Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 52
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 52 of 114 FirstFirst ... 242505152535462102 ... LastLast
Results 766 to 780 of 1696
  1. #766
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ το είδα το βίντεο. Αν κατάλαβα καλα, γιατι τα αγγλικά μου δεν είναι τελεια και ζορίζομαι λιγο - τα κείμενα τα διαβάζω και με τη βοήθεια του μεταφραστή, αλλα τα βίντεο; - αν κατάλαβα καλα, επειδή δεν αντέχουν την οικειότητα, δεν μπορείς να μείνεις μαζί τους σε μια ρομαντική σχεση με συγκατοικηση και γάμο. Θα το σαμποτάρουν αυτό. (Αν όμως τους μοιαζεις στη ψυχοσύνθεση και ούτε εσυ αντέχεις την εγγυτητα και την οικειότητα; )
    Αν μοιάζεις σε αυτό τότε πάλι την πάτησες, διότι οι bpd δεν θέλουν οικειότητα και την συγκατοίκηση αλλά.... την αναζητούν. Αν ήξεραν τι θέλουν τότε δεν θα ήταν bpd. Αν δεν θέλεις την οικειότητα και τον ρομαντισμό τότε δεν δεν μπορείς να του δώσεις αυτό που ποθεί κρυφά μέσα του, όποτε θα σου κόψει κάθε συναισθηματισμό και θα δεις τον ποιο ψυχρό εαυτό του και πίστεψε με δεν θα σου αρέσει καθόλου.

  2. #767
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Αν μοιάζεις σε αυτό τότε πάλι την πάτησες, διότι οι bpd δεν θέλουν οικειότητα και την συγκατοίκηση αλλά.... την αναζητούν. Αν ήξεραν τι θέλουν τότε δεν θα ήταν bpd. Αν δεν θέλεις την οικειότητα και τον ρομαντισμό τότε δεν δεν μπορείς να του δώσεις αυτό που ποθεί κρυφά μέσα του, όποτε θα σου κόψει κάθε συναισθηματισμό και θα δεις τον ποιο ψυχρό εαυτό του και πίστεψε με δεν θα σου αρέσει καθόλου.
    Τον ρομαντισμό τον θελω και πολυ μαλιστα και τον προσφερω κιολας. Δεν αντεχω τη συγκατοικηση και την καθημερινη τριβη. Ευτυχως ειμαστε σε αποσταση και δεν τιθεται θεμα συγκατοικησης

  3. #768
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Τον ρομαντισμό τον θελω και πολυ μαλιστα και τον προσφερω κιολας. Δεν αντεχω τη συγκατοικηση και την καθημερινη τριβη. Ευτυχως ειμαστε σε αποσταση και δεν τιθεται θεμα συγκατοικησης
    Ρομαντισμό θα ζήσεις καποιες φορεσ από έναν bpd, αλλά μόλις ανοίξει την πόρτα και φύγει λέγοντας ότι δεν μπορεί την καθημερινή τριβή εννοεί ότι θα τα ξαναπείτε όταν θελήσει και όποτε θελήσει, άγνωστο. Με bpd δεν προγραμματίζεις τίποτα, απλά θα είσαι stand by. Αυτό δεν θα το αντέξεις διότι θα πρέπει να είσαι ερωτευμένος η να τρέφεις έντονα αισθήματα για τον bpd, διαφορετικά δεν θα ασχοληθεί μαζί σου.
    Πως να στο πω, ότι και να σκεφτείς να κανείς για να είσαστε όσο καλύτερα γίνεται, απλά δεν θα δουλέψει.

  4. #769
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ρομαντισμό θα ζήσεις καποιες φορεσ από έναν bpd, αλλά μόλις ανοίξει την πόρτα και φύγει λέγοντας ότι δεν μπορεί την καθημερινή τριβή εννοεί ότι θα τα ξαναπείτε όταν θελήσει και όποτε θελήσει, άγνωστο. Με bpd δεν προγραμματίζεις τίποτα, απλά θα είσαι stand by. Αυτό δεν θα το αντέξεις διότι θα πρέπει να είσαι ερωτευμένος η να τρέφεις έντονα αισθήματα για τον bpd, διαφορετικά δεν θα ασχοληθεί μαζί σου.
    Πως να στο πω, ότι και να σκεφτείς να κανείς για να είσαστε όσο καλύτερα γίνεται, απλά δεν θα δουλέψει.
    Έχεις δίκιο, αλλά τα ξέρω και είμαι εντάξει με αυτά. Διότι δεν είμαι stand by να περιμένω εκείνον, ούτε έχω προσδοκίες από εκείνον. Ζω δηλαδή κανονικά τη ζωή μου (η οποία όμως είναι εξαιρετικά μονότονη και μη ικανοποιητική, για διάφορους λόγους) και εκείνος είναι το κάτι συναρπαστικό, που δίνει χρώμα στη μουντή ζωή. Δεν περιμένω ούτε να ζήσουμε μαζί, ούτε να παντρευτούμε ούτε να κάνουμε παιδιά μαζί. Μόνο έτσι λειτουργεί νομίζω. (όποιος τα περιμένει αυτά, πρέπει να είναι έτοιμος για πολύ τσαλάκωμα).

  5. #770
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    δε μπορείς να έχεις φιλικές σχέσεις μαζί τους αν εισαι του αντίθετου φύλου
    Αυτό είναι κάτι για το οποίο πλέον έχω πειστεί ότι ισχύει σε μεγάλο βαθμό, και εξηγεί το γιατί είχε μεγάλο πρόβλημα με το να συναναστρέφομαι με φίλες που τις γνώριζα πολλά χρόνια πριν. Πίστευε ότι έχω σεξουαλική επαφή με αυτές, κάτι που παραδέχτηκε κάποια στιγμή. Πρόκειται για ξεκάθαρη προβολή. Επειδή για αυτήν η ύπαρξη φιλικής σχέσης με το αντίθετο φύλο χωρίς σεξουαλικές και ερωτικές προεκτάσεις ήταν κάτι το αδιανόητο, πρόβαλε επάνω μου τις προθέσεις αυτές. Αυτό που ήταν δικό της το έβλεπε ως δικό μου χα/κο και μετά το πολεμούσε. Προβολές γινόντουσαν πολύ συχνά και με όλους. Τώρα καταλαβαίνω ότι το να μπορεί κάποιος να καταλαβαίνει τις προβολές που γίνονται προς το πρόσωπό του, αποτελεί σημαντικό εργαλείο για να καταλάβει πως σκέφτεται και πως λειτουργεί ο άλλος. Διότι αν ένας για παράδειγμα κατηγορεί τον άλλο ότι κερατώνει, μάλλον είναι ο ίδιος που το κάνει. Μέσω της προβολής που κάνει κάποιος εκθέτει τα βαθύτερα αρνητικά στοιχεία της προσωπικότητάς στου που θα ήθελε να μείνουν κρυφά.

    Η αδυναμία σύναψης φιλικών σχέσεων με το αντίθετο φύλλο, ίσως εξηγεί το γιατί όλοι οι άντρες φίλοι της ήταν gay. Η και αντίθετα, το ότι όλοι οι άντρες φίλοι της ήταν gay ίσως επιβεβαιώνει αυτή την αδυναμία.

  6. #771
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτό είναι κάτι για το οποίο πλέον έχω πειστεί ότι ισχύει σε μεγάλο βαθμό, και εξηγεί το γιατί είχε μεγάλο πρόβλημα με το να συναναστρέφομαι με φίλες που τις γνώριζα πολλά χρόνια πριν. Πίστευε ότι έχω σεξουαλική επαφή με αυτές, κάτι που παραδέχτηκε κάποια στιγμή. Πρόκειται για ξεκάθαρη προβολή. Επειδή για αυτήν η ύπαρξη φιλικής σχέσης με το αντίθετο φύλο χωρίς σεξουαλικές και ερωτικές προεκτάσεις ήταν κάτι το αδιανόητο, πρόβαλε επάνω μου τις προθέσεις αυτές. Αυτό που ήταν δικό της το έβλεπε ως δικό μου χα/κο και μετά το πολεμούσε. Προβολές γινόντουσαν πολύ συχνά και με όλους. Τώρα καταλαβαίνω ότι το να μπορεί κάποιος να καταλαβαίνει τις προβολές που γίνονται προς το πρόσωπό του, αποτελεί σημαντικό εργαλείο για να καταλάβει πως σκέφτεται και πως λειτουργεί ο άλλος. Διότι αν ένας για παράδειγμα κατηγορεί τον άλλο ότι κερατώνει, μάλλον είναι ο ίδιος που το κάνει. Μέσω της προβολής που κάνει κάποιος εκθέτει τα βαθύτερα αρνητικά στοιχεία της προσωπικότητάς στου που θα ήθελε να μείνουν κρυφά.

    Η αδυναμία σύναψης φιλικών σχέσεων με το αντίθετο φύλλο, ίσως εξηγεί το γιατί όλοι οι άντρες φίλοι της ήταν gay. Η και αντίθετα, το ότι όλοι οι άντρες φίλοι της ήταν gay ίσως επιβεβαιώνει αυτή την αδυναμία.
    Αυτά όμως τα έχω κι εγώ. Και μάλιστα έχουν υπάρξει και σκηνικά πνευματικής ερωτοτροπίας με 2 gay φίλους μου. Αρα, μήπως το προκαλώ εγώ τελικά; Ωστόσο, στις σχέσεις μου δεν κατηγόρησα ποτέ κανέναν ότι με κερατώνει, διότι βασικά δεν με απασχολούσε κιόλας τι ακριβώς κάνουν... Ελεγα, αν θέλουν να κάνουν κάτι, πως θα τους εμποδίσω; (αντίθετα, έχω υποστεί πολλή ζήλεια... ίσως γιατί δεν ένιωθαν ασφαλείς μαζί μου; )

  7. #772
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Επίσης, μπορώ να σας εξηγήσω γιατι οι borderline σας διαβεβαιωνουν οτι σας λατρευουν, αλλα την ίδια στιγμή παίζουν με αλλους. Δεν ξέρω βεβαια αν σκεφτονται οπως εγω σε αυτό το θέμα, αλλα μου φαινεται πιθανό. Εγώ , οταν είμαι σε σχεση και εχω απαξιώσει μεσα μου τον αλλον, αλλα δεν θελω και να χωρισω, μου φαινεται πιο ευκολο να παιζω με εναν δευτερο αντρα, για να ξεχνιέμαι. Οταν συμβει αυτο, τότε οντως νιωθω να θέλω πιο πολυ και τον πρωτο, γιατι ειμαι πιο ευδιαθετη απο πριν. Αρα, δεν ειναι οτι υποκρινονται ακριβως, οντως σας θελουν , αλλα θελουν κι αλλον - αλλους.

  8. #773
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Επίσης, μπορώ να σας εξηγήσω γιατι οι borderline σας διαβεβαιωνουν οτι σας λατρευουν, αλλα την ίδια στιγμή παίζουν με αλλους. Δεν ξέρω βεβαια αν σκεφτονται οπως εγω σε αυτό το θέμα, αλλα μου φαινεται πιθανό. Εγώ , οταν είμαι σε σχεση και εχω απαξιώσει μεσα μου τον αλλον, αλλα δεν θελω και να χωρισω, μου φαινεται πιο ευκολο να παιζω με εναν δευτερο αντρα, για να ξεχνιέμαι. Οταν συμβει αυτο, τότε οντως νιωθω να θέλω πιο πολυ και τον πρωτο, γιατι ειμαι πιο ευδιαθετη απο πριν. Αρα, δεν ειναι οτι υποκρινονται ακριβως, οντως σας θελουν , αλλα θελουν κι αλλον - αλλους.
    Αφού σ αρέσει αυτό τότε το ξεκαθαρίζεις εξ αρχής στον άλλο. Αλλιώς είσαι υποκριτής με υπογραφή

  9. #774
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Αφού σ αρέσει αυτό τότε το ξεκαθαρίζεις εξ αρχής στον άλλο. Αλλιώς είσαι υποκριτής με υπογραφή
    Τι να ξεκαθαρίσεις; Οτι ξέρεις, αν τυχόν κάποτε σε απαξιώσω θα αρχίσω να κοιτάω αλλού; Πρώτον είναι αυτονόητο και δεύτερον, όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται , προσωπικά τα ξεκαθαρίσματα τα κάνω, όχι βέβαια εξ αρχής αλλά όταν συμβεί η απαξίωση, αλλά δεν με ακούνε ή δεν με πιστεύουν...

    Πως να στο πω, οι περισσότεροι νομίζουν ότι οι σχέσεις κυλάνε στον αυτόματο κι επειδή ήταν καλά τα πράγματα πέρσι, θα είναι και φέτος. Δεν πάει έτσι όμως.

  10. #775
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Αυτοι νομιζουν οτι οπωσ ειναι στην αρχη θα ειναι για παντα γι αυτο δε σε πιστευουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #776
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Παρετε το χαμπαρι οι γυναικεσ μετα απο μια ηλικια μπαζωνετε δεν μπορει να ζει ο αλλοσ με την αναμνηση μια ζωη θα βρει αλλη αναμνηση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #777
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Γιατι μπαζωνετε εσεισ ξερετε εγω το ψαχνω ακομα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #778
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Πρώτον είναι αυτονόητο και δεύτερον, όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται , προσωπικά τα ξεκαθαρίσματα τα κάνω, όχι βέβαια εξ αρχής αλλά όταν συμβεί η απαξίωση, αλλά δεν με ακούνε ή δεν με πιστεύουν...

    Πως να στο πω, οι περισσότεροι νομίζουν ότι οι σχέσεις κυλάνε στον αυτόματο κι επειδή ήταν καλά τα πράγματα πέρσι, θα είναι και φέτος. Δεν πάει έτσι όμως.
    Έχεις δίκιο... Απόλυτο δίκιο! Βεβαίως και είναι αυτονόητο, αλλά είναι εγωιστικά κτήνη και ανήκουν στα κατώτερα κοινωνικά στρώματα. Τους αρέσει να καταπιέζουν ανθρώπους που ξέρουν να χαίρονται τον έρωτα.

  14. #779
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Όταν απαξιώνεις τον άλλον και δεν θέλεις να χωρίσεις, τι είναι πάλι αυτό;, πως το καταφερνεις; Όταν έχεις μια σχέση, την απαξιώνεις και πας άλλου, χωρίζεις η τουλάχιστον το λες ότι δεν θέλω πολλά πολλά από εδώ και πέρα, κάνω τη ζωή μου και αν θες τα λέμε που και που, αν το κανείς αυτό οκ.
    Αν όμως το κρύβεις ότι δεν κάνω κάτι άλλο αλλά εσένα θέλω κτλ κτλ ενώ ήδη τον εχεισ απαξιώσει τότε είσαι όπως είπα υποκριτής

  15. #780
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Όταν απαξιώνεις τον άλλον και δεν θέλεις να χωρίσεις, τι είναι πάλι αυτό;, πως το καταφερνεις; Όταν έχεις μια σχέση, την απαξιώνεις και πας άλλου, χωρίζεις η τουλάχιστον το λες ότι δεν θέλω πολλά πολλά από εδώ και πέρα, κάνω τη ζωή μου και αν θες τα λέμε που και που, αν το κανείς αυτό οκ.
    Αν όμως το κρύβεις ότι δεν κάνω κάτι άλλο αλλά εσένα θέλω κτλ κτλ ενώ ήδη τον εχεισ απαξιώσει τότε είσαι όπως είπα υποκριτής
    Αχ πάλι δεν καταλαβαινόμαστε. Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως (πιθανόν) σκέφτονται οι borderline, γιατί εγώ, χωρίς να είμαι borderline τους μοιάζω σε πολλά (συν ότι έχω διαβάσει πολύ για τη διαταραχή) κι εσύ κολλάς στο ποιός είναι υποκριτής και ποιός δεν είναι.

    Ωραία, με βάση τη συμβατική αντίληψη είναι υποκριτές οι borderline (και εγώ, αν το θες). Αυτό δεν μου λέει κάτι. Ο στόχος μου εμένα είναι να δω γιατί φέρονται έτσι όπως φέρονται και πως, μέσα στο δικό τους μυαλό, χρειάζονται δυο ή παραπάνω σχέσεις για να μπορέσουν να χειριστούν την πρώτη τους σχέση. Και γιατί επιμένουν ότι αγαπούν την πρώτη, ενώ παράλληλα παίζουν με μια δεύτερη και μια τρίτη.

    Εσύ, μπορείς απλά να πεις : "ω, μα είναι υποκρίτρια, άρα φεύγω" και να μην καθίσεις να σκεφτείς πως το σκέφτεται. Εμείς που έχουμε αποφασίσει να το συνεχίσουμε, προσπαθούμε να μπούμε στο μυαλό τους, να τους καταλάβουμε.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •