Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 38
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 38 of 114 FirstFirst ... 2836373839404888 ... LastLast
Results 556 to 570 of 1696
  1. #556
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Το θέμα είναι ότι μου έρχεται να ρίξω το τελευταίο χαρτί με το να της πω και ότι υπάρχει θέμα με τη ΟΔΠ. Οχι ότι ξέρω ότι θα υπάρξει συνέχεια, αλλά έστω και μια πιθανότητα να υπάρχει που μπορεί να αναρωτηθεί και να το ψάξει και εκείνη για καλό δικό της, νομίζω ότι θα άξιζε. Ούτως ή άλλως με τον έναν ή με τον άλλον τροπο αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι είναι προδιαγεγραμμενο να βγω ο μαλακάς της υπόθεσης.


    Προς θεού, όχι! Λοιπόν, εγώ έκανα κάτι παρόμοιο και εξελίχθηκε πολύ άσχημα. Δεν της είπα ότι έχει κάποια συγκεκριμένη ΔΠ, διότι δεν μπορώ, όπως και εσύ, να κάνω διάγνωση. Μπορούσα όμως να διακρίνω τα προβληματικά στοιχεία της συμπεριφοράς της που ταυτίζονταν σε πολύ μεγάλο βαθμό ή απολύτως με την παθολογία των ΔΠ. Άρχισα λοιπόν να της τα αναφέρω ένα ένα για να την κάνω να καταλάβει το πρόβλημα περιγράφοντάς το χωρίς αναφορές σε ΔΠ και σε βοήθεια από ειδικό. (Ας σημειώσω εδώ πως παλιότερα με προειδοποίησε – όπως και η δικιά σου εσένα – για τον κwλοχαρακτήρα της.) Το αποτέλεσμα: μια απίστευτη έκρηξη θυμού που συνοδεύτηκε από τη δήλωση πως αυτή είναι η προσωπικότητά της, όσο άσχημη και να είναι, αυτή είναι και άμα μου αρέσει. Μετά προσπάθησε να με πείσει πως δεν πάω καλά και πως έχω θέματα. (Έχω βεβαίως, αλλιώς δεν θα ήμουν μαζί της, αλλά δεν είναι αυτά που νόμιζε αυτή).

    Και τώρα επίτρεψέ μου ένα πιο προσωπικό παράδειγμα που ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις κάτι για την ενδεχόμενη συναισθηματική ηλικία της κοπέλας σου και συνεπώς το νόημα οποιασδήποτε ώριμης συζήτησης μαζί της. Ας υποθέσουμε πως στο κάθισμα της οδηγού, όταν έσβησε το αυτοκίνητο και χαμογέλασες λέγοντας «δεν πειράζει», καθόταν η 8χρονη κόρη της. Θεωρείς ότι το κοριτσάκι θα άρχιζε να σου μιλάει αμέσως μετά άσχημα;

    Τώρα, μπορεί να μην έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα Να φανείς ο μαλάκας της υπόθεσης. Την αγαπάς. Αργότερα, θα σε πειράξει η ετοιμότητά σου.

  2. #557
    Εχεις δίκιο. Καλώς ή κακώς η κατάσταση είναι αυτή και ισως πρέπει να την αποδεχθώ.
    Το θέμα μου είναι ότι σαν σχέση δεν είναι στη φάση της να τελειώσει, και ότι δεν έχω κάποια αιτιολογία να πω τέλος, εφόσον στο παρελθόν έδειξα ότι αντέχω αυτές τις συμπεριφορές. Οι προβληματισμοι μου προέκυψαν μετά από διεξοδικη αναζήτηση και ανάλυση προκειμένου να δω τι γίνεται και να προστατεύσω τον εαυτό μου,κατι το οποίο φαίνεται ότι με έχει επηρεάσει σημαντικά, αφενός, και αφετέρου θα μπει και στη σχέση καθώς θωρακιζω με άμυνες τον ψυχισμό μου.

  3. #558
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ολα τα άρθρα που έχω διαβάσει λένε να μην τους το λέμε και να συμπεριφερόμαστε σαν "καθρέφτης" απέναντί τους. Να κάνουμε και να λέμε ό,τι κάνουν. Αν μας φέρονται καλά, να είμαστε κι εμείς καλοί, αλλιώς ψυχροί... Είναι δύσκολο, το ξέρω.

  4. #559
    Δεν γνωρίζω βεβαίως, ποια θα ήταν η αντίδραση εφόσον της πρότεινες να πάτε μαζί στον ψυχοθεραπευτή/ψυχόλογο ή αν το παρουσίαζες έτσι, ώστε να φαίνεται σαν δική της ιδέα. Δεν γνωρίζω, αν θα είχε νόημα κάτι τέτοιο. Εάν είχα πάει εγώ μαζί με την πρώην μου, θα μετέτρεπε κατά πάσα πιθανότητα τη συνεδρία σε Hellraiser με αυτήν σε ρόλο Pinhead.

  5. #560
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Δεν γνωρίζω βεβαίως, ποια θα ήταν η αντίδραση εφόσον της πρότεινες να πάτε μαζί στον ψυχοθεραπευτή/ψυχόλογο ή αν το παρουσίαζες έτσι, ώστε να φαίνεται σαν δική της ιδέα. Δεν γνωρίζω, αν θα είχε νόημα κάτι τέτοιο. Εάν είχα πάει εγώ μαζί με την πρώην μου, θα μετέτρεπε κατά πάσα πιθανότητα τη συνεδρία σε Hellraiser με αυτήν σε ρόλο Pinhead.
    Το είχατε συζητήσει και είχε δεχτεί να έρθει; Γιατί δεν νομίζω ότι δέχονται να πανε οι ίδιοι για συνεδρία

  6. #561
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Το είχατε συζητήσει και είχε δεχτεί να έρθει; Γιατί δεν νομίζω ότι δέχονται να πανε οι ίδιοι για συνεδρία
    Όχι, όχι. Υποθετική ήταν η αναφορά μου. Αν της το είχα προτείνει και αν αυτή το δεχόταν να πάμε μαζί, θα γινόταν κόλαση στη συνεδρία. Δεν έχουν ποτέ άδικο.

  7. #562
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Όχι, όχι. Υποθετική ήταν η αναφορά μου. Αν της το είχα προτείνει και αν αυτή το δεχόταν να πάμε μαζί, θα γινόταν κόλαση στη συνεδρία. Δεν έχουν ποτέ άδικο.
    Αυτό σκέφτηκα.. Γενικά η προσπάθεια να ζεις μαζί τους κάθε μέρα πρέπει να είναι μαρτύριο..

  8. #563
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Δεν γνωρίζω βεβαίως, ποια θα ήταν η αντίδραση εφόσον της πρότεινες να πάτε μαζί στον ψυχοθεραπευτή/ψυχόλογο ή αν το παρουσίαζες έτσι, ώστε να φαίνεται σαν δική της ιδέα. Δεν γνωρίζω, αν θα είχε νόημα κάτι τέτοιο. Εάν είχα πάει εγώ μαζί με την πρώην μου, θα μετέτρεπε κατά πάσα πιθανότητα τη συνεδρία σε Hellraiser με αυτήν σε ρόλο Pinhead.
    Εγώ της το είχα προτείνει και είχε δεχτεί. Δεν προλάβαμε να πάμε βέβαια γιατί στο μεταξύ χωρίσαμε, ευτυχώς. Τότε νόμιζα ότι θα βοηθούσε κάτι τέτοιο, αλλά και δεν άντεχα άλλο το gaslight. Νόμιζα ότι ένας σύμβουλος σχέσης θα λειτουργούσε ως "διαιτητής" στη συζήτηση. Κατόπιν ανακάλυψα ότι μία τέτοια προσπάθεια δεν θα είχε να προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό. Όταν μιλάμε για bpd και npd η συμβουλευτική ζεύγους δεν μπορεί να βοηθήσει, παρά μόνο να δημιουργήσει ψευδαισθήσεις ότι κάτι μπορεί να αλλάξει και έτσι να σε κρατήσει μάταια σε μία σχέση καταδικασμένη. Είναι τόσο χειριστικοί, θα διαστευλώσουν τόσο πολύ τα γεγονότα και την πραγματικότητα που και ο ίδιος ο σύμβουλος θα χαθεί μέσα σε αυτό. Άσε που μπορεί να φανείς εσύ στο τέλος ως ο "προβληματικός" στη σχέση.

  9. #564
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Πάνω κάτω ότι και αν μου έχετε πει τα έχω σκεφτεί και τα έχω εμπεδώσει. Το θέμα είναι ότι μου έρχεται να ρίξω το τελευταίο χαρτί με το να της πω και ότι υπάρχει θέμα με τη ΟΔΠ. Οχι ότι ξέρω ότι θα υπάρξει συνέχεια, αλλά έστω και μια πιθανότητα να υπάρχει που μπορεί να αναρωτηθεί και να το ψάξει και εκείνη για καλό δικό της, νομίζω ότι θα άξιζε. Ούτως ή άλλως με τον έναν ή με τον άλλον τροπο αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι είναι προδιαγεγραμμενο να βγω ο μαλακάς της υπόθεσης. Είτε να τη χωρίσω, είτε να με χωρίσει λόγω υποτίμησης όπως είπατε.
    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, ότι μία τέτοια ενέργεια δεν θα σου προσφέρει κάτι το θετικό. Το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι θα δεχτείς σφοδρή επίθεση και θα καταδειχτείς εσύ ως ο προβληματικός. Αλλά, ακόμα και στην εξαιρετικά μικρή περίπτωση που η κοπέλα σε ακούσει και θα δεσμευτεί να απευθυνθεί σε θεραπεία σε εξειδικευμένο θεραπευτή, θα πρέπει να γνωρίζεις τα παρακάτω. Η bpd αποτελεί μία από τις δυσκολότερες προκλήσεις στη θεραπεία, ειδικά εάν υπάρχoυν και ναρκισσιστικά traits τα πράγματα είναι ακόμα δυσκολότερα. Το 25% - 35% των bpd έχουν και npd. Η θεραπεία bpd μπορεί να διαρκέσει από 5 έως 15 χρόνια χωρίς να είναι εγγυημένα τα αποτελέσματα. Παράλληλα όλο αυτό το διάστημα θα πρέπει να μπεις κι εσύ σε θεραπεία αν θέλεις να συνεχίσεις ως σύντροφος τη γυναίκας αυτής. Αν είσαι διατεθειμένος να το περάσεις όλο αυτό.... προχώρα

  10. #565
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Του κάναμε την καρδιά περιβόλι, δεν λέω! Αλλά μάλλον κάποιος πρέπει να μας τα λέει για να μην την πατήσουμε.
    Αλήθεια σας λέω, διαβάζω και ξαναδιαβάζω το παρόν θέμα διαρκώς, για να θυμάμαι ότι δεν πρέπει να χαλαρώσω,
    γιατί τότε θα την πατήσω κι εγώ.
    Από την άλλη, έμαθα τόσα πράγματα για τον εαυτό μου και πως αντιδρώ στις σχέσεις μου, που δεν είχα μάθει τόσα
    χρόνια. Είναι μεγάλο σχολείο αυτές οι σχέσεις, αλλά πάντα πρέπει να θυμόμαστε ότι αν δεν έχουμε μια άλφα
    απόσταση θα μας καταπιούν.

  11. #566
    Χαχα όχι δεν πειράζει!! Καλύτερα να γνωρίζεις μια κατάσταση εκ των προτερων, παρά όταν θα ειναι αργά. Πάντως από χθες που της ήρθε περίοδος, επειδή συχνά μου το ρίχνει εκεί, ειναι μια χαρά, άλλος άνθρωπος για να είμαι ειλικρινής.

  12. #567
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Χαχα όχι δεν πειράζει!! Καλύτερα να γνωρίζεις μια κατάσταση εκ των προτερων, παρά όταν θα ειναι αργά. Πάντως από χθες που της ήρθε περίοδος, επειδή συχνά μου το ρίχνει εκεί, ειναι μια χαρά, άλλος άνθρωπος για να είμαι ειλικρινής.
    Είναι αυτά τα ήξεις-αφίξεις που μας μπερδεύουν... Τους βλέπουμε στις καλές τους και μετά δεν το πιστεύουμε όταν τους πιάνουν οι ανάποδες.

  13. #568
    Τώρα που το θυμήθηκα, μια φορά πάνω σε μια αντίδραση θυμού της για μια μαλακια, είπα για πλάκα να σου δώσω ένα Xanax να ηρεμήσεις... Μόνο που δεν έπεσε να με φάει... Και ότι εγώ δεν χρειάστηκε να πάρω ποτέ τπτ ακόμα και στις χειρότερες φασεις και να πας εσύ που είχες καεί, κτλ.

  14. #569
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Τώρα που το θυμήθηκα, μια φορά πάνω σε μια αντίδραση θυμού της για μια μαλακια, είπα για πλάκα να σου δώσω ένα Xanax να ηρεμήσεις... Μόνο που δεν έπεσε να με φάει... Και ότι εγώ δεν χρειάστηκε να πάρω ποτέ τπτ ακόμα και στις χειρότερες φασεις και να πας εσύ που είχες καεί, κτλ.
    αν αποφασίσεις να αναφέρεις τπτ για ΔΠ, πάρε καλού κακού κανένα κράνος μαζί σου

  15. #570
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    αν αποφασίσεις να αναφέρεις τπτ για ΔΠ, πάρε καλού κακού κανένα κράνος μαζί σου
    Καλό! Όπως βλέπεις, φίλε Χάρη... Αστο καλύτερα.

Page 38 of 114 FirstFirst ... 2836373839404888 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •