Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 114 FirstFirst ... 234561454104 ... LastLast
Results 46 to 60 of 1696
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    καλά από τέτοια μυνήματα είναι μανούλες. Αλλά respect... ναι, respect κι από εμένα, αυτό το respect είναι ο λόγος που κράτησε όσο διάστημα κράτησε για να φύγει και η απορία της elisabet.
    Όμως ειμαι κι εγώ μανούλα σε τέτοια κσι το γνωριζω αυτο και τις περισσότερες φορές αντιδρούσα με πανέξυπνο τροπο που της γύριζαν μπούμερανγκ. Σε φάση δηλαδή που άκουσα και εγώ αυτό το respect.
    Έλα όμως που αυτό άρχισε να με ανησυχεί για τους λόγους ότι ήταν πανέξυπνη σε αυτό το κομμάτι όπως ήμουν κι εγώ, δεν κατάφερε να με διαλύσει αλλά ούτε κι εγώ, φερομουν όπως αυτή ή φερόταν όπως εγώ? Μου θύμισε σε αρκετες φάσεις εμενα σε βαθμό που ψιλοτρομαζα, μου έδινε την εντύπωση ότι είμαι εγώ σε γυναίκα και το κυριότερο τα παραπάνω μου τα είπε αντίστροφα για εμένα. Κοινώς γάμησέ τα από ένα σημείο και ύστερα δεν πήγαινε άλλο. Χωρισαμε οριστικά (έτσι πιστεύω πλέον) χωρίς χαμό, ένα γεια και από τους δύο και έκλεισε η πόρτα.
    Η πιο περίεργη φάση? όταν βγήκαμε πρώτη φορά και έκανε μπαμ ότι θα συνεχίσει, πάνω στην "πλακα" της ειπα εμείς οταν ερθει η ώρα να χωρίσουμε, θα χωρίσουμε συναινετικά χωρίς φασαρίες. Μυστήριο μου έχει μείνει γιατί το ειπα.
    Είμασταν τόσο ίδιοι και τόσο διαφορετικοί ταυτόχρονα. Σαν ο ίδιος άνθρωπος να είχε μεγαλώσει υπό διαφορετικές συνθήκες.

    Δεν τα έχω ξαναγράψει αυτά, τα έγραψα γιατι ήθελα να τα γράψω.
    Το κορίτσι αποφάσισε να βγάλει στο τραπέζι τα βαριά χαρτιά! Και ποιο είναι το πιο βαρύ χαρτί που διαθέτει μία γυναίκα?
    Πάντως από ένα σημείο και μετά άρχισα να της μοιάζω. Είχα πιάσει τον εαυτό μου να φέρομαι με τις ίδιες συμπεριφορές επειδή ήθελα να δει το πως είναι και το πως νοιώθει κάποιος όταν του συμπεριφέρονται έτσι. Φυσικά η τακτική αυτή λειτούργησε ως..... κηροζίνη στην φωτιά!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν σημαινει κι οτι το πιστευε αυτο που ελεγε, με τον τροπο που το ελεγε! μπορει να μην βγηκε καν μαζι του. αλλα και αν βγηκε, να μην σκεφτηκε αυτα που ελεγε..
    Σημασία δεν έχει η αντικειμενική αλήθεια πίσω από όλα αυτά, το τι πραγματικά έγινε, το τι πραγματικά σκεφτόταν, το κατά πόσο εννοούσε αυτά που λέει κλτ. σημασία έχει το τι προκάλεσε αυτό που είπε σε εμένα, το πως με έκανε να νιώσω και κατ' επέκταση να συμπεριφερθώ. Άσχετα με την αλήθεια, το μήνυμα είναι αυτό που είναι. Η επιτυχία του κάθε χειρισμού εξαρτάται από το κατά πόσο θα σε κάνει να αναζητήσεις αυτή την αλήθεια, μία διαδικασία μέσα στην οποία θα χάσεις το εαυτό σου.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Σημασία δεν έχει η αντικειμενική αλήθεια πίσω από όλα αυτά, το τι πραγματικά έγινε, το τι πραγματικά σκεφτόταν, το κατά πόσο εννοούσε αυτά που λέει κλτ. σημασία έχει το τι προκάλεσε αυτό που είπε σε εμένα, το πως με έκανε να νιώσω και κατ' επέκταση να συμπεριφερθώ. Άσχετα με την αλήθεια, το μήνυμα είναι αυτό που είναι. Η επιτυχία του κάθε χειρισμού εξαρτάται από το κατά πόσο θα σε κάνει να αναζητήσεις αυτή την αλήθεια, μία διαδικασία μέσα στην οποία θα χάσεις το εαυτό σου.
    Όταν σε πρωτογνωρισουν και είναι ερωτευμένοι η έστω τις ενδιαφέρεις ερωτικά, δεν σε υποτιμούν η δεν λένε τέτοια αντιφατικά μυνήματα. Αυτα ξεκινουν οταν αρχίσουν να σε βαριούνται και τραβάει πααααρα πολύ αυτό το σχοινί. Τώρα γιατί δεν χωρίζουν όπως ενας νορμάλ άνθρωπος εάν δεν γουστάρουν άλλο, αυτό είναι μυστήριο και εκεί όσο σκληροί ανεξαρτητοι και αντράκια το παίζουν οι οριακοι, φαινεται ποσο αδυναμοι ειναι. Αν ξέρουν τι κάνουν.κσι τι προκαλούν, απλά κατατάσσονται στους κακούς χαρακτήρες.
    Άντε έστω ότι δεν καταλαβαίνουν τι κάνουν και τι λένε και ας σε αγαπούν, να το δεχθώ. Είχα γράψει κάτι πιο παλιά που ήξερα θα φέρει αντίδραση, δηλ άντε κι εγώ δε χαμπαριαζω και δε με επηρεάζουν τοσο, έχω όμως την κρίση να αντιληφθώ ότι εάν ισχύει αυτό τότε θα ισχύει όχι μόνο για εμένα αλλά και για τα παιδιά και δε θέλω να φανταστώ ούτε για πλάκα ένα παιδάκι να μεγαλώσει με τέτοια συμπεριφορά και τέτοια άκρως αντιφατικά μυνήματα απο την μανα του, μιλάμε για σταδιακό θάνατο. Αν εσυ που είσαι ενήλικας πονάς 1, το παιδί θα πονάει 20.
    Το ξέρω ακούγεται σκληρό προς τους οριακους, αλλά προηγούνται τα παιδιά.

    Επίσης να πω ότι δεν κάνω τον δάσκαλο και δεν θεωρώ τον εαυτό μου τον ΚΑΝΟΝΙΚΟ τον ΝΟΡΜΑΛ άνθρωπο που κρίνει τους οριακους. Απλώς συζητούμε εδω για αυτή την διαταραχή που είναι ως αναγνωρισμένη από τις πιο δύσκολες και επίπονες και για τους ίδιους και για τους ανθρώπους τους.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,631
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Σημασία δεν έχει η αντικειμενική αλήθεια πίσω από όλα αυτά, το τι πραγματικά έγινε, το τι πραγματικά σκεφτόταν, το κατά πόσο εννοούσε αυτά που λέει κλτ. σημασία έχει το τι προκάλεσε αυτό που είπε σε εμένα, το πως με έκανε να νιώσω και κατ' επέκταση να συμπεριφερθώ. Άσχετα με την αλήθεια, το μήνυμα είναι αυτό που είναι. Η επιτυχία του κάθε χειρισμού εξαρτάται από το κατά πόσο θα σε κάνει να αναζητήσεις αυτή την αλήθεια, μία διαδικασία μέσα στην οποία θα χάσεις το εαυτό σου.
    παντως, δεν θα συμπεριφερονταν ολοι οπως εσυ, απαραιτητα.
    καποιος αλλος μπορει απλα να σκεφτοταν "αυτη ειναι κολλημενη με μενα, δεν κινδυνευω, ακομα κι αν βγει με αλλον" και να μην τρελαινοταν.
    εισαι βεβαιος οτι ο σκοπος του χειρισμου της ηταν να σε κανει να χασεις τον εαυτο σου κι οχι να επιβεβαιωθεις (και ουτε, και τα δυο μαζι;);
    μπορει ακομα, να φοβηθηκε οτι θα το μαθεις οτι βγαινει και να ηθελε να προλαβει τις φημες λεγοντας το πρωτη.

  5. #50
    Aeolus74, διαβάζω αυτά που γράφεις και πραγματικά νιώθω πολλές φορές ότι διαβάζω τη δικιά μου ιστορία... Σε ευχαριστώ γιατί μέσα από την ανακούφιση που νιώθεις εσύ εξιστορώντας μας τις εμπειρίες σου και που νιώθουμε όλοι πόσο πονάς και πως πονάς, ξαλαφρωνουμε και μεις από τα δικά μας... Ειδικά εκεί με τα sms και την αστυνομία έβαλα τα γέλια μόνος μου μπροστά στον κόσμο, γιατί το έζησα κι εγώ αυτό... Θα γράψω και γω τις εμπειρίες μου κάποια στιγμή, θα δείτε όλοι σας πολλά κοινά... Και δεν κράτησε 4 χρόνια όπως εσένα αλλά πολύ πολύ λιγότερο... Είσαι ΗΡΩΑΣ.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παντως, δεν θα συμπεριφερονταν ολοι οπως εσυ, απαραιτητα.
    καποιος αλλος μπορει απλα να σκεφτοταν "αυτη ειναι κολλημενη με μενα, δεν κινδυνευω, ακομα κι αν βγει με αλλον" και να μην τρελαινοταν.
    Μα αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Δεν δόθηκε έμφαση τότε στο υπόγειο μήνυμα. Το υπόγειο μήνυμα άρχισε να έρχεται στην επιφάνεια αργότερα με αφορμή ακραίες συμπεριφορές που με έβαζαν σε σκέψεις. Για παράδειγμα όταν με σούταρε 2 φορές μέσα σε 4 μέρες, δύο εβδομάδες πριν τις διακοπές μας για πραγματικά ανύπαρκτους λόγους, ο κάθε λογικός άνθρωπος θα σκεφτόταν ότι μάλλον το κορίτσι ψάχνει αφορμές για να φύγει. Ε! τώρα αν συνυπολογίσουμε και την πρόσφατη παρουσία του άλλου, τις διακοπές που πλησιάζουν, τις ανύπαρκτες αιτίες χωρισμού... σε βάζουν σε σκέψεις. Να πω επίσης ότι και βγήκε με τον τύπο, και στις διακοπές της ήταν με άλλον...σίγουρο. Με άλλα λόγια, αν δεν υπήρχε όλη αυτή η συμπεριφορά, το υπόγειο μήνυμα θα παρέμενε υπόγειο και δεν θα υπήρχε πρόβλημα από την πλευρά μου κανένα.


    εισαι βεβαιος οτι ο σκοπος του χειρισμου της ηταν να σε κανει να χασεις τον εαυτο σου κι οχι να επιβεβαιωθεις (και ουτε, και τα δυο μαζι;);
    μπορει ακομα, να φοβηθηκε οτι θα το μαθεις οτι βγαινει και να ηθελε να προλαβει τις φημες λεγοντας το πρωτη.
    Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για τπτ. Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω και με υποθέσεις δεν μπορείς να φτάσεις στην αλήθεια. Τα συμπεράσματά μου θέλω να τα βγάζω από αυτό που βλέπω ως συμπεριφορά και όχι από υποθέσεις που στην τελική ποτέ δεν μπορούν να επαληθευτούν. Το σίγουρο για εμένα πάντως ήταν ότι ήθελε να με κάνει να ζηλέψω την ίδια στιγμή στιγμή που εγώ της έκανα μία πρόταση ζωής.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Aeolus74, διαβάζω αυτά που γράφεις και πραγματικά νιώθω πολλές φορές ότι διαβάζω τη δικιά μου ιστορία... Σε ευχαριστώ γιατί μέσα από την ανακούφιση που νιώθεις εσύ εξιστορώντας μας τις εμπειρίες σου και που νιώθουμε όλοι πόσο πονάς και πως πονάς, ξαλαφρωνουμε και μεις από τα δικά μας... Ειδικά εκεί με τα sms και την αστυνομία έβαλα τα γέλια μόνος μου μπροστά στον κόσμο, γιατί το έζησα κι εγώ αυτό... Θα γράψω και γω τις εμπειρίες μου κάποια στιγμή, θα δείτε όλοι σας πολλά κοινά... Και δεν κράτησε 4 χρόνια όπως εσένα αλλά πολύ πολύ λιγότερο... Είσαι ΗΡΩΑΣ.
    Σε ευχαριστώ κι εγώ και χαίρομαι που ξελαφρώνεις μέσα από την ιστορία μου. Να γράψεις και την δική σου εδώ...βοηθάει πολύ

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,631
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Σε ευχαριστώ κι εγώ και χαίρομαι που ξελαφρώνεις μέσα από την ιστορία μου. Να γράψεις και την δική σου εδώ...βοηθάει πολύ
    Μηπως τα ειχατε με την ιδια βρε παιδια;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Όταν σε πρωτογνωρισουν και είναι ερωτευμένοι η έστω τις ενδιαφέρεις ερωτικά, δεν σε υποτιμούν η δεν λένε τέτοια αντιφατικά μυνήματα. Αυτα ξεκινουν οταν αρχίσουν να σε βαριούνται και τραβάει πααααρα πολύ αυτό το σχοινί. Τώρα γιατί δεν χωρίζουν όπως ενας νορμάλ άνθρωπος εάν δεν γουστάρουν άλλο, αυτό είναι μυστήριο και εκεί όσο σκληροί ανεξαρτητοι και αντράκια το παίζουν οι οριακοι, φαινεται ποσο αδυναμοι ειναι. Αν ξέρουν τι κάνουν.κσι τι προκαλούν, απλά κατατάσσονται στους κακούς χαρακτήρες.
    Οι οριακές είναι εξαιρετικά εύθραυστες προσωπικότητες. Χωρίζουν μόνο όταν βρουν άλλον ή όταν τα πράγματα φτάσουν σε ακραίες καταστάσεις πχ άσκηση βίας.

    Άντε έστω ότι δεν καταλαβαίνουν τι κάνουν και τι λένε και ας σε αγαπούν, να το δεχθώ. Είχα γράψει κάτι πιο παλιά που ήξερα θα φέρει αντίδραση, δηλ άντε κι εγώ δε χαμπαριαζω και δε με επηρεάζουν τοσο, έχω όμως την κρίση να αντιληφθώ ότι εάν ισχύει αυτό τότε θα ισχύει όχι μόνο για εμένα αλλά και για τα παιδιά και δε θέλω να φανταστώ ούτε για πλάκα ένα παιδάκι να μεγαλώσει με τέτοια συμπεριφορά και τέτοια άκρως αντιφατικά μυνήματα απο την μανα του, μιλάμε για σταδιακό θάνατο. Αν εσυ που είσαι ενήλικας πονάς 1, το παιδί θα πονάει 20.
    Το ξέρω ακούγεται σκληρό προς τους οριακους, αλλά προηγούνται τα παιδιά.
    Το πρόβλημα με τους οριακούς αλλά και με τους ναρκίσσους είναι το ότι δεν διαθέτουν την ικανότητα ενσυναίσθησης. Η ενσσυναίσθηση δεν έχει να κάνει με το κατά πόσο ξέρουν ή όχι τι προκαλούν, αλλά με την αδυναμία να δουν τα πράγματα μέσα από την δική σου οπτική. Όταν λοιπόν φέρονται χειριστικά ή απαξιωτικά με σκοπό να δημιουργήσουν τύψεις, αυτό δεν πατάει στο ότι κατανοούν το πως νιώθεις εσύ, αλλά, στο πως θα ένοιωθαν αυτοί. Δλδ, είναι άλλο να μπαίνεις στην θέση του άλλου και να κατανοείς την δική του αλήθεια με την δική του οπτική και είναι άλλο να θεωρείς ότι αυτός θα νοιώθει όπως εσύ στις συγκεκριμένες καταστάσεις. Αφού λοιπόν αυτοί τρέμουν τις τύψεις, θεωρούν ότι κι εσύ θα κάνεις το ίδιο οπότε....πάρε τύψεις. Αυτό δεν ειναι ενσυναίσθηση, είναι απλά μία ακόμα προβολή στους άλλους.

    Εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον video που εξηγεί πολλά... είναι στα αγγλικά αλλά έχει υπότιτλος στα αγγλικά επίσης αλλά βοηθάει.
    https://www.youtube.com/watch?v=TxrSPlL5s7c
    Last edited by aeolus74; 13-09-2019 at 16:25.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Μηπως τα ειχατε με την ιδια βρε παιδια;
    χαχαχα λες???!!!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Σε συνέχεια με το προηγούμενο περί ενσυναίσθησης που έγραψα, θα ήθελα να το πάω και λίγο παρακάτω...
    Από την στιγμή που ο/η οριακός/ή δεν μπορεί να δει από το point of view του άλλου, βλέπει μόνο από το δικό του. Δεν έχει την ικανότητα να καταλάβει ότι μία κατάσταση ή ένα γεγονός μπορεί να έχει και άλλες οπτικές που παράγουν άλλα συμπεράσματα εκτός από το δικό του. Όταν λοιπόν υπάρξει μία σύγκρουση για κάτι που συνέβει, τότε αυτό που κάνει η οριακή είναι να πιέσει τον σύντροφο της ώστε να αποδεχτεί την δική της οπτική, και αυτό είναι λογικό αφού δεν υπάρχει καμία άλλη. Εάν τώρα συνυπολογισουμε ότι πολύ συχνά τα συμπεράσματα που βγάζει ένας οριακός βασίζονται στον παρανοειδή ιδεασμό, και άρα είναι παράλογα και δεν στηρίζονται σε κάποιο λογικό δεδομένο, αυτό που καλείται και πιέζεται να κάνει ο σύντροφος είναι να αποδεχτεί ένα παράλογο σενάριο που η λογική του δεν μπορεί να υποστηρίξει. Κάπου εκεί είναι που αρχίζεις να "χάνεις" την λογική σου. Στο σημείο αυτό ο διχοτομικός τρόπος σκέψης της οριακής (άσπρο-μαύρο) μεταφέρεται στην σχέση. Το αν θα δεχτείς η όχι το σενάριο μεταφράζεται στο αν είσαι μαζί της ή εναντίων της. Άλλη εναλλακτική δεν υπάρχει. Αν δεν αποδεχθείς το σενάριο ή αν έστω προσπαθήσεις να εξηγήσεις του λόγους για τους οποίους διαφωνείς, αυτό σημαίνει απομάκρυνση, διαφοροποίηση, έλλειψη κατανόησης, ότι είσαι παρτάκιας, ότι δεν νοιάζεσαι, ότι αδιαφορείς και ότι θα την εγκαταλείψεις.
    Προσπάθησα απλά να κάνω μία περιγραφή του πως η αδυναμία ενσυναίσθησης μπορεί να συνδέεται με την συμπεριφορά

  12. #57
    Και ακριβώς επειδή νομίζει, εσφαλμένα φυσικά, ότι θα την εγκαταλείψεις, φεύγει από τη σχέση. Αυτός ο νο1 λόγος που φεύγουν και όχι άλλος γκόμενος ή βία...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βρε παιδιά, μήπως θα ήταν καλύτερο να περιορίζεται ο καθένας στο να μιλά για συγκεκριμένα άτομα και να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις;
    Ομολογώ πως νιώθω λίγο σε αυτό το θρεντ λες κι έχουμε βγάλει τα φτυάρια και θάβουμε όσους πάσχουν απο οριακή.

    Φαντάζομαι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, ούτε απαραιτήτως όσοι πάσχουν από την συγκεκριμένη διαταραχή είναι κωλόπαιδα και έχουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που περιγράφονται παραπάνω μαζεμένα. Σαφώς αφού μιλάμε για διαταραχή υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά αλλά ο κάθε άνθρωπος δεν χαρακτηρίζεται μόνο από την διαταραχή του. Παρουσιάζεται λίγο - όχι εσκεμμένα υποθέτω- σαν να είναι τέρατα και μεις οι αθώοι που μπλεχτήκαμε στα δίχτυα τους.

    Ειδικά όταν πρόκειται για ανθρώπους που δεν είναι διαγνωσμένοι από ειδικό, νομίζω ότι είναι καλύτερο να μένουμε στην προσωπική του εμπειρία ο καθένας αποφεύγοντας τις ταμπέλες.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Και ακριβώς επειδή νομίζει, εσφαλμένα φυσικά, ότι θα την εγκαταλείψεις, φεύγει από τη σχέση. Αυτός ο νο1 λόγος που φεύγουν και όχι άλλος γκόμενος ή βία...
    Συμφωνώ ότι αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος.... ο γκόμενος απλά το κάνει πιο εύκολο

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    @elisabet
    Ξέρεις πως αποκαλούν οι ειδικοί ψυχικής υγείας αυτούς που βγήκαν από μία τραυματική σχέση με οριακή ή ναρκισσιστική προσωπικότητα? Survivors!

Page 4 of 114 FirstFirst ... 234561454104 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •