Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 114 FirstFirst ... 567891757107 ... LastLast
Results 91 to 105 of 1696
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Είναι όλοι νάρκισσοι, άλλοι σε μεγάλο βαθμό άλλοι σε ήπιο. Γενικά έχουν μια μιξη πολλών διαταραχών, αλλά αυτός που κάνει την μεγάλη ζημιά είναι η ναρκισσιστικη πλευρά. Αν ο οριακος είναι και 100% νάρκισσος την πάτησες, θα υποφέρεις. Αν έχει ήπια μορφή ναρκισσισμου ψιλοπαλευεται.
    Εγώ έχω καταλήξει ότι κάποιος που πάσχει μόνο από ναρκισσιστικη διαταραχή (Όχι οριακος) είναι ότι χειρότερο μπορείς να νταραβεριστεις. Τον έχει αποδεχτεί τον εαυτό του, τον αγαπαει και γουστάρει κιόλας, είναι η προσωποποίηση του κακού και έχει τακτική να πετύχει στεγνά αυτό που θέλει ισως και χωρίς να υποψιαστεις κατι για καιρο.
    Ο οριακος είναι άλλη περίπτωση, έχει συναίσθημα και αγάπη και όλα αλλά παλεύει με τον νάρκισσο μέσα του, δεν τον θέλει, αλλά δεν μπορεί, δίνει μάχη και συνήθως χάνει. Εκεί κάπου είναι που μπερδεύεσαι και χάνεις την μπάλα, γιατί αυτό το ζεις, το βλέπεις, το νοιώθεις ότι δεν είναι κακος ότι δεν έχει σκοπό να κάνει κακο, παρόλο που τελικά το προκαλεί.
    Τι είπες τώρα ρε φίλε!!! θα επανέλθω... το θέμα έχει πολύ ουσία. Να που κάποια πράγματα επιτέλους μπαίνουν στην σωστή τους βάση! Κάποια στιγμή πραγματικά είχα σκεφτεί ότι το κορίτσι αυτό σε όλη της την ζωή έδινε μία μάχη με τα ναρκισσιστικά της στοιχεία. Το σίγουρο πάντως είναι ότι μεγάλωσε με μία ναρκισσιστική οικογένεια.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Στην δική μου περίπτωση δεν νομίζω ότι υπήρχε μεγάλη αμφιβολία από την πλευρά της για το αν τα σενάρια στέκουν ή όχι. Ίσως γι' αυτό, η πίεση που δεχόμουν δεν αποσκοπούσε στο να αποδείξω ότι δεν είναι έτσι, αλλά, να αποδεχτώ ότι είναι έτσι. Να βεβαιώσω δλδ την ρεαλιστικότητα των σεναρίων, κάτι που μου ήταν αδύνατο να κάνω. Αν το έκανα, θα είχε μεγάλη επίπτωση στην κοινωνική μου ζωή, θα έπρεπε να απομακρυνθώ από όλους τους φίλους και γνωστούς.



    Μία φορά μόνο χαρακτήρισε ως "παραλήρημα" κάποια μηνύματα που μου είχε στείλει στην προσπάθειά της να με ενοχοποιήσει και να δικαιολογήσει το σουτάρισμα που μου έριξε. Γιατί έκανε τον χαρακτηρισμό? Γιατί δεν της βγήκε όπως ήθελε ο χωρισμός, γιατί κατάλαβε ότι δεν βγαίνω με ενοχές από την σχέση ούτε με τις ευθύνες που ήθελε.

    Από ότι καταλαβαίνω, βίωσες ένα μόνιμο δικαστήριο, απέναντι σε έναν κατήγορο που το μόνο που ήθελε ήταν να σε παγιδεύσει και να σε καταδικάσει.
    Καλά και μένα αποδείξεις ότι είμαι ένοχη έψαχνε, όχι αποδείξεις ότι δεν ειμαι. Αλλά και πάλι νομίζω ότι είναι διαφορετικό από την σιγουριά του ανθρώπου που πάσχει από σχίζο πχ. Με παρακαλούσε μανιωδώς να παραδεχτώ ότι είχε δίκιο, μου υποσχόταν ότι μπορούσε να τα συχωρέσει κι ότι το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να τα παραδεχτώ. Αν τα πίστευε κάποιος 100% δεν θα είχε ανάγκη την παραδοχή του άλλου. Και η φίλη σου προφανώς το ίδιο έκανε. Είχε ανάγκη να την επιβεβαιώσεις για να νιώσει ότι δεν έχει πρόβλημα και φαντάζεται πράγματα που δεν υπάρχουν. Αυτός ήταν ο μεγάλος φόβος.

    Στην πιο ειλικρινή συζήτηση που κάναμε οι δύο μας, αφού είχαμε χωρίσει όταν μου είπε ότι θα τον βασανίζει πάντα το ερώτημα , τον ρώτησα τι θα προτιμούσε. Αν μπορούσε να διαλέξει πραγματικότητα, τι θα διάλεγε. Νομίζω πως ήταν ειλικρινής. Μου είπε ότι θα διάλεγε να τα έχω κάνει όλα αυτά γιατί αυτό θα μπορούσε κάποια στιγμή να το αφήσει πίσω του, ενώ αν δεν τα είχα κάνει ήξερε ακριβώς τι θα σήμαινε αυτό για εκείνον. Οτι είχε πρόβλημα σοβαρό το οποίο θα απαιτούσε χρόνια ψυχοθεραπείας και το οποίο δεν θα λυνόταν ούτε με τον δικό μας χωρισμό. Οπότε ήταν σαφές για μένα το γιατί επέμενε να του παραδεχτώ πράγματα τα οποία δεν είχα κάνει. Και του το είπα ευθαρσώς πως δεν μπορώ να του κάνω αυτή τη χάρη, πως κι εκατό χρόνια να περάσουν , όσο με ρωτάει, θα συνεχίσω να λέω πως έκανε λάθος και πως χρειάζεται βοήθεια.

    Νομίζω πως οι άνθρωποι αυτοί επιζητούν την παραδοχή για να επιβεβαιώσουν πως δεν έχουν πρόβλημα οι ίδιοι και να το φορτώσουν στον άλλον. Αν εγώ παραδεχομούν τις κατηγορίες, θα ήμουν εγώ αυτή που είχε το πρόβλημα κι όχι εκείνος. Κι εκείνος θα μπορούσε να έρθει ως σωτήρας και μεγαλόψυχος να με συγχωρήσει παρόλα τα όσα του έκανα τάχα, ώστε να αποδείξει και πάλι την ανωτερότητα του και το μεγαλείο του ως άνθρωπος. Είχε απόλυτη ανάγκη να δείξει το πόσο ανώτερος μπορούσε να είναι και να "συγχωρεί". Το λεγε κιόλας, μου έλεγε συνεχώς ότι με συγχωρεί κι όταν τον προσγείωνα στην πραγματικότητα λέγοντας του ότι έλα κόψε τις μπούρδες, δεν μπορείς να συγχωρήσεις κάτι που δεν έχω κάνει, σάστιζε.

    Εντωμεταξύ να σου τονίζω πως για ορισμένες από τις κατηγορίες τουλάχιστον που μου έλεγε, υπήρχε σαφής τρόπος να αποδειχτεί ή όχι ο ισχυρισμός του. Για τον κοριό στο λαπτοπ του πχ. Τον παρακάλεσα να πάει το λαπτοπ σε όποιον ήθελε τεχνικό δικό του να το ψάξει κι αν έβρισκε οτιδήποτε θα ήμουν διατεθειμένη να κάνω ο, τι ήθελε πια. Δεν το πήγε. Προσπάθησε να με παγιδεύσει τάχα λέγοντας μου ότι το πήγε κάποια στιγμή, μετα παραδέχτηκε πως δεν το πήγε ποτέ. Μάντεψε γιατί.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,684
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    ούτε εγώ θα διαφωνήσω με αυτή την οπτική, η οποία στηρίζεται σε μία πολύ λογική βάση, αλλά δεν φωτίζει καθόλου την συναισθηματική πλευρά του ζητήματος και υπεραπλουστεύει τα πράγματα. Θα πρέπει να λάβουμε υπόψη την χειριστικότητα που υπάρχει και αποπροσανατολίζει. Δεν μιλάμε απλά για μία απλή κωλοσυμπεριφορά, αλλά μία συμπεριφορά που εμπεριέχει μεγάλη ενοχοποίηση και έντονες εναλλαγές. Αυτό που κάνει την διαφορά σύμφωνα με την δική μου οπτική στο αν υπάρχει ή όχι διαταραχή, αφορά την πιθανότητα του κατά πόσο θα μπορούσε να αλλάξει κάτι ή όχι. Όλοι μας θέλουμε να πιστεύουμε στις περιπτώσεις αυτές ότι κάτι θα αλλάξει, θα βελτιωθεί, με προσπάθεια και υπομονή και αγάπη.... Η επίγνωση λοιπόν της ύπαρξης οριακής σκοτώνει κάθε ελπίδα και πίστη προς αυτή την κατεύθυνση και λυτρώνει. Είναι σαν να προσπαθείς να κάνεις έναν ανάπηρο να περπατήσει.




    Και η δικιά μου ήταν απάλευτη αλλά πολλές φορές συμπεριφερόταν σαν γατούλα, ξέρεις γιατί? Γιατί είχα άκαμπτα όρια και τα τηρούσα. Οι βασικές συμβουλές που δίνουν οι ειδικοί στους συντρόφους οριακών είναι 1. όρια και 2. μικρές προσδοκίες. Στο δεύτερο δεν τα πήγα τόσο καλά. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει μία εμμονή από την πλευρά σου να χαρακτηρίσεις διαταραγμένους όσους είχαν μακροχρόνια σχέση με μία διαταραχή. Αυτό μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι. Στις περισσότερες περιπτώσεις η σχέση μεταξύ δύο διαταραγμένων δεν μπορεί να διαρκεί πολύ. Αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι κάποιος που είχε μικρή σχέση είναι διαταραγμένος. Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση, ότι ο σύντροφος μίας οριακής να είχε το ψυχικό σθένος και τα κατάλληλα εφόδια για να σταθεί στην σχέση αυτή για πολύ καιρό. Εγώ ας πούμε ήμουν η μεγαλύτερη σχέση που έκανε ποτέ αυτή η γυναίκα τυχαίο? Μπορεί δλδ να μην έχει να κάνει μόνο με αντοχή αλλά και με την ικανότητα που διαθέτει ο καθένας.
    εχμμμ
    δλδ, θεωρεις οτι το να κατσει κανεις σε τοσο προβληματικη σχεση για μεγαλο διαστημα ειναι στοχος ή κατι αξιοζηλευτο, κι αυτος που μπορει να τον καταφερει, εχει "σθενος" και οχι προβληματα/ελλειψεις;;;

    το παραπανω ερωτημα ερχεται να επιτεινει η αποψη σου οτι το να προσπαθησεις να βελτιωσεις μια κατασταση με συντροφο με τετοια διαταραχη ειναι αδυνατον.
    επομενως, προς τι το "σθενος" εφοσον δεν υπαρχει μελλον και γιατρεια; χρειαζεται σθενος για να περναει κανεις τοσο ασχημα; εγω αλλιως θα το ελεγα...

    το περι "εμμονης" μου οτι οι εμπλεκομενοι ειναι διαταραγμενοι, ειναι εντελως λαθος, κι αυτο γιατι εγω μιλαω παντα με ορους συμπεριφορων οπως εχω πει, και οχι με ορους ψυχοπαθολογιας. επισης, δεν επιμενω αν δω πειστικα επιχειρηματα. απλα δεν εχω πεισθει οτι ειναι υγιες να εισαι ΧΡΟΝΙΑ σε μια σχεση οπου εισαι βεβαιος οτι ο αλλος εχει τετοια διαταραχη κι οπου υποφερεις..

    επομενως, οπου λες "εμμονη" μου οτι εχεις διαταραχη, βαλε "αποψη" μου οτι καποιο προβλημα εχεις (οχι αποκλειστικα/απαραιτητα εσυ, αλλα ο καθε "εσυ") για να μενεις για μεγαλο διαστημα στην τοσο προβληματικη και βασανιστικη σχεση, χωρις να σημαινει οτι το προβλημα αυτο ειναι διαταραχη, και ειμαστε ενταξει...
    Last edited by Remedy; 17-09-2019 at 13:44.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,684
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Είναι όλοι νάρκισσοι, άλλοι σε μεγάλο βαθμό άλλοι σε ήπιο. Γενικά έχουν μια μιξη πολλών διαταραχών, αλλά αυτός που κάνει την μεγάλη ζημιά είναι η ναρκισσιστικη πλευρά. Αν ο οριακος είναι και 100% νάρκισσος την πάτησες, θα υποφέρεις. Αν έχει ήπια μορφή ναρκισσισμου ψιλοπαλευεται.
    Εγώ έχω καταλήξει ότι κάποιος που πάσχει μόνο από ναρκισσιστικη διαταραχή (Όχι οριακος) είναι ότι χειρότερο μπορείς να νταραβεριστεις. Τον έχει αποδεχτεί τον εαυτό του, τον αγαπαει και γουστάρει κιόλας, είναι η προσωποποίηση του κακού και έχει τακτική να πετύχει στεγνά αυτό που θέλει ισως και χωρίς να υποψιαστεις κατι για καιρο.
    Ο οριακος είναι άλλη περίπτωση, έχει συναίσθημα και αγάπη και όλα αλλά παλεύει με τον νάρκισσο μέσα του, δεν τον θέλει, αλλά δεν μπορεί, δίνει μάχη και συνήθως χάνει. Εκεί κάπου είναι που μπερδεύεσαι και χάνεις την μπάλα, γιατί αυτό το ζεις, το βλέπεις, το νοιώθεις ότι δεν είναι κακος ότι δεν έχει σκοπό να κάνει κακο, παρόλο που τελικά το προκαλεί.
    καλημερα.
    μου κανει εντυπωση το συμπερασμα σου ξεροντας οτι δεν εισαι ειδικος (εκτος αν εισαι, εγω αυτο εχω καταλαβει).
    δλδ, με ποσα ατομα με διαταραχες εχεις σχετισθει κι εχεις βγαλει στατιστικο συμπερασμα;
    κι επειδη δεν ξερω πολλα απο διαταραχες, ουτε ειχα αναλογες σχεσεις, να ρωτησω.
    μιλας για την κοπελα που ειχες την σχεση και γενικευεις, η μιλας πραγματικα για ολους με αυτην την διαταραχη;

    μια ξεχωριζεις τον ναρκισο απο τον οριακο, μια μας λες οτι συνυπαρχουν ολες οι διαταραχες. τι απ ολα ισχυει κι απο που βγαζεις το συμπερασμα;;

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχμμμ
    δλδ, θεωρεις οτι το να κατσει κανεις σε τοσο προβληματικη σχεση για μεγαλο διαστημα ειναι στοχος ή κατι αξιοζηλευτο, κι αυτος που μπορει να τον καταφερει, εχει "σθενος" και οχι προβληματα/ελλειψεις;;;
    Δεν υποστήριξα ακριβώς αυτό, ούτε μίλησα για στόχους και αξιοζήλευτες καταστάσεις. Αντίθετα είπα ότι μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι (δλδ η ύπαρξη συν-εξάρτησης σε επίπεδο διαταραχής). Αυτό επίσης που υποστήριξα είναι το ότι στην περίπτωση σχέσης με οριακή προσωπικότητα, αυτό που βοηθάει στο να αντέξει η σχέση είναι:

    1) η στάση του συντρόφου η οποία πρέπει να χαρακτηρίζεται από σαφή όρια, μείωση των προσδοκιών και μία πολύ προβλέψιμη στάση και συμπεριφορά (δεν είναι τυχαίο ότι οι ειδικοί θεωρούν αναγκαίο στις περιπτώσεις αυτές την εμπλοκή του συντρόφου σε θεραπεία που θα προσφέρει ενημέρωση και υποστήριξη) και

    2) την προσωπική δουλειά του ίδιου του οριακού.

    Ε! τώρα εσύ θεωρείς ότι ένας νάρκισσος ή οριακός μπορεί να έχει μία συμπεριφορά προβλέψιμη, οριοθετημένη και χαμηλών προσδοκιών? Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα που έθεσες είναι ΝΑΙ! Αυτός που θα τα καταφέρει είναι αυτός που έχει περισσότερες ικανότητες και δεξιότητες από ελλείψεις, γιατί ελλείψεις όλοι έχουμε στην τελική.

    το παραπανω ερωτημα ερχεται να επιτεινει η αποψη σου οτι το να προσπαθησεις να βελτιωσεις μια κατασταση με συντροφο με τετοια διαταραχη ειναι αδυνατον.
    επομενως, προς τι το "σθενος" εφοσον δεν υπαρχει μελλον και γιατρεια; χρειαζεται σθενος για να περναει κανεις τοσο ασχημα; εγω αλλιως θα το ελεγα...
    Έχω αναφέρει σε προηγούμενα σχόλια ότι αρκετά μετά άρχισα να ψυλλιάζομαι την ύπαρξη διαταραχής και ότι ακόμα και όταν άρχισα να το ψυλλιάζομαι είχα μία άρνηση να δω την κατάσταση με όρους ψυχοπαθολογίας. Αυτό το έκανα όταν πλέον ήταν επιτακτική ανάγκη να προστατεύσω τον εαυτό μου αρκετά μετά. Παρόλα αυτά, σε περίπτωση που η ύπαρξη της διαταραχής ήταν εγνωσμένη από την άλλη πλευρά, ίσως και να έμπαινα στην διαδικασία να επιστρατεύσω το απαιτούμενο σθένος μέσα σε ένα θεραπευτικό πλαίσιο...ίσως

    ... απλα δεν εχω πεισθει οτι ειναι υγιες να εισαι ΧΡΟΝΙΑ σε μια σχεση οπου εισαι βεβαιος οτι ο αλλος εχει τετοια διαταραχη κι οπου υποφερεις..
    Υπάρχει κάπου που υποστήριξα ότι κάτι τέτοιο είναι υγιές? Όμως... δεν είναι υγιές με την έννοια του ότι σε βλάπτει όχι με την έννοια του ότι κι εσύ δεν είσαι ψυχικά υγιής απαραίτητα.

    επομενως, οπου λες "εμμονη" μου οτι εχεις διαταραχη, βαλε "αποψη" μου οτι καποιο προβλημα εχεις (οχι αποκλειστικα/απαραιτητα εσυ, αλλα ο καθε "εσυ") για να μενεις για μεγαλο διαστημα στην τοσο προβληματικη και βασανιστικη σχεση, χωρις να σημαινει οτι το προβλημα αυτο ειναι διαταραχη, και ειμαστε ενταξει...
    Ναι είμαστε εντάξει!

  6. #96
    Σε τι σενάρια αναφέρεστε πιο πάνω;Ζηλοτυπίας; Καταδίωξης; Προηγούμενης ζωής ( μετενσάρκωσης κτλ.); Γιατί τα συνάντησα όλα αυτά. Ειδικά το τελευταίο με τις προηγούμενες ζωές έπαιζε πολύ. "Θυμόταν" τις "προηγούμενες ζωές της" και το έλεγε συνέχεια...

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Σε τι σενάρια αναφέρεστε πιο πάνω;Ζηλοτυπίας; Καταδίωξης; Προηγούμενης ζωής ( μετενσάρκωσης κτλ.); Γιατί τα συνάντησα όλα αυτά. Ειδικά το τελευταίο με τις προηγούμενες ζωές έπαιζε πολύ. "Θυμόταν" τις "προηγούμενες ζωές της" και το έλεγε συνέχεια...
    Εγώ αναφέρθηκα σε σενάρια.

    Ναι υπήρχαν διάφορα σενάρια με ζηλοτυπία, ότι έχω άλλον, ότι τον απατώ με τον τάδε κτλ κτλ και υπήρχαν και έντονα σενάρια καταδίωξης (ότι τον παρακολουθώ, οτι τον παρακολουθούν άλλοι, οτι του κάνω μάγια κτλ).

    Τώρα για μεταφυσικά και τέτοια να σου πω την αλήθεια ανέφερε κι ένα τέτοιο κάποια στιγμή, αλλά ήταν τόσα που είχα ακούσει εκείνη την μέρα που δεν έδωσα και τόση σημασία σε αυτό. Αν θυμάμαι καλά αφορούσε στο τέλος του κόσμου που πλησιάζει και καλά και πώς θα πρέπει να προστατευτούμε και κάτι τέτοια. Είμαι σίγουρη πως θα το είχε εμπλουτίσει κι αυτό και θα είχε πολλά να πει αλλά επειδή φρίκαρα μόλις το άκουσα κι αντέδρασα δεν μου είπε περισσότερα.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Στην δική μου περίπτωση ζηλοτυπίας, και σενάρια που αφορούσαν συμπεριφορές άλλων (φίλοι, γνωστοί, συνεργάτες, γονείς, συγγενείς) τις οποίες ερμήνευε πολύ συχνά ως επιθετικές ή αγενείς ή χειριστικές ή κακοπροαίρετες που είχαν ως σκοπό να την βλάψουν, να εμπλακούν στην σχέση μας, να προσβάλλουν την ιδιωτικότητά μας και τέτοια. Συχνά δλδ κάποιες συμπεριφορές (που σε εμένα περνούσαν εντελώς απαρατήρητες) θεωρούνταν ως ένδειξη κάποιου "σχεδίου" που είχαν οι άλλοι εναντίων της. Θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και σενάρια καταδίωξης. Μεταφυσικού τύπου σενάρια δεν είχα

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Στην δική μου περίπτωση ζηλοτυπίας, και σενάρια που αφορούσαν συμπεριφορές άλλων (φίλοι, γνωστοί, συνεργάτες, γονείς, συγγενείς) τις οποίες ερμήνευε πολύ συχνά ως επιθετικές ή αγενείς ή χειριστικές ή κακοπροαίρετες που είχαν ως σκοπό να την βλάψουν, να εμπλακούν στην σχέση μας, να προσβάλλουν την ιδιωτικότητά μας και τέτοια. Συχνά δλδ κάποιες συμπεριφορές (που σε εμένα περνούσαν εντελώς απαρατήρητες) θεωρούνταν ως ένδειξη κάποιου "σχεδίου" που είχαν οι άλλοι εναντίων της. Θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και σενάρια καταδίωξης. Μεταφυσικού τύπου σενάρια δεν είχα
    Εσένα δεν σε είχε βάλει στα σενάρια καταδίωξης;
    Απ οτι καταλαβαίνω δεν σε είχε συμπεριλάβει στους "εχθρούς", ήθελε απλά να συμφωνήσεις μαζί της ότι οι άλλοι είναι εχθροί όντως.

    Εμένα μέσα στην ίδια μέρα από το πρωί ως το βράδυ μπορεί να άλλαζε θέση σε αυτό. Δηλαδή το πρωί να ήμουν ο βασικός εχθρός που τον παρακαλοθούσα κτλ κτλ επειδή με παρέσερναν οι άλλοι ή επειδή ήμουν διαταραγμένη και μέχρι το βράδυ της ίδιας μέρας μπορεί να γινόμουν κι εγώ θύμα και να με παρακαλούσε να πάμε μαζί στον εισαγγελέα για να καταγγείλουμε τους άλλους που μας το έκαναν αυτό.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    μου κανει εντυπωση το συμπερασμα σου ξεροντας οτι δεν εισαι ειδικος (εκτος αν εισαι, εγω αυτο εχω καταλαβει).
    δλδ, με ποσα ατομα με διαταραχες εχεις σχετισθει κι εχεις βγαλει στατιστικο συμπερασμα;
    κι επειδη δεν ξερω πολλα απο διαταραχες, ουτε ειχα αναλογες σχεσεις, να ρωτησω.
    μιλας για την κοπελα που ειχες την σχεση και γενικευεις, η μιλας πραγματικα για ολους με αυτην την διαταραχη;

    μια ξεχωριζεις τον ναρκισο απο τον οριακο, μια μας λες οτι συνυπαρχουν ολες οι διαταραχες. τι απ ολα ισχυει κι απο που βγαζεις το συμπερασμα;;
    Οχι Remedy ειδικος δεν ειμαι και το εχω αναφερει αυτο καποιες φορες, ειναι καθαρα δικα μου συμπεράσματα στα πλαίσια των συζητήσεων που κάνουμε εδώ. Είναι γνώμη από εμπειρία με οριακή και από ενδιαφέρον δικό μου διαβάζοντας γενικώς για ψυχολογία, από όταν πρωτομπηκα εδώ κυριως. Και της περιέργειας γενικώς που έχω σαν άνθρωπος, αν και λένε η περιέργεια έφαγε την γάτα χαχα.

    Θα στηρίξω κάπως αυτά που έγραψα τα οποία ήταν κυρίως εμπειρικά , με κάποια αποσπάσματα από επιστημονικά αρθρα:

    "Ο παθολογικός Ναρκισσισμός, ως οριακή διαταραχή, απαιτεί ιδιαίτερες τροποποιήσεις της ψυχαναλυτικής ή της ψυχοθεραπευτικής τεχνικής. Στη ναρκισσιστική παθολογία υφίσταται μια έκδηλη επιδείνωση των σχέσεων αντικειμένου, στην οποία η σχέση δεν είναι πια μια σχέση μεταξύ εαυτού και αντικειμένου αλλά μεταξύ ενός πρωτόγονου, παθολογικού, μεγαλειώδους εαυτού και της προσωρινής προβολής αυτού στα αντικείμενα. 'Ετσι λοιπόν, η σχέση δεν είναι πια μια σχέση του εαυτού με το αντικείμενο, ούτε του αντικειμένου με τον εαυτό, αλλά του εαυτού με τον εαυτό."

    "Ψυχαναλυτική Προσέγγιση της Οριακής Προσωπικότητας
    Η αρχή του όρου οριακός στην ψυχανάλυση παρατηρείται το 1930, όταν ο Freud γράφει για τη ναρκισσιστική νεύρωση."

    Υπάρχει έντονο το ναρκισσιστικο στοιχείο στην οριακή, αν το ζήσεις θα το καταλάβεις.
    Πολλοί που γράφουν εδώ ότι μάλλον ήταν οριακος κτλ σίγουρα παίζει να κάνουν λαθος, οριακά στοιχεία μπορεί να έχουν αλλά καθαρά οριακή ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ είναι πολύ λίγοι, απλά δε φαντάζεσαι τι θα ζήσεις αν κάνεις το λάθος και δεν δώσεις σημασία σε σημάδια εξ αρχης ώστε να φύγεις πριν συνδεθείς συναισθηματικά.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εσένα δεν σε είχε βάλει στα σενάρια καταδίωξης;
    Απ οτι καταλαβαίνω δεν σε είχε συμπεριλάβει στους "εχθρούς", ήθελε απλά να συμφωνήσεις μαζί της ότι οι άλλοι είναι εχθροί όντως.

    Εμένα μέσα στην ίδια μέρα από το πρωί ως το βράδυ μπορεί να άλλαζε θέση σε αυτό. Δηλαδή το πρωί να ήμουν ο βασικός εχθρός που τον παρακαλοθούσα κτλ κτλ επειδή με παρέσερναν οι άλλοι ή επειδή ήμουν διαταραγμένη και μέχρι το βράδυ της ίδιας μέρας μπορεί να γινόμουν κι εγώ θύμα και να με παρακαλούσε να πάμε μαζί στον εισαγγελέα για να καταγγείλουμε τους άλλους που μας το έκαναν αυτό.
    Σε εμένα απέδιδε προθέσεις, σκέψεις και συναισθήματα τα οποία δεν ήταν δικά μου. Έβγαζε συμπεράσματα από το πουθενά και ήταν σίγουρη για το τι σκέφτομαι, τι νοιώθω και τι προθέσεις έχω, χωρίς να με ρωτήσει και χωρίς να υπάρχει κανένα σοβαρό στοιχείο που να το στηρίζει. Μετά έκανε επιθέσεις πατώντας πάνω σε αυτά τα συμπεράσματα θεωρώντας τα αληθινά. πχ είμαστε στον προθάλαμο του θεάτρου περιμένοντας να μπούμε και περνάει μία γνωστή και με χαιρετάει ανταλλάσσουμε και 2-3 κουβέντες και φεύγει. Εγώ επειδή δεν θυμόμουν το όνομά της δεν την σύστησα στην δικιά μου. Εκείνη έγινε έξω φρενών και με κατηγόρησε ότι η πρόθεσή μου ήταν να μην φανεί ότι είμαστε μαζί. Όσες φορές και να της εξήγησα την πραγματικότητα δεν μπόρεσα να την πείσω. Η κατηγορία αυτή επανήλθε πολλές φορές στο μέλλον. Γενικώς...όταν άνοιγε ένα σενάριο δεν έκλεινε ποτέ

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εσένα δεν σε είχε βάλει στα σενάρια καταδίωξης;
    Στα σενάρια αυτά υπήρχα σαφώς διότι εγώ ήμουν ο δικηγόρος των άλλων, εγώ γελάω πίσω από την πλάτη της με τους άλλους, την θάβω στους άλλους, επιλέγω τους άλλους αντί γι' αυτή, και γενικώς κάτι γίνεται μεταξύ εμένα και των άλλων και αυτή είναι στην απόξω... η πλάκα είναι ότι ουσιαστικά ήμουν ένας σπιτόγατος, είχα απομονωθεί πάρα πολύ από φίλους και γνωστούς για να μην δίνω αφορμές δλδ και να ήθελα να τα κάνω αυτά δεν θα μπορούσα γιατί συνέχεια μαζί της ήμουν (εκτός από τις φάσεις που χωρίζαμε για κάποιες μέρες)

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    "

    Υπάρχει έντονο το ναρκισσιστικο στοιχείο στην οριακή, αν το ζήσεις θα το καταλάβεις.
    Στην δική μου περίπτωση υπήρχαν αρκετά ναρκισσιστικά στοιχεία (θα αναφερθώ στη συνέχεια σε αυτά). Όπως είπα εξάλλου και πριν, μεγάλωσε σε ένα ναρκισσιστικό οικογενειακό περιβάλλον. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μισούσε τους ναρκίσσους. Μερικούς που τους είχε κατατάξει σε αυτή την κατηγορία, (χωρίς να τους γνωρίζει προσωπικά), όταν τους έβλεπε ξερνούσε.... προβολή? δεν ξέρω

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Remedy και κάτι άλλο, η οριακή όντως παίζει να συνυπάρχει με άλλες διαταραχές, βαριέμαι να ψάξω στο φόρουμ, αν το βρω πιο μετά θα το ποστάρω, από γυναίκα με οριακή να δεις ποιες άλλες διαταραχές της διέγνωσαν επίσημα μαζί με την οριακή η οποία είναι η κύρια.
    Όπως και πιστεύω ότι αν κάποιος πάσχει από κάποια διαταραχή, πχ ιδεψυχαναγκαστικη, η ακόμη και στυτική δυσλειτουργία, θα αρχίσει να υιοθετεί οριακά στοιχεια αλλά όχι οριακή διαταραχή, επειδή η ριζα της οριακοτητας είναι η απόρριψη. Γι αυτό λέω ότι πολλοί τους μπερδεύουν με οριακους. Η διαταραχή είναι άλλη ιστορία πολύ βαριά και για αυτόν που την φέρει και για κάποιον που θα τη ζήσει παρέα. Δεν είναι απλά πληγώθηκα, οκ 2-3-6 μήνες υπομονή κτλ και συνεχίζω. Προσωπικά έκανα 2+ Χρόνια όχι να τη ξεχάσω, αλλά να συνέλθω, να βρω εγώ τον εαυτό μου.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Στην δική μου περίπτωση υπήρχαν αρκετά ναρκισσιστικά στοιχεία (θα αναφερθώ στη συνέχεια σε αυτά). Όπως είπα εξάλλου και πριν, μεγάλωσε σε ένα ναρκισσιστικό οικογενειακό περιβάλλον. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μισούσε τους ναρκίσσους. Μερικούς που τους είχε κατατάξει σε αυτή την κατηγορία, (χωρίς να τους γνωρίζει προσωπικά), όταν τους έβλεπε ξερνούσε.... προβολή? δεν ξέρω
    Σου ειπα ο οριακος τον εχει τον ναρκισσο μεσα του αλλα δεν τον θελει, γι αυτο και οταν τους εβλεπε ξερνουσε οπως λες.
    Ο ναρκισσος γουσταρει που ειναι ναρκισσος, τον αγαπάει υπερβολικά τον εαυτό του, δεν θα αηδιάσει βλέποντας έναν άλλο νάρκισσο.

Page 7 of 114 FirstFirst ... 567891757107 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •