Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 27
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 27 of 114 FirstFirst ... 1725262728293777 ... LastLast
Results 391 to 405 of 1696
  1. #391
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Είναι αυτό που είπαμε για τα παιδιά. Εάν κάνεις κανέναν περίεργο μορφασμό μπορεί να αρχίσει να κλαίει... και είναι πράγματι απίστευτα κουραστικό. Αναγκάζεσαι να κάνεις τον καραγκιόζη συνεχώς. «Μα τι ωραία που το έγραψες αυτό», «μα τι όμορφα που είσαι ντυμένη», «μα τι σούπερ-καταπληκτική ιδέα» και πάει λέγοντας. Ένα απλό «ωραία» ή «μπράβο» ή ένας μορφασμός απορίας στο πρόσωπο ή απολύτως τίποτα και τους πιάνει ανασφάλεια.
    από αυτό προκύπτει και η έκφραση "walking on eggshells". Περιγράφει την αίσθηση που έχει κάποιος όταν συναναστρέφεται με αυτά τα άτομα, νομίζω ότι όλοι εδώ το έχουμε νιώσει. Πρέπει να είσαι συνέχεια σε εγρήγορση, μη σπάσεις κανένα αυγό. Υπάρχει και βιβλίο με αυτο τον τίτλο που μιλάει για borderlines το οποίο το έχω. Είναι στα αγγλικά. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στειλει pm για να του δώσω link να το κατεβάσει. Επίσης έχω και ένα άλλο με τίτλο "i hate you, dont leave me". Ο τίτλος τα λέει όλα

    Θα συμφωνήσω με την Εpsilon ότι τα traits που περιγράφεις παραπέμπουν περισσότερο σε borderline προσωπικότητα.

  2. #392
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Οπως τα περιγράφεις αναλυτικά, πιο πολύ borderline θυμίζει. Οπως έχει πει και ο Αίολος, οι borderline πάνε χέρι χέρι με τον ναρκισσισμό και γι αυτό είδες και τα ναρκισσιστικά στοιχεία. Ομως οι νάρκισσοι δεν δηλώνουν θύματα.
    Η συμπεριφορά τους μοιάζει ναρκισσιστική αφού όλα περιστρέφονται γύρω από αυτούς. Ο ρόλος του συντρόφου είναι να ασχολείται μονίμως με τα προβλήματα της/του bp. Προσωπικά θυμάμαι ελάχιστες φορές που η συζήτηση εστίασε σε ένα δικό μου πρόβλημα, και όποτε έγινε έμοιαζε περισσότερο με ξεπέτα χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον. Στο τέλος η συζήτηση θα κατέληγε πάλι στα δικά της, όπως ακριβώς το λέει και ο OD1. Δεν μπορούν να προσφέρουν κάτι το ουσιαστικό παρά μόνο κολακείες, επιφανειακά "χάδια" και νιαουρίσματα. Η κολακεία όμως εμπεριέχει περισσότερο seduction παρά εκτίμηση για το άτομο στο οποίο απευθύνεται. H συμπεριφορά τους μοιάζει πολύ με αυτή του covert νάρκισσου και πολλές φορές υπάρχει δυσκολία να αναγνωριστεί ξεκάθαρα αν είναι το ένα ή το άλλο. Αλλά τι σημασία έχει; Abuser ο ένας abuser και ο άλλος.

  3. #393
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στειλει pm για να του δώσω link να το κατεβάσει. Επίσης έχω και ένα άλλο με τίτλο "i hate you, dont leave me".
    Μόλις ενεργοποιηθεί η σχετική δυνατότητα, θα σου στείλω μήνυμα για τα λινκς. Ευχαριστώ!

  4. #394
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Προσωπικά θυμάμαι ελάχιστες φορές που η συζήτηση εστίασε σε ένα δικό μου πρόβλημα, και όποτε έγινε έμοιαζε περισσότερο με ξεπέτα χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον.
    Πολύ καλά το περιέγραψες. Ξεπέτα. Εγώ δεν μιλάω πολύ και όταν την πρωτογνώρισα μου φάνηκε καλό που γέμιζε τη συζήτηση μιλώντας συνέχεια αυτή. Μιλούσε βέβαια πάντα για τον εαυτό της, αλλά οκ, με βόλευε. Μετά όμως άρχισα να παρατηρώ πως οι δυνατότητες για συζήτηση που δεν σχετιζόταν με αυτή, ήταν περιορισμένες.

  5. #395
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αλλά τι σημασία έχει; Abuser ο ένας abuser και ο άλλος.
    Καμία πρακτική σημασία δεν έχει. Οριακός ή νάρκισσος είναι ετικέτες που έχουν νόημα σε πλαίσιο επιστημονικής διερεύνησης του ζητήματος. Για όσους τους λούστηκαν σημασία έχει η διαχείριση της ψυχολογικής (ενίοτε δε και φυσικής) κακοποίησης που βίωσαν.

  6. #396
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ομως οι νάρκισσοι δεν δηλώνουν θύματα.
    Αυτό ισχύει για τον overt νάρκισσο, ο alpha male που γαμει και δέρνει, όχι όμως για τον covert, τον ευάλωτο. Ο ευάλωτος νάρκισσος θα παρουσιαστεί ως.... ευάλωτος. Θα παρουσιαστεί ως το "θύμα" της ζωής, θα είναι αυτός που αδικήθηκε, που η αξία του δεν αναγνωρίστηκε (διότι έχει αξία, και ικανότητες), που πέρασε δύσκολα παιδικά χρόνια... κτλ. Μέσα από αυτή την αφήγηση θα κερδίσει τη συμπόνια των άλλων, αλλά και τον σεβασμό διότι, παρ όλες τις αδικίες που δέχτηκε, αυτός δεν το έβαλε κάτω και εξακολουθεί να είναι ένας μαχητής της ζωής. Παραμένει δυνατός! Πως είναι για παράδειγμα ο γάτος στο Shreck που παίρνει εκείνη τη φατσούλα και σε κάνει να τον πάρεις στην αγκαλιά σου και να τον φροντίσεις αλλά όταν θα το κάνεις θα σου ανατινάξει το σπίτι; Τέτοιο πράμα. Η διαφορά (πάντα κατά την άποψή μου) είναι ότι δεν θα παρουσιάσει τον εαυτό του ως το ανήμπορο θύμα όπως οι bp. Με άλλα λόγια, θα παρουσιάσει τον εαυτό του ως θύμα μέχρι το σημείο που δεν θα χαλάσει η εικόνα που θέλει να προβάλει.

  7. #397
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Θα παρουσιαστεί ως το "θύμα" της ζωής, θα είναι αυτός που αδικήθηκε, που η αξία του δεν αναγνωρίστηκε (διότι έχει αξία, και ικανότητες), που πέρασε δύσκολα παιδικά χρόνια... κτλ. Μέσα από αυτή την αφήγηση θα κερδίσει τη συμπόνια των άλλων, αλλά και τον σεβασμό διότι, παρ όλες τις αδικίες που δέχτηκε, αυτός δεν το έβαλε κάτω και εξακολουθεί να είναι ένας μαχητής της ζωής. Παραμένει δυνατός!
    Αυτόν τον τύπο θύματος εννοούσα.

  8. #398
    Υπήρξαν φορές στην αρχή της γνωριμίας ή της «σχέσης», σε κάθε περίπτωση πριν αρχίσουν τα παρατράγουδα, κατά τις οποίες διαισθανθήκατε ότι ο «γάτος του Shrek» :)) προσπάθησε να σας προειδοποιήσει / προφυλάξει; Δεν αναφέρομαι σε lovebombing («είσαι τόσο τέλειος/τέλεια που φοβάμαι μη σε χάσω») ούτε σε hoovering («ίσως ήταν λάθος αυτό που έκανα [έμφαση στο ίσως παρακαλώ!], ελπίζω να μην το ξανακάνω»). Αναφέρομαι σε αναλαμπές που συνέβησαν χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Σε στιγμές, κατά τις οποίες, ενώ όλα φαίνονταν να πηγαίνουν καλά, γύρισε και σας είπε κάτι με τρόπο που να υποδηλώνει πως θέλει να σας προστατέψει από τη συμπεριφορά της/του. Κάτι που τότε ίσως ερμηνεύσατε ως άλλη μια στιγμή ανασφάλειας ή ένα είδος αφελούς χαριεντισμού ή απλά το αφήσατε να μπει από το ένα αυτί και να βγει από το άλλο, αλλά σήμερα να έχει μάλλον τη σημασία ενός κραυγαλέου «εγώ σου το είχα πει, ας πρόσεχες».

  9. #399
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Νομίζω πως οι ψυχολόγοι γνωρίζουν καλά τι είναι bpd και ψυχικές διαταραχές (μιας και το αναφέρατε), αλλά ο σκοπός τους δεν είναι να στο εξηγήσουν λεπτομερώς διότι δεν έχει σημασία. Σκοπός τους είναι να επικεντρωθούν σε εσένα και να σου δώσουν να καταλάβεις ότι πρέπει να αποφεύγεις άσχημες συμπεριφορές από άλλους δίχως να ψάχνεις τον ψυχολογικό λόγο αυτών. Αυτό το κάνουν οι ίδιοι οι πχ bpd για να συμπονεσεις και να υποστείς την άσχημη συμπεριφορά.

  10. #400
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Υπήρξαν φορές στην αρχή της γνωριμίας ή της «σχέσης», σε κάθε περίπτωση πριν αρχίσουν τα παρατράγουδα, κατά τις οποίες διαισθανθήκατε ότι ο «γάτος του Shrek» :)) προσπάθησε να σας προειδοποιήσει / προφυλάξει; Δεν αναφέρομαι σε lovebombing («είσαι τόσο τέλειος/τέλεια που φοβάμαι μη σε χάσω») ούτε σε hoovering («ίσως ήταν λάθος αυτό που έκανα [έμφαση στο ίσως παρακαλώ!], ελπίζω να μην το ξανακάνω»). Αναφέρομαι σε αναλαμπές που συνέβησαν χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Σε στιγμές, κατά τις οποίες, ενώ όλα φαίνονταν να πηγαίνουν καλά, γύρισε και σας είπε κάτι με τρόπο που να υποδηλώνει πως θέλει να σας προστατέψει από τη συμπεριφορά της/του. Κάτι που τότε ίσως ερμηνεύσατε ως άλλη μια στιγμή ανασφάλειας ή ένα είδος αφελούς χαριεντισμού ή απλά το αφήσατε να μπει από το ένα αυτί και να βγει από το άλλο, αλλά σήμερα να έχει μάλλον τη σημασία ενός κραυγαλέου «εγώ σου το είχα πει, ας πρόσεχες».
    Το έχω συναντήσει αυτό σε 2 παλαιότερες περιπτώσεις (στην τελευταία πότε) που έκανε μπαμ το πράμα από μακρυά και την έκανα από νωρίς. Ίσως να πρόκειται για μέθοδο απενοχοποίησης (σε είχα προειδοποιήσει τι θες τώρα;) ή για τεστ, να δουν πως θα αντιδράσεις. Ίσως πάλι να πρόκειται για αναλαμπή ειλικρίνειας-αυτογνωσίας....ποιος ξέρει;

  11. #401
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτό ισχύει για τον overt νάρκισσο, ο alpha male που γαμει και δέρνει, όχι όμως για τον covert, τον ευάλωτο. Ο ευάλωτος νάρκισσος θα παρουσιαστεί ως.... ευάλωτος..
    Ωχ. Και μου έχει πει ακριβώς αυτή τη λέξη: "είμαι ευάλωτος".

  12. #402
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Νομίζω πως οι ψυχολόγοι γνωρίζουν καλά τι είναι bpd και ψυχικές διαταραχές (μιας και το αναφέρατε), αλλά ο σκοπός τους δεν είναι να στο εξηγήσουν λεπτομερώς διότι δεν έχει σημασία. Σκοπός τους είναι να επικεντρωθούν σε εσένα και να σου δώσουν να καταλάβεις ότι πρέπει να αποφεύγεις άσχημες συμπεριφορές από άλλους δίχως να ψάχνεις τον ψυχολογικό λόγο αυτών. Αυτό το κάνουν οι ίδιοι οι πχ bpd για να συμπονεσεις και να υποστείς την άσχημη συμπεριφορά.
    Σηκώνει συζήτηση αυτό. Να πούμε ότι υπάρχει μία πολύ μεγάλη μερίδα θεραπευτών που ασπάζονται τις μη κατευθυντικές προσεγγίσεις και δεν αποδέχονται τις διαταραχές και συνεπώς δεν δουλεύουν με όρους ψυχοπαθολογίας. Αυτά που έγραψα σε προηγούμενο post είναι γεγονότα που τα έζησα όσον αφορά την προσέγγιση των θεραπευτών. Η δική μου αίσθηση πάντως είναι ότι στον τομέα υποστήριξης survivors ναρκισισστικής κακοποίησης η Ελλάδα βρίσκεται σε νηπιακό στάδιο.

    Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο θέλει ο θεραπευτής να σε οδηγήσει στην εστίαση στον εαυτό. Το πρόβλημα είναι στο timing. Η άποψή μου είναι ότι όταν κάποιος βγαίνει από μια τέτοια σχέση δεν είναι ικανός να κάνει εστίαση στον εαυτό διότι είναι εξαιρετικά ευάλωτος. Σε αυτή τη χρονική στιγμή η πίεση ως προς αυτή την κατεύθυνση μπορεί να προκαλέσει πρόσθετες ενοχές στο θύμα αλλά και πρόσθετη απογοήτευση διότι του ζητείται να κάνει κάτι για το οποίο δεν είναι ικανός στην παρούσα φάση. Όταν ένας πυγμάχος πέσει απο νοκουτ δεν ανεβαίνει ο κοουτσ για να του πει τι έκανε λάθος αλλά για να τον βοηθήσει πρώτα να πατήσει στα πόδια του. Θα έρθει κι αυτή η στιγμή. Προσωπικά δεν είμαι οπαδός του "takes two to tango" όταν μιλάμε για σχέσεις με ψυχοπαθή άτομα. Το πρώτο και πιο σημαντικό που πρέπει να συμβεί είναι η απενεχοποίηση του θύματος και σε αυτό βοηθάει πάρα πολύ η κατανόηση του τι είχαμε να αντιμετωπίσουμε. Υπάρχει μία συνέντευξη του Jackson MacKenzie, είναι ο συγγραφέας του βιβλίου "psychopath free" ο οποίος μιλούσε ακριβώς για αυτό το θέμα. Αν το βρω θα το ανεβάσω.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι σημασία δεν έχει η διαταραχή-ταμπέλα αλλά η συμπεριφορά. Όμως, όταν η κακοποίηση έχει ήδη συμβεί, όταν το τραύμα έχει δημιουργηθεί, όταν ο survivor βρίσκεται σε κατάσταση ptsd τότε προτεραιότητα έχει η ίαση του τραύματος και μετά η αυτογνωσία.

  13. #403
    αυτην την οριακη αγαπη πολυ την εχετε λιβανησει ρ παιδια... με πολυ καλο τροπο το λεω

  14. #404
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    σε συνέχεια του παραπάνω.... όταν μια κακοποιημένη γυναίκα απευθυνθεί σε έναν καταρτισμένο κοινωνικό λειτουργό μιας εξειδικευμένης υπηρεσίας, ξέρω πολύ καλά ότι δεν θα τη ρωτήσει "γιατί έμενες σε αυτή τη σχέση". Ο ψυχοθεραπευτής γιατί να το κάνει;

  15. #405
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by imperial View Post
    αυτην την οριακη αγαπη πολυ την εχετε λιβανησει ρ παιδια... με πολυ καλο τροπο το λεω
    Ήταν μεγάλη αγάπη μάλλον γι' αυτό :)

Page 27 of 114 FirstFirst ... 1725262728293777 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •