Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 44
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 44 of 114 FirstFirst ... 3442434445465494 ... LastLast
Results 646 to 660 of 1696
  1. #646
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Δεν χρειαζεται να σε πεισω για βιωματικες μου εμπειριες, γιατι ενα τοσο κακοπιστο πλαισιο οπου χρειαζεται να αποδειξει κανεις ο,τιδηποτε δεν ειναι καταλληλο πλεον για να μοιραστει κανεις τιποτε. Κατα τα αλλα, κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να χαλασει τη ζαχαρενια του διαβαζοντας τα τεσσερα λινκς που εδωσα λιγες σελιδες πριν. Δικαιωμα του καθενος σας να συνεχισει να πιστευει ο,τι θελει να πιστευει σε πεισμα των εκτος παρουσης φουσκας/echo chamber γραπτων.
    Εσύ προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα κακόπιστο πλαίσιο σε μια συζήτηση που κυλάει ομαλά χωρίς την παρουσία σου και επιμένεις σε αυτό, παρόλο που σου λένε 5-6 άτομα ευγενικά ότι δεν είσαι καλοδεχούμενος σε αυτή τη συζήτηση και δεν βοηθάς.

    Ακόμα και το τελευταίο σου ποστ , πάλι αντιπαράθεση με τον Αίολο προσπαθεί να προκαλέσει. Μήπως να καταλάβεις ότι δεν μας ενδιαφέρει η προσωπική σας αντιπαράθεση; Και ναι, μπορεί να προτιμάμε τον Αίολο από σένα, ξεπέρασέ το. Η τελικά αυτό είναι που σε ενοχλεί;

  2. #647
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Χρειαζεται κι απο τις δυο πλευρες καποια προσπαθεια για αυτο. Τελος παντων. Τα γραπτα μενουν, ας τα αξιοποιησει οποιος θελει.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #648
    Oboro, κουράζεις. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι σχετίζεσαι με το θέμα από το ίδιο μετερίζι που είμαστε οι υπόλοιποι. Θα μπορούσες να το πεις, δεν είναι κακό. Γιατί απλά δεν θα μιλούσες έτσι εγκυκλοπαιδικά και ψυχρά αν ήσουν όντως "survivor " και δεν θα αποπροσοσανατολιζες τη κουβέντα, μαλωνοντας με τον κάθε Αιολο...Ειδικά μετά από κάθε ποστ που ζητάει απαντήσεις και κρύβει πολύ πόνο από αυτόν που το γράφει. Θα ένιωθες πιστεύω τον πονο του άλλου. Όπως πολυ σωστά έκανε η epsilon και με πρόλαβε.
    Εγώ προσωπικά, που συμφωνώ με τον Αιολο, δεν γράφω μόνο ότι διαβάζω σε σάιτ και βιβλία. Τα ίδια μου έχουν πει και ειδικοί Ψυχικής Υγείας. Και είναι δεδομένο οτι συμφωνούν με τα περισσότερα που κυκλοφορούν στη "πιατσα" και εχουμε παραθέσει εδώ .....
    Τέλος, στο σάιτ γράφει πάνω φόρουμ βοήθειας. Ειναι φόρουμ βοήθειας λοιπόν και όχι διαγωνισμού ποιος την έχει μεγαλύτερη....την γνώση πάνω στη Ψυχολογία.
    Πρόσθεσε λοιπόν έναν κακοπιστο ακόμα.

  4. #649
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Δείτε αυτό:

    https://www.youtube.com/watch?v=to5qRLRSS7g

    Χμμμ...

  5. #650
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Και κάτι επεξηγηματικό (για να συνεννοηθούμε με τον παρεξηγημένο oboro)

    https://www.youtube.com/watch?v=h-Vn_Qhyq38

    Από το 18:00 λεπτό και μετά αναφέρεται σε όσους σχετίζονται με οριακούς,
    Νομίζω πως έχει ενδιαφέρον.
    Last edited by proteus; 19-09-2020 at 15:13.

  6. #651
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Ειδικά μετά από κάθε ποστ που ζητάει απαντήσεις και κρύβει πολύ πόνο από αυτόν που το γράφει. Θα ένιωθες πιστεύω τον πονο του άλλου.
    Αυτό ακριβώς. Εμείς εδώ πονάμε. Και το ξέρουμε και ότι και οι άλλοι που γράφουν εδώ πονάνε, όσο κι αν πασχίζουμε να γράφουμε λογικά και ψυχρά. Απλά δεν γίνεται. Και ο Αίολος έχει πονέσει και φαίνεται. Κι εσύ, και ο OD1 και ο Χάρης... και ... συγγνώμη αν ξεχνάω ονόματα. Και παλεύουμε να βγάλουμε μια άκρη και μια παρηγοριά ότι αυτό που μας συνέβη το πέρασαν κι άλλοι κι ότι δεν φταίμε εμείς για όσα έγιναν και γίνονται. Γιατί σχετιστήκαμε με ανθρώπους με διαταραχή, που ναι μεν μας αγάπησαν, αλλά με ένα δικό τους, διαταραγμένο τρόπο. Και ότι κάναμε κι εμείς ό,τι καλύτερο μπορούσαμε. Και δεν μπορώ να ακούω και κατηγορίες, του τύπου "κι εσύ τι έχεις και δεν σηκώνεσαι να φύγεις; Άρα κι εσύ δεν είσαι καλά". Αν ήμασταν σε μια σχέση που μας δέρνανε, θα μας έλεγε κανείς "μα καλά γιατί δεν φεύγεις;" Προφανώς και έχουμε τα θέματά μας για να μένουμε, αλλά γι αυτό είμαστε εδώ. Για να ακούσουμε, παρηγορήσουμε, στηρίξουμε ο ένας τον άλλον.

  7. #652
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Και κάτι επεξηγηματικό (για να συνεννοηθούμε με τον παρεξηγημένο oboro)

    https://www.youtube.com/watch?v=h-Vn_Qhyq38

    Από το 18:00 λεπτό και μετά αναφέρεται σε όσους σχετίζονται με οριακούς,
    Νομίζω πως έχει ενδιαφέρον.
    Οντως, είναι ενδιαφέρον, όπως και το άλλο βίντεο που μας έβαλες.

    Σας βάζω κι εγώ ένα άρθρο. Ειδικά το 3 το έχω βιώσει πολύ έντονα.
    Οταν με πλησιάζει και ερχόμαστε πιο κοντά, τότε ακριβώς είναι σαν να προσπαθεί
    να απομακρυνθεί αμέσως μετά.

    I ask him three questions. Each “yes” makes it more likely that she has BPD. I really hope she doesn’t, but the typical conflicts tell me otherwise.

    “Does she seem to see you in black-and-white, either very very good or very very bad with nothing in between? And when she sees you one way, does she seem to forget that she ever saw you in the opposite way?”
    “Does she fear abandonment?” We talk about the many different ways this can show itself.
    “Does she alternate between times when you are both close and things are going great, and then she seems to sabotage things and moves farther away and distances herself from you?”

    https://www.quora.com/What-screams-I...ality-disorder

  8. #653
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Το παρακάτω τραγουδάκι αφιερωμένο σε όλα τα αδέλφια που μοιράζονται εδώ τις σκέψεις, τις εμπειρίες και τα συναισθήματά τους... keep mooving!!!

    https://www.youtube.com/watch?v=dwNF0uDiaqk

  9. #654
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Κι αυτό για τον Χάρη, που ρώτησε πιο πριν αν θεωρούμε καλή ιδέα να τους λέμε ότι υποψιαζόμαστε ότι έχουν borderline (από το ίδιο άρθρο)

    BUT WHY DIDN’T YOU TELL HIM TO LOOK INTO BPD? IT MIGHT HAVE HELPED HIM

    First, he was nowhere near ready. He wouldn’t have believed me. He would’ve gotten angry and defensive. I would have been stripping away his hopes and dreams.

    Besides, who am I to say what his future holds and whether his borderline wife will ever ask for help. Maybe their baby will cure fibromyalgia, which I have. If I knew that was true, I tell him to hang on as long as he possibly could.

  10. #655
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Το παρακάτω τραγουδάκι αφιερωμένο σε όλα τα αδέλφια που μοιράζονται εδώ τις σκέψεις, τις εμπειρίες και τα συναισθήματά τους... keep mooving!!!

    https://www.youtube.com/watch?v=dwNF0uDiaqk
    Ω, καλώστον! Ευχαριστούμε

  11. #656
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μία σκέψη που μόλις έκανα...

    Καθώς ξαναδιαβάζω τα διάφορα σχόλια που έχετε γράψει, από τον τρόπο που γράφετε αλλά και από το περιεχόμενο, μου είναι ξεκάθαρο ότι όλοι σας είστε πολύ συγκροτημένοι άνθρωποι, μετρημένοι, σκεπτόμενοι με πλούσια ποιοτικά στοιχεία. Αναρωτιέμαι, μήπως τελικά αυτό είναι που τράβηξε τις πρώην σας προς εσάς; Η ποιότητα αυτή την οποία θα ήθελαν να "κλέψουν" και να την κάνουν κομμάτι τους δικού τους εαυτού;

  12. #657
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    αλλά επειδή η συγχώνευση είναι καταδικασμένη να αποτύχει, τότε είναι που η bp θα νοιώσει ότι αυτό που νόμιζε δικό της δεν της ανήκει πραγματικά, και τότε είναι που θα το πολεμήσει μέχρι να το καταστρέψει, σαν αν μην υπήρχε ποτέ. Πόσο βολικό!

  13. #658
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Τώρα είναι δύσκολο να σου πούμε εμείς ότι είμαστε ποιοτικοί και συγκροτημένοι (πόσο μάλλον όταν νιώθουμε και ψιλοχαμένοι με όσα περνάμε! )

    Πάντως, αν και δεν μπορώ να μιλήσω για τον εαυτό μου, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι βρίσκω τους συνομιλητές μου σε αυτή τη συζήτηση συγκροτημένους και ώριμους.

    Γιατί το περνάνε αυτό και δεν φεύγουν, όμως; Γιατί είναι επιπλέον και δοτικοί άνθρωποι κι αυτό είναι το κλειδί. Νιώθουν συμπόνοια (όπως είπε πιο πάνω ο Ηλιος - να νιώσουμε τον πόνο του άλλου, να βοηθήσουμε ) και εκεί ακριβώς κολλάει ο-η borderline, που οσμίζεται στον αέρα τους ευαίσθητους και δοτικούς ανθρώπους.

  14. #659
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Oboro, κουράζεις. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι σχετίζεσαι με το θέμα από το ίδιο μετερίζι που είμαστε οι υπόλοιποι. Θα μπορούσες να το πεις, δεν είναι κακό. Γιατί απλά δεν θα μιλούσες έτσι εγκυκλοπαιδικά και ψυχρά αν ήσουν όντως "survivor " και δεν θα αποπροσοσανατολιζες τη κουβέντα, μαλωνοντας με τον κάθε Αιολο...Ειδικά μετά από κάθε ποστ που ζητάει απαντήσεις και κρύβει πολύ πόνο από αυτόν που το γράφει. Θα ένιωθες πιστεύω τον πονο του άλλου. Όπως πολυ σωστά έκανε η epsilon και με πρόλαβε.
    Εγώ προσωπικά, που συμφωνώ με τον Αιολο, δεν γράφω μόνο ότι διαβάζω σε σάιτ και βιβλία. Τα ίδια μου έχουν πει και ειδικοί Ψυχικής Υγείας. Και είναι δεδομένο οτι συμφωνούν με τα περισσότερα που κυκλοφορούν στη "πιατσα" και εχουμε παραθέσει εδώ .....
    Τέλος, στο σάιτ γράφει πάνω φόρουμ βοήθειας. Ειναι φόρουμ βοήθειας λοιπόν και όχι διαγωνισμού ποιος την έχει μεγαλύτερη....την γνώση πάνω στη Ψυχολογία.
    Πρόσθεσε λοιπόν έναν κακοπιστο ακόμα.
    Ετσι κι αλλιως στις τελευταιες σελιδες ειναι σαν να συνομιλω με τον ιδιο ανθρωπο. Το θρεντ αυτο τον τελευταιο μηνα φαινεται εχει κανει πολυ καλα τη δουλεια του... Πιο εντυπωσιακο βρισκω το αλμα απο το "δεν εχεις διηγηθει την ιστορια σου οπως εμεις" στο "για να επιμενεις στο ιδιο υφος, δεν εχεις ζησει ο,τι εμεις και δεν εισαι ενας απο εμας".

    Το τι σημαινει φορουμ ψυχολογιας το ξερω επειδη δεν εχω κανει ενα θρεντ κεντρο του συμπαντος και να σχολιαζω μονο σε αυτο, ουτε γραφτηκα πριν ενα μηνα η χρονο. Ενταξει τα δυο μετρα και δυο σταθμα του να ποσταρει σεντονια με επιστημονικες εκτιμησεις/αναφορες ο αιολος και να θεωρουνται "υποστηριξη" ακομα και αν εχουν παραπλανητικες ανακριβειες σε αντιθεση με τη δικη μου "ψυχρη" προσεγγιση δεν την ξανασχολιαζω. Ουτε τη λογικη του πιστευε και μη ερευνα.

    Αντε με το καλο και αιρεση και εκκλησια στην επομενη φουρνια. Αν βεβαια η διαχειριση δεν προτιμησει τον αποκλεισμο απο την απλη διαγραφη μηνυματων στην επομενη σου κατ' εξακολουθηση χυδαια συκοφαντηση και εξυβριση, ε leader?
    Last edited by oboro; 20-09-2020 at 11:32.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #660
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ετσι κι αλλιως στις τελευταιες σελιδες ειναι σαν να συνομιλω με τον ιδιο ανθρωπο. Το θρεντ αυτο τον τελευταιο μηνα φαινεται εχει κανει πολυ καλα τη δουλεια του... Πιο εντυπωσιακο βρισκω το αλμα απο το "δεν εχεις διηγηθει την ιστορια σου οπως εμεις" στο "για να επιμενεις στο ιδιο υφος, δεν εχεις ζησει ο,τι εμεις και δεν εισαι ενας απο εμας".

    Το τι σημαινει φορουμ ψυχολογιας το ξερω επειδη δεν εχω κανει ενα θρεντ κεντρο του συμπαντος και να σχολιαζω μονο σε αυτο, ουτε γραφτηκα πριν ενα μηνα η χρονο. Ενταξει τα δυο μετρα και δυο σταθμα του να ποσταρει σεντονια με επιστημονικες εκτιμησεις/αναφορες ο αιολος και να θεωρουνται "υποστηριξη" ακομα και αν εχουν παραπλανητικες ανακριβειες σε αντιθεση με τη δικη μου "ψυχρη" προσεγγιση δεν την ξανασχολιαζω. Ουτε τη λογικη του πιστευε και μη ερευνα.

    Αντε με το καλο και αιρεση και εκκλησια στην επομενη φουρνια. Αν βεβαια η διαχειριση δεν προτιμησει τον αποκλεισμο απο την απλη διαγραφη μηνυματων στην επομενη σου κατ' εξακολουθηση χυδαια συκοφαντηση και εξυβριση, ε leader?
    Το ύφος και το περιεχόμενο των όσων γράφεις είναι προσβλητικό για τα μέλη στα οποία απευθύνεσαι. Αυτοί δεν σου φέρθηκαν έτσι. Ήξερα ότι θα συμβεί αυτό, και γι΄αυτό δεν ήθελα "διάλογο" μαζί σου. Το τι είναι υποστηρικτικό και τι όχι δεν θα το κρίνεις εσύ για τους άλλους, αλλά θα το κρίνουν αυτοί που δέχονται την υποστήριξη, εκτός και αν νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα να αποφασίζεις εσύ τι είναι καλό για τους άλλους ή για το τι οι άλλοι θα πρέπει να νοιώθουν.

Page 44 of 114 FirstFirst ... 3442434445465494 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •