Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 56
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 56 of 114 FirstFirst ... 646545556575866106 ... LastLast
Results 826 to 840 of 1696
  1. #826
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πολύ καλή ερώτηση και θέλω να απαντήσω σε αυτό, αλλά πριν το κάνω θα ήθελα μια διευκρίνηση... όταν λες "Σα να πήρες μέσα σου μια επικύρωση-validation των αισθημάτων σου γι'αυτήν;" πως ακριβώς το εννοείς;
    Το λέω επειδή γράφεις ότι ήσουν ο "προβληματικός" και ότι αυτή ξεπήδησε από τη μία σχέση στην άλλη μέσα σε ένα εικοσιτετράωρο ενώ εσύ τη σκέφτεσαι ακομα. Όλο αυτό μου βγάζει ότι σε κατηγόρησε-ενοχοποίησε ότι ήσουν αυτός που κατέστρεψε τη σχέση κι ότι δεν την αγαπούσες. Κι ότι εσένα αυτό σε βασάνιζε σαν σκέψη γεμίζοντάς σε ενοχές και αμφισβήτηση των αισθημάτων σου απο τον εαυτό σου απέναντι της. Και τώρα ίσως έμαθες κάποια νέα που επιβεβαίωσαν ότι εσύ ήσουν εκεί, σε αντίθεση μ' αυτήν. Επιβεβαιώθηκε ο εαυτός σου δηλαδή, γιατί κάποια στιγμή τον αμφισβήτησες....

  2. #827
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα σε όλους. Ξέρετε τι σκέφτομαι; Οτι οι σχέσεις με τους borderline είναι σαν το παιχνίδι με το φιδάκι, το θυμάστε;
    Πάνω που τα πας καλά, τους έχεις πλησιάσει, νομίζεις ότι είσαι κοντά τους και είναι κοντά σου...
    ...τσουπ κάτι γίνεται (μπορεί και τίποτα να μην γίνει, αλλά γι αυτούς γίνεται) και πέφτεις στο φιδάκι και βρίσκεσαι πάλι 15 τετράγωνα πίσω και άντε πάλι να πλησιάζεις τσουπ τσουπ, χωρίς να ξέρεις πότε θα έχει το επόμενο φιδάκι.

    Παιχνίδι για γερά νεύρα και πρέπει να έχει κανείς πολύ ισχυρό κίνητρο για να συνεχίζει.

  3. #828
    Τι κίνητρο να έχει όμως κανείς για να συνεχίζει εφόσον γνωρίζει ότι υπάρχει πρόβλημα; Μόνο αν ο ίδιος επιζητεί την παρέα πιο πολύ παρά τα υπόλοιπα μιας σχέσης. Κίνητρο θα υπήρχε αν αυτά τα άτομα αναγνώριζαν το θέμα τους και ήταν διατεθειμένα να προσπαθήσουν. Αυτό ίσως συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις που έχουν αποφασίσει να πάνε σε ειδικό. Αν και πάλι δύσκολο μου φαίνεται.

  4. #829
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Το λέω επειδή γράφεις ότι ήσουν ο "προβληματικός" και ότι αυτή ξεπήδησε από τη μία σχέση στην άλλη μέσα σε ένα εικοσιτετράωρο ενώ εσύ τη σκέφτεσαι ακομα. Όλο αυτό μου βγάζει ότι σε κατηγόρησε-ενοχοποίησε ότι ήσουν αυτός που κατέστρεψε τη σχέση κι ότι δεν την αγαπούσες. Κι ότι εσένα αυτό σε βασάνιζε σαν σκέψη γεμίζοντάς σε ενοχές και αμφισβήτηση των αισθημάτων σου απο τον εαυτό σου απέναντι της. Και τώρα ίσως έμαθες κάποια νέα που επιβεβαίωσαν ότι εσύ ήσουν εκεί, σε αντίθεση μ' αυτήν. Επιβεβαιώθηκε ο εαυτός σου δηλαδή, γιατί κάποια στιγμή τον αμφισβήτησες....
    Είναι πραγματικά εξωφρενικό το πώς παραμυθιάζουν τον εαυτό τους ότι σκέφτονται και πράττουν σωστά. Φτάνουν στο σημείο να μιλάνε για αγάπη ενώ μπορεί να έχουν ισοπεδώσει τον άλλον πριν λήξει η όποια σχέση. Κι ο άλλος να μένει να αναρωτιέται αν τελικά δεν ήταν αρκετός. Γι' αυτό ίσως βοηθάει να παίρνουμε και κάποια επιβεβαίωση της αναισθησίας τους χωρίς να έρθουμε βέβαια σε άμεση επαφή.

  5. #830
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Τι κίνητρο να έχει όμως κανείς για να συνεχίζει εφόσον γνωρίζει ότι υπάρχει πρόβλημα; Μόνο αν ο ίδιος επιζητεί την παρέα πιο πολύ παρά τα υπόλοιπα μιας σχέσης .
    Ναι, εγώ προσωπικά επιζητώ την παρέα πιο πολύ, ακριβώς όπως το είπες. Για τους άλλους δεν ξέρω.

  6. #831
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Είναι πραγματικά εξωφρενικό το πώς παραμυθιάζουν τον εαυτό τους ότι σκέφτονται και πράττουν σωστά. Φτάνουν στο σημείο να μιλάνε για αγάπη ενώ μπορεί να έχουν ισοπεδώσει τον άλλον πριν λήξει η όποια σχέση. Κι ο άλλος να μένει να αναρωτιέται αν τελικά δεν ήταν αρκετός. Γι' αυτό ίσως βοηθάει να παίρνουμε και κάποια επιβεβαίωση της αναισθησίας τους χωρίς να έρθουμε βέβαια σε άμεση επαφή.
    Μα γι αυτό καθόμαστε και παιδευόμαστε και διαβάζουμε και βλέπουμε βίντεο για να καταλάβουμε πως σκέφτονται. Διότι δεν σκέφτονται όπως οι άλλοι άνθρωποι. Έχουν άλλο τρόπο σκέψης στο κεφάλι τους, γι αυτό είναι ακαταμάχητοι και επικίνδυνοι μαζί.

  7. #832
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Φτάνουν στο σημείο να μιλάνε για αγάπη ενώ μπορεί να έχουν ισοπεδώσει τον άλλον πριν λήξει η όποια σχέση. .
    Και μην ξεχνάς τι είπε ο Αιολος παραπανω: γι αυτούς "αγάπη" σημαίνει "συγχώνευση". Εαν καταφέρουν να "ισοπεδώσουν" κάποιον, να τον κάνουν ένα μαζί τους, να μην ξεχωρίζει, αυτό σημαίνει ότι τον αγαπούν πάρα πολύ...

  8. #833
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Αίολε, διακρίνω μία ανακούφιση πίσω από αυτό το ποστ...Σα να κρύβεται μια ενοχή ίσως..
    Η ενοχοποίηση της πρώην κοπέλας σου ότι δεν την αγαπούσες όσο θα ήθελε.
    Σα να πήρες μέσα σου μια επικύρωση-validation των αισθημάτων σου γι'αυτήν; Είναι έτσι ή ειμαι τελείως εκτός;
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Το λέω επειδή γράφεις ότι ήσουν ο "προβληματικός" και ότι αυτή ξεπήδησε από τη μία σχέση στην άλλη μέσα σε ένα εικοσιτετράωρο ενώ εσύ τη σκέφτεσαι ακομα. Όλο αυτό μου βγάζει ότι σε κατηγόρησε-ενοχοποίησε ότι ήσουν αυτός που κατέστρεψε τη σχέση κι ότι δεν την αγαπούσες. Κι ότι εσένα αυτό σε βασάνιζε σαν σκέψη γεμίζοντάς σε ενοχές και αμφισβήτηση των αισθημάτων σου απο τον εαυτό σου απέναντι της. Και τώρα ίσως έμαθες κάποια νέα που επιβεβαίωσαν ότι εσύ ήσουν εκεί, σε αντίθεση μ' αυτήν. Επιβεβαιώθηκε ο εαυτός σου δηλαδή, γιατί κάποια στιγμή τον αμφισβήτησες....
    Είσαι πολύ μέσα, αλλά αυτό αφορά πολύ περισσότερο την πρώτη περίοδο (πρώτο 6μηνο) και πολύ λιγότερο τώρα. Πράγματι ενοχοποιήθηκα ως ο υπαίτιος της διάλυσης της σχέσης, ότι δεν την αγαπούσα, ότι δεν ήθελα να κάνω παιδί μαζί της κτλ. Και πράγματι την πρώτη περίοδο έκανα σκέψεις του στυλ "αν τότε έκανα αυτό, ίσως να γινόταν το άλλο...κτλ". Επίσης έκανα σκέψεις που αμφισβητούσαν την πνευματική και ψυχική μου ακεραιότητα αλλά και τα συναισθήματά μου. Όμως, καθώς ανακάλυπτα καινούργια γνώση για τη διαταραχή και έπαιρνα απαντήσεις, και όλη η φάση αποκτούσε νόημα, αυτά τα ενοχικά συναισθήματα και οι σκέψεις άρχισαν να υποχωρούν. Κι αυτό διότι ενδυναμώθηκε μέσα μου η συνειδητοποίηση ότι δεν είχε να κάνει με εμένα το όλο θέμα. Δεν μπορεί να νοιώθουμε τύψεις και ενοχές επειδή δεν καταφέραμε το αδιανόητο. Έχεις πολύ δίκιο λοιπόν στο ότι φαίνεται να αντλώ ανακούφιση από σκέψεις και δεδομένα που επιβεβαιώνουν ή ενισχύουν το ότι δεν είμαι τρελός, ή τόσο προβληματικός όσο θα ήθελε αυτή. Που με φέρνουν πιο κοντά στην εσωτερική μου εστία αξιολόγησης και με απομακρύνουν από την πλασματική εικόνα που υιοθέτησα για τον εαυτό μου - προϊόν των προβολών που έφαγα - προκειμένου να χωρέσω σε αυτή τη σχέση.

    Αυτή η αναγνώριση για την οποία μιλάς είναι πολύ σημαντική, διότι όταν είμαστε σε κατάσταση αμφισβήτησης του εαυτού νοιώθουμε μετέωροι και θέλουμε από κάπου να πιαστούμε. Εγώ αμφισβήτησα τον εαυτό μου και τα συναισθηματά μου και μπήκα στο τριπάκι να σκέφτομαι το αν τελικά δεν την αγαπούσα όσο έπρεπε και γι' αυτό την έχασα. Αυτό που συνέβει στην πραγματικότητα είναι το εξής: ενώ μπήκα σε αυτή τη σχέση με τις καλύτερες προθέσεις έχοντας ψηλά και την οικειότητα, και το πάθος και τη δέσμευση, η συμπεριφορά της bpd με έκανε να συγκρατηθώ ως ένα βαθμό για να προστατεύσω τον εαυτό μου. Αυτό μεταφράστηκε από αυτή ως έλλειψη αγάπης, και παραπονιόταν για κάτι που αυτή προκαλούσε. Αντί να ακούσει τις εκκλήσεις μου για να δει τη συμπεριφορά της και να προβληματιστεί, αυτή αιτιολογούσε και απέδιδε αυτή τη συμπεριφορά στο ότι δεν την αγαπάω αρκετά. Στην πραγματικότητα βέβαια δεν χρειαζόταν κάποιο συγκεκριμένο αίτιο για να εκφράσει την κ@@συμπεριφορά της. Αυτή θα εκφραζόταν έτσι κι αλλιώς όπως αποδείχτηκε, αλλά πάντα κάποιος άλλος θα πρέπει να ενοχοποιηθεί και να πάρει την ευθύνη. Είναι εύκολο να χαθεί κάποιος σε αυτό τον φαύλο κύκλο που ενώ ξεκινάει από τη bpd στη συνέχεια γίνεσαι μέρος του και τον τροφοδοτείς και ο ίδιος. Προσωπικά, όταν με κλωτσάνε, η δυνατότητα μου να εκφράσω την αγάπη μου κάπως περιορίζεται, και χαίρομαι γι' αυτό.

  9. #834
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Είναι πραγματικά εξωφρενικό το πώς παραμυθιάζουν τον εαυτό τους ότι σκέφτονται και πράττουν σωστά. Φτάνουν στο σημείο να μιλάνε για αγάπη ενώ μπορεί να έχουν ισοπεδώσει τον άλλον πριν λήξει η όποια σχέση. Κι ο άλλος να μένει να αναρωτιέται αν τελικά δεν ήταν αρκετός. Γι' αυτό ίσως βοηθάει να παίρνουμε και κάποια επιβεβαίωση της αναισθησίας τους χωρίς να έρθουμε βέβαια σε άμεση επαφή.
    Είναι πράγματι εξωφρενικό και πολύ δύσκολο να το κατανοήσουμε. Τους αντιμετωπίζουμε στην αρχή ως άτομα που ξέρουν τι λένε και τι ζητάνε, αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μιλάνε για αγάπη και τη ζητούν διακαώς ενώ δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει αυτό. Και στο τέλος σε κατηγορούν ότι δεν τους την έδωσες.... δηλαδή έλεος!

  10. #835
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Η αγαπη ειναι πονος δεν ειναι μαθηματικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #836
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ηθελε να σου στριψει η βιδα και να μεινεισ φτωχοσ τα λεφτα σου δε μετρανε σε αυτο το chalenge μονο εσυ κι ο εαυτοσ σου δηλαδη ειχεσ τα προσοντα να καεισ απο μια κοπελα ετσι ελεγεσ αλλα ελεγεσ ψεμματα γτ αμα ελεγεσ αληθεια θα καιγοσουνα απο τη φωτια εμενα μου λεγανε οτι ειμαι ο χειροτεροσ στην αλανα εβλεπα οτι ολοι ειναι διαολοι εκτοσ απο μενα το λεγα κ μου λεγανε μαλακιεσ μου το λυσαν αυτεσ οι γυναικεσ μεγαλονωντασ οτι δηλαδη ειμαι τιμιοσ στισ σχεσεισ μου κι εγω δεν το ηξερα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #837
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εγω εκπληρωσα το καθηκον μου στη γη οσον αφορα τισ σχεσεισ την καλοπεραση κλπ εγινα καιδι κι οι γυναικεσ με σεβονται γτ ελεγα την αληθεια οτι τισ αγαπω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #838
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Τι τισ περασατε τισ γυναικεσ για φιλοπτωχο ταμειο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #839
    Κλασσικό παράδειγμα διαστρεβλωμένης αντίληψης, ή τέλος πάντων "μη συμβατικής". Μόνο εμείς ξέρουμε να αγαπάμε και να ερωτευόμαστε, όλοι οι άλλοι είσαστε φλώροι. Τα πάντα για τον Έρωτα. Τα χουμε ξανακούσει αυτά, ουουουουου....!!!!
    Θέλουν να τους δίνεις τα πάντα, ώστε να "καείς" , να χάσεις τα.μυαλα σου,.να καταλήξεις στη φυλακή ή στο τρελάδικο, για να αποδείξεις τον Έρωτα και την αγάπη σου. Το θέμα είναι οτι πάντα εσύ πρέπει να θυσιάζεις κάτι γι αυτούς, ενώ αυτοί όταν είναι να δώσουν ή όταν πρέπει να κάνουν μια προσπάθεια όταν τα πράγματα δεν είναι βολικά για αυτούς, είναι οι μεγαλύτερες κοτάρες. Τα παρατάνε όλα. Εκ του ασφαλούς έρωτας. Αλλά είπαμε, μόνο αυτοί ερωτεύονται αληθινά...

  15. #840
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Κλασσικό παράδειγμα διαστρεβλωμένης αντίληψης, ή τέλος πάντων "μη συμβατικής". Μόνο εμείς ξέρουμε να αγαπάμε και να ερωτευόμαστε, όλοι οι άλλοι είσαστε φλώροι. Τα πάντα για τον Έρωτα. Τα χουμε ξανακούσει αυτά, ουουουουου....!!!!
    Θέλουν να τους δίνεις τα πάντα, ώστε να "καείς" , να χάσεις τα.μυαλα σου,.να καταλήξεις στη φυλακή ή στο τρελάδικο, για να αποδείξεις τον Έρωτα και την αγάπη σου. Το θέμα είναι οτι πάντα εσύ πρέπει να θυσιάζεις κάτι γι αυτούς, ενώ αυτοί όταν είναι να δώσουν ή όταν πρέπει να κάνουν μια προσπάθεια όταν τα πράγματα δεν είναι βολικά για αυτούς, είναι οι μεγαλύτερες κοτάρες. Τα παρατάνε όλα. Εκ του ασφαλούς έρωτας. Αλλά είπαμε, μόνο αυτοί ερωτεύονται αληθινά...
    χαχαχα... λες αλήθειες! Δεν έχουν να δώσουν τίποτα Ήλιε, εκτός από κoκολακείες και σεξ. Παρόλα αυτά έχουν την αξιέπαινη ικανότητα να πείθουν ότι είναι το ιδανικό ταίρι γιατί φοράνε προσωπεία που σου μοιάζουν. Μου θύμισες ένα σκουπιδοστράγουδο του Πάριου που λέει: "στο κάτω κάτω της γραφής, αξίζει να καταστραφείς, και ως το θάνατο να πας για μια γυναίκα που αγαπάς". Μιλάμε για ποίηση, ο ύμνος του μαζόχα! Διότι αν δεν καταστραφείς πως θα αποδείξεις τον έρωτά σου για; Πραγματικά έτσι αντιλαμβάνονται την αγάπη, την ταυτίζουν με την καύλα, τη λαγνεία και τη σαγήνη, αλλά και με τη γονεϊκή υποχρέωση να γίνονται άνευ όρων αποδεκτοί. Αλλά αυτό ισχύει μόνοι για αυτούς, εσύ θα πρέπει να αποδέιξεις ότι αξίζεις την αποδοχή τους. Όμως η αληθινή και ώριμη αγάπη όχι μόνο δε θα ζητήσει τη καταστροφή σου αλλά θα σε προστατεύσει από αυτή. Αυτή την αγάπη απλά δεν τη γνωρίζουν και ούτε ποτέ θα τη γνωρίσουν.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •