Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 71
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 71 of 114 FirstFirst ... 2161697071727381 ... LastLast
Results 1,051 to 1,065 of 1696
  1. #1051
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Εξαιρετική απάντηση!
    Σευχαριστώ! :-)

  2. #1052
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by maria86 View Post
    Οι περισσοτεροι σε αυτό το τοπίκ μιλάτε πολυ ασχημα για τους ανθρώπους που ταλαιπωρούνται απ'την όρια και διαταραχή.

    Να υπενθυμίσω ότι πολλοί από εμάς εδώ μέσα έχουν οι ίδιοι διαταραχή και ψάχνουν ένα μέρος να μιλήσουν με ομοίους τους.

    Το να κατηγορείται τους πρωην σας για το ποσο κακό σας έκαναν και ποσο προβληματικοι είναι οι οριακοι δεν βοηθάει κανέναν!!!
    Όλοι θέλουν να έχουν μια φυσιολογικη σχέση. Και τις διακυμάνσεις δεν τις κανουν ουτε επίτηδες, ουτε θέλουν να παιξουν κάποιο παιχνιδι και να χειραγώγησουν το σύντροφο τους.
    Είναι η Διαταραχή!!!

    Αν αγαπάτε έναν άνθρωπο που πασχει, νοιαστειτε αρκετά και βρείτε τρόπους διαχείρισης και θα καταφέρετε να είστε μαζί.

    Δεν είμαστε οι χειροτεροι άνθρωποι στον κόσμο. Και φυσικά κ καθενας με τη διαταραχή είναι διαφορετικός. Μας πληγωνει να διαβάζουμε τέτοια κείμενα.

    Πάντως Μαρία, επειδή δεν σε θυμόμουν έψαξα λίγο να δω τι άλλο έχεις γράψει. Ελπίζω να μην μπερδεύεις τη διπολική με την οριακή !

    https://forum.psychology.gr/threads/...59#post1140259

  3. #1053
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Nak24 View Post
    Όταν ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το θρεντ έπαθα σοκ!! Ταυτίστηκα με όλες σχεδόν τις ιστορίες..Διάβαζα διάβαζα...και έλεγα να το αυτο που έπαθα να το και το άλλο... Άρχιζα να επιβεβαιώνομαι για τη συγκεκριμένη διαταραχή. Ακόμα σοκαρισμένη είμαι...
    Τις πρώτες μέρες η επικοινωνία που είχαμε δεν με ενοχλούσε.. Μέχρι που από κάποια στιγμή και μετά συνειδητοποίησα ότι μετά και ένα απλό μνμ του τύπου "τι κάνεις" ως δια μαγείας πριν απαντήσω καν μου έκλεβε το χαμόγελο από τα χείλη μου, μου ερχόταν ένα βάρος στο στομάχι μούδιασμα στο κορμί, τρέμουλο στα χέρια και κλάμα... Κάποια στιγμή μου είπε θα σου στέλνω για πάντα να μαθαίνω αν είσαι καλά εκτός αν σου κάνω κακό. Και του απάντησα ότι "Η επικοινωνία μου κάνει κακό. Δεν είμαι καλά. Αν με αγαπάς σε παρακαλώ άσε με να γίνω."
    Δεν μου ξαναέστειλε παραμόνο για καλή χρονιά.
    Τι θα μπορούσε να κάνει σε περίπτωση hoovering κατά την γνώμη σου??
    Έγω εχω σκοπό να αποφεύγω οποιαδήποτε μορφή επικοινωνίας με όμορφο τρόπο αλλά κοφτά. Να μην αφήνω περιθώρια για παραπάνω κουβέντα. Για συνάντηση δεν το συζητώ.. Ειλικρινά τρέμω τον θυμό του..
    Το τρέμουλο και το μούδιασμα με πιάνουν σε διάφορες ώρες της μέρας ξαφνικά..ειδικά όταν βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με άντρες..
    Δύο μήνες είναι λίγο για να συνέλθεις από 2 χρόνια σχέσης (ο ένας συγκατοίκηση). Επίσης, επειδή δεν ήξερες - δεν υποψιαζόσουν ότι έχει κάτι (μάλλον ούτε αυτός ξέρει, σωστά; Αν και είπες ότι είχε ξεκινήσει ψχοθεραπεία), ήταν πραγματικά δύσκολο να καταλάβεις τι συμβαίνει. Σίγουρα τώρα "ξαναπαίζεις" στο μυαλό σου αυτά που ζήσατε και τα καταλαβαίνεις αλλιώτικα...

  4. #1054
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Στο παραπάνω που γράφεις είναι σαν να συμπυκνώνεις ότι έχει ειπωθεί σε αυτό το θρεντ! Με ποιο τρόπο σταμάτησες την επικοινωνία; Υποπτεύομαι ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα hoovering. Τι θα κάνεις σε αυτή την περίπτωση;

    Αυτό που λες "και έπρεπε και εγώ να συμφωνήσω μαζί του.. αλλιώς δεν τον αγαπάω" περιγράφει ακριβώς αυτό το "σχιζοφρενικό" που υπάρχει σε αυτές τις σχέσεις. Δλδ, αντί αυτό το άτομο να ανακουφιστεί που του λες ότι δεν ισχύουν οι φόβοι του, αντιθέτως αυτός σε πιέζει να τους επιβεβαιώσεις..... και πάντα μα πάντα, θα υπάρχουν προβλήματα... από το πουθενά
    Το εξ ίδιων κρινεις τα αλλότρια, φαντάζομαι το γνωρίζουμε όλοι τι σημαίνει.
    Όταν σαν ανθρωπος κερατώνει, λέει ψέμματα, κρύβεται και διατηρεί κρυφή ζωή χωρίς σεβασμό σε κανέναν, τότε την στιγμή που η σχέση του προσπαθεί να τον καθησυχάσει και να τον πείσει ότι δεν συμβαίνει τίποτα και πως τον αγαπάει και θέλει μόνο αυτόν, είναι εύκολο να μαντέψεις τι "αναγνωρίζει" στο πρόσωπο του. Αναγνωρίζει το μοτίβο συμπεριφοράς που χρεισιμοποιει ο ίδιος όταν θέλει να κρυφτεί, αυτό που συνηθίζει να κάνει δηλαδή.

  5. #1055
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Τελικά δεν ξέρω καν τι είναι σωστότερο σε αυτές τις καταστάσεις (που και εγώ τις ζω). Να χτυπιέσαι ότι είσαι αθώα (το δοκίμασα για καιρό) ή τελικά να λες, κάπως ειρωνικά "ναι ναι ο,τι πεις, δίκιο θα εχεις, έτσι είναι;"

    Οταν (λόγω κούρασης) εφάρμοσα το δεύτερο, σαν να ηρεμούσε κάπως. Εκεί δηλ που περίμενα να τα σπάσει όλα, αυτός σταμάταγε με την ειρωνία.

  6. #1056
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Το εξ ίδιων κρινεις τα αλλότρια, φαντάζομαι το γνωρίζουμε όλοι τι σημαίνει.
    Όταν σαν ανθρωπος κερατώνει, λέει ψέμματα, κρύβεται και διατηρεί κρυφή ζωή χωρίς σεβασμό σε κανέναν, τότε την στιγμή που η σχέση του προσπαθεί να τον καθησυχάσει και να τον πείσει ότι δεν συμβαίνει τίποτα και πως τον αγαπάει και θέλει μόνο αυτόν, είναι εύκολο να μαντέψεις τι "αναγνωρίζει" στο πρόσωπο του. Αναγνωρίζει το μοτίβο συμπεριφοράς που χρεισιμοποιει ο ίδιος όταν θέλει να κρυφτεί, αυτό που συνηθίζει να κάνει δηλαδή.
    Νομίζω ότι περιγράφεις με ωραίο και κατανοητό τρόπο το πως λειτουργεί αυτό που ονομάζουμε "προβολή"

  7. #1057
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Nak24 View Post
    Τι θα μπορούσε να κάνει σε περίπτωση hoovering κατά την γνώμη σου??
    Μπορεί να είναι οτιδήποτε που θα δώσει αφορμή για επαφή-επικοινωνία με σκοπό τη σταδιακή επαναφορά σου στη σχέση. Όσο θα ηρεμείς από όλο αυτό θα γίνεσαι όλο και λιγότερο αυστηρή μαζί του και ενδεχομένως θα τον αντιμετωπίζεις λιγότερο κοφτά. Στο σημείο εκείνο μπορεί να την πατήσεις.

  8. #1058
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Η ανταπόκριση η δίκη σου καθορίζει το hoovering. Αν σε πετύχει πχ κάπου, σου χαμογελάσει και εσυ χαμογελάσεις η δώσεις κάποια σημασία. Αν σε πάρει τηλ και απαντήσεις, αν στείλει μνμ και απαντήσεις κτλ κτλ. Σημαίνει ότι ακόμη τον λογαριάζεις, και κάνει την κίνηση όμορφα και ωραια. Δεν είναι κάτι άλλο το hoovering, εσυ θα δώσεις πρώτα το οκ.

  9. #1059
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Το εξ ίδιων κρινεις τα αλλότρια, φαντάζομαι το γνωρίζουμε όλοι τι σημαίνει.
    Όταν σαν ανθρωπος κερατώνει, λέει ψέμματα, κρύβεται και διατηρεί κρυφή ζωή χωρίς σεβασμό σε κανέναν, τότε την στιγμή που η σχέση του προσπαθεί να τον καθησυχάσει και να τον πείσει ότι δεν συμβαίνει τίποτα και πως τον αγαπάει και θέλει μόνο αυτόν, είναι εύκολο να μαντέψεις τι "αναγνωρίζει" στο πρόσωπο του. Αναγνωρίζει το μοτίβο συμπεριφοράς που χρεισιμοποιει ο ίδιος όταν θέλει να κρυφτεί, αυτό που συνηθίζει να κάνει δηλαδή.
    Όσο σκέφτομαι ότι κατηγορήθηκα με τέτοιο απαίσιο τρόπο για οοοοολα αυτα τα πράγματα τα όποια έκανε ο ίδιος..αρρωσταίνω..εξοργίζο μαι..
    Του έλεγα ότι με κατηγορείς για πράγματα τα οποία έμενα σαν άνθρωπο δεν θα μου περνούσαν ποτέ από μυαλό να τα κανω οχι μονο γιατι σέβομαι εσένα αλλά γιατί σέβομαι τον εαυτό μου...Πως μπορείς και τα σκέφτεσαι? Για να σκέφτεσαι έτσι μήπως τα κάνεις κιόλας?? Εσύ..όχι εγώ.. Τότε με κατηγορούσε ακόμα πιο πολύ.. Με υποτιμούσε ακόμα πιο πολύ..Με πρόσβαλε με έβριζε.. Τι να σας πω...τα ξέρετε όλοι σας.. αλλά ρε παιδιά δεν μπορω να το χωνέψω...πραγματικά..δεν μπορώ..
    Όσο γεμάτοι φαίνονται να είναι στην αρχή με συναισθήματα και αξίες..τόσο κενοί και άδειοι είναι στην πραγματικότητα..και προσπαθούν να γεμίσουν την τρύπα που έχουν μέσα τους ρουφώντας ότι βρουν από εσένα...ποτέ δεν τους φτάνει..ποτέ δεν γεμίζουν... και ποτέ δε σου δίνουν κάτι πίσω ουσιαστικά για να γεμίσεις λίγο κ εσύ.. καταλήγεις μαραζωμένος στην κυριολεξία...δεν έχεις δύναμη ούτε να σταθείς όρθιος...

  10. #1060
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Δύο μήνες είναι λίγο για να συνέλθεις από 2 χρόνια σχέσης (ο ένας συγκατοίκηση). Επίσης, επειδή δεν ήξερες - δεν υποψιαζόσουν ότι έχει κάτι (μάλλον ούτε αυτός ξέρει, σωστά; Αν και είπες ότι είχε ξεκινήσει ψχοθεραπεία), ήταν πραγματικά δύσκολο να καταλάβεις τι συμβαίνει. Σίγουρα τώρα "ξαναπαίζεις" στο μυαλό σου αυτά που ζήσατε και τα καταλαβαίνεις αλλιώτικα...
    Είχε ξεκινήσει τον τελευταίο μήνα ναι...επέμενα από την αρχή της σχέσης μας να πάει σε έναν ειδικό να μιλήσει χωρίς να έχω αντιληφθεί κάτι στην συμπεριφορά του ακόμα..Επειδή όμως μου είχε πει πράγματα για τη ζωή του και όντως είχε περάσει πάρα πολλά του έλεγα ότι θα λυτρωθεί αν κάνει ψυχοθεραπεία ότι θα του κάνει πάρα μα πάρα πολύ καλό.. Στην πορεία έβλεπα το θέμα της εμπιστοσύνης και της ζήλιας να βγαίνει έντονα και επέμενα ακόμα πιο πολύ.
    Να προσθέσω επίσης ότι ποτέ δεν είχα επικριτικό τόνο του τύπου κάτι έχεις πρέπει να πας σε ψυχολόγο..Όταν γνωριστήκαμε εγώ έκανα ήδη 2 χρόνια ψυχοθεραπεία.. Του μίλαγα για την διαδικασία αυτή με ενθουσιασμό μεγάλο!

    Αυτό ακρίβως Epsilon."Ξαναπαίζω" στο μυαλό μου όλα αυτά που έζησα και με πιάνει ανατριχίλα....

  11. #1061
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μπορεί να είναι οτιδήποτε που θα δώσει αφορμή για επαφή-επικοινωνία με σκοπό τη σταδιακή επαναφορά σου στη σχέση. Όσο θα ηρεμείς από όλο αυτό θα γίνεσαι όλο και λιγότερο αυστηρή μαζί του και ενδεχομένως θα τον αντιμετωπίζεις λιγότερο κοφτά. Στο σημείο εκείνο μπορεί να την πατήσεις.
    Δεν θέλω να συμβεί αυτό.. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση..Δεν θα το συγχωρήσω στον εαυτό μου αν συμβεί κάτι τέτοιο..Αυτός ο άνθρωπος με διέλυσε συναισθηματικά, σωματικά, ψυχικά, οικονομικά...Έκανα τα πάντα πραγματικά.. Αφιερώθηκα..Τα έβαλα με την οικογένεια μου, τσακώθηκα άσχημα μαζί τους, δεν μίλαγα σε φίλους-ες μου, άφησα τη ζωή μου στην άκρη, σταμάτησα να κάνω ότι με ευχαριστούσε έμενα για να είναι αυτός καλά..απλά για να τον βλέπω να γελάει.. Δεν θέλω να συμβεί αυτό.. Δεν θα το αφήσω να συμβεί...Όσο και αν με πονάει.. και με πονάει ειλικρινά πολύ..Απορώ με τον εαυτό μου που έχω αισθήματα γιαυτόν ακόμα..που τον αγαπάω.. Αλλα ήρθε η ώρα να αγαπήσω και τον εαυτό μου...και δεν το λέω εγωιστικά..

  12. #1062
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Η ανταπόκριση η δίκη σου καθορίζει το hoovering. Αν σε πετύχει πχ κάπου, σου χαμογελάσει και εσυ χαμογελάσεις η δώσεις κάποια σημασία. Αν σε πάρει τηλ και απαντήσεις, αν στείλει μνμ και απαντήσεις κτλ κτλ. Σημαίνει ότι ακόμη τον λογαριάζεις, και κάνει την κίνηση όμορφα και ωραια. Δεν είναι κάτι άλλο το hoovering, εσυ θα δώσεις πρώτα το οκ.
    Όπως είπα και στον aeolus74 δεν θέλω σε καμία περίπτωση να συμβεί αυτο..
    Αυτό που με τρομοκρατεί όμως είναι η δική του αντίδραση όταν εγώ δεν χαμογελάσω..δεν απαντήσω στο τηλ..η στο μνμ του... Φοβάμαι τον θυμό του...την επιθετικότητα του..Δεν θέλω να τον συναντήσω πουθενά..

  13. #1063
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Nak24 View Post
    Όπως είπα και στον aeolus74 δεν θέλω σε καμία περίπτωση να συμβεί αυτο..
    Αυτό που με τρομοκρατεί όμως είναι η δική του αντίδραση όταν εγώ δεν χαμογελάσω..δεν απαντήσω στο τηλ..η στο μνμ του... Φοβάμαι τον θυμό του...την επιθετικότητα του..Δεν θέλω να τον συναντήσω πουθενά..
    Αφου έχεις φτάσει σε σημείο να τον φοβάσαι, τότε block από παντού, πλήρη αγνόηση και συνεχίζεις τη ζωή σου. Να ξέρεις ότι το να σε κάνει να φοβάσαι είναι κι αυτό ένα κόλπο για να τον έχεις στο μυαλό σου. Με τος ζωές μας δεν παίζουμε παιχνιδάκια, υπάρχει λύση στην απειλή και λέγεται αστυνομία, να είσαι σίγουρη ότι θα εξαφανιστεί, μια απλή σύσταση θα είναι αρκετή. Προς θεού όμως, μόνο εάν όντως προκαλέσει γιατί μπορεί και να μην κάνει τίποτα. Μέχρι τότε μην φοβάσαι και συνέχισε τη ζωή σου, είναι παρελθόν. Αυτά στα γράφω γιατί έδειξες ότι είσαι αποφασισμένη να μην ξανά έχεις καμία επαφή με τον τύπο

  14. #1064
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Είναι η μέθοδος no contact. Αλλά πρέπει να είσαι αποφασισμένη. Καμια επαφή μαζί του.

  15. #1065
    Quote Originally Posted by Nak24 View Post
    Όπως είπα και στον aeolus74 δεν θέλω σε καμία περίπτωση να συμβεί αυτο..
    Αυτό που με τρομοκρατεί όμως είναι η δική του αντίδραση όταν εγώ δεν χαμογελάσω..δεν απαντήσω στο τηλ..η στο μνμ του... Φοβάμαι τον θυμό του...την επιθετικότητα του..Δεν θέλω να τον συναντήσω πουθενά..
    Αγαπητή Nak24, διαφέρεις από τις περιπτώσεις των φίλων που έχουν γράψει ως τώρα, καθώς αναφέρεις πως υπήρξες θύμα ΚΑΙ σωματικής βίας. Μερικές πρακτικές συμβουλές:

    - Δεν τον συναντάς ποτέ, για κανέναν λόγο. Μπλοκάρισέ τον παντού. Σβήσε αριθμούς, μέιλ, φωτογραφίες, τα πάντα.
    - Όπως είπε άλλος φίλος εδώ, μπορείς να ενημερώσεις την αστυνομία. Αφού σε έχει χτυπήσει ήδη, σου προτείνω να μην το δεις μόνο ως δυνατότητα, αλλά να πας. Υπάρχουν εκεί άνθρωποι που μπορούν χειριστούν το θέμα ΠΟΛΥ διακριτικά και ΠΟΛΥ αποτελεσματικά. Ένας ακόμη νταής, μπορεί να μπει στη θέση του (υπάρχουν βεβαίως και γυναίκες με ανάλογη συμπεριφορά).
    - Εάν τον συναντήσεις, αυτό ας γίνει μόνο σε χώρο που έχει κόσμο, με πολλές δυνατότητες διαφυγής και ίσως με ανθρώπους της εμπιστοσύνης σου σε διακριτική εγγύτητα. Εάν θυμώσει, του λες να μην σε ξαναενοχλήσει, γιατί θα πας στην αστυνομία, και εξαφανίζεσαι!! Εάν αισθανθείς ότι πάει να σου επιτεθεί, φωνάζεις «βοήθεια» και τρέχεις! Εάν δεν μπορείς να τον αποφύγεις, του ρίχνεις αστραπιαία γροθιά στη μύτη, φωνάζεις «βοήθεια» και τρέχεις!

    Για όλα τα υπόλοιπα, σου εύχομαι καλή δύναμη. Έχεις διαβάσει πολλά και εδώ και αλλού. Είναι πράγματι δύσκολο να το «χωνέψει» κάποιος, αλλά οι αποφάσεις που ήδη πήρες, δείχνουν πως έχεις κάνει τουλάχιστον το πρώτο βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση. Αυτά που βοήθησαν εμένα, ήταν τα εξής κατά σειρά προτεραιότητας: απόσταση (τουλάχιστον φυσική), χρόνος και συνειδητοποίηση πως οι ΔΠ είναι αρρώστια, δηλαδή η πλήρης κατανόηση πως αυτά τα άτομα είναι «προγραμματισμένα» να συμπεριφερθούν έτσι. Δεν φταις εσύ.

Page 71 of 114 FirstFirst ... 2161697071727381 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •