Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 86
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 86 of 114 FirstFirst ... 3676848586878896 ... LastLast
Results 1,276 to 1,290 of 1696
  1. #1276
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Πολλοί άνθρωποι έχουν καλή σχέση με τη μαμά και την αδερφή τους. Δεν ξέρω αν μπορούμε να τις πούμε favorite person. Εχω την εντύπωση ότι είναι διαφορετική η έννοια για τους οριακούς, ειδάλλως δεν θα είχε μπει ολόκληρος όρος σχετικά. Τέλος πάντων, αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα στις ιστορίες μαζί τους. Εγώ μετά από καιρό ένιωσα για πρώτη φορά την ανάγκη να μην του μιλάω εγώ για λίγες μέρες (δεν ξέρω έπαιξε ρόλο και αυτό το τόπικ και οι συζητήσεις που κάνουμε) και έχω αποφασίσει να μην επικοινωνήσω εγώ ως το τέλος της εβδομάδας, με πρόσχημα το ότι λείπω για διακοπές. Αισθάνομαι κάπως σαν να δούλευα και να πήρα την ετήσια άδειά μου. Μου κάνει εντύπωση γιατί όλο αυτό τον καιρό αν δεν μου έστελνε εκείνος μια μέρα μήνυμα έπεφτα σε μελαγχολία. Αλλά νιώθω σαν να κουράστηκα πολύ. Είμαστε σε καλό επίπεδο ισορροπίας, αλλά το νιώθω κάπως σαν χάρτινο πύργο, που αν πω κάτι "λάθος" θα καταρρεύσει. Εχω νοσταλγήσει το να πάω για καφέ με έναν άνθρωπο που να μην μετράω κάθε λέξη που θα πω και κάθε κίνηση που θα κάνω.

  2. #1277
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Πάντως το fp, όπως το ορίζεις εδώ, δεν μπορεί να είναι συγγενής. Ούτε καν άτομο του ίδιου φύλου. Νομίζω ότι δημιουργούν ένα κλίμα ερωτισμού ακόμα κι αν δεν έχουν ερωτική σχέση ακριβώς με το fp. Το έγραψες κι εσύ σε προηγούμενο μήνυμα. Οτι κάνουν το fp να τους ερωτευτεί συνήθως. Γενικά, νομίζω δεν ξέρουν άλλο τρόπο να σχετίζονται με τους ανθρώπους πέραν του ερωτικού. Κάτι που έχω προσέξει στον δικό μου είναι ότι έχει σχεδόν μόνο γυναίκες φίλες και έχει σχετιστεί με κάποιον τρόπο με όλες. (Μόνος του μου τα λέει).
    Λογικά υπήρξα fp, από την άποψη ότι μου εμπιστεύτηκε πράγματα που δε λέει σε άλλους γτ ήξερε ότι θα τη στηρίξω και ποτέ δεν έγινε κάτι ξεκάθαρα ερωτικό μεταξύ μας, αλλά επεδίωκε τη δημιουργία κλίματος ερωτισμού συχνά πυκνά γνωρίζοντας ότι έχω συναισθήματα. Τελικά διέκοψα την επαφή όντας κουρασμένος από τα γνωστά μοτίβα κι έχοντας προετοιμαστεί για μήνες ψυχολογικά για αυτό το βήμα. Εν τέλει επήλθε η αποδοχή. Κανείς δεν μπορεί να αλλάξει τον άλλον αν δεν το θέλει ο ίδιος κι αυτό ισχύει γενικότερα βέβαια. Μακάρι κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα και να βοηθήσει τον εαυτό της.

  3. #1278
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Καλημέρα. Πολλοί άνθρωποι έχουν καλή σχέση με τη μαμά και την αδερφή τους. Δεν ξέρω αν μπορούμε να τις πούμε favorite person. Εχω την εντύπωση ότι είναι διαφορετική η έννοια για τους οριακούς, ειδάλλως δεν θα είχε μπει ολόκληρος όρος σχετικά. Τέλος πάντων, αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα στις ιστορίες μαζί τους. Εγώ μετά από καιρό ένιωσα για πρώτη φορά την ανάγκη να μην του μιλάω εγώ για λίγες μέρες (δεν ξέρω έπαιξε ρόλο και αυτό το τόπικ και οι συζητήσεις που κάνουμε) και έχω αποφασίσει να μην επικοινωνήσω εγώ ως το τέλος της εβδομάδας, με πρόσχημα το ότι λείπω για διακοπές. Αισθάνομαι κάπως σαν να δούλευα και να πήρα την ετήσια άδειά μου. Μου κάνει εντύπωση γιατί όλο αυτό τον καιρό αν δεν μου έστελνε εκείνος μια μέρα μήνυμα έπεφτα σε μελαγχολία. Αλλά νιώθω σαν να κουράστηκα πολύ. Είμαστε σε καλό επίπεδο ισορροπίας, αλλά το νιώθω κάπως σαν χάρτινο πύργο, που αν πω κάτι "λάθος" θα καταρρεύσει. Εχω νοσταλγήσει το να πάω για καφέ με έναν άνθρωπο που να μην μετράω κάθε λέξη που θα πω και κάθε κίνηση που θα κάνω.
    Για να μείνει κάποιος με οριακό-η χρειάζεσαι μια καλή δικαιολογία για τον εαυτό του. Εγώ τα παιδιά, εσύ την απόσταση, ο άλλος ...

  4. #1279
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Για να μείνει κάποιος με οριακό-η χρειάζεσαι μια καλή δικαιολογία για τον εαυτό του. Εγώ τα παιδιά, εσύ την απόσταση, ο άλλος ...
    Ναι. Ενα κίνητρο, όπως λέω εγώ, για να μπορεί να τους παλέψει - αντέχει. Το να είσαι μαζί τους είναι δουλειά, δεν είναι απλή σχέση που κυλάει εύκολα χωρίς προβληματισμούς.

  5. #1280
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ναι. Ενα κίνητρο, όπως λέω εγώ, για να μπορεί να τους παλέψει - αντέχει. Το να είσαι μαζί τους είναι δουλειά, δεν είναι απλή σχέση που κυλάει εύκολα χωρίς προβληματισμούς.
    Και τι είμαστε προορισμένοι για κάποιο σκοπό βοήθειας;
    Εγώ 45 ετών επαγγελματικά αποκαταστημενος, τι νόημα έχει να παλεύω με το θηρίο? Υπάρχουν μέρες που δεν βλέπεις πως δεν θα παραιτηθείς. Και το κακό είναι ότι η διάθεση πηγάζει από εξωγενείς παράγοντες, όχι από εσωτερικούς. Η κατάσταση- αποκατάσταση? έχει γίνει σκοπός ζωής.

  6. #1281
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Και φυσικά σου βγαίνουν αρνητικά συναισθήματα για την αδελφή.
    Όχι καθόλου! Έχουμε αρκετά καλή σχέση και ας μην ταιριάζουμε σαν προσωπικότητες. Γενικά φαίνεται να με συμπαθεί και το ίδιο πιστεύει κι εκείνος για εκείνη ως προς εμένα. Το φοβερό είναι όταν παίρνει την επιβεβαίωση από τον περίγυρο του ότι με συμπαθούν και μου το μεταφέρει. Δε ξέρω αν κάπου νιώθει καλά γιατί του επιβεβαιώνουν οι άλλοι για καλή γνώμη για το άτομο μου ή κάπου μπορεί να ζηλεύει επειδή βλέπει να χαίρω συμπάθειας. Μάλλον και τα δυο ταυτόχρονα! Χαχαχα. Το ρίχνω στη πλάκα όποτε μπορώ

  7. #1282
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Να τα μας... Του είπα ότι πάω 5 μέρες διακοπές και ότι θα είναι δύσκολο να επικοινωνώ και θα τα πούμε στο τέλος της εβδομάδας. Υπολόγιζα να ηρεμήσω λίγο. Και για πρώτη φορά το εννοούσα, δεν το έκανα ούτε για τεστάρισμα ούτε για παιχνίδι. Και σας πληροφορώ ότι από χθες τρώγεται και θυμάται διάφορα απίθανα για να πιάσουμε κουβέντα...

  8. #1283
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Και τι είμαστε προορισμένοι για κάποιο σκοπό βοήθειας;
    Εγώ 45 ετών επαγγελματικά αποκαταστημενος, τι νόημα έχει να παλεύω με το θηρίο? Υπάρχουν μέρες που δεν βλέπεις πως δεν θα παραιτηθείς. Και το κακό είναι ότι η διάθεση πηγάζει από εξωγενείς παράγοντες, όχι από εσωτερικούς. Η κατάσταση- αποκατάσταση? έχει γίνει σκοπός ζωής.
    Δεν σε πιάνω πολύ καλά εδώ, τι θέλεις να πεις;

    Πέρα από τα παιδιά σας συνδέει κάτι άλλο; Υπάρχει κάποιο άλλο κίνητρο για να παλεύεις;

  9. #1284
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Όχι καθόλου! Έχουμε αρκετά καλή σχέση και ας μην ταιριάζουμε σαν προσωπικότητες. Γενικά φαίνεται να με συμπαθεί και το ίδιο πιστεύει κι εκείνος για εκείνη ως προς εμένα. Το φοβερό είναι όταν παίρνει την επιβεβαίωση από τον περίγυρο του ότι με συμπαθούν και μου το μεταφέρει. Δε ξέρω αν κάπου νιώθει καλά γιατί του επιβεβαιώνουν οι άλλοι για καλή γνώμη για το άτομο μου ή κάπου μπορεί να ζηλεύει επειδή βλέπει να χαίρω συμπάθειας. Μάλλον και τα δυο ταυτόχρονα! Χαχαχα. Το ρίχνω στη πλάκα όποτε μπορώ
    Επειδή και ο δικός μου έχει ανάγκη τον περίγυρο, έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν απόλυτα δική τους γνώμη για τίποτα. Δεν ξέρουν αν σε θέλουν ακριβώς. Οταν όμως οι δικοί του σε θέλουν, τότε σε θέλει κι αυτός. Αντανακλούν τη γνώμη των άλλων (των κοντινών τους).

  10. #1285
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Δεν σε πιάνω πολύ καλά εδώ, τι θέλεις να πεις;

    Πέρα από τα παιδιά σας συνδέει κάτι άλλο; Υπάρχει κάποιο άλλο κίνητρο για να παλεύεις;
    Μας συνδέουν 15 χρόνια, δεν και λίγο?

  11. #1286
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Μας συνδέουν 15 χρόνια, δεν και λίγο?
    Για σένα ναι, για εκείνη όχι. Δες κάπου στην αρχή αυτού του θέματος, όταν χώρισε κάποιος άλλος του έγραψαν αυτό ακριβώς. Οτι εκείνη δεν έχει αίσθηση σύνδεσης (όπως την έχει ο μέσος άνθρωπος), όσα χρόνια και να περάσουν.

  12. #1287
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Για σένα ναι, για εκείνη όχι. Δες κάπου στην αρχή αυτού του θέματος, όταν χώρισε κάποιος άλλος του έγραψαν αυτό ακριβώς. Οτι εκείνη δεν έχει αίσθηση σύνδεσης (όπως την έχει ο μέσος άνθρωπος), όσα χρόνια και να περάσουν.
    Δεν διαφωνώ.

  13. #1288
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Για να μείνει κάποιος με οριακό-η χρειάζεσαι μια καλή δικαιολογία για τον εαυτό του. Εγώ τα παιδιά, εσύ την απόσταση, ο άλλος ...
    Σαφώς. Σε όλες τις εξαρτήσεις και αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές χρειαζόμαστε μια ωραία ιστορία-δικαιολογία για να καλύψουμε την αδυναμία μας να φύγουμε. Η σχέση με οριακή αργά η γρήγορα θα εξελιχθεί σε σχέση εξάρτησης. Για την ακρίβεια (ΙΜΟ) είναι σχέση φοβίας και όχι εξάρτησης. Ο φόβος είναι αυτός που κάνει δύσκολη την απομάκρυνσή μας και όχι η τεράστια απόλαυση που θα χάσουμε

  14. #1289
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Σαφώς. Σε όλες τις εξαρτήσεις και αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές χρειαζόμαστε μια ωραία ιστορία-δικαιολογία για να καλύψουμε την αδυναμία μας να φύγουμε. Η σχέση με οριακή αργά η γρήγορα θα εξελιχθεί σε σχέση εξάρτησης. Για την ακρίβεια (ΙΜΟ) είναι σχέση φοβίας και όχι εξάρτησης. Ο φόβος είναι αυτός που κάνει δύσκολη την απομάκρυνσή μας και όχι η τεράστια απόλαυση που θα χάσουμε
    Φόβος για να αντιμετωπίσουμε το φάντασμα που μας δημιουργήθηκε σταδιακά μέσα μας.
    Μένουμε στο στρατόπεδο συγκέντρωσης γιατί δεν ξέρουμε τι θα βρούμε έξω. Πολύ θλιβερή κατάσταση.

  15. #1290
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Σαφώς. Σε όλες τις εξαρτήσεις και αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές χρειαζόμαστε μια ωραία ιστορία-δικαιολογία για να καλύψουμε την αδυναμία μας να φύγουμε. Η σχέση με οριακή αργά η γρήγορα θα εξελιχθεί σε σχέση εξάρτησης. Για την ακρίβεια (ΙΜΟ) είναι σχέση φοβίας και όχι εξάρτησης. Ο φόβος είναι αυτός που κάνει δύσκολη την απομάκρυνσή μας και όχι η τεράστια απόλαυση που θα χάσουμε
    Τι σημαίνει το ΙΜΟ;
    Τι φοβάται όποιος παραμένει εν γνώσει του σε σχέση με οριακό άτομο;

Page 86 of 114 FirstFirst ... 3676848586878896 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •