Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 57
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 57 of 114 FirstFirst ... 747555657585967107 ... LastLast
Results 841 to 855 of 1696
  1. #841
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Το θέμα είναι οτι πάντα εσύ πρέπει να θυσιάζεις κάτι γι αυτούς, ενώ αυτοί όταν είναι να δώσουν ή όταν πρέπει να κάνουν μια προσπάθεια όταν τα πράγματα δεν είναι βολικά για αυτούς, είναι οι μεγαλύτερες κοτάρες. Τα παρατάνε όλα.
    Ένας από του βασικούς ρόλους των συντρόφων bpd είναι να τους βγάλουν από τη μιζέρια και την κενότητα τους. Ως εκ τούτου δεν έχουν το δικαίωμα να έχουν προβλήματα κι αυτοί, τουλάχιστον σημαντικά που δε λύνονται μέσα σε 10 λεπτά.... αυτά!

  2. #842
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Είσαι πολύ μέσα, αλλά αυτό αφορά πολύ περισσότερο την πρώτη περίοδο (πρώτο 6μηνο) και πολύ λιγότερο τώρα. Πράγματι ενοχοποιήθηκα ως ο υπαίτιος της διάλυσης της σχέσης, ότι δεν την αγαπούσα, ότι δεν ήθελα να κάνω παιδί μαζί της κτλ. .
    Εάν γι αυτούς αγάπη = συγχώνευση, τότε το παιδί είναι η υπερτατη απόδειξη ότι πράγματι επιθυμείς να συγχωνευτείς μαζί τους. Δεν ξέρω πόσο γρήγορα και υπό ποιές συνθήκες σε κατηγόρησε ότι δεν ήθελες παιδί μαζί της, αλλά υποψιάζομαι ότι αυτό που ήθελε ήταν κυρίως την πρόθεσή σου να κάνετε παιδί και εάν τυχόν έφερες αντίρρηση ή είπες "να γνωριστούμε καλύτερα πρώτα και θα το συζητήσουμε όταν έρθει η ώρα" και τέτοια, αυτό μεταφράστηκε σε απόρριψη.

  3. #843
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω εκπληρωσα το καθηκον μου στη γη οσον αφορα τισ σχεσεισ την καλοπεραση κλπ εγινα καιδι κι οι γυναικεσ με σεβονται γτ ελεγα την αληθεια οτι τισ αγαπω
    κι εμείς σε σεβόμαστε elis γιατί είσαι ωραίος και τα λες ωραία!

  4. #844
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ένας από του βασικούς ρόλους των συντρόφων bpd είναι να τους βγάλουν από τη μιζέρια και την κενότητα τους. Ως εκ τούτου δεν έχουν το δικαίωμα να έχουν προβλήματα κι αυτοί, τουλάχιστον σημαντικά που δε λύνονται μέσα σε 10 λεπτά.... αυτά!
    Εμένα με τον τρόπο του καταλαβαίνω ότι δεν με ενθαρρύνει να του λέω τα δικά μου προβλήματα, παρά να τα προσπερνάω κάπως ανάλαφρα...

  5. #845
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εάν γι αυτούς αγάπη = συγχώνευση, τότε το παιδί είναι η υπερτατη απόδειξη ότι πράγματι επιθυμείς να συγχωνευτείς μαζί τους. Δεν ξέρω πόσο γρήγορα και υπό ποιές συνθήκες σε κατηγόρησε ότι δεν ήθελες παιδί μαζί της, αλλά υποψιάζομαι ότι αυτό που ήθελε ήταν κυρίως την πρόθεσή σου να κάνετε παιδί και εάν τυχόν έφερες αντίρρηση ή είπες "να γνωριστούμε καλύτερα πρώτα και θα το συζητήσουμε όταν έρθει η ώρα" και τέτοια, αυτό μεταφράστηκε σε απόρριψη.
    Όπως ακριβώς το περιγράφεις! Εγώ ήθελα να νιώσω πρώτα ότι αυτή η σχέση είναι βιώσιμη και μετά να πάρω σημαντικές αποφάσεις για τη ζωή μου. Αυτό για κάποιον θα μπορούσε να μεταφραστεί ως ένδειξη ωριμότητας. Για τη bpd μεταφράστηκε ότι δε θέλω να κάνω παιδί μαζί της.

  6. #846
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εμένα με τον τρόπο του καταλαβαίνω ότι δεν με ενθαρρύνει να του λέω τα δικά μου προβλήματα, παρά να τα προσπερνάω κάπως ανάλαφρα...
    Ασχολούνται με τα προβλήματα των άλλων σε ακαδημαϊκό επίπεδο ας πούμε, χωρίς να εμπλακούν συναισθηματικά με πραγματικό ενδιαφέρον. Και είναι λογικό αυτό αφού δεν μπορούν να αναπτύσσουν συναισθηματικούς δεσμούς. Αν εμπλακούν περισσότερο σε προβλήματα των άλλων δυσανασχετούν και απομακρύνονται. Θέλουν οι άλλοι να ασχολούνται με τα δικά τους προβλήματα. Δεν μπορεί η σχέση με bpd είτε φιλική είτε ερωτική να είναι ισότιμη και αμφίδρομη.

  7. #847
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    ...κι εκεί που δεν σου μιλάνε ή σου μιλάνε λες και έχουν Asperger, ξαφνικά μπορεί να σε κατακλύσουν με συναίσθημα από το πουθενά και να σε κάνουν να λιώνεις γιατί δεν το περίμενες. Το έχετε βιώσει; (υποθέρω από αύριο θα έχουμε πάλι απομάκρυνση)

  8. #848
    Βεβαίως. Και μάλιστα το κάνουν όταν αντιληφθούν ότι εσύ έχεις απομακρυνθεί κάπως. Και με τέτοιο τρόπο που να σου δίνουν ελπίδες ότι όντως σημαίνεις κάτι γι' αυτούς και σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν τελικά είσαι εσύ εκείνος (ή εκείνη) με τον οποίο μπορούν να αναπτύξουν κάτι πιο βαθύ. Αλλά αμέσως μετά σε προσγειώνουν στην πραγματικότητα όπου κυριαρχεί αυτή η αδιαφορία που σε τρώει μέσα σου. Αλλάζουν διάθεση χωρίς να έχει συμβεί κάτι μεταξύ σας, γιατί ξυπνάει ο φόβος τους για την εγγύτητα. Πιθανότατα δεν μπορούν να το ελέγξουν αυτό. Αλλά έχει σημασία; Φαύλος κύκλος...

  9. #849
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Βεβαίως. Και μάλιστα το κάνουν όταν αντιληφθούν ότι εσύ έχεις απομακρυνθεί κάπως. Και με τέτοιο τρόπο που να σου δίνουν ελπίδες ότι όντως σημαίνεις κάτι γι' αυτούς και σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν τελικά είσαι εσύ εκείνος (ή εκείνη) με τον οποίο μπορούν να αναπτύξουν κάτι πιο βαθύ. Αλλά αμέσως μετά σε προσγειώνουν στην πραγματικότητα όπου κυριαρχεί αυτή η αδιαφορία που σε τρώει μέσα σου. Αλλάζουν διάθεση χωρίς να έχει συμβεί κάτι μεταξύ σας, γιατί ξυπνάει ο φόβος τους για την εγγύτητα. Πιθανότατα δεν μπορούν να το ελέγξουν αυτό. Αλλά έχει σημασία; Φαύλος κύκλος...
    Αυτό που ανακάλυψα ότι πιάνει, στη δική μου περίπτωση, είναι να του μιλάω ανάποδα απ' ό,τι θα μίλαγα σε κάποιον με νορμαλ ψυχισμό. Δηλαδή, νορμάλ, όταν σου λένε "σε θέλω, σε αγαπώ" απαντάς κι εσύ τα ίδια (εφόσον τα νιώθεις). Εδώ όμως, αυτό δεν δουλεύει γιατί τους πιάνει πανικός. Οπότε, άμα μου πει "σε σκέφτομαι, σε αγαπώ" κλπ το ρίχνω στην πλάκα: "άντε καλέ, υπερβολές, σιγά μην με αγαπάς χιχιχι" . Τότε μόνο βλέπω ότι χαλαρώνει. Και ανάποδα, όταν είναι ψυχρός και μιλάει με απάθεια, τότε υπερθεματίζω: "τι ωραία που μου τα λες, κι εγώ σε αγαπάω, έχεις δίκιο που σκέφτεσαι έτσι" κλπ.

    Τώρα που τα βλέπω γραμμένα όπως σας τα γράφω, μου φαίνεται απίστευτο που το κάνω αυτό, αλλά πραγματικά είναι το μόνο που λειτουργεί για να εξομαλύνει τις εντάσεις.

    ΥΓ: επίσης σκέφτομαι ότι μάλλον υποσυνείδητα κι αυτό το αντέγραψα από εκείνον, αφού, όπως λες "όταν σε βλέπουν να απομακρύνεσαι, τότε σε κατακλύζουν με συναίσθημα"

  10. #850
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Οι bpd ξερουν να σε κανουν να τουσ αγαπησεισ ξερουν να στο προκαλεσουν το θεμα ειναι αν αγαπανε κι αυτοι για να ειναι τιμιο ολο αυτο κ να μην χρειαζεται γιατρο για την ακριβεια εγω ετσι θεραπευτηκα αγαπησα κατι κοριτσια κ θεραπευτηκα το καταευχαριστηθηκα σαν να παιρνω τα καταλληλα ναρκωτικα γι αυτο που ειχα κ να θεραπευομουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #851
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Οι bpd ξερουν να σε κανουν να τουσ αγαπησεισ ξερουν να στο προκαλεσουν το θεμα ειναι αν αγαπανε κι αυτοι για να ειναι τιμιο ολο αυτο κ να μην χρειαζεται γιατρο για την ακριβεια εγω ετσι θεραπευτηκα αγαπησα κατι κοριτσια κ θεραπευτηκα το καταευχαριστηθηκα σαν να παιρνω τα καταλληλα ναρκωτικα γι αυτο που ειχα κ να θεραπευομουν

    Να 'σαι καλά elis

  12. #852
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Σιγα εγω ο πιο φτωχοσ απο ολουσ ειμαι ειπα κι εγω μια μαλακια δε χρειαζετε να με μιλασ συνηθισα ετσι στην αδιαφορια κι ειμαι ευχαριστημενοσ παντωσ σχιζοφρενησ δεν ειμαι φτωχοσ ειμαι εγω αυτο καταλαβα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #853
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Σιγα εγω ο πιο φτωχοσ απο ολουσ ειμαι ειπα κι εγω μια μαλακια δε χρειαζετε να με μιλασ συνηθισα ετσι στην αδιαφορια κι ειμαι ευχαριστημενοσ παντωσ σχιζοφρενησ δεν ειμαι φτωχοσ ειμαι εγω αυτο καταλαβα
    Ολοι φτωχοί είμαστε, ειδικά αυτή την εποχή...

  14. #854
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Βεβαίως. Και μάλιστα το κάνουν όταν αντιληφθούν ότι εσύ έχεις απομακρυνθεί κάπως. Και με τέτοιο τρόπο που να σου δίνουν ελπίδες ότι όντως σημαίνεις κάτι γι' αυτούς και σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν τελικά είσαι εσύ εκείνος (ή εκείνη) με τον οποίο μπορούν να αναπτύξουν κάτι πιο βαθύ. Αλλά αμέσως μετά σε προσγειώνουν στην πραγματικότητα όπου κυριαρχεί αυτή η αδιαφορία που σε τρώει μέσα σου. Αλλάζουν διάθεση χωρίς να έχει συμβεί κάτι μεταξύ σας, γιατί ξυπνάει ο φόβος τους για την εγγύτητα. Πιθανότατα δεν μπορούν να το ελέγξουν αυτό. Αλλά έχει σημασία; Φαύλος κύκλος...
    Θυμήθηκα ότι στις αρχές, (πρώτο 6μηνο περίπου), βίωνα μία κατάσταση απίστευτης κατανόησης, υποστήριξης, απουσία κριτικής και κάποια στιγμή της ειπα ότι "μου αρέσει πολύ το ότι μπορώ να είμαι ο εαυτός μου μαζί σου.....". Δηλαδή πίστεψα ότι μπορώ με αυτή τη γυναίκα να έχω μία σχέση εντελώς αντίθετη από αυτή που μπορούσε να προσφέρει. Μιλάμε για εξαπάτηση.

    Διότι αν κάτι σίγουρα δε μπορεί να συμβεί σε μια τέτοια σχέση, είναι το να είσαι ο εαυτός σου

  15. #855
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Θυμήθηκα ότι στις αρχές, (πρώτο 6μηνο περίπου), βίωνα μία κατάσταση απίστευτης κατανόησης, υποστήριξης, απουσία κριτικής και κάποια στιγμή της ειπα ότι "μου αρέσει πολύ το ότι μπορώ να είμαι ο εαυτός μου μαζί σου.....". Δηλαδή πίστεψα ότι μπορώ με αυτή τη γυναίκα να έχω μία σχέση εντελώς αντίθετη από αυτή που μπορούσε να προσφέρει. Μιλάμε για εξαπάτηση.

    Διότι αν κάτι σίγουρα δε μπορεί να συμβεί σε μια τέτοια σχέση, είναι το να είσαι ο εαυτός σου
    Κατανόηση, υποστήριξη, απουσία κριτικής... Ακριβώς. Κάτι γλυκό, ζαχαρωμένο, όμορφο... που όμως σκέφτεσαι ότι "δεν είναι δυνατόν, κάποιο λάκκο έχει η φάβα". Εμένα μου έκανε και τον πρώτο τριγωνισμό μόλις στις 20 μέρες, οπότε πήρα αμέσως πρέφα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •