Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 53
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 53 of 114 FirstFirst ... 343515253545563103 ... LastLast
Results 781 to 795 of 1696
  1. #781
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ο στόχος μου εμένα είναι να δω γιατί φέρονται έτσι όπως φέρονται και πως, μέσα στο δικό τους μυαλό, χρειάζονται δυο ή παραπάνω σχέσεις για να μπορέσουν να χειριστούν την πρώτη τους σχέση. Και γιατί επιμένουν ότι αγαπούν την πρώτη, ενώ παράλληλα παίζουν με μια δεύτερη και μια τρίτη.
    Μέσω του έρωτα και του πάθους ξεχνούν για λίγο την κενότητα και την απουσία νοήματος που νοιώθουν και αποκτούν αίσθηση ταυτότητας. Το πάθος είναι βασικό ζητούμενο και αν κάποιος/κάποια υποσχεθεί ή υπαινιχθεί ότι θα τους το προσφέρει θα τον κρατήσουν στη ζωή τους. Μπροστά σε αυτή την ανάγκη όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας. Ο σκοπός των άλλων είναι να προσφέρουν αυτή τη συναισθηματική τροφή, την απόδραση από την κενότητα. Δεν υπάρχει καμία εγγύτητα εδώ και κανένα νοιάξιμο για τους άλλους, παρά μόνο για τις ανάγκες τους. Η αδυναμία τους να διαμορφώσουν ουσιαστική ψυχική σύνδεση, υγιής ψυχικούς δεσμούς με τους άλλους, τους επιτρέπει εύκολα να μεταπηδούν από τον ένα έρωτα στον άλλο αν πάψεις να είσαι καλή πηγή τροφής.

  2. #782
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μέσω του έρωτα και του πάθους ξεχνούν για λίγο την κενότητα και την απουσία νοήματος που νοιώθουν και αποκτούν αίσθηση ταυτότητας. Το πάθος είναι βασικό ζητούμενο και αν κάποιος/κάποια υποσχεθεί ή υπαινιχθεί ότι θα τους το προσφέρει θα τον κρατήσουν στη ζωή τους. Μπροστά σε αυτή την ανάγκη όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας. Ο σκοπός των άλλων είναι να προσφέρουν αυτή τη συναισθηματική τροφή, την απόδραση από την κενότητα. Δεν υπάρχει καμία εγγύτητα εδώ και κανένα νοιάξιμο για τους άλλους, παρά μόνο για τις ανάγκες τους. Η αδυναμία τους να διαμορφώσουν ουσιαστική ψυχική σύνδεση, υγιής ψυχικούς δεσμούς με τους άλλους, τους επιτρέπει εύκολα να μεταπηδούν από τον ένα έρωτα στον άλλο αν πάψεις να είσαι καλή πηγή τροφής.
    Σε ευχαριστώ για την ανάλυση, Αιολε.

  3. #783
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αχ πάλι δεν καταλαβαινόμαστε. Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως (πιθανόν) σκέφτονται οι borderline, γιατί εγώ, χωρίς να είμαι borderline τους μοιάζω σε πολλά (συν ότι έχω διαβάσει πολύ για τη διαταραχή) κι εσύ κολλάς στο ποιός είναι υποκριτής και ποιός δεν είναι.

    Ωραία, με βάση τη συμβατική αντίληψη είναι υποκριτές οι borderline (και εγώ, αν το θες). Αυτό δεν μου λέει κάτι. Ο στόχος μου εμένα είναι να δω γιατί φέρονται έτσι όπως φέρονται και πως, μέσα στο δικό τους μυαλό, χρειάζονται δυο ή παραπάνω σχέσεις για να μπορέσουν να χειριστούν την πρώτη τους σχέση. Και γιατί επιμένουν ότι αγαπούν την πρώτη, ενώ παράλληλα παίζουν με μια δεύτερη και μια τρίτη.

    Εσύ, μπορείς απλά να πεις : "ω, μα είναι υποκρίτρια, άρα φεύγω" και να μην καθίσεις να σκεφτείς πως το σκέφτεται. Εμείς που έχουμε αποφασίσει να το συνεχίσουμε, προσπαθούμε να μπούμε στο μυαλό τους, να τους καταλάβουμε.
    Συγνώμη αλλά λες τι κανείς εσυ και σε αυτό αναφέρομαι. Έναν bpd δεν τον κοροϊδεύεις εύκολα όποτε δεν χρειάζεται να του το πεις, το βλέπει τι θα κανείς και τι ανθρωπος είσαι, όποτε δεν του κανεις. Μπορεί να κάνει ότι θέλει αυτος αλλά εάν σε γουστάρει συναισθηματικά απέναντι σου θα είναι κτητικός και απαιτητικός, θα σε έχει στη πρίζα και στο περίμενε για να μην μπορείς να φτάσεις στην απαξίωση του, ούτε θα σου δωθεί συναισθηματικά για να αποφύγει την απαξίωση, ούτε και να μπορείς να κανείς τη ζωή σου. Για πες από τότε που ασχολείσαι μ αυτόν έχεις πραγματικά όρεξη και κέφι να γνωρίσεις κάποιον άλλο;
    Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Last edited by Aeon; 05-10-2020 at 11:18.

  4. #784
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Μακάρι να ήμουν (ή να καταφέρω να γίνω) ναρκισσάκι. Το έχω προσπαθήσει πολύ. Έτσι θα ήμουν θωρακισμένη συναισθηματικά και δεν θα πονούσα.
    Last edited by Aeon; 05-10-2020 at 11:30.

  5. #785
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Μακάρι να ήμουν (ή να καταφέρω να γίνω) ναρκισσάκι. Το έχω προσπαθήσει πολύ. Έτσι θα ήμουν θωρακισμένη συναισθηματικά και δεν θα πονούσα.
    Ασχέτως με εσένα, μιας και το έφερε η κουβέντα, η μεγαλύτερη κατάρα είναι να μην έχεις συναισθήματα. Θα ψάχνεις μόνο την ικανοποίηση, την ανταμοιβή μέσω της σύγκρισης και αν δεν το πετυχαίνεις θα νοιωθεις μίσος. Θα νοιωθεις κάτι σαν αριθμός, όποτε μιλάμε για βαριά ψυχοπάθειά. Τα συναισθήματα είναι το μεγαλύτερο δώρο την ζωής.
    Εκτός αν νομίζεις ότι θα νοιωθεις συναισθήματα χαράς, ευτυχίας χωρίς καθόλου λύπη, πόνο, τύψεις κτλ, αυτό είναι αδύνατο, η νοιωθεις η δε νοιωθεις. Οι διαταραγμένοι νάρκισσοι (αμφιβάλλω αν είναι το 10% από όσους έχουν αναφερθεί εδώ στο φόρουμ) δεν νοιωθουν τύψεις ούτε λύπη, αλλά δεν νοιωθουν ούτε χαρα και ευτυχία, νοιωθουν απλά ικανοποίηση μέσα από σύγκριση, με υποκατάστατα ζουν ασχέτως αν πετυχαίνουν κάποια πράγματα, που συνήθως πετυχαίνουν

  6. #786
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Προσέχετε τι γράφετε γιατί ο μεγάλος αδελφός.... παραμονεύει!

  7. #787
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ναι ο μεγαλος αδελφος φταιει, οχι που απ' τη μια "ξεκαθαριζετε" ορισμενοι (γκουχ) ποσο και καλα δεν ειστε ειδικοι κι απ' την αλλη σε διπλανο θρεντ κανετε διαγνωσεις ναρκισσισμου... Αληθεια, στο παρον θρεντ ειστε ενταξει με το να επιτιθεται ο τζωρτζ στην εψιλον με τη μορφη τηλεδιαγνωσης;
    Last edited by oboro; 05-10-2020 at 12:11.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #788
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Το ότι παρακολουθεις το κάθε σχόλιο που γράφουμε (σε όλα τα θρεντ) για να μη χάσεις την ευκαιρία να κάνεις αναφορές, το έχουμε καταλάβει εδώ και καιρό. Γενικά έχουμε καταλάβει πολλά.

  9. #789
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οποτε αν καταλαβα καλα το ζητημα δεν ειναι αν οντως εκανες φαουλ στο αλλο θρεντ, αν οντως ο γιωργος επιτεθηκε στην εψιλον στο ιδιο σου το θεμα, και ολα αυτα σε δημοσιο φορουμ που ολοι διαβαζουν και κανουν ριπορτ ο,τι θελουν. Το ζητημα ειναι οτι υπαρχει ενας κακοβουλος τυπος που σε επιβουλευεται συν μια πειθηνια διαχειριση (συν το πρωτο πληθυντικο προ συσπειρωσης.)

    Το καταλαβα σωστα;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #790
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οποτε αν καταλαβα καλα το ζητημα δεν ειναι αν οντως εκανες φαουλ στο αλλο θρεντ, αν οντως ο γιωργος επιτεθηκε στην εψιλον στο ιδιο σου το θεμα, και ολα αυτα σε δημοσιο φορουμ που ολοι διαβαζουν και κανουν ριπορτ ο,τι θελουν. Το ζητημα ειναι οτι υπαρχει ενας κακοβουλος τυπος που σε επιβουλευεται συν μια πειθηνια διαχειριση (συν το πρωτο πληθυντικο προ συσπειρωσης.)

    Το καταλαβα σωστα;
    1) τα ρεπορτ τα κανείς εσύ αλλά δε με νοιάζει!
    2) Τίποτα δεν έχεις καταλάβει αλλά και πάλι δε με νοιάζει!

  11. #791
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Στραβος ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε, οπως ειχε πει ο Yeomans (not)



    edit: Βασικα ψεμματα, μπερδευτηκα: Πως γινεται να "μην εχω καταλαβει τιποτα", και παραλληλα να απεργαζομαι και να καιροφυλαχτω και να ραδιουργω με τετοιον σατανικο τροπο;
    Last edited by oboro; 05-10-2020 at 13:05.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #792
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Μισό λεπτό, εγώ δεν έκανα καμία αναφορά σε κανέναν και συνεχίζω τη συζήτηση με τον αγαπητό Γιώργο όπως εγώ κρίνω. Δεν θέλω και δεν χρειάζομαι δικηγόρους να παρεμβαίνουν. Είπα εγώ ότι μου έκανε επίθεση ο Γιώργος; Κάποιες σκέψεις του εξέφρασε, όπως έχει το δικαίωμα να το κάνει και εγώ του απάντησα όπως έκρινα. Αφού δεν έκανα εγώ αναφορές, γιατί κάνουν οι άλλοι; Κι επιτέλους, αφήστε μας να συζητήσουμε.

  13. #793
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Μισό λεπτό, εγώ δεν έκανα καμία αναφορά σε κανέναν και συνεχίζω τη συζήτηση με τον αγαπητό Γιώργο όπως εγώ κρίνω. Δεν θέλω και δεν χρειάζομαι δικηγόρους να παρεμβαίνουν. Είπα εγώ ότι μου έκανε επίθεση ο Γιώργος; Κάποιες σκέψεις του εξέφρασε, όπως έχει το δικαίωμα να το κάνει και εγώ του απάντησα όπως έκρινα. Αφού δεν έκανα εγώ αναφορές, γιατί κάνουν οι άλλοι; Κι επιτέλους, αφήστε μας να συζητήσουμε.
    Αυτό ακριβώς! Προσωπικά ούτε εγώ κατάλαβα ότι το σχόλιο του George ήταν επιθετικό ή είχε ως στόχο να προσβάλει. Δεν μπορεί εξάλλου κάποιος να κρίνεται από ένα σχόλιο αλλά από τη συνολική του εικόνα. Είμαι σίγουρος ότι αν έλεγες ότι προβλήθηκες, ο George δε θα ειχε κανένα πρόβλημα να σου ζητήσει συγνώμη.

  14. #794
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ενταξει ο δικαιωματισμος του θρεντ πλεον ειναι σε αλλο επιπεδο... Επειδη λοιπον (παμε παλι) το θρεντ αυτο δεν ειναι 1) τσιφλικι σας 2) το μονο θρεντ στο φορουμ 3) θρεντ που διαβαζουμε μονο εμεις αλλα και ενα σωρο κοσμος "απ' εξω" 4) το μονο θρεντ που ο γιωργος εχει εκφρασει το μισος του για τις γυναικες με οριακη διαταραχη (το "αμα τις λυπηθεις θα σε παν μαμιωντας" σε θρεντ κοπελας για τον αυτοκτονικο ιδεασμο της εχει μεινει να το θαυμαζουμε), και επειδη το αν εσυ η ιδια προσβληθηκες η οχι δεν ειναι αντικειμενικο κριτηριο για το αν ηταν οντως επιθετικος σε αυτο που εγραψε, ουτε εγω ουτε κανεις αλλος δεν ειναι υποχρεωμενος να το αγνοησει και να μην το κανει αναφορα. Η σταση του αιολου βεβαια και εδω και στο παραδιπλα θρεντ καμια εκπληξη δεν αποτελουν υπο το φως οσων εχει κανει και στο παρελθον, οποτε θα μου επιτρεψετε (η και οχι) να μην τα θεωρω καθολου ασημαντα η ασχετα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #795
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ρε Αιολε σορρι αλλά επειδή το κατέχεις εξηγησε μου κατι, το μαμα και μπαμπα τα παιδακια στη γειτονια και το σχολείο δεν με παίζουν ,μπαμπα τα παιδιά στο στρατο δεν με κάνουν παρέα πως μεταφράζεται ψυχιατρικά ή ψυχολογικά;

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •