμαι ότι είχα κατηγοργηθεί πολάκις ότι δημιουργούσα περιττές ανάγκες. Εγώ πάλι θυμάμαι ότι είχε γίνει το σκατό μου (με το συμπάθιο) παξιμάδι.

  12. #582
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Θέλω επίσης να σας ρωτήσω (ολους) αν είχατε δει θέματα τσιγκουνιας στις δικές σας. Εγώ έχω εντοπίσει έντονο προβλημα, παρόλο που το καλύπτει γιατί δεν βρισκόμαστε συχνά. Θα μπορούσε να συνδέεται με το borderline ή είναι ανεξάρτητο;
    Δεν κυνηγούσε τα σεντς ούτε έκανε έρευνα αγοράς όταν ήθελε να αγοράσει κάτι. Σπάταλη επίσης δεν ήταν, τα έξοδά της ήταν νορμάλ. Όταν προσφέρθηκα να τη βοηθήσω με κάποιες αγορές που πράγματι τις χρειαζόταν, δεν δέχτηκε. Ο καθένας ήταν υπεύθυνος για τα χρήματα που είχε, δεν προσπάθησε να ελέγξει ποτέ τα οικονομικά μου. Από την άλλη ελάχιστες φορές έκανε την κίνηση να πληρώσει, όταν βγαίναμε έξω. Κάποιες φορές (ελάχιστες) πήγε να το κάνει, αλλά είχα ήδη πληρώσει. Για όσο καιρό συγκατοικήσαμε (έμεινε σε μένα), δεν πλήρωσε ποτέ ούτε έκανε την κίνηση να πληρώσει για ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.λπ. Δεν κάναμε συζήτηση για τα οικονομικά της συγκατοίκησης, αλλά δεν με πείραξε ποτέ. Ούτε τώρα με πειράζει. Γνώριζα ότι οικονομικά της δεν ήταν καλά και αυτά που κέρδιζα εγώ έφταναν μια χαρά και για τους δύο. Φρόντιζε να ψωνίζει αυτή τα Σαββατοκύριακα για το φαγητό που ήταν κάπως πιο προσεγμένο. Ίσως σκεφτόταν πως κατά κάποιο τρόπο ήταν αυτονόητο ότι θα πλήρωνα εγώ σχεδόν για όλα, όχι μόνο γιατί μπορούσα να το κάνω, αλλά και γιατί θα ήταν το ελάχιστο που θα μπορούσα να κάνω για να έχω δίπλα μου μια γυναίκα σαν κι αυτήν :) :) Δεν μου το είπε ποτέ, αλλά για κάποιο λόγο μου φαίνεται ότι αυτό ήταν στο μυαλό της. Ίσως και να την αδικώ βεβαίως και να λέω κακίες, αλλά δεν πειράζει.

  13. #583
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    threatens to report to the police
    Αυτό το έκανε με δύο «τρελούς» πρώην της. Ευτυχώς όλοι οι αυτοεξευτελισμοί στους οποίους προχώρησα, ήταν διά ζώσης.

  14. #584
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Ίσως σκεφτόταν πως κατά κάποιο τρόπο ήταν αυτονόητο ότι θα πλήρωνα εγώ σχεδόν για όλα, όχι μόνο γιατί μπορούσα να το κάνω, αλλά και γιατί θα ήταν το ελάχιστο που θα μπορούσα να κάνω για να έχω δίπλα μου μια γυναίκα σαν κι αυτήν :) :) Δεν μου το είπε ποτέ, αλλά για κάποιο λόγο μου φαίνεται ότι αυτό ήταν στο μυαλό της. Ίσως και να την αδικώ βεβαίως και να λέω κακίες, αλλά δεν πειράζει.
    Νομίζω πως έρχεσαι στα λόγια μου σχετικά με την ανάγκη τους να νιώθουν σημαντικοί και να εκφράζεται και με χρήματα, κεράσματα, δώρα όλο αυτό...

  15. #585

Page 39 of 114 FirstFirst ... 2937383940414989 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •