Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 51
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 51 of 114 FirstFirst ... 41495051525361101 ... LastLast
Results 751 to 765 of 1696
  1. #751
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι την έννοια της αγάπης με τον ίδιο τρόπο. Για τη bpd αγάπη είναι η ταύτιση και η συγχώνευση, ενώ για εσένα όλα αυτά που περιγράφεις παραπάνω.
    Α μπράβο, αυτό προσπαθούσα να πω πριν.

  2. #752
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Είναι ενδιαφέρουσα θεωρία και το βίντεο το πρότεινα γιατί συνδέει την οριακή με τη θεωρία και εξηγεί το γιατί είναι δύσκολο να προκύψει η ολοκληρωμένη αγάπη με μια/έναν bpd.
    Εγώ το είδα το βίντεο. Αν κατάλαβα καλα, γιατι τα αγγλικά μου δεν είναι τελεια και ζορίζομαι λιγο - τα κείμενα τα διαβάζω και με τη βοήθεια του μεταφραστή, αλλα τα βίντεο; - αν κατάλαβα καλα, επειδή δεν αντέχουν την οικειότητα, δεν μπορείς να μείνεις μαζί τους σε μια ρομαντική σχεση με συγκατοικηση και γάμο. Θα το σαμποτάρουν αυτό. (Αν όμως τους μοιαζεις στη ψυχοσύνθεση και ούτε εσυ αντέχεις την εγγυτητα και την οικειότητα; )

  3. #753
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ το είδα το βίντεο. Αν κατάλαβα καλα, γιατι τα αγγλικά μου δεν είναι τελεια και ζορίζομαι λιγο - τα κείμενα τα διαβάζω και με τη βοήθεια του μεταφραστή, αλλα τα βίντεο; - αν κατάλαβα καλα, επειδή δεν αντέχουν την οικειότητα, δεν μπορείς να μείνεις μαζί τους σε μια ρομαντική σχεση με συγκατοικηση και γάμο. Θα το σαμποτάρουν αυτό.
    Σε ποιο σημείο το λέει αυτό; δεν μπόρεσα να βρω κάτι

    (Αν όμως τους μοιαζεις στη ψυχοσύνθεση και ούτε εσυ αντέχεις την εγγυτητα και την οικειότητα; )
    Σύμφωνα με τον Dr Grande όταν λείπει η οικειότητα (intimacy) και υπάρχουν πάθος και δέσμευση, τότε η σχέση είναι τύπου fatuous love. Τo πάθος οδηγεί στη δέσμευση αλλά όχι στην οικειότητα. Υπάρχει έλλειψη κατανόησης και η πιθανότητα αποτυχίας της σχέσης είναι πολύ υψηλή. Πρόκειται για μία μορφή σχέσης εξαιρετικά συνηθισμένη με άτομα bpd. Στις σχέσεις αυτές υπάρχει η ψευδαίσθηση ύπαρξης οικειότητας που τροφοδοτείται από το πάθος, αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Αν καταρρεύσει το πάθος η σχέση δεν οδηγείται στην συντροφική αγάπη (οικειότητα+δέσμευση) αλλά στην epmty love (δέσμευση μόνο).

  4. #754
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    το βίντεο αυτό εξηγεί επίσης το γιατί ειναι πολύ δύσκολο να υπάρξει φιλική σχέση (intimacy μονο) μεταξύ bpd άντρα ή γυναίκα και στρειτ γυναίκα ή άνδρα αντίστοιχα.

  5. #755
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    το βίντεο αυτό εξηγεί επίσης το γιατί ειναι πολύ δύσκολο να υπάρξει φιλική σχέση (intimacy μονο) μεταξύ bpd άντρα ή γυναίκα και στρειτ γυναίκα ή άνδρα αντίστοιχα.
    Μάλλον δεν τα έχω καταλάβει καλά. Να γιατί πρέπει να υπάρξουν περισσότερα και καλύτερα βίντεο και στη γλώσσα μας...

    Πάντως, να πω την αλήθεια, εγώ δεν είχα ποτέ μου φιλικές σχέσεις με άντρες. Νόμιζα κάποτε ότι έχω φίλους, αλλά πάντα μα πάντα θα μου την πέφτανε στο τέλος. (άρα, έχω κι εγώ τα θεματάκια μου ε; )

  6. #756
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Μάλλον δεν τα έχω καταλάβει καλά. Να γιατί πρέπει να υπάρξουν περισσότερα και καλύτερα βίντεο και στη γλώσσα μας...

    Πάντως, να πω την αλήθεια, εγώ δεν είχα ποτέ μου φιλικές σχέσεις με άντρες. Νόμιζα κάποτε ότι έχω φίλους, αλλά πάντα μα πάντα θα μου την πέφτανε στο τέλος. (άρα, έχω κι εγώ τα θεματάκια μου ε; )
    όταν εσύ βλέπεις φιλικά μία σχέση και ο άλλος όχι, σε τι ακριβώς ευθυνεσαι;

  7. #757
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    όταν εσύ βλέπεις φιλικά μία σχέση και ο άλλος όχι, σε τι ακριβώς ευθυνεσαι;
    Δεν είμαι σίγουρη ότι τους έβλεπα κι εγώ φιλικά. Δεν ξέρω. Αν περνάς χρόνο με άτομο του αντίθετου φύλου και συμπαθείτε ο ένας τον άλλον, έχετε κοινά ενδιαφέροντα, κάνετε πράγματα μαζί... μου φαίνεται πιθανό ότι κάποια στιγμή θα γίνει κάτι, εφόσον υπάρχουν ευνοϊκές συνθήκες. Από την άλλη, δεν μπορώ να πω ότι προκαλούσα κάτι... όχι συνειδητά. Υποσυνείδητα, ίσως;

  8. #758
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ το είδα το βίντεο. Αν κατάλαβα καλα, γιατι τα αγγλικά μου δεν είναι τελεια και ζορίζομαι λιγο - τα κείμενα τα διαβάζω και με τη βοήθεια του μεταφραστή, αλλα τα βίντεο; - αν κατάλαβα καλα, επειδή δεν αντέχουν την οικειότητα, δεν μπορείς να μείνεις μαζί τους σε μια ρομαντική σχεση με συγκατοικηση και γάμο. Θα το σαμποτάρουν αυτό. (Αν όμως τους μοιαζεις στη ψυχοσύνθεση και ούτε εσυ αντέχεις την εγγυτητα και την οικειότητα; )
    Ξαναείδα το βίντεο προσεκτικά και πουθενά δεν αναφέρει το παραπάνω. Αναφέρει ότι την επιδιώκουν όπως και το πάθος και τη δέσμευση και μάλιστα πολύ σύντομα. Δεν αναφέρει επίσης ότι η αποτυχία στην οικειότητα οφείλεται στο ότι δεν την αντέχουν, αλλά στα χαρ/κα της διαταραχής που επηρεάζουν αρνητικά όπως η συναισθηματική αστάθεια, ο φόβος εγκατάλειψης, τα αισθήματα κενού, η υποτίμηση κτλ.

  9. #759
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ξαναείδα το βίντεο προσεκτικά και πουθενά δεν αναφέρει το παραπάνω. Αναφέρει ότι την επιδιώκουν όπως και το πάθος και τη δέσμευση και μάλιστα πολύ σύντομα. Δεν αναφέρει επίσης ότι η αποτυχία στην οικειότητα οφείλεται στο ότι δεν την αντέχουν, αλλά στα χαρ/κα της διαταραχής που επηρεάζουν αρνητικά όπως η συναισθηματική αστάθεια, ο φόβος εγκατάλειψης, τα αισθήματα κενού, η υποτίμηση κτλ.
    Ευχαριστώ Αιολε

  10. #760
    Τι κάθεστε και λέτε για σχέσεις και τα λοιπά ρε παιδιά;
    Αν είσαι 20-25 χρόνων και θες να κάνεις καμιά παρτουζα καλοί είναι. Ή για fuck buddies. Η αγάπη, και δη η συντροφική αγάπη, είναι αντικειμενική και όχι υποκειμενική. Τις θεωρίες και τις φιλοσοφίες τις φέρνουν οι οριακοί στα μέτρα τους, όπως τους βολεύει. Αμπελοφιλοσοφιες, new age παπαριές και εξωκοσμικες εμπειρίες τα χορτάσαμε. Όλα στα μέτρα τους.
    Η αγάπη είναι κάτι άγνωστο γι αυτούς, φταίνε ή δεν φταίνε. Η σχέση μαζί τους πρέπει να αποστασιοποιημένη ίσα ίσα για να κάνεις χάζι. Αν τους πάρεις στα σοβαρά και δώσεις ψυχή την έχεις πατησει πολύ άσχημα. Ούτε για φίλοι. Καλή η παρέα τους, πανέξυπνοι και μορφωμένοι οι περισσότεροι, αλλά ούτε asexual ειμαι, ούτε μου λειπουν οι παρέες. Πρεπει να είσαι πολύ απελπισμένος για να μπλέξεις μαζί τους. Μακάρι να είχα όλη αυτή τη γνώση πιο παλιά, τα λέω για να τα ακούσετε όσοι τραβιεστε ακόμα μαζί τους. Μιλάμε για σοβαρές σχέσεις μαζί τους, σοβαρά τώρα; Αποσυνδεθειτε συναισθηματικά όσο είναι καιρός αν θέλετε το καλό σας!

  11. #761
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Τι κάθεστε και λέτε για σχέσεις και τα λοιπά ρε παιδιά;
    Αν είσαι 20-25 χρόνων και θες να κάνεις καμιά παρτουζα καλοί είναι. Ή για fuck buddies. Η αγάπη, και δη η συντροφική αγάπη, είναι αντικειμενική και όχι υποκειμενική. Τις θεωρίες και τις φιλοσοφίες τις φέρνουν οι οριακοί στα μέτρα τους, όπως τους βολεύει. Αμπελοφιλοσοφιες, new age παπαριές και εξωκοσμικες εμπειρίες τα χορτάσαμε. Όλα στα μέτρα τους.
    Η αγάπη είναι κάτι άγνωστο γι αυτούς, φταίνε ή δεν φταίνε. Η σχέση μαζί τους πρέπει να αποστασιοποιημένη ίσα ίσα για να κάνεις χάζι. Αν τους πάρεις στα σοβαρά και δώσεις ψυχή την έχεις πατησει πολύ άσχημα. Ούτε για φίλοι. Καλή η παρέα τους, πανέξυπνοι και μορφωμένοι οι περισσότεροι, αλλά ούτε asexual ειμαι, ούτε μου λειπουν οι παρέες. Πρεπει να είσαι πολύ απελπισμένος για να μπλέξεις μαζί τους. Μακάρι να είχα όλη αυτή τη γνώση πιο παλιά, τα λέω για να τα ακούσετε όσοι τραβιεστε ακόμα μαζί τους. Μιλάμε για σοβαρές σχέσεις μαζί τους, σοβαρά τώρα; Αποσυνδεθειτε συναισθηματικά όσο είναι καιρός αν θέλετε το καλό σας!
    Το asexual γιατί το είπες;
    ΥΓ: μερικοί από μας είμαστε απελπισμένοι και μας λείπουν οι παρέες, πάντως. Και δεν είναι τυχαίο που μας εντοπίζουν.

  12. #762
    Ναι να διευκρινίσω ότι το απελπισμένοι δεν το είπα ως κατηγορία φυσικά, όλοι μας μπορεί να έχουμε υπάρξει κάποια στιγμή στη ζωή μας. Συγγνώμη αν ακούστηκε επιθετικό. Δεν το εννοούσα έτσι.
    Το asexual το είπα γιατί, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πιο πάνω, δε μπορείς να έχεις φιλικές σχέσεις μαζί τους αν εισαι του αντίθετου φύλου.Ή τουλάχιστον να έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν υποβόσκει ερωτική επιθυμία. Συνθηκη που πιστεύω ότι δεν μπορεί να αντέξει για πολύ μαζί τους.
    Και συμφωνώ 100% ότι δεν είναι τυχαίες οι επιλογές τους,Όπου βρουν χαραμάδα τρυπώνουν...Σε δύσκολες καταστάσεις , είτε σε χρόνια μοναξιά, είτε σε δύσκολη κατάσταση λόγω υγείας, ψυχολογικών ή σε ζευγάρια με προβλήματα στο γάμο τους κτλ.
    Επίσης Epsilon μου να επαναλάβω ότι δεν το είπα με κακό σκοπό το "απελπισμένοι,"απ' ότι είδες έγραψα ότι κι εγώ ήμουν ευάλωτος- απελπισμένος τότε και ότι μακάρι να είχα τις τωρινές μου γνώσεις. Συγγνώμη και πάλι :)

  13. #763
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Ναι να διευκρινίσω ότι το απελπισμένοι δεν το είπα ως κατηγορία φυσικά, όλοι μας μπορεί να έχουμε υπάρξει κάποια στιγμή στη ζωή μας. Συγγνώμη αν ακούστηκε επιθετικό. Δεν το εννοούσα έτσι.
    Το asexual το είπα γιατί, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πιο πάνω, δε μπορείς να έχεις φιλικές σχέσεις μαζί τους αν εισαι του αντίθετου φύλου.Ή τουλάχιστον να έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν υποβόσκει ερωτική επιθυμία. Συνθηκη που πιστεύω ότι δεν μπορεί να αντέξει για πολύ μαζί τους.
    Και συμφωνώ 100% ότι δεν είναι τυχαίες οι επιλογές τους,Όπου βρουν χαραμάδα τρυπώνουν...Σε δύσκολες καταστάσεις , είτε σε χρόνια μοναξιά, είτε σε δύσκολη κατάσταση λόγω υγείας, ψυχολογικών ή σε ζευγάρια με προβλήματα στο γάμο τους κτλ.
    Επίσης Epsilon μου να επαναλάβω ότι δεν το είπα με κακό σκοπό το "απελπισμένοι,"απ' ότι είδες έγραψα ότι κι εγώ ήμουν ευάλωτος- απελπισμένος τότε και ότι μακάρι να είχα τις τωρινές μου γνώσεις. Συγγνώμη και πάλι :)
    Αχ, μην στεναχωριέσαι, δεν πληγώθηκα. Εξάλλου δίκιο έχεις. Ξέρω πολύ καλά ότι είμαι ευάλωτη και εύκολος στόχος. Αλλά όπως βλέπεις διαβάζω και αντιστέκομαι ! Κι ούτε περιμένω το μεγάλο έρωτα ή συγκατοίκηση ή γάμο και παιδιά ή κάτι τέτοιο.

  14. #764
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εγω να δειτε τι θυμα ειμαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #765
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Τι κάθεστε και λέτε για σχέσεις και τα λοιπά ρε παιδιά;
    Αν είσαι 20-25 χρόνων και θες να κάνεις καμιά παρτουζα καλοί είναι. Ή για fuck buddies. Η αγάπη, και δη η συντροφική αγάπη, είναι αντικειμενική και όχι υποκειμενική. Τις θεωρίες και τις φιλοσοφίες τις φέρνουν οι οριακοί στα μέτρα τους, όπως τους βολεύει. Αμπελοφιλοσοφιες, new age παπαριές και εξωκοσμικες εμπειρίες τα χορτάσαμε. Όλα στα μέτρα τους.
    Η αγάπη είναι κάτι άγνωστο γι αυτούς, φταίνε ή δεν φταίνε. Η σχέση μαζί τους πρέπει να αποστασιοποιημένη ίσα ίσα για να κάνεις χάζι. Αν τους πάρεις στα σοβαρά και δώσεις ψυχή την έχεις πατησει πολύ άσχημα. Ούτε για φίλοι. Καλή η παρέα τους, πανέξυπνοι και μορφωμένοι οι περισσότεροι, αλλά ούτε asexual ειμαι, ούτε μου λειπουν οι παρέες. Πρεπει να είσαι πολύ απελπισμένος για να μπλέξεις μαζί τους. Μακάρι να είχα όλη αυτή τη γνώση πιο παλιά, τα λέω για να τα ακούσετε όσοι τραβιεστε ακόμα μαζί τους. Μιλάμε για σοβαρές σχέσεις μαζί τους, σοβαρά τώρα; Αποσυνδεθειτε συναισθηματικά όσο είναι καιρός αν θέλετε το καλό σας!
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Ναι να διευκρινίσω ότι το απελπισμένοι δεν το είπα ως κατηγορία φυσικά, όλοι μας μπορεί να έχουμε υπάρξει κάποια στιγμή στη ζωή μας. Συγγνώμη αν ακούστηκε επιθετικό. Δεν το εννοούσα έτσι.
    Το asexual το είπα γιατί, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πιο πάνω, δε μπορείς να έχεις φιλικές σχέσεις μαζί τους αν εισαι του αντίθετου φύλου.Ή τουλάχιστον να έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν υποβόσκει ερωτική επιθυμία. Συνθηκη που πιστεύω ότι δεν μπορεί να αντέξει για πολύ μαζί τους.
    Και συμφωνώ 100% ότι δεν είναι τυχαίες οι επιλογές τους,Όπου βρουν χαραμάδα τρυπώνουν...Σε δύσκολες καταστάσεις , είτε σε χρόνια μοναξιά, είτε σε δύσκολη κατάσταση λόγω υγείας, ψυχολογικών ή σε ζευγάρια με προβλήματα στο γάμο τους κτλ.
    Επίσης Epsilon μου να επαναλάβω ότι δεν το είπα με κακό σκοπό το "απελπισμένοι,"απ' ότι είδες έγραψα ότι κι εγώ ήμουν ευάλωτος- απελπισμένος τότε και ότι μακάρι να είχα τις τωρινές μου γνώσεις. Συγγνώμη και πάλι :)
    Ήλιε, τα είπες όλα..... χώρεσες μέσα σε δύο post όλη την ουσία. Αυτό το "τρυπώνουν σε ζευγάρια με προβλήματα στο γάμο τους" το είπες τυχαία ή κάτι ξέρεις κάτι δεν μας λες; Το λέω γιατί έμαθα πιπεράτες πληροφορίες τελευταία... :)

Page 51 of 114 FirstFirst ... 41495051525361101 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •