Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 49
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 49 of 114 FirstFirst ... 3947484950515999 ... LastLast
Results 721 to 735 of 1696
  1. #721
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Ένα βασικό συμπέρασμα που προκύπτει από όλα αυτά είναι το ότι δεν μπορούν να αγαπήσουν τον εαυτό τους γιατί δεν τον έχουν αποδεχτεί. Κι εκεί έρχεται ο άλλος που θα πρέπει να λειτουργήσει ως σωτήρας.
    Δεν ξέρουν καν ποιος είναι ο εαυτός τους, για να τον αποδεχτούν. Είναι χαμαιλέοντες. Με μένα είναι Α, με σένα Β, με τον Αίολο Γ. Καθρεφτίζουν τον απέναντι. Γι αυτό στις αρχές νομίζουμε ότι είμαστε ίδιοι. Αφού μας μιμούνται.

  2. #722
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Σε αυτή τη φάση νιώθω αρκετά σίγουρος για το ότι δεν πρέπει να έχω καμία επαφή, για να το λήξω μέσα μου το ερωτικό κομμάτι και σε αυτό με βοηθάει η συνειδητοποίηση και οι γνώσεις που απέκτησα. Το θέμα είναι ότι απ' ότι φαίνεται ποτέ δεν μπορεί να είναι σίγουρος κανείς ότι μια πιθανή φιλική αλληλεπίδραση δε θα φέρει πισωγύρισμα. Οπότε ακόμα και σε ανθρώπινο επίπεδο μάλλον θα έπρεπε να παραμείνουμε ψυχροί απέναντί τους.
    Αχ, τα είπαμε κι εμείς αυτά στις αρχές. Εγώ προσπάθησα να φύγω στις πρώτες 20 μέρες γνωριμίας. Δεν φαντάζεσαι πόσο εύκολο είναι να σε τουμπάρουν σε μια στιγμή αδυναμίας. Μακάρι να τα εννοείς, αλλά μη δηλώνεις σίγουρος για τίποτα.

  3. #723
    Ισχύει, δεν ξέρουν ποιοι είναι, γι' αυτό μιμούνται, ακόμα και σε φιλικές σχέσεις.

  4. #724
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Δεν ξέρουν καν ποιος είναι ο εαυτός τους, για να τον αποδεχτούν. Είναι χαμαιλέοντες. Με μένα είναι Α, με σένα Β, με τον Αίολο Γ. Καθρεφτίζουν τον απέναντι. Γι αυτό στις αρχές νομίζουμε ότι είμαστε ίδιοι. Αφού μας μιμούνται.
    To the point! Γι αυτό και όταν αγαπάς και γουστάρεις τον εαυτό σου γι αυτό που είσαι, αναπόφευκτα θα γουστάρεις και θα αγαπήσεις και τον οριακό, ανεξαρτήτως ποσο άσχημα θα συμπεριφερθεί αρκετές φορές, είναι πολύ δύσκολο να διώξεις κάποιον που σου μοιάζει.
    Πληροφοριακά να πω εδώ πως οι νο1 καθρέπτες των άλλων είναι οι Asperger, δηλ υψηλής λειτουργικότητας αυτισμός η πιο απλά ελαφράς μορφής αυτισμός των οποίων η συμπεριφορά μοιάζει πολύ με των bpd αλλά δεν είναι. Το χειρότερο σενάριο είναι να πέσεις σε Asperger ο οποίος έχει λόγω παρελθόντος και bpd, εκεί αν ερωτευθείς θα τα βρεις τρομερά σκούρα στην πορεία

  5. #725
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Μου βγήκε στις ενημερώσεις αυτό το βίντεο, το οποίο το θεώρησα ενδιαφέρον και το μοιράζομαι μαζί σας https://youtu.be/Mmac6AV8bjg

  6. #726
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Πληροφοριακά να πω εδώ πως οι νο1 καθρέπτες των άλλων είναι οι Asperger, δηλ υψηλής λειτουργικότητας αυτισμός η πιο απλά ελαφράς μορφής αυτισμός των οποίων η συμπεριφορά μοιάζει πολύ με των bpd αλλά δεν είναι.
    Πράγματι, τον πρώτο καιρό σκεφτόμουν για τον δικό μου μήπως έχει Asperger. Εβλεπα κι εκείνο το σήριαλ με τον Sheldon. Έχει το ίδιο ανέκφραστο πρόσωπο που σε μπερδεύει. Όμως, οι Asperger δεν προσπαθούν να γίνουν ένα μαζί σου και δεν κάνουν όλα αυτά τα δραματικά που κάνουν οι οριακοί.

  7. #727
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Η άποψή μου είναι ότι στις περιπτώσεις αυτές δεν το κάνουν για να σε εξαπατήσουν συνειδητά. Οι bpd ερμηνεύουν την πραγματικότητα με βάση αυτό που νοιώθουν χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τα δεδομένα του περιβάλλοντος. Ως εκ τούτου πιστεύουν ότι το περιβάλλον φταίει για τα συναισθήματα που νοιώθουν. Τα άτομα που αποτελούν το περιβάλλον θα δεχτούν επίθεση την οποία θα βρουν παράλογη και άδικη και θα προσπαθήσουν να υπερασπίσουν τον εαυτό τους, πράγμα που θα μεταφραστεί ως έλλειψη κατανόησης, ότι οι άλλοι δεν νοιάζονται κτλ. Κάπου εκεί ξεκινάει το μπάχαλο. Αυτό ισχύει κατά τη φάση του split.

    Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που η συμπεριφορά είναι πολύ περισσότερο χειριστική και συνειδητή. Όπως για παράδειγμα όταν έχουν προετοιμάζει τον αντικαταστάτη και προκαλούν το σύντροφο προκειμένου οι αντιδράσεις του να προετοιμάσουν το έδαφος για ένα ανώδυνο και βολικό dicard. Εδώ εμπεριέχεται η εξαπάτηση, και ως ένα βαθμό η επίγνωση της αλήθειας αυτής, αλλά δεν τους νοιάζει. Θα τους νοιάξει μόνο αν δεν τους βγουν οι εξελίξεις όπως θα τους βόλευαν, κι αυτό το έχω δει να συμβαίνει.

    Χαρακτηριστικός διάλογος:

    Αυτή: από που το έμαθες αυτό για εμένα;
    εγώ: εσύ μου το είχε πει
    Αυτή: Α!.........οκ.........αυτό είναι το ευχαριστώ για την ειλικρίνεια λοιπόν!

    Μπορούν να μπουν στη διαδικασία να σε εξαπατήσουν, να κάνουν το άσπρο μαύρο, παρόλο που ξέρουν ότι έχουν άδικο αρκεί να μην χρεωθούν καμία ευθύνη για τίποτα.

    Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση νομίζω
    .
    οσον αφορα το θεμα του "αντικαταστατη", εγω μιλαω για φιλικη σχεση, και οχι για ερωτικη. κιε κει ειναι πολυ πιο θολα τα πραγματα, καθως απ ο,τι εχω καταλαβει, η μεγαλη ανισορροπια και τα συμπλεγματα τους, αφορουν κυριως ερωτικες σχεσεις κι εκει εκδηλωνονται πολυ πιο ξεκαθαρα, ξεγελωντας σχεδον ολους τους αλλους στο κοινωνικο τους περιβαλλον. εχω την εντυπωση ομως οτι εχω μια φιλικη/επαγγελματικη σχεση με τετοιο ατομο που κανει περιεργες ξαφνικες εκρηξεις, ερμηνευοντας τα πραγματα οπως νομιζει, και θολωνοντας επιμονα και μεθοδικα τα νερα σε σχεση με την πραγματικοτητα...
    προσπαθω να καταληξω αν το κανει συνειδητα η παραμυθιαζει και τον εαυτο του οτι εχει δικιο.

    για ερωτικες σχεσεις , δεν το συζητω. εχουν ναυαγησει ολες, εννοειται οτι φταιει παντα ο αλλος, και καθε ενοχλητιικη συμπεριφορα του αλλου (πχ κατι που προκαλει ζηλεια) αντιμετωπιζοταν με απιστευτης εντασης εκρηξεις και υστεριες. κοντα στην παρανοια, εκρηξεις..
    συνδυαζοντας ολα αυτα, κλινω στο οτι μαλλον προκειται για διαταραχη και οχι για δυσκολο χαρακτηρα.

  8. #728
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οσον αφορα το θεμα του "αντικαταστατη", εγω μιλαω για φιλικη σχεση, και οχι για ερωτικη. κιε κει ειναι πολυ πιο θολα τα πραγματα, καθως απ ο,τι εχω καταλαβει, η μεγαλη ανισορροπια και τα συμπλεγματα τους, αφορουν κυριως ερωτικες σχεσεις κι εκει εκδηλωνονται πολυ πιο ξεκαθαρα, ξεγελωντας σχεδον ολους τους αλλους στο κοινωνικο τους περιβαλλον. εχω την εντυπωση ομως οτι εχω μια φιλικη/επαγγελματικη σχεση με τετοιο ατομο που κανει περιεργες ξαφνικες εκρηξεις, ερμηνευοντας τα πραγματα οπως νομιζει, και θολωνοντας επιμονα και μεθοδικα τα νερα σε σχεση με την πραγματικοτητα...
    προσπαθω να καταληξω αν το κανει συνειδητα η παραμυθιαζει και τον εαυτο του οτι εχει δικιο.

    για ερωτικες σχεσεις , δεν το συζητω. εχουν ναυαγησει ολες, εννοειται οτι φταιει παντα ο αλλος, και καθε ενοχλητιικη συμπεριφορα του αλλου (πχ κατι που προκαλει ζηλεια) αντιμετωπιζοταν με απιστευτης εντασης εκρηξεις και υστεριες. κοντα στην παρανοια, εκρηξεις..
    συνδυαζοντας ολα αυτα, κλινω στο οτι μαλλον προκειται για διαταραχη και οχι για δυσκολο χαρακτηρα.
    Πράγματι, στις ερωτικές σχέσεις είναι που εκδηλώνονται πολύ περισσότερο οι δυσλειτουργικές συμπεριφορές. Αν μιλάμε για hight functional BPD, quiet ή αν υπάρχουν και ναρκισσιστικά χαρ/κα γίνονται δύσκολα αντιληπτοί στο κοινωνικό περιβάλλον, αλλά red flags υπάρχουν πάντα και μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί με το θέμα να τα δει. Εξάλλου αυτή είναι και η διαφορά μεταξύ του δύσκολου χαρ/ρα με τη διαταραχή. Ότι όταν μιλάμε για διαταραχή η δυσλειτουργική συμπεριφορά αφορά και εκδηλώνεται σε όλες τις πτυχές της ζωής του ατόμου, και όχι μόνο σε συγκεκριμένες συνθήκες.

    Το ζήτημα του κατά πόσο το κάνουν συνειδητά ή παραμυθιαζουν και τον εαυτο τους οτι εχουν δικιο, όπως λες ειναι ένα σύνθετο ζήτημα με πολλές διαστάσεις. Ας μη ξεχνάμε ότι η διχογνωμία ντετερμινισμός - ελεύθερη βούληση αποτελεί ιστορικά μία από τις μεγαλύτερες στην ψυχολογία. Αποφασίζουμε για τη συμπεριφορά μας ή όχι; Επειδή εγώ αποδέχομαι περισσότερο τον ντετερμινισμό (χωρίς να υποστηρίζω την ανυπαρξία της ελεύθερης βούλησης) νομίζω ότι παραμυθιάζουν σε μεγάλο βαθμό τον εαυτό τους, γιατί έτσι προστατεύονται από δυσάρεστες αλήθειες που δεν μπορούν να διαχειριστούν. Όλοι μας το κάνουμε αυτό ως ένα βαθμό, όλοι μας παραμυθιάζουμε τους εαυτούς μας. Η διαφορά όμως είναι στον βαθμό, στο κατά πόσο άκαμπτες είναι αυτές οι πεποιθήσεις και στο κατά πόσο επιδέχονται τροποποίηση. Εσύ για παράδειγμα θα μπορούσες να παραδεχτείς ότι έκανες λάθος σε κάτι, γιατί αυτό δεν θα σημαίνει για εσένα ότι ακυρώνεσαι συνολικά ως προσωπικότητα, ότι δεν αξίζεις. Αυτό δεν ισχύει για αυτούς, γι αυτό και οι μηχανισμοί της εκλογίκευσης, και της άρνησης είναι πολύ πιο ισχυροί. Επίσης πολύ ισχυρό είναι το γνωστικό φίλτρο το οποίο φιλτράρει την πληροφορία απορρίπτοντας το κάθε τι που δεν επιβεβαιώνει τις πεποιθήσεις τους. Είναι σαν να προσπαθείς να πείσεις με λογικά επιχειρήματα και επιστημονικά δεδομένα έναν πιστό ότι η παρθενογέννεση δεν υφίσταται.

  9. #729
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γι αυτό και όταν αγαπάς και γουστάρεις τον εαυτό σου γι αυτό που είσαι, αναπόφευκτα θα γουστάρεις και θα αγαπήσεις και τον οριακό, ανεξαρτήτως ποσο άσχημα θα συμπεριφερθεί αρκετές φορές, είναι πολύ δύσκολο να διώξεις κάποιον που σου μοιάζει.
    Νομίζω ότι θα τον/την αγαπήσεις για τον ακριβώς αντίθετο λόγο, δηλαδή επειδή δεν αγαπάς τον εαυτό σου. Ας σημειωθεί πως ο λόγος εδώ είναι για την αγάπη, όχι για τον έρωτα. Η αγάπη έρχεται σιγά σιγά, αλλά το ίδιο συμβαίνει και με την κwλοσυμπεριφορά. Τη νιώθεις να σε στραγγαλίζει. Όποιος αγαπά πραγματικά τον εαυτό του δεν θα αγαπήσει ούτε θα γουστάρει «αναπόφευκτα» τον/την σαλεμένο/-η. Ωστόσο, συμβαίνει και το εξής: μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται, πολλές φορές έχεις αποκτήσει έναν άλλο εαυτό - κάνεις πράγματα που δεν θα έκανες ποτέ. Σε αυτήν την περίπτωση, θα συμφωνήσω πως «αγαπάς» τη σκιά σου εαυτού σου.

  10. #730
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Πάνω σε αυτό έχω και άλλο ερώτημα γενικό, μήπως λειτουργούν σε σχέσεις εξ αποστάσεως καλύτερα;
    Φυσικά και λειτουργούν καλύτερα σε τέτοιες σχέσεις. Δημιουργούν μια λεγεώνα ερωτικών συντρόφων, όπου, συνήθως, ο ένας δεν γνωρίζει για τον άλλο. (Αστειεύομαι... μην πάρεις στα σοβαρά το αστείο. Από πίκρα μιλάω έτσι). Φίλε, silence, σου τα είπαν και οι άλλοι, μάλλον καταλαβαίνεις και εσύ περί τίνος πρόκειται. Την τίγρη, ακόμη και αν την έχεις στο κλουβί, αν το ακουμπήσεις για πολύ ώρα, μπορεί να σου φάει κανένα δάκτυλο.

  11. #731
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Επειδή η έννοια της "αγάπης" είναι αρκετά υποκειμενική, παραθέτω ένα ενδιαφέρον βίντεο που προσεγγίζει ωραία το ζήτημα αυτό υπό το πρίσμα της τριγωνικής θεωρίας της αγάπης σε σχέση με τη bpd.

    https://www.youtube.com/watch?v=IrNWzmd9grU

  12. #732
    Ουσιαστικά στην περίπτωσή μου επειδή έθεσα τα όριά μου αντιλήφθηκε ότι δεν μπορεί να με έχει όπως θέλει γι' αυτό εν τέλει το έριξε στα περί φιλικότητας. Παράλληλα βολεύεται στο εξ αποστάσεως φλερτ που διατηρεί με το άλλο πρόσωπο παίρνοντας εύκολα αυτό που θέλει και προσπαθεί να πείσει τον εαυτό της ότι αυτό είναι το καλύτερο προβάλλοντας και σε μένα ως φιλοσοφία (adoption) στοιχεία αυτής της σχέσης. Η συνειδητοποίηση βοηθάει αλλά φαντάζομαι το να μείνει κανείς σταθερός σε μια απόφαση που αφορά αυτά τα άτομα είναι πολύ δύσκολο.

  13. #733
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Η συνειδητοποίηση βοηθάει αλλά φαντάζομαι το να μείνει κανείς σταθερός σε μια απόφαση που αφορά αυτά τα άτομα είναι πολύ δύσκολο.
    Είναι εξαιρετικά δύσκολο. Ειδικά στην περίπτωση που θα πεις «τελειώσαμε, γεια σου». Εγώ για να μείνω σταθερός, όπως λες, άλλαξα αριθμό και έφυγα μακριά για 2 μήνες για να μην έχω επαφή καμία, αν και είχαμε ήδη χωρίσει 2 μήνες πριν από αυτό και οι επαφές μας ήταν μόνο 3-4 γραπτά μηνύματα. Πισωγυρίσματα υπάρχουν, αλλά ευτυχώς δεν μπορώ πια να επικοινωνήσω μαζί της. Σιγά σιγά όμως οι καλύτερες μέρες γίνονται περισσότερες. Πρόκειται για κανονικότατη εξάρτηση. Φαντάζομαι πως εάν είχα αποφασίσει να μείνω φίλος μαζί της (όπως μου ζήτησε πολλές φορές «κλαίγοντας»), θα είχα αποτρελαθεί τώρα.

  14. #734
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Ουσιαστικά στην περίπτωσή μου επειδή έθεσα τα όριά μου αντιλήφθηκε ότι δεν μπορεί να με έχει όπως θέλει γι' αυτό εν τέλει το έριξε στα περί φιλικότητας. Παράλληλα βολεύεται στο εξ αποστάσεως φλερτ που διατηρεί με το άλλο πρόσωπο παίρνοντας εύκολα αυτό που θέλει και προσπαθεί να πείσει τον εαυτό της ότι αυτό είναι το καλύτερο προβάλλοντας και σε μένα ως φιλοσοφία (adoption) στοιχεία αυτής της σχέσης. Η συνειδητοποίηση βοηθάει αλλά φαντάζομαι το να μείνει κανείς σταθερός σε μια απόφαση που αφορά αυτά τα άτομα είναι πολύ δύσκολο.
    Μια μόνο παρατήρηση στο παραπάνω.... ποτέ δεν παίρνουν αυτό που θέλουν γιατί απλά δεν υπάρχει ο άνθρωπος που μπορεί να το προσφέρει. Απλά βολεύεται....προς το παρόν. Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα.

  15. #735
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Φυσικά και λειτουργούν καλύτερα σε τέτοιες σχέσεις. Δημιουργούν μια λεγεώνα ερωτικών συντρόφων, όπου, συνήθως, ο ένας δεν γνωρίζει για τον άλλο.
    Τουλάχιστον εμένα μου τα λέει, μου τα αναλύει και θέλει και συμβουλές. Η έτσι λέει. Το πιθανότερο είναι ότι τα λέει για να μην μπορώ να πω ότι δεν ήξερα και ότι με ξεγέλασε σε κάτι.

Page 49 of 114 FirstFirst ... 3947484950515999 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •