Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 43
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 43 of 114 FirstFirst ... 3341424344455393 ... LastLast
Results 631 to 645 of 1696
  1. #631
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Γιατί άραγε, ενώ κάνουμε μια καλή συζήτηση 5-6 άτομα, αυστηρά πάνω στην οριακή διαταραχή, πετάγεται διαρκώς ένας απρόσκλητος, χωρίς να μας λέει τι σχέση έχει με το borderline, και μας βομβαρδίζει με ασχετες πληροφορίες και βιβλία; Κι όλα αυτά ενώ ο θεματοθέτης έχει παρακαλεσει επανειλημμένα το εν λόγω άτομο να μην συμμετέχει στο δικό του θέμα; Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πια για τα κίνητρά του.
    Περα απ' το οτι οι πληροφοριες αυτες δεν ειναι ασχετες (αραγε με τι; την οριακοτητα, τις διαταραχες προσωπικοτητας, ανακριβειες που διατυπωθηκαν; ) αν διαβαζες αυτο το θρεντ, τον προκατοχο του και τα λινκς που ειχα παραθεσει προ λιγων σελιδων, θα ειχες απαντησεις στα ερωτηματα σου. Οχι το φορουμ, οχι τα λινκς αυτα αλλα ουτε καν το παρον θρεντ δεν ξεκινησαν τη στιγμη που πρωτογραψατε εσεις. Προϋπηρχαν και γενικοτερα προηγουνται χρονικα πολλα. Δεν ειστε βεβαια υποχρεωμενοι να βγειτε εκτος αυτου του πλαισιου αναφορας του τελευταιου μηνα. Μπορειτε να συνεχισετε να αναρωτιεστε.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #632
    Oboro, ήθελα να γράψω και πριν ,προτίμησα να μη γράψω γιατί πίστευα ότι θα καταλάβαινες ότι δεν έπρεπε να συνεχιστεί αυτή η προσωπική διαμάχη με τον Αιολο. Τουλάχιστον όχι εδώ. Αυτό άλλωστε είναι και επιθυμια του Αιολου.
    Θα ήθελα λοιπόν να πω ότι το θέμα του θρεντ είναι "οριακη μου αγάπη " και όχι μια διαπροσωπική διαμάχη. Έχουμε βοηθηθεί ολοι απ αυτό το θρεντ και είναι πολύ κρίμα να χάσει το δρόμο του.
    Επισης θα ήθελα να πω οτι δεν είναι καθόλου ευγενικό, να γράφει κάποιος τον "πονο" του, όπως ο Χαρης7 τώρα ή και εγώ πρωτύτερα και να απαντάς καπάκι εσύ για άσχετο θέμα (τις διαφωνίες σου με τον Αιολο).
    Δεν έχω φυσικά κάτι μαζί σου αλλά θεώρησα για το καλό του θρεντ και των συμπασχοντων survivors ότι πρέπει να σταματήσει εδώ αυτή η "κοκορομαχία". Εγώ προσωπικά και νομίζω όχι μόνο εγώ, δεν θα ήθελα να σταματήσει για Χ Ψ λόγους ο Αίολος να γράφει ,γιατί οπως το έχω ξαναπεί, τα γραφόμενά του με έχουν βοηθήσει απίστευτα να καταλάβω κάποια πράγματα. Τις περισσότερες φορές νιώθω ότι θα.μπορουσα να τα είχα.γραψει εγώ αυτά που γράφει αυτός.
    Τέλος, θα ήθελα αν ήθελες να μας πεις φυσικά, ποια είναι ακριβώς η σχέση σου με το θέμα του θρεντ. Γιατί έχει πραγματικά μεγάλη σημασία να έχει ζήσει κάποιος αυτά που λέμε και όχι να τα γνωριζει μονο εγκυκλοπαιδικά.

  3. #633
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Η αληθεια ειναι πως ζυγιζω τις επιλογες μου, για εναν μονο λογο: και η σχεση μου με τους οριακους και ολα οσα θιγει ο Ηλιος περιγραφονται/απαντωνται στα θρεντ που παρεθεσα (αλλα και στο αυτο θρεντ παλαιοτερα). Για καποιον λογο ομως αυτα τα θρεντ βρισκονται εκτος ενος νοητου οριζοντα, σαν το παρον θρεντ να ειναι το κεντρο ολοκληρου του φορουμ και η συζητηση του τελευταιου μηνα να τον καθιστα τον ενα και μονο μηνα του ετους.

    Σαν ενδειξη καλης θελησης και επειδη ο Ηλιος δεν ξεκινησε να γραφει τον τελευταιο μηνα αλλα ενα χρονο πριν, μπορω να πω εισαγωγικα οτι η δικη μου εμπειρια με ατομα με διαταραχες προσωπικοτητας ξεκινησε με ατομο με μαλλον δραματικη διαταραχη και οχι οριακη, και ετσι ψαχνωντας κι εγω εμαθα για τη σκοτεινη πλευρα της προσωπικοτητας. Οταν επεσα πανω σε οριακη συντροφο γνωριζα ηδη για ναρκισσιστικες, δραματικες και αλλες διαταραχες και ειχα διαβασει πχ και το Emotional Vampires, και το βιβλιο του Millon αλλα κι εκεινη την κλασσικη τριλογια αρθρων που τοτε ηταν διαθεσιμη στο νετ, τα Dual Diagnosis and the Dramatic/Borderline/Dependent Personality Disorder που εχει σαν στοχο να συγκρινει/διακρινει τις τρεις διαταραχες αυτες απο οσο δυνατον περισσοτερες οπτικες και με πολυ μεγαλη βιβλιογραφια. Πρεπει να πω οτι ενω η αρχικη εμπειρια μου με την κοπελα που ειχε μαλλον δραματικη διαταραχη ηταν πιο οδυνηρη λογω πληρους βαμπιρισμου, σιγουρα οι ψυχικα πιο αποδιοργανωτικες εμπειριες ηταν με τις μαλλον οριακες κοπελες. Για καποιον λογο το χειροτερο παντα ηταν σε ολες τις περιπτωσεις οταν μαθαινα ποσα αλλα θυματα ειχαν, συχνα ταυτοχρονα.

    Ο κινδυνος με την αμυνα της υποτιμησης ειναι ακριβως οτι η στα ορια της κοινωνιοπαθειας μερικες φορες εκμεταλλευση απο ατομα που πασχουν απο αυτη τη διαταραχη, γινεται δικαιολογια για να συνεχιστει η καλλιεργεια του θυμου και της υποτιμησης για χρονια ολοκληρα. Ετσι καταληγει κανεις να θεωρει τους ανθρωπους αυτους "ανθρωπους" με εισαγωγικα, να χρησιμοποιει το γεγονος οτι ειναι ψυχικα πασχοντες ως χαρακτηρισμο οπως στο ποστ εκεινο στο quora, να επιλεγει τι θα χρησιμοποιησει απο τα λογια των ειδικων και τι οχι αναλογα με τις αναγκες του θυμου και της υποτιμησης, αγνοωντας ακομη και πως ο,τι εχει γραφτει που τους ειδικους για αυτο το θεμα γραφτηκε σαν απαυγασμα της προσπαθειας τους να βοηθησουν ψυχικα πασχοντες. Οχι υπανθρωπους.

    Θα μου πειτε, και τι εγινε αν εχουν ψυχιατρικη διαταραχη, εστω και βαρια. Δικαιολογει αυτο την συμπεριφορα τους; Οχι, σε καμια περιπτωση. Δεν εχουν το ακαταλογιστο ουτε νομικα ουτε με καμια θεωρηση της ασθενειας τους, ειναι ενηλικες και εχουν τις ιδιες ευθυνες οπως ολοι μας. Το κακο που μπορουν να προκαλεσουν ειναι τεραστιο και επιπλεον το μεγαλυτερο ποσοστο δεν αποδεχεται την πραγματικοτητα της νοσου τους, η καν την πραγματικοτητα. Εδω ειναι που χαρασσεται μια νοητη γραμμη ομως και απ οτους ειδικους: τι γινεται με οσους παραδεχονται οτι εχουν προβλημα και παλευουν με τη διαταραχη; Τι γινεται με οσους γραφουν σε αυτο το φορουμ, και εχουν αυτη τη διαταραχη; Με οσους διαβαζουν;

    Περα απ΄το οτι τα λινκ που ανεβασα πριν εχουν δυσαρεστες απαντησεις σε ολα τα παραπανω, μπορω να σας πω επιγραμματικα που ειναι το προβλημα. 1) Στα βιβλια των πραγματικα ειδικων, η αντιμετωπιση των πασχοντων αυτων ειναι παντα ισορροπημενη ακομα και σε βιβλια οπως το Emotional Vampires, 2) μελη που πασχουν απο τη διαταραχη αυτη δικαιολογημενα θα νιωσουν στιγματισμενα οχι απο τις περιγραφες οσων υπεστησαν μελη που υπηρξαν τοξικων θυματα συμπεριφορων, αλλα απο αυτο το "παραπανω", το "παρτα (*& αρρωστη" που αποπνεουν πολλα χλευαστικα ποστ. 3) αλλο το να ανταλλασουν εμπειριες ομοιοπαθουντες, αλλο το ενα μελος με την ηγετικη συμπεριφορα να τροφοδοτει αυτη τη ροπη προς της απαξιωση και δαιμονοποιηση 4) αλλο να παλευει κανεις με τοξικα αισθηματα θυμου και δαιμονοποιησης το τελευταιο διαστημα μετα το τελος μιας τοξικης σχεσης, αλλο για 7 χρονια απο το πρωτο θρεντ...

    Και αυτα, χωρις να εχω αγγιξει οσα εκτυλιχθηκαν στα λινκς που παρεθεσα κατι σελιδες πριν. Αυτα συγγνωμη αλλα αν δεν θελετε να τα διαβασετε μονοι σας, απλα δε θελετε και ορισμενα πραγματα που διαδραματιστηκαν εκει δεν θελω να εγω τα αναπαραξω.

    Ενα απο τα ποιντ που εκανε ενα μελος που ειδε οτι ειχε αρχισει να ξεφευγει η κατασταση περσυ σε αυτο το θρεντ (δεν ηταν το τελευταιο, οπως θα διαπιστωσει οποιος διαβασει λιγο), ηταν πως τα τοξικα ατομα δε διαλεγουν τυχαια τα θυματα τους. Στην περιπτωση της οριακοτητας απαραιτητο στοιχειο ειναι η ροπη στη εξιδανικευση, και μερος της εξιδανικευσης, περα απο τη θεοποιηση του αλλου και τη διογκωση των θετικων χαρακτηριστικων τους, ειναι και η αγνοηση των αρνητικων. Και δεν περιοριζεται φυσικα σε ατομα με διαταραχες ουτε απο ουτε προς! Απλα οι οριακες οργανωσεις ειδικα βρισκουν εκει μεγαλυτερο πατημα. Η αναγκη ομως για εξιδανικευση γενικα, υπαρχει. Και εχει αιτια.

    Προσεξτε την εξιδανικευση.

    (Μεχρι και η ατακα στη βιογραφια του προφιλ μου για αυτο πραγμα ειναι.)
    Last edited by oboro; 18-09-2020 at 18:20.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #634
    Oboro, γεια σου και ευχαριστώ για τις παραπομπές στη βιβλιογραφία για το θέμα που συζητούμε.

    Θα ήθελα να σου πω πως εδώ μέσα δεν βρισκόμαστε σε επιστημονικό συνέδριο για τις ΔΠ. Εδώ κυρίως κάνουμε παρέα ανταλλάσσοντας σκέψεις σχετικά με άσχημες εμπειρίες που προέκυψαν μετά από σχέση με άτομα που κατά πάσα πιθανότητα έπασχαν ή πάσχουν από ΔΠ. Κανείς εδώ μέσα δεν είναι ειδικός, κανείς δεν το ισχυρίστηκε. Θα μιλήσω και με τον ειδικό, θα μιλήσω και με το ονλάιν φιλαράκι που πέρασε τα ίδια σκ@τ@ με μένα (γιατί δεν γνωρίζω άλλον που το πέρασε, γιατί βρίσκομαι μόνος στην κορυφή ενός βουνού και δεν έχω άλλον να μιλήσω, γιατί βρίσκομαι στην Κίνα και δεν μπορώ να ξεδώσω στα κινέζικα κ.λπ.). Καταλαβαίνεις τη διαφορά έτσι; Κουβέντα κάνουμε.

    Επίσης, κανείς δεν μίλησε για «υπανθρώπους» (έχω διαβάσει από την αρχή το thread, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο). Ο όρος έχει πολύ συγκεκριμένη σημασία, έχει «αξιοποιηθεί» σε context εντελώς διαφορετικό από το θέμα για το οποίο μιλάμε εδώ, και κακώς τον χρησιμοποιείς.

    Επίσης, κανείς, εφόσον παίρνει σοβαρά τον εαυτό του, δεν θα στηριχθεί μόνο στις απόψεις που εκφράζονται σε ένα φόρουμ για να σχηματίσει μια γνώμη περί ΔΠ.

    Εάν το κατάλαβα καλά, στο δεύτερο μισό του μηνύματός σου αναφέρεσαι εμμέσως στην ευθύνη του «θύματος». Σωστά; Εφόσον λοιπόν το κατάλαβα καλά, επίσης πρέπει να πω πως δεν υπάρχει κάποιος εδώ που να την παραβλέπει. Την προσωπική ευθύνη ή, όπως λες, τον ρόλο του θύματος στην εξιδανίκευση. Π.χ. γνωρίζω πως και με μένα δεν πήγαινε ή δεν πάει κάτι καλά, για να έχω ανεχθεί άνθρωπο με τέτοιο κwλοχαρακτήρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να σταματήσω να μιλάω με θαυμασμό, απορία και θυμό συνάμα για τη φρίκη που έζησα. Θα ασχοληθώ και με μένα στον χρόνο που πρέπει.

    Εάν έχεις προσωπικό θέμα με τον Αίολο, μπορείς ή δεν μπορείς να το λύσεις μέσω pm. Just saying...

  5. #635
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μερικές σκέψεις:

    Είναι εξαιρετικά δύσκολο σε μία συζήτηση για survivors συναισθηματικής κακοποίησης να είναι όλοι ικανοποιημένοι, και ο κακοποιημένος και ο κακοποιητής. Για την ακρίβεια είναι κάτι που δεν μπορεί να συμβεί. Να πω επίσης ότι δεν συμπεριφέρονται όλοι οι BPD με τον ίδιο τρόπο. Εγώ αναφέρομαι σε αυτές τις περιπτώσεις που κακοποιούν. Εξάλλου, οι διαταραχές δεν κακοποιούν, οι άνθρωποι κακοποιούν και εγώ αναφέρομαι σε αυτούς τους ανθρώπους που κακοποιούν. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι bpd, npd, η οτιδήποτε άλλο. Απλά προσπαθούμε να βγάλουμε μία άκρη. Αν κάποια BPD που διαβάζει αυτό το thred η οποία έχει περάσει από θεραπεία και δεν κακοποιεί πλέον τους άλλους, τότε είναι σαφές ότι δεν μιλάμε για αυτή. Και μπράβο της!

    Επίσης νομίζω ότι είναι από όλους κατανοητό το ότι συναισθήματα θυμού τουλάχιστον τους πρώτους μήνες είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχουν από την πλευρά του survivor και πρέπει να υπάρχουν. Ο θυμός πρέπει να εκφραστεί και αποτελεί δυνατό εργαλείο προς αξιοποίηση. Είναι λοιπόν φυσιολογικό στα πλαίσια αυτής της κουβέντας να ειπώθηκαν (κακώς) υποτιμητικά σχόλια. Αλλά είναι κάτι το ανθρώπινο. Αν και η αλήθεια είναι ότι ακόμα και αυτά τα υποτιμητικά σχόλια που ειπώθηκαν (κακώς) δεν αποτελούν ούτε το 1% της υποτίμησης που δεχτήκαμε εμείς. Αλλά κακώς θα το δεχτώ αυτό.

    Διαφωνώ με τον ισχυρισμό ότι "Στην περίπτωση της οριακοτητας απαραιτητο στοιχειο ειναι η ροπη στη εξιδανικευση" του survivor από ότι καταλαβαίνω. Όχι ότι δεν παίζει ρόλο αλλά δεν είναι βασικό κριτήριο επιλογής. Και διαφωνώ διότι εγώ δεν την πήρα την εξιδανίκευση, επειδή 1) ήταν too much για να το πιστέψω και 2) γιατί από την προηγούμενη εμπειρία μου μυριζόμουν το κίνδυνο. Το έχω αναφέρει αυτό και στα αρχικά σχόλια. Άρα δεν μπορεί να την τράβηξε η ανάγκη μου για εξιδανίκευση διότι δεν υπήρχε.

    Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αποσκοπούν οι αναφορές του στυλ " αλλο να παλευει κανεις με τοξικα αισθηματα θυμου και δαιμονοποιησης το τελευταιο διαστημα μετα το τελος μιας τοξικης σχεσης, αλλο για 7 χρονια απο το πρωτο θρεντ...". Εδώ ακριβώς είναι που κάνεις προσωπικό και υπονοείς διάφορα oboro. Δηλαδή αν έχεις να πεις κάτι πες το ξεκάθαρα, χωρίς υπονοούμενα. Τι θέλεις να αποδείξεις; Εγώ δεν παλεύω 7 χρόνια με κάτι. Η πριν 7 χρόνια φάση ήταν μία πολύ σύντομη σχέση 2 μηνών και ήταν η πρώτη μου επαφή με ένα άτομο που ενδεχομένως ήταν bpd. Τότε έψαξα κάποια πράγματα αλλά φαίνεται ότι δεν τα έμαθα και τόσο καλά και τώρα το καταλαβαίνω αυτό. Νόμιζα ότι ήξερα. Από τότε ξανα ασχολούμαι με το ζήτημα σε αυτό το thred που ξεκίνησε πέρυσι. Το "πριν 7 χρόνια" με το τώρα πως ακριβώς συνδέονται; Με αυτά τα ζητήματα έχω να ασχοληθώ από τότε, αλλά και σε αυτό το thred σταμάτησα να σχολιάζω στις 24/09/19. Από τις 6/9/19 (που ξεκίνησε το θέμα) μέχρι τις 24/9/19 είναι αποδεκτό διάστημα να παλευει κανεις με τοξικα αισθηματα θυμου και δαιμονοποιησης το τελευταιο διαστημα μετα το τελος μιας τοξικης σχεσης όπως υποστηρίζεις???. Ξανασχολίασα στις 31/07/20 επειδή μπήκαν νέα μέλη στη συζήτηση. Ποια εμμονή υπάρχει εδώ από την πλευρά μου για την οποία έχω κατηγορηθεί;

    Πραγματικά δεν επιθυμώ καυγάδες, και δεν θέλω το παρών thred με μετατραπεί σε ring, από τη στιγμή που κάποια μέλη λένε ότι βοηθούνται από αυτό. Θα ήταν κρίμα. Δεν μπορώ όμως να ανεχθώ υπονοούμενα, επιθετικότητα, κατηγορίες ή οποιαδήποτε συμπεριφορά η οποία με υποτιμά και μου προκαλεί άσχημα συναισθήματα.
    Last edited by aeolus74; 19-09-2020 at 02:03.

  6. #636
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Περα απ' το οτι οι πληροφοριες αυτες δεν ειναι ασχετες (αραγε με τι; την οριακοτητα, τις διαταραχες προσωπικοτητας, ανακριβειες που διατυπωθηκαν; ) αν διαβαζες αυτο το θρεντ, τον προκατοχο του και τα λινκς που ειχα παραθεσει προ λιγων σελιδων, θα ειχες απαντησεις στα ερωτηματα σου. Οχι το φορουμ, οχι τα λινκς αυτα αλλα ουτε καν το παρον θρεντ δεν ξεκινησαν τη στιγμη που πρωτογραψατε εσεις. Προϋπηρχαν και γενικοτερα προηγουνται χρονικα πολλα. Δεν ειστε βεβαια υποχρεωμενοι να βγειτε εκτος αυτου του πλαισιου αναφορας του τελευταιου μηνα. Μπορειτε να συνεχισετε να αναρωτιεστε.
    Εμένα πάντως δεν με έχεις πείσει ότι έχεις πράγματι βιωματική σχέση με το borderline. Δεν μας είπες και κάτι συγκεκριμένο, μόνο κάτι ασαφή για κάποιες πιθανές σχέσεις. Όλες σου οι απαντήσεις μοιάζουν να δίνονται στα πλαίσια αντιπαλότητας με τον Αίολο συγκεκριμένα και προσωπικά το θεωρώ κουραστικό πλέον. Εμείς που γράφουμε εδώ, τον τελευταίο μήνα έστω, έχουμε συγκεκριμένο λόγο που γράφουμε και όπως βλέπω όλοι σου λέμε ότι δεν μας βοηθάς στη συζήτηση και καλύτερα να λύσεις σε προσωπικό μήνυμα (ή να μην λύσεις, όπως είπαν και οι άλλοι) όσα έχεις με τον Αίολο.

  7. #637
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Αποφάσισα να μην αναφερω κάτι προς στιγμήν, θεωρώντας ότι αυτή τη περιοδο έχω περάσει στο στάδιο της εξιδανικευσης και γενικά τα πράγματα είναι οκ έως πολύ καλά. Γνωρίζω πλέον που βρίσκομαι, και θεωρώ ότι μια διαδικασία πρόληψης ίσως θα βοηθούσε.Θυμάμαι το γιατρό μου να μου τονίζει ότι αυτο το στάδιο είναι το σημαντικότερο για να μην φτάνεις στην πυροδότηση. (Θυμίζω έχω διάγνωση ΙΔΨ-Ιδεοληψίες κυρίως)
    Αυτό που έκανα λάθος κυρίως εγώ ήταν ότι ανέφερα συχνά, και όντως τώρα που το σκέφτομαι αποτέλεσε ωρολογιακή βόμβα, άλλες κοπέλες...
    Τι εννοώ.. Ότι στην αρχή της σχέσης αλλά και στη συνέχεια για πλάκα, όταν με ρώταγε ας πούμε, που ήσουν, τι θα κάνεις,κτλ. εγώ ανέφερα για τη δημιουργία παιχνίδιου ότι βγήκα με μια κοπέλα, θα έρθει μια κοπέλα να βγούμε,θα βγω με καμία πρώην κτλ. (βέβαια αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι ίσως αντίδρουσα ενδομυχα στην άσκηση ελέγχου ή στις εμπειρίες που έχει εκείνη και δεν έχω εγώ σεξουαλικα) αλλά γελώντας και με ύφος πάντα σαρκαστικό, το οποίο το καταλάβαινε, και πάντα της έλεγα ρε χαζό πλάκα σου κάνω κτλ.
    Σε μια φάση μου είπε σοβαρά να το κόψω γιατί κάποια στιγμή θα το πιστέψει και θα κατάστραφούμε. Το έκοψα.
    Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι σαν να έχω και εγώ μια τάση κι εγω να της ενεργοποιώ τα σχήματα.
    Είδα επίσης ότι για να υπάρχει ένα ballance πρέπει να θέτεις όρια και να μην έχεις υψηλες προσδοκίες.

    Τι θέλει να πει ο ποιητής εδώ;

    Ποια σχήματα να ψάξω για κάποιον που έχει χαρακτηριστικά ΟΔΠ και να δουλέψω πάνω σ αυτό;
    Πριν ακούσω ότι το καλύτερο που ειναι να κάνεις είναι φύγεις, η να μην το ψάχνεις, θέλω να πω ότι σοβαρός λόγος να χωρίσω ή κάποιο δικαίωμα δεν έχω προς στιγμήν, και ότι επίσης έχω και εξαιρετική σχέση με τη μικρή της, που το καθιστά ακόμα πιο ευάλωτο το σχήμα.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς.
    Χ.
    Γειά σου Χάρη. Δεν θέλω τόσο να απαντήσω στο μήνυμά σου, γιατί νομίζω ότι οι άλλοι θα απαντήσουν καλύτερα. Θέλω όμως να ξαναμπει το μήνυμα γιατί κινδυνεύει να χαθεί στη ροή της συζήτησης.

    Σχετικά με τις άλλες κοπέλες, αν το έκανες πρώτος, ήταν πράγματι άσχημο. Απλά να σου πω ότι εγώ, που βρίσκομαι ας πούμε σε "ανοιχτή" σχέση με τον δικό μου, του είπα για άλλους μόνον αφού αυτός μου έλεγε (συνέχεια όμως) για άλλες. Και ξέρεις τι συνέβη; Νευρίασε πάρα πολύ και έκανε σαφές ότι δεν θέλει να ακούει για άλλους. Ο ίδιος συνεχίζει ακόμα να μου λέει για άλλες...

    Νομίζω δεν τους βρίσκεις πουθενά σε αυτό.

  8. #638
    Ευχαριστώ πολύ Epsilon και για τη προβολή του μηνύματος εκ νέου, και για την απάντηση σου.!

  9. #639
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μετά από πολλά χρόνια μπήκα ξανά στο θέμα που είχα δημιουργήσει το 2013 "οριακή μου αγάπη" (vol.1) μιας και μας το θύμισε ο φίλος oboro. Λοιπόν, το θέμα αυτό το δημιούργησα στις 15/02/13 και το τελευταίο μου σχόλιό ήταν το #202 στις 24/09/14 (είναι αυτό αποδεκτό διάστημα στο οποίο δικαιολογείται το να παλευει κανεις με τοξικα αισθηματα θυμου και δαιμονοποιησης όπως υποστηρίζεις oboro???). Από τότε δεν συμμετείχα ξανά σε αυτό, και σήμερα συνειδητοποίησα ότι η συζήτηση στο θέμα αυτό συνεχίστηκε μέχρι τις 4/12/17 με συνολικά 436 σχόλια μέχρι που κλειδώθηκε από τον Aeon διότι χάθηκε ο έλεγχος. Έκτοτε έκανα ελάχιστα posts τα οποία δεν είχαν καμία σχέση με bpd, μέχρι που δημιούργησα το τελευταίο θέμα. Φυσικά αυτό αποδεικνύει την εμμονή μου με τις bordeline, αλλά και το κόλλημα μου όλο αυτό το διάστημα, την ατέρμονη δαιμονοποίηση, απαξίωση και υποτίμηση αυτών των ατόμων, αλλά και το πόσο προβληματικός είμαι. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
    Last edited by aeolus74; 19-09-2020 at 01:19.

  10. #640
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Είδα επίσης ότι για να υπάρχει ένα ballance πρέπει να θέτεις όρια και να μην έχεις υψηλες προσδοκίες.
    Αυτό ισχύει. Θα πρέπει να προσθέσουμε επίσης το ότι το περιβάλλον πρέπει να είναι όσο πιο προβλέψιμο μπορεί να είναι. Δεν χρειάζονται εκπλήξεις σε οποιοδήποτε επίπεδο. Σταθερότητα και προβλεψιμότητα. Δηλαδή, αυτό που λένε κάποιοι "θέλω να την έχω σε αναμμένα κάρβουνα" είναι ότι χειρότερο.

  11. #641
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εμένα πάντως δεν με έχεις πείσει ότι έχεις πράγματι βιωματική σχέση με το borderline. Δεν μας είπες και κάτι συγκεκριμένο, μόνο κάτι ασαφή για κάποιες πιθανές σχέσεις. Όλες σου οι απαντήσεις μοιάζουν να δίνονται στα πλαίσια αντιπαλότητας με τον Αίολο συγκεκριμένα και προσωπικά το θεωρώ κουραστικό πλέον. Εμείς που γράφουμε εδώ, τον τελευταίο μήνα έστω, έχουμε συγκεκριμένο λόγο που γράφουμε και όπως βλέπω όλοι σου λέμε ότι δεν μας βοηθάς στη συζήτηση και καλύτερα να λύσεις σε προσωπικό μήνυμα (ή να μην λύσεις, όπως είπαν και οι άλλοι) όσα έχεις με τον Αίολο.
    Το θέτεις πολύ ωραία. Εμείς ξεβρακωθήκαμε εδώ μέσα, και όταν είσαι ξεβράκωτος, μπορεί εύκολα κάποιος ντυμένος να εκμεταλλευτεί τη γύμνια σου.

  12. #642
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτό ισχύει. Θα πρέπει να προσθέσουμε επίσης το ότι το περιβάλλον πρέπει να είναι όσο πιο προβλέψιμο μπορεί να είναι. Δεν χρειάζονται εκπλήξεις σε οποιοδήποτε επίπεδο. Σταθερότητα και προβλεψιμότητα. Δηλαδή, αυτό που λένε κάποιοι "θέλω να την έχω σε αναμμένα κάρβουνα" είναι ότι χειρότερο.
    Αυτό το λάθος έκανα ύστερα από συμβουλή ενός φίλου που υποτιθεται γνωρίζει πως πρέπει να συμπεριφερεσαι σε μια γυναίκα για να σε θέλει και να μην σε βαριέται.
    Ομολογω το λάθος μου, διότι τώρα που το σκέφτομαι η πιο ωραία περίοδος που θυμάμαι ήταν όταν είχα κόψει τις βλακειες, και όταν τη ρώτησα, "καλά πως έχεις ηρεμήσει έτσι, και γενικά είσαι τόσο καλή" η απάντηση της ήταν ότι εσύ το έχεις δημιούργησει...
    Μιλάμε αυτη τη περίοδο δεν θα τη ξεχάσω ποτέ,ηταν ότι πιο ωραίο και αληθινό έχω νιώσει, αυτό το αμοιβαίο, να θες και να σε θέλουν αληθινά.
    Ευχαριστώ.

    Χ.

  13. #643
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Αυτό το λάθος έκανα ύστερα από συμβουλή ενός φίλου που υποτιθεται γνωρίζει πως πρέπει να συμπεριφερεσαι σε μια γυναίκα για να σε θέλει και να μην σε βαριέται.
    Ομολογω το λάθος μου, διότι τώρα που το σκέφτομαι η πιο ωραία περίοδος που θυμάμαι ήταν όταν είχα κόψει τις βλακειες, και όταν τη ρώτησα, "καλά πως έχεις ηρεμήσει έτσι, και γενικά είσαι τόσο καλή" η απάντηση της ήταν ότι εσύ το έχεις δημιούργησει...
    Μιλάμε αυτη τη περίοδο δεν θα τη ξεχάσω ποτέ,ηταν ότι πιο ωραίο και αληθινό έχω νιώσει, αυτό το αμοιβαίο, να θες και να σε θέλουν αληθινά.
    Ευχαριστώ.

    Χ.
    εύχομαι να πάνε όλα καλά!

  14. #644
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εμένα πάντως δεν με έχεις πείσει ότι έχεις πράγματι βιωματική σχέση με το borderline. Δεν μας είπες και κάτι συγκεκριμένο, μόνο κάτι ασαφή για κάποιες πιθανές σχέσεις. Όλες σου οι απαντήσεις μοιάζουν να δίνονται στα πλαίσια αντιπαλότητας με τον Αίολο συγκεκριμένα και προσωπικά το θεωρώ κουραστικό πλέον. Εμείς που γράφουμε εδώ, τον τελευταίο μήνα έστω, έχουμε συγκεκριμένο λόγο που γράφουμε και όπως βλέπω όλοι σου λέμε ότι δεν μας βοηθάς στη συζήτηση και καλύτερα να λύσεις σε προσωπικό μήνυμα (ή να μην λύσεις, όπως είπαν και οι άλλοι) όσα έχεις με τον Αίολο.
    Δεν χρειαζεται να σε πεισω για βιωματικες μου εμπειριες, γιατι ενα τοσο κακοπιστο πλαισιο οπου χρειαζεται να αποδειξει κανεις ο,τιδηποτε δεν ειναι καταλληλο πλεον για να μοιραστει κανεις τιποτε. Κατα τα αλλα, κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να χαλασει τη ζαχαρενια του διαβαζοντας τα τεσσερα λινκς που εδωσα λιγες σελιδες πριν. Δικαιωμα του καθενος σας να συνεχισει να πιστευει ο,τι θελει να πιστευει σε πεισμα των εκτος παρουσης φουσκας/echo chamber γραπτων.
    Last edited by oboro; 19-09-2020 at 10:27.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #645
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Oboro, γεια σου και ευχαριστώ για τις παραπομπές στη βιβλιογραφία για το θέμα που συζητούμε.

    Θα ήθελα να σου πω πως εδώ μέσα δεν βρισκόμαστε σε επιστημονικό συνέδριο για τις ΔΠ. Εδώ κυρίως κάνουμε παρέα ανταλλάσσοντας σκέψεις σχετικά με άσχημες εμπειρίες που προέκυψαν μετά από σχέση με άτομα που κατά πάσα πιθανότητα έπασχαν ή πάσχουν από ΔΠ. Κανείς εδώ μέσα δεν είναι ειδικός, κανείς δεν το ισχυρίστηκε. Θα μιλήσω και με τον ειδικό, θα μιλήσω και με το ονλάιν φιλαράκι που πέρασε τα ίδια σκ@τ@ με μένα (γιατί δεν γνωρίζω άλλον που το πέρασε, γιατί βρίσκομαι μόνος στην κορυφή ενός βουνού και δεν έχω άλλον να μιλήσω, γιατί βρίσκομαι στην Κίνα και δεν μπορώ να ξεδώσω στα κινέζικα κ.λπ.). Καταλαβαίνεις τη διαφορά έτσι; Κουβέντα κάνουμε.
    Ενα τελευταιο γιατι το παραπανω πραγματικα ειναι εντυπωσιακο. Οταν λοιπον κανω εγω παραπομπες η διορθωσεις, θελω να κανω το θρεντ επιστημονικη ημεριδα. Οταν ομως ο Αιολος κανει χρηση τεχνικων η και ξενικων ορων και παραπεμπει σε κορυφαιους ερευνητες, βιβλια σχετικα η βιντεο στο πλαισιο καποιο ποστ-σεντονιου, κανει... support. Αυτος ο επιπλαστος διχασμος μεταξυ πληροφοριων "του δικου μας" και "του απ' εξω/του ξενου" δε θα σας βοηθησει παρα πολυ να βγαλετε ακρη μακροπροθεσμα, φοβαμαι. Δε γινεται πηγες ιδιας εγκυροτητας να καθιστανται "ασχετες" οταν προερχονται απο τον Β και οχι τον Α, ειδικα οταν αμφισβητουν τα γραφομενα του δευτερου, γιατι ετσι ουσιαστικα εχει περισσοτερη σημασια "τι/αν το ειπε ο Αιολος" και οχι αν στεκει καν κατι που ειπε η ειναι προβληματικο (ο θαυμασμος για το πονημα του techbro του "psychopath free" ειναι ενα καμπανακι, οπως και για το χολωμενο ποστ του quora με τον survivor που σκοραρει ιδεατους ποντους.) Δυο μετρα και δυο σταθμα. Η νοητικο φιλτρο, που λενε κι οι γνωσιακοι, που παρεπιπτοντως, δε συμφωνουν καθολου με τη συλλογιστικη της καλλιεργειας του θυμου ως δυναμης, που προμοταρει ο, ακομη αρκετα θυμωμενος ειναι η αληθεια, αιολος. (λινκς θρεντς κλπ βαρεθηκα να το λεω)

    Αλλα οπως ειπα, δεν σας υποχρεωνει κανεις να χαλασετε τη ζαχαρενια σας και να ζητατε βοηθεια απο οποιον λογιζεται απο εσας ως "καλος".
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 43 of 114 FirstFirst ... 3341424344455393 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •