Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 46
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 46 of 114 FirstFirst ... 3644454647485696 ... LastLast
Results 676 to 690 of 1696
  1. #676
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Δεν είναι θέμα "προτιμησης". Απλά με τον Αιολο ταυτιζόμαστε οι περισσότεροι γιατί προφανώς έχουμε κοινά βιώματα. Τίποτα περισσότερο και τίποτα προσωπικό. Και δεν είναι ο leader ο Αίολος. Σε λίγο θα ζητούσαμε και συγγνωμη γι αυτά που ζήσαμε epsilon μου...
    Ναι, έχεις δίκιο. Προσπαθεί να μας μανιπουλάρει.

  2. #677
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Εδώ ένα απόσπασμα από το βιβλίο Psychopath free που προτείνατε. (σελ 45). Και γιατί απαντάει στο ερώτημα "γιατί μας διαλέγουν", αλλά και γιατί μου φαίνεται ότι ταιριάζει στην όλη συζήτηση...

    Psychopaths carefully select targets and copy their
    personalities in order to create an immediate bond of trust
    and familiarity. But because they are only acting, they cannot
    play the role perfectly forever. So inevitably, their targets
    begin to notice small cracks in the mask—uncanny,
    inexplicable moments that simply don’t seem to match up
    with the person they’re pretending to be. Any target who
    dares point out these inconsistencies instantly becomes
    enemy number one. Instead of admitting fault and deceit, the
    psychopath will attempt to drive the target insane. Through
    mind games, triangulation, gaslighting, and silence, they
    innocently encourage the target to self-destruct. Most targets
    don’t even know they’re dealing with a pathological
    personality at the time. They might only have gently observed
    that “something feels different between us.” But to a
    psychopath, this is the greatest insult of all—a challenge to
    their credibility as a normal, healthy human being. And so
    they must smear the target as “crazy” before quickly moving
    along to another victim who will better appreciate their world
    of lies.

  3. #678
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Βγάζει νόημα. Γι' αυτό η κάθε παρατήρηση-παράπονο για τη συμπεριφορά τους εκλαμβάνεται από αυτούς ως απειλή και πυροδοτεί ακραίο θυμό, επίθεση, και χειριστική συμπεριφορά. Το βίωσα πάρα πολύ όλο αυτό. Ακόμα και όταν για ένα διάστημα μηνών κατέβαλα μεθοδευμένη προσπάθεια με πραότητα και ηρεμία, αποφεύγοντας να μιλάω στον δεύτερο ενικό και επικεντρώνοντας στο τι νοιώθω εγώ, κατάφερα ελάχιστα αποτελέσματα.

  4. #679
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Βγάζει νόημα. Γι' αυτό η κάθε παρατήρηση-παράπονο για τη συμπεριφορά τους εκλαμβάνεται από αυτούς ως απειλή και πυροδοτεί ακραίο θυμό, επίθεση, και χειριστική συμπεριφορά. Το βίωσα πάρα πολύ όλο αυτό. Ακόμα και όταν για ένα διάστημα μηνών κατέβαλα μεθοδευμένη προσπάθεια με πραότητα και ηρεμία, αποφεύγοντας να μιλάω στον δεύτερο ενικό και επικεντρώνοντας στο τι νοιώθω εγώ, κατάφερα ελάχιστα αποτελέσματα.
    Κι εγώ το έχω βιώσει. Δεν αντέχουν την παραμικρή παρατήρηση. Μόνο το "είσαι τέλειος, φοβερός, υπερτέλειος" μπορείς να τους πεις. Σε αναγκάζουν με τον τρόπο τους να μην μπορείς να πεις κάτι άλλο.

  5. #680
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Την περίοδο εκείνη κατά την οποία είχα επιστρατεύσει όση υπομονή διέθετα και προσπαθούσα να μιλάω για εμένα (τι νοιώθω) και όχι για αυτή (το τι κάνει) είχα καταφέρει μία φορά να την κάνω να αναστοχαστεί τη συμπεριφορά της και τότε με ρώτησε "τώρα κάνω σενάρια ε;". Αυτή η επίγνωση δεν διήρκεσε ούτε ένα 24ωρο. Μία άλλη φορά πάνω σε μία επίθεση, λεκτικοποιόντας το συναίσθημα θυμού που ένοιωθα, χωρίς να τον εκφράσω συμπεριφορικά, παρατήρησα ότι αυτό κάπως τη φρέναρε και τότε την είδα σαν ένα μικρό κοριτσάκι να χτυπάει τις γροθιές στα γονατά της της και να επαναλαμβάνει τη φράση "δεν μπορώ ρε συ! δεν μπορώ!". Είχε καταλάβει ότι ήταν λάθος αυτό που έκανε αλλά ζοριζόταν να σταματήσει να το κάνει. Συμπεράσματα: μπορούν να έχουν επίγνωση του τι κάνουν αλλά η ενέργεια που καλείσαι να ξοδέψεις για να καταφέρεις κάτι τέτοιο είναι τεράστια και συνεχής. Το κάθε επίτευγμα δεν έχει καμία μονιμότητα. Την επόμενη μέρα είναι σαν να μην υπήρξε ποτέ.
    Το κάθε μικρό επίτευγμα που με πολύ κόπο θα επιτευχθεί δίνει την ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει, αλλά η συνειδητοποίηση ότι δεν θα αλλάξει τίποτα τελικά δημιουργεί μεγάλη απογοήτευση.

  6. #681
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Το κάθε μικρό επίτευγμα που με πολύ κόπο θα επιτευχθεί δίνει την ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει, αλλά η συνειδητοποίηση ότι δεν θα αλλάξει τίποτα τελικά δημιουργεί μεγάλη απογοήτευση.
    Γι αυτό τελικά ο μόνος τρόπος (και λόγος) να είμαστε κοντά τους είναι οι χαμηλές και συγκεκριμένες προσδοκίες. Πραγματικά δεν το προτείνω για όποιον θέλει να συγκατοικήσει, να παντρευτεί, να κάνει παιδιά μαζί τους. Εγώ εδώ, από απόσταση και σε όχι αποκλειστική σχέση και πάλι προβληματίζομαι.

    Ξέρω ότι για να τον δω για λίγες ώρες θα χρειαστεί εκ των προτέρων να προετοιμαστώ να είμαι καλή, συγκαταβατική, να συμφωνήσω με ενθουσιασμό σε όλα όσα μου λέει... Πόσο συχνά μπορείς να το αντέξεις αυτό; Κάθε μέρα δεν γίνεται.

  7. #682
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Γι αυτό τελικά ο μόνος τρόπος (και λόγος) να είμαστε κοντά τους είναι οι χαμηλές και συγκεκριμένες προσδοκίες.
    Είναι σημαντικό να προσθέσουμε, ότι αυτό ισχύει (χαμηλές προσδοκίες) όταν μιλάμε για περιπτώσεις bpd που βρίσκονται σε φάση θεραπείας. Αν μιλάμε για περιπτώσεις που δεν έχουν διαγνωστεί καν, τότε μιλάμε για καθόλου προσδοκίες.

  8. #683
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Είναι σημαντικό να προσθέσουμε, ότι αυτό ισχύει (χαμηλές προσδοκίες) όταν μιλάμε για περιπτώσεις bpd που βρίσκονται σε φάση θεραπείας. Αν μιλάμε για περιπτώσεις που δεν έχουν διαγνωστεί καν, τότε μιλάμε για καθόλου προσδοκίες.
    Πιστεύεις ότι μπορούν να μενουν αδιάγνωστοι; Εγώ νομίζω κάνουν μπαμ απο πολύ νωρις στη ζωή τους (ισως και από την εφηβεία) και έτσι θεωρώ αδύνατον να μην εχουν διαγνωστεί ως τα 25 το πολύ. Τώρα αν ακολουθουν τις υποδείξεις των ψυ, είναι αλλο θεμα.

  9. #684
    Ένα πράγμα που θυμήθηκα από τη δικιά μου περίπτωση και το έχω διαβάσει τόσες φορές και σε άλλες αφηγήσεις, είναι ότι κατηγορήθηκα για χειριστικότητα, εγωισμό- ναρκισσισμό από το καημένο το θύμα μου. ΕΙΡΩΝΕΙΑ έτσι; Μπορούν να τρελάνουν και τον Θεό τον ίδιο

  10. #685
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Ένα πράγμα που θυμήθηκα από τη δικιά μου περίπτωση και το έχω διαβάσει τόσες φορές και σε άλλες αφηγήσεις, είναι ότι κατηγορήθηκα για χειριστικότητα, εγωισμό- ναρκισσισμό από το καημένο το θύμα μου. ΕΙΡΩΝΕΙΑ έτσι; Μπορούν να τρελάνουν και τον Θεό τον ίδιο
    Κάποια στιγμή μου είπε "είσαι τοξικός άνθρωπος"!!! Η αλήθεια είναι ότι στο τέλος έγινα. Η κάθε προσπάθεια που θα κάνει κάποιος για να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να υποστηρίξει την αλήθεια του είναι gaslighting!
    Last edited by aeolus74; 21-09-2020 at 22:27.

  11. #686
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Πιστεύεις ότι μπορούν να μενουν αδιάγνωστοι; Εγώ νομίζω κάνουν μπαμ απο πολύ νωρις στη ζωή τους (ισως και από την εφηβεία) και έτσι θεωρώ αδύνατον να μην εχουν διαγνωστεί ως τα 25 το πολύ. Τώρα αν ακολουθουν τις υποδείξεις των ψυ, είναι αλλο θεμα.
    Ναι σαφώς! Οι περισσότεροι είναι αδιάγνωστοι διότι ποτέ δεν αναγνωρίζουν ότι ευθύνονται αυτοί για τα προβλήματά τους. Μπορεί να αναγνωρίζουν ότι έχουν τα θέματά τους, αλλά, ποιος δεν έχει θέματα; Σε περιπτώσεις χαμηλής λειτουργικότητας που βγαίνουν πολλά από νωρίς, υπάρχει περίπτωση οι γονείς ή ακόμα και το φιλικό πλαίσιο να πιέσουν για να απευθυνθεί σε ειδικό. Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα προκύψει σωστή διάγνωση καθώς η bpd έχει μεγάλη συννοσηρότητα με άλλες διαταραχές και συχνά γίνονται λάθος διαγνώσεις. Οι υψηλής λειτουργικότητας bpd δεν γίνονται αντιληπτοί στο κοινωνικό πλαίσιο. Τα μεγάλα προβλήματα βγαίνουν στις σχέσεις. Συνήθως θα απευθυνθούν σε ειδικό μετά από έναν δύσκολο χωρισμό, ή για να αντιμετωπίσουν το άγχος ή την κατάθλιψή τους αλλά και πάλι δεν είναι απαραίτητο ότι θα προκύψει διάγνωση. Θέλει να είναι έμπειρος και ο θεραπευτής. Η δικιά μου πολύ παλαιότερα έκανε πάνω από 1 χρόνο ψυχοθεραπεία. So what;

  12. #687
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Η αλήθεια είναι ότι ο δικός μου δεν ξέρω καν αν έχει κάνει ψυχοθεραπεία... Διαβάζω αυτά που γράφετε για τη φάση υποτίμησης, που σας είπαν τοξικούς και φοβάμαι...

  13. #688
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημερα σε ολους, ειστε ολοι καλα; Κανενα νεο;

  14. #689
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ναι σαφώς! Οι περισσότεροι είναι αδιάγνωστοι διότι ποτέ δεν αναγνωρίζουν ότι ευθύνονται αυτοί για τα προβλήματά τους. Μπορεί να αναγνωρίζουν ότι έχουν τα θέματά τους, αλλά, ποιος δεν έχει θέματα; Σε περιπτώσεις χαμηλής λειτουργικότητας που βγαίνουν πολλά από νωρίς, υπάρχει περίπτωση οι γονείς ή ακόμα και το φιλικό πλαίσιο να πιέσουν για να απευθυνθεί σε ειδικό. Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα προκύψει σωστή διάγνωση καθώς η bpd έχει μεγάλη συννοσηρότητα με άλλες διαταραχές και συχνά γίνονται λάθος διαγνώσεις. Οι υψηλής λειτουργικότητας bpd δεν γίνονται αντιληπτοί στο κοινωνικό πλαίσιο. Τα μεγάλα προβλήματα βγαίνουν στις σχέσεις. Συνήθως θα απευθυνθούν σε ειδικό μετά από έναν δύσκολο χωρισμό, ή για να αντιμετωπίσουν το άγχος ή την κατάθλιψή τους αλλά και πάλι δεν είναι απαραίτητο ότι θα προκύψει διάγνωση. Θέλει να είναι έμπειρος και ο θεραπευτής. Η δικιά μου πολύ παλαιότερα έκανε πάνω από 1 χρόνο ψυχοθεραπεία. So what;
    στις περιπτωσεις που προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν ευθυνονται για την ασυνεννοησια και για το οποιοδηποτε προβλημα, βγαζοντας εσενα υπερβολικο/λαθος κλπ, το κανουν συνειδητα για να σε εξαπατησουν ξεροντας την αληθεια, η πραγματικα νομιζουν οτι φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο τους ιδιους και οτι η μοιρα και η γκαντεμια τους κυνηγαει και ολοι τους αδικουν;;

  15. #690
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στις περιπτωσεις που προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν ευθυνονται για την ασυνεννοησια και για το οποιοδηποτε προβλημα, βγαζοντας εσενα υπερβολικο/λαθος κλπ, το κανουν συνειδητα για να σε εξαπατησουν ξεροντας την αληθεια, η πραγματικα νομιζουν οτι φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο τους ιδιους και οτι η μοιρα και η γκαντεμια τους κυνηγαει και ολοι τους αδικουν;;
    Η άποψή μου είναι ότι στις περιπτώσεις αυτές δεν το κάνουν για να σε εξαπατήσουν συνειδητά. Οι bpd ερμηνεύουν την πραγματικότητα με βάση αυτό που νοιώθουν χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τα δεδομένα του περιβάλλοντος. Ως εκ τούτου πιστεύουν ότι το περιβάλλον φταίει για τα συναισθήματα που νοιώθουν. Τα άτομα που αποτελούν το περιβάλλον θα δεχτούν επίθεση την οποία θα βρουν παράλογη και άδικη και θα προσπαθήσουν να υπερασπίσουν τον εαυτό τους, πράγμα που θα μεταφραστεί ως έλλειψη κατανόησης, ότι οι άλλοι δεν νοιάζονται κτλ. Κάπου εκεί ξεκινάει το μπάχαλο. Αυτό ισχύει κατά τη φάση του split.

    Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που η συμπεριφορά είναι πολύ περισσότερο χειριστική και συνειδητή. Όπως για παράδειγμα όταν έχουν προετοιμάζει τον αντικαταστάτη και προκαλούν το σύντροφο προκειμένου οι αντιδράσεις του να προετοιμάσουν το έδαφος για ένα ανώδυνο και βολικό dicard. Εδώ εμπεριέχεται η εξαπάτηση, και ως ένα βαθμό η επίγνωση της αλήθειας αυτής, αλλά δεν τους νοιάζει. Θα τους νοιάξει μόνο αν δεν τους βγουν οι εξελίξεις όπως θα τους βόλευαν, κι αυτό το έχω δει να συμβαίνει.

    Χαρακτηριστικός διάλογος:

    Αυτή: από που το έμαθες αυτό για εμένα;
    εγώ: εσύ μου το είχε πει
    Αυτή: Α!.........οκ.........αυτό είναι το ευχαριστώ για την ειλικρίνεια λοιπόν!

    Μπορούν να μπουν στη διαδικασία να σε εξαπατήσουν, να κάνουν το άσπρο μαύρο, παρόλο που ξέρουν ότι έχουν άδικο αρκεί να μην χρεωθούν καμία ευθύνη για τίποτα.

    Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση νομίζω.

Page 46 of 114 FirstFirst ... 3644454647485696 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •