Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 96
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 96 of 114 FirstFirst ... 46869495969798106 ... LastLast
Results 1,426 to 1,440 of 1696
  1. #1426
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μήπως η καταθλιπτική κατάσταση εξυπηρετεί στο να καθυστερήσει αυτό που πρόκειται να συμβεί;
    Εγώ λέω ότι του ετοιμάζει χειρισμούς... Παίρνει το χρόνο της για να δώσει εκείνη το τέλος.

  2. #1427
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ λέω ότι του ετοιμάζει χειρισμούς... Παίρνει το χρόνο της για να δώσει εκείνη το τέλος.
    Το ίδιο δεν είναι?

  3. #1428
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Το ίδιο δεν είναι?
    Εξαρτάται από το κατά πόσο είσαι αποφασισμένος. Αν για παράδειγμα χαρείς στην περίπτωση που μάθεις ότι την σπίτωσε άλλος, τότε ειναι το ίδιο. Αν όχι τότε είσαι επιρρεπής σε χειριστικότητα, οπότε δεν ειναι το ίδιο.

  4. #1429
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ λέω ότι του ετοιμάζει χειρισμούς... Παίρνει το χρόνο της για να δώσει εκείνη το τέλος.
    Πολύ πιθανό σενάριο. Είμαι πεπεισμένος ότι στην περίπτωση bpd η κατάθλιψη σε πολλές περιπτώσεις αποτελεί χειριστική συμπεριφορά (όχι πάντα). Είναι ένας τρόπος για να αποφύγουν τις συνέπειες της συμπεριφοράς τους (πως να μαλώσεις κάποιον που έχει κατάθλιψη;) και από την άλλη να ενοχοποιήσεις τον άλλον (εγώ έχω κατάθλιψη κι εσύ μου μιλάς έτσι;). Κρύβονται πίσω από την ετικέτα της κατάθλιψης.

  5. #1430
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Δηλαδή μπορεί κάποιος να φέρεται σαν μαλάκας, αλλά αν δηλώσει καταθλιπτικός τότε όλα αλλάζουν! Δεν ειναι μαλάκας απλά έχει κατάθλιψη. Η συμπεριφορά δικαιολογείται... Στο τέλος θα του ζητήσεις και συγνώμη.

  6. #1431
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πολύ πιθανό σενάριο. Είμαι πεπεισμένος ότι στην περίπτωση bpd η κατάθλιψη σε πολλές περιπτώσεις αποτελεί χειριστική συμπεριφορά (όχι πάντα). Είναι ένας τρόπος για να αποφύγουν τις συνέπειες της συμπεριφοράς τους (πως να μαλώσεις κάποιον που έχει κατάθλιψη;) και από την άλλη να ενοχοποιήσεις τον άλλον (εγώ έχω κατάθλιψη κι εσύ μου μιλάς έτσι;). Κρύβονται πίσω από την ετικέτα της κατάθλιψης.
    Πολύ σκληρή άποψη, αλλά πιθανότατα να εκφράζει μια σκληρή αλήθεια, σχεδόν σοκαριστική. Όσο περισσότερο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο ισχύει. Ο ατομικισμός στον υπέρτατο βαθμό. Ο ατομικισμός γίνεται πάθηση. Όσο καλύπτονται οι ανάγκες τα πράγματα κυλάνε, όταν κάτι στραβωσει, τότε κατάθλιψη, μίσος, αποδόμηση.
    Η άλλη πλευρά γίνεται το θύμα. Πρέπει να καλύπτει ανάγκες, έως ότου στερέψει, ξεζουμιστει. Και τότε γίνεται η λεμονοκουπα.
    Αντίο.

  7. #1432
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Εξαρτάται από το κατά πόσο είσαι αποφασισμένος. Αν για παράδειγμα χαρείς στην περίπτωση που μάθεις ότι την σπίτωσε άλλος, τότε ειναι το ίδιο. Αν όχι τότε είσαι επιρρεπής σε χειριστικότητα, οπότε δεν ειναι το ίδιο.
    Έχεις δίκιο, από μένα εξαρτάται.
    Όπως έδωσα τα πάντα, έτσι και πρέπει να προστατέψω τον εαυτό μου.

  8. #1433
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Πολύ σκληρή άποψη, αλλά πιθανότατα να εκφράζει μια σκληρή αλήθεια, σχεδόν σοκαριστική. Όσο περισσότερο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο ισχύει. Ο ατομικισμός στον υπέρτατο βαθμό. Ο ατομικισμός γίνεται πάθηση. Όσο καλύπτονται οι ανάγκες τα πράγματα κυλάνε, όταν κάτι στραβωσει, τότε κατάθλιψη, μίσος, αποδόμηση.
    Η άλλη πλευρά γίνεται το θύμα. Πρέπει να καλύπτει ανάγκες, έως ότου στερέψει, ξεζουμιστει. Και τότε γίνεται η λεμονοκουπα.
    Αντίο.
    Ναι είναι μία άποψη που μπορεί να χαρακτηριστεί ως σκληρή. Επίσης μπορεί να παρεξηγηθεί. Κατά την άποψή μου, υπάρχει ένας τρόπος να καταλάβουμε αν η κατάθλιψη ειναι πραγματική ή χειριστική. Στην περίπτωση που η κατάθλιψη ειναι πραγματική το άτομο που νοσεί θα προσπαθήσει να προστατέψει τα σημαντικά άτομα στη ζωή σου/της. Με άλλα λόγια θα προσπαθήσει να το κρύψει, να το μετριάσει ή και να προσποιηθεί ότι είναι καλά...όσο μπορεί. Στην άλλη περίπτωση όχι μόνο δε θα γίνει αυτό, αλλά αντίθετα θα τους το τρίψει στη μούρη.
    Αυτή είναι η διαφορά.

  9. #1434
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ο ατομικισμός στον υπέρτατο βαθμό. Ο ατομικισμός γίνεται πάθηση. Όσο καλύπτονται οι ανάγκες τα πράγματα κυλάνε, όταν κάτι στραβωσει, τότε κατάθλιψη, μίσος, αποδόμηση. Η άλλη πλευρά γίνεται το θύμα. Πρέπει να καλύπτει ανάγκες, έως ότου στερέψει, ξεζουμιστει. Και τότε γίνεται η λεμονοκουπα.
    Αντίο.
    Ακριβώς αυτό. Περιγράφεις με ακρίβεια τη συνήθη εξέλιξη μίας τέτοιας σχέσης. Μόνο οι ανάγκες τους μετράνε. Τίποτε άλλο. Κι αν οι ανάγκες τους δεν ικανοποιηθούν όπως θα ήθελαν, θα κρατήσουν μούτρα και θα σε τιμωρήσουν με το να μην σε αγαπούν, όπως κάνουν όλα τα τρίχρονα. Δεν έχεις δύο παιδιά, τρία έχεις αγαπητέ φίλε.

  10. #1435
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Το ίδιο δεν είναι?
    Το τέλος το γράφουν, προσπαθούν να το γράψουν, όπως θέλουν αυτοί. Εάν φαντάζεσαι λογικές συμφωνίες, μοίρασμα του χρόνου που θα έχετε τα παιδιά, μοίρασμα των εξόδων και γενικά ο,τι κανουν οι λογικοί και πολιτισμένοι άνθρωποι όταν χωρίζουν, ετοιμάσου για παραλογισμούς... Αν το έχω καταλάβει καλά, θα είσαι τυχερός αν καταλήξετε σε κάποια συμφωνία για χαρη των παιδιών.

  11. #1436
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ακριβώς αυτό. Περιγράφεις με ακρίβεια τη συνήθη εξέλιξη μίας τέτοιας σχέσης. Μόνο οι ανάγκες τους μετράνε. Τίποτε άλλο. Κι αν οι ανάγκες τους δεν ικανοποιηθούν όπως θα ήθελαν, θα κρατήσουν μούτρα και θα σε τιμωρήσουν με το να μην σε αγαπούν, όπως κάνουν όλα τα τρίχρονα. Δεν έχεις δύο παιδιά, τρία έχεις αγαπητέ φίλε.
    Ξέρεις κάτι όμως. Πλέον την γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Για μένα βάρος είναι η παρουσία της. Έχω σταματήσει να ασχολούμαι. Και αν μπαίνω εδώ είναι για να επιβαιβεωνω τη θέση μου και μην τυχόν λοξοδρομισω. Για λυπειση είναι. Έχασε τον μαλακά και θα μείνει μια μεσοκοπη κυρία με δυο παιδιά. Άντε και καλή της τύχη.

  12. #1437
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ξέρεις κάτι όμως. Πλέον την γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Για μένα βάρος είναι η παρουσία της. Έχω σταματήσει να ασχολούμαι. Και αν μπαίνω εδώ είναι για να επιβαιβεωνω τη θέση μου και μην τυχόν λοξοδρομισω. Για λυπειση είναι. Έχασε τον μαλακά και θα μείνει μια μεσοκοπη κυρία με δυο παιδιά. Άντε και καλή της τύχη.
    Πολύς θυμός φίλε μου. Πρόσεξε γιατί και ο θυμός δεν είναι καλός σύμβουλος. Σε έχει συγχίσει, είναι ολοφάνερο.

  13. #1438
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Πολύς θυμός φίλε μου. Πρόσεξε γιατί και ο θυμός δεν είναι καλός σύμβουλος. Σε έχει συγχίσει, είναι ολοφάνερο.
    Σίγουρα ο θυμός δεν είναι καλός σύμβουλος,?
    Για τον εκνευρισμό θα συμφωνήσω, τώρα για το θυμό εξαρτάται.

  14. #1439
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Όλα τα συναισθήματα έχουν να μας πουν κάτι και δεν πρέπει να τα αγνοούμε. Όταν είμαστε θυμωμένοι, υπάρχει κάποιος λόγος γι' αυτό. Ο θυμός υπάρχει για να μας πει ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι κάτι μας ενοχλεί. Προσωπικά θεωρώ ότι όλα τα συναισθήματα είναι καλοί σύμβουλοι, και ίσως οι μοναδικοί σύμβουλοι που έχουμε στη ζωή. Δε θα διαφωνήσω όμως και με την Ε καθώς σε πολλές περιπτώσεις τα έντονα και απότομα συναισθήματα θυμού (αυτό που ονομάζεις εκνευρισμό) δεν επιτρέπουν την ορθή εκτίμηση της κατάστασης με αποτέλεσμα οι αποφάσεις που θα πάρουμε σε αυτή τη φάση συχνά να είναι λανθασμένες. Όλοι μας έχουμε κάνει και πει πράγματα πάνω στον θυμό μας που μετά μετανιώσαμε.

  15. #1440
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Όλα τα συναισθήματα έχουν να μας πουν κάτι και δεν πρέπει να τα αγνοούμε. Όταν είμαστε θυμωμένοι, υπάρχει κάποιος λόγος γι' αυτό. Ο θυμός υπάρχει για να μας πει ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι κάτι μας ενοχλεί. Προσωπικά θεωρώ ότι όλα τα συναισθήματα είναι καλοί σύμβουλοι, και ίσως οι μοναδικοί σύμβουλοι που έχουμε στη ζωή. Δε θα διαφωνήσω όμως και με την Ε καθώς σε πολλές περιπτώσεις τα έντονα και απότομα συναισθήματα θυμού (αυτό που ονομάζεις εκνευρισμό) δεν επιτρέπουν την ορθή εκτίμηση της κατάστασης με αποτέλεσμα οι αποφάσεις που θα πάρουμε σε αυτή τη φάση συχνά να είναι λανθασμένες. Όλοι μας έχουμε κάνει και πει πράγματα πάνω στον θυμό μας που μετά μετανιώσαμε.
    Τα συναισθήματα μας είναι η άμυνα του οργανισμού. Όταν δεν σου φέρονται καλά εκνευριζεσαι. Όταν η κατάσταση έχει διάρκεια ο εκνευρισμός μετατρέπεται σε θυμό.
    Η όλη κατάσταση περιπλέκεται γιατί μιλάμε για μια νόσηση. Ωστόσο ο θυμός μένει.

Page 96 of 114 FirstFirst ... 46869495969798106 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •