Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 55
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 55 of 114 FirstFirst ... 545535455565765105 ... LastLast
Results 811 to 825 of 1696
  1. #811
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Αντε παλι με το κλαστερ μπι... Και η παρανοειδης και η ψυχαναγκαστικη διαταραχη προσωπικοτητας (σημειωση καμια σχεση με την ΙΔΨ) δινουν βαμπιρικες συμπεριφορες. Υπαρχει τεραστια βιβλιογραφια αλλα και ειδησεις καθε τοσο για το πως πχ η control freak επικεφαλης καποιου ινστιτουτου ειχε κανει τη ζωη των υφισταμενων ερευνητων της κολαση γιατι τους εβλεπε σαν "παιδια της" (και παρακολουθουσε φυσικα καθε κινηση τους) και ενα σωρο θρεντ στο φορουμ αυτο για παρανοειδεις συγγενεις απ' την καταδιωκτικοτητα των οποιων τα θυματα τους δεν μπορουν να γλιτωσουν. Κι επιτελους ας αφησουμε τις υποκρισιες - αν αυτο το θρεντ ηταν οντως για τα θυματα των οριακων και οχι και καλα για "ακαδημαϊκα ζητηματα" δε θα εκανε με καθε ευκαιρια διαλεξη ο αιολος για τις αγαπημενες του θεωριες, ασχετα αν αυτες καταρριπτονται ανετα ακομα και απο εκλαϊκευμενα, πλην κλασσικα, βιβλια αλλα ενα σωρο μαρτυριες που υπαρχουν εκει εξω. Α, παρεμπιπτοντως, η σαδιστικη διαταραχη σε ποιο πλεγμα ειναι; Γιατι και θυματα εχει, και το ICD-11, πλεον, την αναγνωριζει...

    Και οχι, δεν υποτιμουσες τα ατομα με bpd μονο την "περιοδο του θυμου", εκτος κι αν αυτη επεκτεινεται στις αρχες του ετους που γελουσες στα μουτρα του αλλου πασχοντα και σου κατεβασαν το ποστ, η σε 3 μηνες πριν που αφηνες υπονοουμενα παλι για ιδεατους bp-στοχους και σου κατεβασαν το ποστ με τη χυδαια κατασυκοφαντηση που εκανες (αληθεια, η ποινη για αυτο εχει ληξει η ακομα; )
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #812
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ρε συ, αν έχεις όντως μπαράκι πες μας να έρθουμε να τα πούμε εκεί... (οι υπόλοιποι).

    Ακόμα γελάω με αυτό που είπες. Να σαι καλά.
    Ναι, θα ήταν ενδιαφέρον να τα λέγαμε από κοντά. Αλλά προφανώς μόνο με προσωπικό μήνυμα για λεπτομέρειες κι εγώ δεν έχω ακόμα αυτή τη δυνατότητα νομίζω

  3. #813
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Ναι, θα ήταν ενδιαφέρον να τα λέγαμε από κοντά. Αλλά προφανώς μόνο με προσωπικό μήνυμα για λεπτομέρειες κι εγώ δεν έχω ακόμα αυτή τη δυνατότητα νομίζω
    Πρέπει να κάνεις 50 posts για να έχεις τη δυνατότητα pm

  4. #814
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πρέπει να κάνεις 50 posts για να έχεις τη δυνατότητα pm
    Εύχομαι να μην χρειαστει να τα φτάσω, καταλαβαίνετε τι εννοώ....Δεν έχω πραγματικά καμία διάθεση να ασχοληθώ με άλλο θρεντ ή γενικά ξανά με διαταραχές προσωπικότητας μετά απ' αυτό που πέρασα.. Το μόνο που θέλω είναι να φύγει αυτός ο καρκίνος από μέσα μου, γιατί περί καρκίνου πρόκειται

  5. #815
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Τουλαχιστον αντιλαμβάνεσαι σε σχέση με άλλους το ύφος γραφής όταν μιλάμε. Λες τυχαία να είπα ναρκισσακι και όχι ναρκισσιστης? Για εμένα έχουν μεγάλη διαφορά και μάλλον το ίδιο κατάλαβες κι εσυ. Ναρκισσισμό έχουμε όλοι και είναι υγιής μέχρι κάποιο βαθμό, ε ας πούμε κατά τη γνώμη μου θεωρώ πως είσαι ένα κλικ παραπάνω όπως οι περισσότεροι και πολύ πιθανό κι εγώ, αλλά σίγουρα δε μ αρέσει να παίζω με τους άλλους συναισθηματικά και να τους βλέπω σαν παιχνίδι.
    Τώρα ότι μισώ τις bpd δε θα το σχολιάσω, μακάρι να ήταν εδώ μέσα να την ρωτούσατε να μπορούσατε να παίρνατε απ ευθείας απάντηση. Τώρα αν μου πει κάποιος ότι γνώρισα κάποιον/κάποια bpd, τι να κάνω, απλά θα του πω εξαφανίσου. Αυτό δε σημαίνει ότι μισώ τους bpd, εννοώ ότι δεν κάνουν για σχέση, δεν μπορούν, δεν θέλουν, δεν το έχουν, δεν ξέρω αλλά θα χάσεις ειδικά αν έχεις δεθεί συναισθηματικά.
    Να σου πω. Εγώ όχι μόνο δεν σε παρεξήγησα, αλλά αντιθέτως με έβαλες σε σκέψεις. Η αλήθεια είναι ότι αν με γνώριζες μέχρι πέρσι, όχι μόνο ναρκισσάκι δεν θα με έλεγες, αλλά κλασικό ταλαίπωρο θύμα θα με έλεγες. Ομως, από τότε που νταραβερίζομαι με τον bd, σαν να έχω αλλάξει κι εγώ. Μου το λένε και άνθρωποι που δεν ξέρουν την όλη ιστορία (ελάχιστοι τη ξέρουν). Οτι κάτι έχει αλλάξει πάνω μου. Νομίζω λοιπόν ότι, επειδή τον αντιγράφω σε όλα ασυναίσθητα, ότι έχουν αυξηθεί τα ναρκισσιστικά μου στοιχεία. Αυτό με έκανε να νιώσω καλά σε ορισμένες περιπτώσεις, που πάτησα πόδι και είπα όχι σε άλλους ανθρώπους και καταστάσεις, που δεν το περιμένανε. Είναι κι αυτός ένας λόγος που δυσκολεύομαι να ξεκολλήσω από τον bd.

  6. #816
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Εύχομαι να μην χρειαστει να τα φτάσω, καταλαβαίνετε τι εννοώ....Δεν έχω πραγματικά καμία διάθεση να ασχοληθώ με άλλο θρεντ ή γενικά ξανά με διαταραχές προσωπικότητας μετά απ' αυτό που πέρασα.. Το μόνο που θέλω είναι να φύγει αυτός ο καρκίνος από μέσα μου, γιατί περί καρκίνου πρόκειται
    Aν δεν μας μιλάς δεν θα φύγει... Κι εμείς εδώ είμαστε μάλλον οι μόνοι που καταλαβαίνουμε τι μας λες...

  7. #817
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Εύχομαι να μην χρειαστει να τα φτάσω, καταλαβαίνετε τι εννοώ....Δεν έχω πραγματικά καμία διάθεση να ασχοληθώ με άλλο θρεντ ή γενικά ξανά με διαταραχές προσωπικότητας μετά απ' αυτό που πέρασα.. Το μόνο που θέλω είναι να φύγει αυτός ο καρκίνος από μέσα μου, γιατί περί καρκίνου πρόκειται
    θα φύγει, γι' αυτό να είσαι σίγουρος. Κι όταν φύγει θα νιώθεις τυχερός που το πέρασες αυτό. Γιατί κακά τα ψέματα, κάτι τέτοιες καταστάσεις είναι που μας αναγκάζουν να εξελιχθούμε, να γίνουμε καλύτεροι από αυτό που ήμασταν.

  8. #818
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    παιδια, το τελευταίο διάστημα υπήρξαν κάποια αδιανόητα γεγονότα που σχετίζονται με την υπόθεσή μου. Δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους αλλά και δεν έχει σημασία. Εκεί που θέλω να εστιάσω είναι το ότι αυτό που με έσωσε από όλα αυτά που συνέβησαν και που έσκασαν μπροστά μου από το πουθενά, ήταν το no contact που το τήρησα αυστηρά, η συνεχής διερεύνηση του τι είχα απέναντί μου, η αποδοχή του ότι θα μου πάρει 2 χρόνια τουλάχιστον για να φύγει από πάνω μου ο "καρκίνος", και η φροντίδα του εαυτού με κάθε τρόπο. Μείνετε μακρυά! Όσο μακρυά μπορείτε
    Last edited by aeolus74; 07-10-2020 at 22:54.

  9. #819
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    παιδια, το τελευταίο διάστημα υπήρξαν κάποια αδιανόητα γεγονότα που σχετίζονται με την υπόθεσή μου. Δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους αλλά και δεν έχει σημασία. Εκεί που θέλω να εστιάσω είναι το ότι αυτό που με έσωσε από όλα αυτά που συνέβησαν και που έσκασαν μπροστά μου από το πουθενά, ήταν το no contact που το τήρησα αυστηρά, η συνεχής διερεύνηση του τι είχα απέναντί μου, η αποδοχή του ότι θα μου 2 χρόνια τουλάχιστον για να φύγει από πάνω μου ο "καρκίνος", και η φροντίδα του εαυτού με κάθε τρόπο. Μείνετε μακρυά! Όσο μακρυά μπορείτε
    Τωρα μας βάζεις σε περίεργια Αιολε, αν μπορείς πες κάτι παραπάνω. Γι αυτό κι εγώ αποθαρρύνω κόσμο εδώ μέσα και λέω μακριά, ενώ το ξέρω ότι είναι δύσκολο

  10. #820
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    και αν υπάρχουν ακόμα σκέψεις ότι μπορεί εσείς να ήσασταν ο προβληματικός, ο διαταραγμένος, μπορείτε απλά να σκεφτείτε το ποιος ήταν αυτός που έμεινε πίσω ανήμπορος να προχωρήσει σε κάτι καινούργιο ίσως και για χρόνια, και ποιος ήταν αυτός που πήγε στην επόμενη σχέση το επόμενο 24ωρο. Για να μη λέμε μαλακίες δηλαδή...

  11. #821
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Τωρα μας βάζεις σε περίεργια Αιολε, αν μπορείς πες κάτι παραπάνω. Γι αυτό κι εγώ αποθαρρύνω κόσμο εδώ μέσα και λέω μακριά, ενώ το ξέρω ότι είναι δύσκολο
    Το ξέρω George, αλλά αν πω λεπτομέρειες θα είναι πολύ κάρτα, και δε θέλω. Ας μείνει το "μακρυά" όσο πιο μακρυά γίνεται. Ίσως τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά στο μπαράκι του Ήλιου :)

  12. #822
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Το ξέρω George, αλλά αν πω λεπτομέρειες θα είναι πολύ κάρτα, και δε θέλω. Ας μείνει το "μακρυά" όσο πιο μακρυά γίνεται. Ίσως τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά στο μπαράκι του Ήλιου :)
    Καταλαβαίνω, κι εγώ δεν έχω πει πολλά για ευνόητους λόγους, ευτυχώς που είχα τα μάτια μου και το μυαλό ανοικτά. Δε ξέρω ακριβώς τι εννοείτε για bpd, αλλά εδώ μιλάμε για άλλο επίπεδο. Από παλιότερα ποστ που έχω διαβάσει, η kassie είναι η περίπτωση που την ταυτίζω με τη δίκη μου, μιλάμε για καρμπόν και μιλάμε για ωμή κακία από κάποιο σημείο και ύστερα. Πραγματικά δε μπορούσα να χωνέψω ότι κάποιος είναι τόσο κακός που αμφέβαλα ότι κάνω λάθος εγώ.

  13. #823
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Καταλαβαίνω, κι εγώ δεν έχω πει πολλά για ευνόητους λόγους, ευτυχώς που είχα τα μάτια μου και το μυαλό ανοικτά. Δε ξέρω ακριβώς τι εννοείτε για bpd, αλλά εδώ μιλάμε για άλλο επίπεδο. Από παλιότερα ποστ που έχω διαβάσει, η kassie είναι η περίπτωση που την ταυτίζω με τη δίκη μου, μιλάμε για καρμπόν και μιλάμε για ωμή κακία από κάποιο σημείο και ύστερα. Πραγματικά δε μπορούσα να χωνέψω ότι κάποιος είναι τόσο κακός που αμφέβαλα ότι κάνω λάθος εγώ.
    Τι να απέγινε η η Κάσσι, αναρωτιέμαι. Δεν την πρόλαβα, αλλά έχω διαβάσει όλο το παρόν και όλο το παλιό του Αίολου. Αναρωτιέμαι μήπως τους έχει συμβεί κάτι άσχημο μια και δεν γράφουν πια. Σε εκείνη και μια φίλη της που τα συζητάγανε.

  14. #824
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    και αν υπάρχουν ακόμα σκέψεις ότι μπορεί εσείς να ήσασταν ο προβληματικός, ο διαταραγμένος, μπορείτε απλά να σκεφτείτε το ποιος ήταν αυτός που έμεινε πίσω ανήμπορος να προχωρήσει σε κάτι καινούργιο ίσως και για χρόνια, και ποιος ήταν αυτός που πήγε στην επόμενη σχέση το επόμενο 24ωρο. Για να μη λέμε μαλακίες δηλαδή...
    Αίολε, διακρίνω μία ανακούφιση πίσω από αυτό το ποστ...Σα να κρύβεται μια ενοχή ίσως..
    Η ενοχοποίηση της πρώην κοπέλας σου ότι δεν την αγαπούσες όσο θα ήθελε.
    Σα να πήρες μέσα σου μια επικύρωση-validation των αισθημάτων σου γι'αυτήν; Είναι έτσι ή ειμαι τελείως εκτός;

  15. #825
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Αίολε, διακρίνω μία ανακούφιση πίσω από αυτό το ποστ...Σα να κρύβεται μια ενοχή ίσως..
    Η ενοχοποίηση της πρώην κοπέλας σου ότι δεν την αγαπούσες όσο θα ήθελε.
    Σα να πήρες μέσα σου μια επικύρωση-validation των αισθημάτων σου γι'αυτήν; Είναι έτσι ή ειμαι τελείως εκτός;
    Πολύ καλή ερώτηση και θέλω να απαντήσω σε αυτό, αλλά πριν το κάνω θα ήθελα μια διευκρίνηση... όταν λες "Σα να πήρες μέσα σου μια επικύρωση-validation των αισθημάτων σου γι'αυτήν;" πως ακριβώς το εννοείς;

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •