Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 114 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast
Results 61 to 75 of 1696
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    @elisabet
    Ξέρεις πως αποκαλούν οι ειδικοί ψυχικής υγείας αυτούς που βγήκαν από μία τραυματική σχέση με οριακή ή ναρκισσιστική προσωπικότητα? Survivors!
    Ναι το ξέρω.
    Και ξέρω επίσης ότι προσωπικά ενώ έχω περάσει διάφορα στην ζωή μου και μια χαρά τα έβγαλα πέρα, μετά από την συγκεκριμένη σχέση ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα ότι χρειάζομαι βοήθεια από ειδικό γιατί με είχα χάσει εντελώς. Αναγνωρίζω όμως σε αυτόν τον άνθρωπο πως είχε και καλά στοιχεία που με έκαναν να τον αγαπήσω και να τον θαυμάζω πέρα από την όποια διαταραχή του. Δεν μπορεί ένας άνθρωπος να είναι μόνο η διαταραχή του ούτε μπορούμε να τσουβαλιάζουμε ανθρώπους όλους μαζί κάτω από μια διαταραχή λες κι είναι όλοι ίδιοι.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ναι το ξέρω.
    Και ξέρω επίσης ότι προσωπικά ενώ έχω περάσει διάφορα στην ζωή μου και μια χαρά τα έβγαλα πέρα, μετά από την συγκεκριμένη σχέση ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα ότι χρειάζομαι βοήθεια από ειδικό γιατί με είχα χάσει εντελώς. Αναγνωρίζω όμως σε αυτόν τον άνθρωπο πως είχε και καλά στοιχεία που με έκαναν να τον αγαπήσω και να τον θαυμάζω πέρα από την όποια διαταραχή του. Δεν μπορεί ένας άνθρωπος να είναι μόνο η διαταραχή του ούτε μπορούμε να τσουβαλιάζουμε ανθρώπους όλους μαζί κάτω από μια διαταραχή λες κι είναι όλοι ίδιοι.
    Ποια ήταν αυτά τα καλά στοιχεία?

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ποια ήταν αυτά τα καλά στοιχεία?
    Μπορώ να σου δώσω μερικά παραδείγματα που μου έρχονται πρόχειρα.

    Είναι πολύ έξυπνος και πάντα θαύμαζα το μυαλό του.
    Είναι πολύ δημιουργικός και έχει διάφορα ταλέντα και επειδή παθιάζεται με τα πράγματα όταν ασχοληθεί με κάτι μπορεί πραγματικά να γίνει ο καλύτερος σε αυτό σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
    Είναι εργατικός
    Είναι δοτικός και τρυφερός όταν νιώθει ασφάλεια
    Είναι ανθεκτικός και ενώ έχει περάσει πάρα πολλά, βρίσκει το κουράγιο να μην τα παρατάει και να ξεκινάει πάλι απ την αρχή.
    Και κυρίως θεωρώ ότι είναι καλός άνθρωπος, έχει καλή ψυχή κι ας παλεύει με τους δαίμονες του. Δεν πιστεύω πως ηθελημένα ήθελε να πονέσει εμένα ή κάποιον άλλον.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μπορώ να σου δώσω μερικά παραδείγματα που μου έρχονται πρόχειρα.

    Είναι πολύ έξυπνος και πάντα θαύμαζα το μυαλό του.
    Είναι πολύ δημιουργικός και έχει διάφορα ταλέντα και επειδή παθιάζεται με τα πράγματα όταν ασχοληθεί με κάτι μπορεί πραγματικά να γίνει ο καλύτερος σε αυτό σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
    Είναι εργατικός
    Είναι δοτικός και τρυφερός όταν νιώθει ασφάλεια
    Είναι ανθεκτικός και ενώ έχει περάσει πάρα πολλά, βρίσκει το κουράγιο να μην τα παρατάει και να ξεκινάει πάλι απ την αρχή.
    Και κυρίως θεωρώ ότι είναι καλός άνθρωπος, έχει καλή ψυχή κι ας παλεύει με τους δαίμονες του. Δεν πιστεύω πως ηθελημένα ήθελε να πονέσει εμένα ή κάποιον άλλον.
    Δεν τα αμφισβητήσω όλα αυτά αλλά και δεν μου κάνει εντύπωση το ότι είχε στοιχεία που αξίζει να ερωτευτεί κάποια. Συγχώρεσε με αν είμαι κάπως επιθετικός ή σκληρός αλλά είμαι ακόμα στην φάση του θυμού. Μετά από λίγο διάστημα θα μπορώ να είμαι κι εγώ περισσότερο κατανοητικος και επιεικής. Τώρα δεν μπορω

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Πάντως στην δική σου περίπτωση δεν έχω καταλάβει αν ο δικός σου ήταν περισσότερο προς την οριακή ή προς την ναρκισσιστική πλευρά. Μοιάζουν πολυ

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δεν τα αμφισβητήσω όλα αυτά αλλά και δεν μου κάνει εντύπωση το ότι είχε στοιχεία που αξίζει να ερωτευτεί κάποια. Συγχώρεσε με αν είμαι κάπως επιθετικός ή σκληρός αλλά είμαι ακόμα στην φάση του θυμού. Μετά από λίγο διάστημα θα μπορώ να είμαι κι εγώ περισσότερο κατανοητικος και επιεικής. Τώρα δεν μπορω
    Το καταλαβαίνω, είναι πολύ φυσιολογικό. Κι εγώ έμεινα μεγάλο διάστημα στο στάδιο του θυμού.
    Κάλο θα σου κάνει να τα εξιστορείς εδώ και να ξεσπάς. Εγώ και στην ίδια θα σου λεγα να τα πεις αν νιώθεις πως θα σε βοηθήσει αυτό.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πάντως στην δική σου περίπτωση δεν έχω καταλάβει αν ο δικός σου ήταν περισσότερο προς την οριακή ή προς την ναρκισσιστική πλευρά. Μοιάζουν πολυ
    Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Τότε που τον γνώρισα δεν είχα ιδέα περί διαταραχών οπότε δεν μπορούσα να αναγνωρίσω σημάδια ή συμπεριφορές. Με αφορμή αυτή την ιστορία μετά έριξα κάμποσο ψάξιμο προσπαθώντας να καταλάβω τι συνέβαινε τελικά με αυτόν τον άνθρωπο. Βρήκα πολλά και οριακά στοιχεία ή διπολικά και ναρκισσιστικά, δεν κατέληξα κάπου. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι στο τέλος είχε κάποιο επεισόδιο ψύχωσης, είχε χάσει σχεδόν κάθε επαφή με την πραγματικότητα, δεν κοιμόταν, δεν έτρωγε, ήταν σε μια συνεχή υπερένταση, μιλούσε ακατάπαυστα, ήταν επιθετικός, κι εκεί ένιωσα ότι πρέπει να προστατεύσω και τον εαυτό μου και να κόψω κάθε επαφή μέχρι να ηρεμήσει. Το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα ήταν το να αποδεχτώ ότι δεν μπορώ να τον βοηθήσω, γιατί έχω την τάση να γίνομαι και μητέρα Τερέζα και να νομίζω ότι μπορώ να σώσω όλο τον κόσμο. Επίσης ο βασικός λόγος που με έκανε να οδηγηθώ σε ψυχολόγο ήταν γιατί στην αρχή πίστευα ότι έφταιγα εγώ που το έπαθε αυτό, θεωρούσα ότι το είχα προκαλέσει άθελα μου επειδή του είχα πει σε κάποια φάση ένα ηλίθιο ψέμα που μετά του αποκάλυψα η ίδια.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Όσον αφορά την συμπεριφορά εγώ επιμένω ότι γνωρίζουν τις συναισθηματικες επιπτώσεις σε ότι πουν η ότι κάνουν, αλλά στην πραγματικοτητα δεν θα ήθελαν να το κάνουν. Είναι μια παρόρμηση που δεν ελέγχουν, όντας παρορμητικοι.
    Δεν θα απολογηθούν ομως ευκολα οντας ναρκισσοι.
    Θα απολογηθούν και θα παρακαλέσουν μόνο όταν αντιληφθούν ότι όντως θα φύγεις. Εκεί είτε μείνεις είτε φύγεις θα φερθούν εκδικητικά επειδη έριξαν τον εγωισμό και ζήτησαν συγγνώμη, εκεί αναλαμβάνει δράση ο πληγωμένη ναρκισσιστικη πλευρά.
    Γι αυτό Ελισάβετ όσο καλοι να είναι κατά βάθος, από τη στιγμή που μια βασική πλευρά που κρύβουν μέσα τους είναι ναρκισσιστικη, το αποτέλεσμα θα είναι άσχημο και εκδικητικό, ο νάρκισσος έχει τον τελευταίο λόγο.

    Ξέρεις τι διαφορά έχουν από έναν με καθαρά ναρκισσιστικη διαταραχή? Έχουν παρορμήσεις και εκθέτονται πιο γρήγορα. Ο νάρκισσος δεν έχει παρορμήσεις, φιλτράρει και ελέγχει τι θα πει, είναι υποχθόνιος και ύπουλος, δεν τον παίρνεις εύκολα πρέφα.
    Οι οριακοι είναι άνθρωποι με συναισθήματα, το πιστεύω αυτό, δεν είναι σώνει και καλά κατά βάση κακοί, αλλά έχουν και τον νάρκισσο μέσα τους που τους τα γαμαει όλα. Δεν τον θέλουν σε αντίθεση με τον καθαρά νάρκισσο που γουστάρει να είναι νάρκισσος.
    Μόνο και μόνο για τα παραπάνω που τα είδα, εγώ την αγάπησα και την συγχώρεσα, ουτε κατα διανοια δεν θα ηθελα το κακο της, αλλα κατάλαβα επίσης ότι είναι ανώφελη πλέον κάθε προσπάθεια.

  9. #69
    Συγγνώμη, αλλά τι; Ελισάβετ... Από αυτά τα... καλά που παρέθεσες, ποιο έχει να κάνει με την αγάπη στον σύντροφο; Ακόμα και η δοτικότητα είναι μόνο στην αρχή και είναι επιφανειακή... Δεν βάζουμε ταμπέλες, ούτε με ενδιαφέρουν τόσο οι ταμπέλες. Δεν έχει σημασία αν λέγεται κάποιος οριακός ,νάρκισσος γήινος, εξωγήινος ή δεν ξέρω εγώ τι... Σ' αυτό εδώ το φόρουμ οδηγηθηκαμε πιστεύω κάποιοι, επειδή είδαμε κάποια συγκεκριμένα συμπτώματα και συμπεριφορές που ταιριάζουν απόλυτα με τη συμπεριφορά των οριακών. Ας αφήσουμε λοιπόν τις ταμπέλες. Σε όλες τις περιγραφές και ιστορίες βλέπουμε κοινά χαρακτηριστικά... Άνθρωποι χειριστικοί,χωρίς ενσυναίσθηση και κατανόηση, σκληροί, εγωιστές, ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΤΙΚΟΙ, παρτακηδες, ΨΕΥΤΕΣ!! Που ακριβώς βλέπετε την ...,"καλή" ψυχή; Αν βγάζαμε τη ταμπέλα του οριακού, θα ανεχοσασταν έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σας; Δε με ενδιαφέρει τί έχει περάσει ο καθένας... Και μεις δεν είχαμε τα καλύτερα παιδικά χρόνια. Φάγαμε πολύ μα πολύ σκατό στη ζωή μας... Αλλά ξέρουμε να αγαπάμε και δεν θέλουμε να χειριζόμαστε τον άλλον... Και ναι είμαστε αθώοι και αυτοί τέρατα, Είμαστε αθώοι και μάλιστα επί λέξει της οριακής που με χειρίστηκε! Είμαστε και εμείς άνθρωποι και έχουμε καρδιά και όρια! Και ειλικρινείς στο συναίσθημα μας!!! Τον πόνο που εισέπραξα δεν θα τον ξεχάσω ποτέ! Όλα κάποτε τελειώνουν αλλά όχι έτσι... Άνθρωποι είμαστε και μεις!!!

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Όσον αφορά την συμπεριφορά εγώ επιμένω ότι γνωρίζουν τις συναισθηματικες επιπτώσεις σε ότι πουν η ότι κάνουν, αλλά στην πραγματικοτητα δεν θα ήθελαν να το κάνουν. Είναι μια παρόρμηση που δεν ελέγχουν, όντας παρορμητικοι.
    Δεν θα απολογηθούν ομως ευκολα οντας ναρκισσοι.
    Θα απολογηθούν και θα παρακαλέσουν μόνο όταν αντιληφθούν ότι όντως θα φύγεις. Εκεί είτε μείνεις είτε φύγεις θα φερθούν εκδικητικά επειδη έριξαν τον εγωισμό και ζήτησαν συγγνώμη, εκεί αναλαμβάνει δράση ο πληγωμένη ναρκισσιστικη πλευρά.
    Γι αυτό Ελισάβετ όσο καλοι να είναι κατά βάθος, από τη στιγμή που μια βασική πλευρά που κρύβουν μέσα τους είναι ναρκισσιστικη, το αποτέλεσμα θα είναι άσχημο και εκδικητικό, ο νάρκισσος έχει τον τελευταίο λόγο.

    Ξέρεις τι διαφορά έχουν από έναν με καθαρά ναρκισσιστικη διαταραχή? Έχουν παρορμήσεις και εκθέτονται πιο γρήγορα. Ο νάρκισσος δεν έχει παρορμήσεις, φιλτράρει και ελέγχει τι θα πει, είναι υποχθόνιος και ύπουλος, δεν τον παίρνεις εύκολα πρέφα.
    Οι οριακοι είναι άνθρωποι με συναισθήματα, το πιστεύω αυτό, δεν είναι σώνει και καλά κατά βάση κακοί, αλλά έχουν και τον νάρκισσο μέσα τους που τους τα γαμαει όλα. Δεν τον θέλουν σε αντίθεση με τον καθαρά νάρκισσο που γουστάρει να είναι νάρκισσος.
    Μόνο και μόνο για τα παραπάνω που τα είδα, εγώ την αγάπησα και την συγχώρεσα, ουτε κατα διανοια δεν θα ηθελα το κακο της, αλλα κατάλαβα επίσης ότι είναι ανώφελη πλέον κάθε προσπάθεια.
    Θα σου πω ένα πράγμα Γιώργο. Εμένα η ιστορία με αυτόν τον άνθρωπο έχει λήξει εδώ και 3 χρόνια περίπου, από τότε που είμαι στο φόρουμ, με αφορμή αυτό βρήκα το φόρουμ. Από ένα σημείο και μετά έκοψα και κάθε επαφή μαζί του γιατί ακριβώς όπως λες δεν ειχε κανένα νόημα και γιατί είχα ακόμα και πολύ θυμό. Όταν πριν ένα χρόνο αρρώστησε ο πατέρας μου και ήμουν σε απόγνωση ψάχνοντας γιατρούς, επειδή εκείνος γνώριζε καλά έναν γιατρό και μπορούσε να μου κλείσει ραντεβού, έριξα τα μούτρα μου και επικοινώνησα εγώ μαζί του. Θα μπορούσε να με αγνοήσει ή να με βρίσει. Εγώ εξάλλου του είχα απαγορεύσει οποιαδήποτε επικοινωνία. Δεν το έκανε. Με βοήθησε όσο μπορούσε και για όσο διάστημα κράτησε η περιπέτεια με τον πατέρα μου μου στάθηκε παρόλο που ξέρει πως δεν υπάρχει πια ερωτικό θέμα μεταξύ μας σε καμιά περίπτωση. Αυτό για μένα δείχνει καλή ψυχή. Είμαι σίγουρη πως αν τον ρωτήσεις θα μου χει ακόμα θυμό, θα σου πει όλα αυτά που τάχα του έκανα κτλ κτλ, αλλά το γεγονός ότι μπόρεσε να τα αφήσει στην άκρη και να συμπεριφερθεί ανθρώπινα κάτι σημαίνει. Εγώ ομολογώ πως αν πίστευα για κάποιον όλα αυτά που πιστεύει αυτός για μένα, δεν θα θελα ούτε την ανάμνηση του να έχω.

    Προσωπικά πιστεύω πως ο συγκεκριμένος (επιμένω να μιλώ για τον συγκεκριμένο και μόνο γιατί δεν ξέρω αν έχει οριακή ούτε αν όλοι οι οριακοί είναι έτσι) σίγουρα χρειάζεται βοήθεια ψυχολογική ή και ψυχιατρική για να μπορέσει να κάνει υγιείς σχέσεις. Είναι σαν ένα πονεμένο παιδί γεμάτο πληγές. Μπορείς να τον πλησιάσεις μέχρι ενός σημείου και να είστε οκ αλλά αν πλησιάσεις πολύ απ όπου κι αν τον πιάσεις θα πονάει και αναπόφευκτα θα σου επιτεθεί.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Συγγνώμη, αλλά τι; Ελισάβετ... Από αυτά τα... καλά που παρέθεσες, ποιο έχει να κάνει με την αγάπη στον σύντροφο; Ακόμα και η δοτικότητα είναι μόνο στην αρχή και είναι επιφανειακή... Δεν βάζουμε ταμπέλες, ούτε με ενδιαφέρουν τόσο οι ταμπέλες. Δεν έχει σημασία αν λέγεται κάποιος οριακός ,νάρκισσος γήινος, εξωγήινος ή δεν ξέρω εγώ τι... Σ' αυτό εδώ το φόρουμ οδηγηθηκαμε πιστεύω κάποιοι, επειδή είδαμε κάποια συγκεκριμένα συμπτώματα και συμπεριφορές που ταιριάζουν απόλυτα με τη συμπεριφορά των οριακών. Ας αφήσουμε λοιπόν τις ταμπέλες. Σε όλες τις περιγραφές και ιστορίες βλέπουμε κοινά χαρακτηριστικά... Άνθρωποι χειριστικοί,χωρίς ενσυναίσθηση και κατανόηση, σκληροί, εγωιστές, ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΤΙΚΟΙ, παρτακηδες, ΨΕΥΤΕΣ!! Που ακριβώς βλέπετε την ...,"καλή" ψυχή; Αν βγάζαμε τη ταμπέλα του οριακού, θα ανεχοσασταν έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σας; Δε με ενδιαφέρει τί έχει περάσει ο καθένας... Και μεις δεν είχαμε τα καλύτερα παιδικά χρόνια. Φάγαμε πολύ μα πολύ σκατό στη ζωή μας... Αλλά ξέρουμε να αγαπάμε και δεν θέλουμε να χειριζόμαστε τον άλλον... Και ναι είμαστε αθώοι και αυτοί τέρατα, Είμαστε αθώοι και μάλιστα επί λέξει της οριακής που με χειρίστηκε! Είμαστε και εμείς άνθρωποι και έχουμε καρδιά και όρια! Και ειλικρινείς στο συναίσθημα μας!!! Τον πόνο που εισέπραξα δεν θα τον ξεχάσω ποτέ! Όλα κάποτε τελειώνουν αλλά όχι έτσι... Άνθρωποι είμαστε και μεις!!!
    Πάνω-κάτω τα ίδια σκεφτόμουν. Είναι δύσκολο να μην γίνει γενίκευση, οι ιστορίες και τα βιώματα μοιάζουν τόσο πολύ που διαβάζοντας ο ένας την ιστορία του άλλου βλέπει μέσα σε αυτή την δική του. Εξάλλου όταν μιλάμε για διαταραχές μιλάμε για συμπεριφορές που έχουν καταγραφεί, ομαδοποιηθεί και είναι κοινές. Η γενίκευση έχει γίνει από πριν.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Πάντως, είμαι διατεθειμένος και με μεγάλη χαρά θα συζητήσω με κάποιον/κάποια που μπορεί να θίχτηκε από τις "γενικεύσεις" μας και από το τσουβάλιασμα και το "θάψιμο" που κάναμε. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω και μεγάλη αναστάτωση...

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ολα αυτα ειναι δικαιολογιες οταν καπιος πχ υποκρινεται οτι ειναι δεκτικος ειναι αναμενομενο να εχει ξεσπασματα καπιος πχ που θελει μια σχεση δε προκειτε να επιτιθεται ουτε να φωναζει αυτος πχ που δεν ενδιαφερεται για μια σχεση δε διχνει καμια κατανοηση

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ολα αυτα ειναι δικαιολογιες οταν καπιος πχ υποκρινεται οτι ειναι δεκτικος ειναι αναμενομενο να εχει ξεσπασματα καπιος πχ που θελει μια σχεση δε προκειτε να επιτιθεται ουτε να φωναζει αυτος πχ που δεν ενδιαφερεται για μια σχεση δε διχνει καμια κατανοηση
    Μωρέ ακριβώς έτσι είναι αλλά η απορία είναι γιατί δεν χωρίζει αυτός που δεν θέλει την σχέση??? Κι εγώ δεν ήθελα κάποια μετά από ένα μήνα και το τελείωσα, δε γουστάρω να παραμυθιαζω

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Συγγνώμη, αλλά τι; Ελισάβετ... Από αυτά τα... καλά που παρέθεσες, ποιο έχει να κάνει με την αγάπη στον σύντροφο; Ακόμα και η δοτικότητα είναι μόνο στην αρχή και είναι επιφανειακή... Δεν βάζουμε ταμπέλες, ούτε με ενδιαφέρουν τόσο οι ταμπέλες. Δεν έχει σημασία αν λέγεται κάποιος οριακός ,νάρκισσος γήινος, εξωγήινος ή δεν ξέρω εγώ τι... Σ' αυτό εδώ το φόρουμ οδηγηθηκαμε πιστεύω κάποιοι, επειδή είδαμε κάποια συγκεκριμένα συμπτώματα και συμπεριφορές που ταιριάζουν απόλυτα με τη συμπεριφορά των οριακών. Ας αφήσουμε λοιπόν τις ταμπέλες. Σε όλες τις περιγραφές και ιστορίες βλέπουμε κοινά χαρακτηριστικά... Άνθρωποι χειριστικοί,χωρίς ενσυναίσθηση και κατανόηση, σκληροί, εγωιστές, ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΤΙΚΟΙ, παρτακηδες, ΨΕΥΤΕΣ!! Που ακριβώς βλέπετε την ...,"καλή" ψυχή; Αν βγάζαμε τη ταμπέλα του οριακού, θα ανεχοσασταν έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σας; Δε με ενδιαφέρει τί έχει περάσει ο καθένας... Και μεις δεν είχαμε τα καλύτερα παιδικά χρόνια. Φάγαμε πολύ μα πολύ σκατό στη ζωή μας... Αλλά ξέρουμε να αγαπάμε και δεν θέλουμε να χειριζόμαστε τον άλλον... Και ναι είμαστε αθώοι και αυτοί τέρατα, Είμαστε αθώοι και μάλιστα επί λέξει της οριακής που με χειρίστηκε! Είμαστε και εμείς άνθρωποι και έχουμε καρδιά και όρια! Και ειλικρινείς στο συναίσθημα μας!!! Τον πόνο που εισέπραξα δεν θα τον ξεχάσω ποτέ! Όλα κάποτε τελειώνουν αλλά όχι έτσι... Άνθρωποι είμαστε και μεις!!!
    συμφωνω με αυτην την οπτικη του "ηλιος.." και παντα αυτο ,λεω.
    διαταραχη η μη διαταραχη, βλεπω αν μου κανει η συμπεριφορα του αλλου. αν ειναι διαταραχη, ας παει να κανει θεραπεια. εγω δεν φταιω να αντιμετωπιζω συμπεριφορες που δεν μου αξιζουν.
    απο την αλλη, ειμαι βεβαιη οτι διαφοροι που εχουν δεχτει σκατοσυμπεριφορες, ειτε επειδη δεν ενδιεφεραν καποιους, ειτε επειδη εκτος απο τις διαταραχες, υπαρχουν και οι σκατοχαρακτηρες, ειτε επειδη υπαρχουν πολλες διαταραχες, αλλα τις ονομασαν ολες "οριακη", εχουν ταυτιστει εδω, αλλα τελικα μιλανε για κατι αλλο.

    μιας και λειπει λοιπον ο διαολος, και για τους λογους που ειπε και η ελισαβετ πιο πανω, λεω να κανω λιγο τον δικηγορο του.
    οκ, λοιπον, ο αλλος ειναι οριακος η μεθοριακος και φερεται τοσο ασχημα και απαλευτα.
    τα δικα μας ορια που βρισκονται;;;
    στην ποση ανοχη ειμαστε "φυσιολογικοι" και στην ποση ανοχη σημαινει οτι εχουμε κι εμεις καποια αλλη διαταραχη ή ψυχικο προβλημα , δεν ξερω τι ακριβως ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ;;;;
    ολοι εσεις που τους βριζετε (με το δικιο σας υποθετω) ποσο χρονο δικαιολογησατε στον εαυτο σας να ανεχεται τετοιες καταστασεις;;;
    διαβασα για χρονια και ζαμανια εδω. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΥΓΑΤΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ;;;
    εεεε;

Page 5 of 114 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •