Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 22
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 22 of 114 FirstFirst ... 1220212223243272 ... LastLast
Results 316 to 330 of 1696
  1. #316
    Τα mind games που έπαιζε δεν είχαν τελειωμό, οπότε δεν αποκλείεται να συμβαίνει αυτό που λες. Γενικά, η ανασφάλεια και η αβεβαιότητα ήταν κυρίαρχα στοιχεία. Και δεν θα μπορούσαν να είναι κάτι άλλο, εφόσον το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα ήταν ο έλεγχος.

    Από την άλλη, εξαρτάται από το κόντεξτ. Παράδειγμα: Αν φεύγει από τη δουλειά για 2 ώρες για να σε συναντήσει, δεν βρίσκω κάτι μεμπτό σε αυτό που σου λέει. Αν εννοεί «μπορώ να σου διαθέσω 2 ώρες μετά θέλω να πάω για τένις ή τέλος πάντων κάποια δικαιολογία θα βρω για να φύγω για να σε αφήσω να αναρωτιέσαι» είναι άλλη ιστορία.

  2. #317
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Όχι, δεν φεύγει από τη δουλειά για να με συναντήσει. Απλά έχει όντως δουλειά με αυξημένες ευθύνες και ισχυρίζεται ότι ποτέ δεν έχει χρόνο. Γι αυτό προσπαθεί να προκαθορίσει από πριν τη διάρκεια της συνάντησης (φυσικά στο τέλος ξεφεύγει μόνος του από το χρονοδιάγραμμα, αλλά βλέπω ότι παλεύει μέσα του κάθε φορά).

  3. #318
    Με τις ενοχές σας πως τα πάτε; Πώς τις διώξατε, αν τις διώξατε;

  4. #319
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Με τις ενοχές σας πως τα πάτε; Πώς τις διώξατε, αν τις διώξατε;
    Ενοχές; Εγώ δεν έχω. Αλλά ποτέ δεν κάναμε και κανονική σχέση. Ας πούμε είμαστε κάτι σαν friends with benefits. Σε τι αναφέρεσαι; Σε ενοχές κατά τον χωρισμό;

  5. #320
    Oı οριακοί όπως έχω διαβάσει και όπως συνέβη και σε μένα, σε ενοχοποιούν για το κάθε τι κατά τη διάρκεια της σχέσης ώστε να σε ελέγχουν. Να σε έχουν του χεριού τους κοινώς για να μη φύγεις. Επίσης, χρησιμοποιούν την ενοχοποίηση, με τέτοιο τρόπο ώστε να μεταθέσουν σε σένα την ευθύνη για τη διάλυση της σχέσης, έτσι ώστε να φύγουν από τη σχέση με το πάνω χέρι. Και φυσικά αν ο άλλος είναι ενοχικός, ανυποψίαστος και με χαμηλή αυτοεκτίμηση και όρια, τη πατάει άσχημα και παίρνει όλη την ευθύνη για το τέλος της σχέσης. Μιας σχέσης που είχε προδιαγράψει ο οριακός ήδη το τέλος της. Και παλεύει επί μήνες με τις ενοχές του κατηγορώντας άδικα τον εαυτό του. Σκέφτεται τί θα μπορούσε να κάνει ή να μην κάνει στη σχέση διαφορετικά, ίσως και κάποιες στιγμές που έδρασε (δικαιολογημένα) πιο απότομα και με οργή (εκεί να δεις ενοχές)... Για έναν επί χρόνια ενοχικό, είναι πολύ δύσκολο να ξεπεράσει στην πράξη τις ενοχές του, παρόλο που θεωρητικά μπορεί να καταλαβαίνει τί στα αλήθεια έγινε. Εγώ δυσκολεύομαι πάντως

  6. #321
    Ενοχές είχα για πολύ λίγο, όταν το πρόβλημα άρχισε να εκδηλώνεται. Έβλεπα έναν άνθρωπο που ως εκείνη τη στιγμή συμπεριφερόταν εντάξει, να λέει και να κάνει παράλογα πράγματα και να ισχυρίζεται πως φταίω εγώ. Σκεφτόμουν πως για να είναι τόσο απόλυτη, κάτι κάνω και εγώ λάθος. Έκανα κάτι λάθος, αλλά όχι αυτό που νόμιζε αυτή. Από ένα σημείο και μετά (μέσα στον πρώτο μήνα) ο παραλογισμός της ήταν τόσο ξεκάθαρος που δεν χρειάστηκε να ξανασκεφτώ για ενοχές δικές μου. Δεν χρειάστηκε κάποια ιδιαίτερη μέθοδος. Ήταν ξεκάθαρο ότι παραλογιζόταν. Μια δυο φορές που με έφερε στα όριά μου της φώναξα και τις είπα κακίες, αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να τις πω περισσότερα. Υπό την έννοια αυτή έχω ενοχές απέναντι στον εαυτό μου. Ωστόσο - και αυτό είναι κάτι που δεν το περίμενα - ενοχές έχω απέναντι στις πρώην μου. Για καμία από αυτές δεν έδειξα τη διάθεση συμβιβασμού που έδειξα με το θηρίο.

  7. #322
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να βοηθήσεις κάποιον που είναι ψυχικά ακρωτηριασμένος. Πρέπει πρώτα να θέλει αυτός να βοηθηθεί, και πάλι ....

  8. #323
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ο λόγος που δεν το προχωράω σε κανονική σχέση είναι ακριβώς ότι τρόμαξα από πολύ νωρίς με όλα αυτά που διάβαζα. Βοηθάει και η απόσταση ώστε να μην έχουμε σχέση. Θα μου πείτε γιατί δεν το διέκοψα και εντελώς; Εκανα μια προσπάθεια στις αρχές, τον πρώτο μήνα κιόλας. Αλλά δεν αντέχω να μην τον έχω στη ζωή μου καθόλου. Είμαι κι εγώ πολύ ενοχικός άνθρωπος κι αν ισχύουν αυτά που λέτε και είχαμε κανονική σχέση θα με είχε κάνει λιώμα.

  9. #324
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Σε μένα το βασικό παράλογο ήταν ότι, ενώ φλερταρε μαζί μου και μου έλεγε οτι "υπάρχουν μεταφυσικά σημάδια" που δείχνουν οτι "θα είμαστε μαζί για πάντα", παραλληλα έπαιζε και με άλλες (πληθυντικός) και δεν δισταζε να μου περιγράφει αυτά που έκανε. Δεν φαινόταν να αντιλαμβάνεται την αντίφαση. Ευτυχώς αρχισα να διαβάζω και να βγάζω συμπεράσματα, αλλιώς δεν θα καταλάβαινα τίποτα. Και κράτησα τις συναντήσεις μας σε αραιό επίπεδο και την κατάσταση σε μη σχέση για να μην με τρελλάνει. Οπως είπε και ο Αιολος πιο πάνω, είναι ικανοί να κλαίγονται μέχρι και στον συζυγο για τον γκομενο, χωρις να το βρίσκουν παράλογο.

  10. #325
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Oı οριακοί όπως έχω διαβάσει και όπως συνέβη και σε μένα, σε ενοχοποιούν για το κάθε τι κατά τη διάρκεια της σχέσης ώστε να σε ελέγχουν. Να σε έχουν του χεριού τους κοινώς για να μη φύγεις. Επίσης, χρησιμοποιούν την ενοχοποίηση, με τέτοιο τρόπο ώστε να μεταθέσουν σε σένα την ευθύνη για τη διάλυση της σχέσης, έτσι ώστε να φύγουν από τη σχέση με το πάνω χέρι. Και φυσικά αν ο άλλος είναι ενοχικός, ανυποψίαστος και με χαμηλή αυτοεκτίμηση και όρια, τη πατάει άσχημα και παίρνει όλη την ευθύνη για το τέλος της σχέσης. Μιας σχέσης που είχε προδιαγράψει ο οριακός ήδη το τέλος της. Και παλεύει επί μήνες με τις ενοχές του κατηγορώντας άδικα τον εαυτό του.
    Εφόσον όμως τρεμουν την εγκατάλειψη, και κάνουν τα πάντα για να μη φύγεις, γιατί τελικά οδηγούν τις σχέσεις σε ένα τέλος;

  11. #326
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εγώ την μόνη ενοχή που ενοιωσα ήταν που δεν ξέκοψα μέσα σε μια βδομάδα αφού είδα τα λεγόμενα και "πρωτόγνωρα" red flag ώστε να το προχωρήσω πιο σοβαρά αφού αυτό δήλωνε εξ αρχησ πως αναζητάει. Ενοιωσα ότι την κορόιδευα δηλαδή δίνοντας ελπίδα ενώ ήξερα ότι δεν θα το προχωρήσω. Στην ουσία αυτό που ενοιωσα, αυτό όντως έγινε, της έδινα ελπίδα για κάποιους μήνες και μετά το ξεκοψα. Αποδείχθηκε για μένα βαρύ φορτίο αργότερα, ανεξαρτήτως της τρέλας της η της συμπεριφοράς της.
    Είναι πολύ άσχημο να δίνεις ελπίδα και όνειρα σε κάποιον άνθρωπο και να ξέρεις ότι δεν θα γίνει. Με πήδηξε η θλίψη και στενοχώρια δε το περίμενα, γιατί κατά βάθος την συμπαθούσα πολύ, ήθελα να την βλέπω.

  12. #327
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εφόσον όμως τρεμουν την εγκατάλειψη, και κάνουν τα πάντα για να μη φύγεις, γιατί τελικά οδηγούν τις σχέσεις σε ένα τέλος;
    Αυτό είναι από τα παράδοξα της διαταραχής τους. Φεύγουν πρώτοι για να μην τους εγκαταλείψεις εσύ πρώτα. Ενώ εσένα μπορεί να μην περνάει καν από το μυαλό σου να φύγεις. Και μόνο στη φαντασία τους να υπάρχει η πρόθεσή σου να τους εγκαταλείψεις, τους φτάνει. Δε πα να χτυπιέσαι για να τους αποδείξεις το αντίθετο. Αν μπει στο μυαλό τους τελείωσε, αυτό έχω καταλάβει εγώ. Επίσης πιστεύω ότι μέσα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα από την αρχή της σχέσης σχηματίζουν ήδη τη πεποίθηση ότι η σχέση θα αποτύχει. Και προετοιμάζουν την έξοδο. Αν τους την κάνεις πρώτος, θα κλαφτούν και θα σε προσεγγίσουν έτσι ώστε να τα ξαναβρείτε και να σε παρατήσουν αυτοί με τον τρόπο που θέλουν.

  13. #328
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Εγώ την μόνη ενοχή που ενοιωσα ήταν που δεν ξέκοψα μέσα σε μια βδομάδα αφού είδα τα λεγόμενα και "πρωτόγνωρα" red flag ώστε να το προχωρήσω πιο σοβαρά αφού αυτό δήλωνε εξ αρχησ πως αναζητάει. Ενοιωσα ότι την κορόιδευα δηλαδή δίνοντας ελπίδα ενώ ήξερα ότι δεν θα το προχωρήσω. Στην ουσία αυτό που ενοιωσα, αυτό όντως έγινε, της έδινα ελπίδα για κάποιους μήνες και μετά το ξεκοψα. Αποδείχθηκε για μένα βαρύ φορτίο αργότερα, ανεξαρτήτως της τρέλας της η της συμπεριφοράς της.
    Είναι πολύ άσχημο να δίνεις ελπίδα και όνειρα σε κάποιον άνθρωπο και να ξέρεις ότι δεν θα γίνει. Με πήδηξε η θλίψη και στενοχώρια δε το περίμενα, γιατί κατά βάθος την συμπαθούσα πολύ, ήθελα να την βλέπω.
    Καταλαβαίνω τί εννοείς. Βλέπεις τις red flags αλλά μπροστά σ'αυτό το όνειρο που ζεις όλα ξεθωριάζουν κι ας μην ήθελες αρχικά πιο σοβαρή σχέση. Ειδικά όταν δεν έχεις ιδέα απο ΔΠ....
    Και τις έχεις ξεπεράσει αυτές τις ενοχές σου; Αν ναι, πώς τα κατάφερες;;

  14. #329
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Εγώ την μόνη ενοχή που ενοιωσα ήταν που δεν ξέκοψα μέσα σε μια βδομάδα αφού είδα τα λεγόμενα και "πρωτόγνωρα" red flag ώστε να το προχωρήσω πιο σοβαρά αφού αυτό δήλωνε εξ αρχησ πως αναζητάει. Ενοιωσα ότι την κορόιδευα δηλαδή δίνοντας ελπίδα ενώ ήξερα ότι δεν θα το προχωρήσω. Στην ουσία αυτό που ενοιωσα, αυτό όντως έγινε, της έδινα ελπίδα για κάποιους μήνες και μετά το ξεκοψα. Αποδείχθηκε για μένα βαρύ φορτίο αργότερα, ανεξαρτήτως της τρέλας της η της συμπεριφοράς της.
    Είναι πολύ άσχημο να δίνεις ελπίδα και όνειρα σε κάποιον άνθρωπο και να ξέρεις ότι δεν θα γίνει. Με πήδηξε η θλίψη και στενοχώρια δε το περίμενα, γιατί κατά βάθος την συμπαθούσα πολύ, ήθελα να την βλέπω.
    Σε έκανε να νιώσεις ενοχες, μου φαίνεται... οσο κι αν το αρνείσαι.

  15. #330
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Σε έκανε να νιώσεις ενοχες, μου φαίνεται... οσο κι αν το αρνείσαι.
    Δεν το αρνούμαι, αυτό λέω ενοιωσα ενοχές αλλά όχι ότι φταίω εγώ που χάλασε η σχέση, δε μ απασχολεί και τόσο αυτό. Ενοχές ότι κορόιδεψα. Απ ότι κατάλαβα τις ενοχές δεν τος γλιτώνουμε. Ο μόνος τρόπος να τις γλιτώσεις είναι να το τελειώσεις πολύ γρήγορα εφόσον γίνει κάτι, του τύπου ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε κάτι το οποίο το έχουν δηλώσει και γυναίκες bpd εδώ στο φόρουμ.

Page 22 of 114 FirstFirst ... 1220212223243272 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •