Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 77
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 77 of 114 FirstFirst ... 2767757677787987 ... LastLast
Results 1,141 to 1,155 of 1696
  1. #1141
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Δεν είναι από τη μια στην άλλη, το προετοίμαζε μήνες... Είχε γίνει μέσα της η υποτίμηση. Και δυστυχώς, από όλη την περιγραφή σου ως τώρα μου ακούγεται οριστικό.
    Όλα ξεκίνησαν από τον Μάιο. Το βλέπω όπως πάει η κατάσταση θα διαλυθω. Απόγνωση.

  2. #1142
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Όλα ξεκίνησαν από τον Μάιο. Το βλέπω όπως πάει η κατάσταση θα διαλυθω. Απόγνωση.
    Γι αυτό σου είπα να πας εσύ σε ψυχίατρο. Αυτό κάνουν, σε διαλύουν. Κι όμως, όταν σου περάσει το πρώτο σοκ θα δεις ότι είναι καλύτερα για σένα έτσι όπως έγινε και γίνεται.

  3. #1143
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Γι αυτό σου είπα να πας εσύ σε ψυχίατρο. Αυτό κάνουν, σε διαλύουν. Κι όμως, όταν σου περάσει το πρώτο σοκ θα δεις ότι είναι καλύτερα για σένα έτσι όπως έγινε και γίνεται.
    Πόσο καλύτερα να είναι μετά από 15 χρόνια και δύο παιδιά?

  4. #1144
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ο πρώτος ψυχίατρος που είχε απλα της έδινε χάπια χωρίς καμία άλλη παρέμβαση. Η δεύτερη πήρε έτοιμη τη διάγνωση του πρώτου, που ουσιαστικά δεν είχε κάνει, και προσπάθησε να τη κινητοποίηση για την κατάθλιψη. Η κινητοποίηση αυτή έφερε το ξέσπασμα. Ο τρίτος γιατρός που διέγνωσε μέσα σε μια ώρα το πρόβλημα, απλά δεν έγινε πιστευτός από την ίδια.
    Νίκος Φώσκολος.

  5. #1145
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Μόλις έγινε χαμός. Άρχισε και έσπαγε πράγματα. Χωρίζουμε μου είπε με ουρλιαχτά. Η συζήτηση ξεκίνησε που της είπα ότι απλά προσπαθώ να σε προσεγγίσω. Απλά σηκώθηκα και έφυγα, δεν μου έδωσε δικαίωμα για κάτι άλλο.
    Χάλια συμπεριφορά, ουρλιάζεις και σπας πράγματα, τυπικό για οριακό. Αυτό έκανε και ο Vardy στο γκολ της Λέστερ, ούρλιαζε σαν λύκος στην κερκίδα της wolves, παλιοχαρακτήρας.

  6. #1146
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Νίκος Φώσκολος.
    Τι εννοείς?

  7. #1147
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Τι εννοείς?
    Ότι το να ζεις με έναν οριακό είναι σαν σενάριο του Φώσκολου.

  8. #1148
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Ότι το να ζεις με έναν οριακό είναι σαν σενάριο του Φώσκολου.
    Σωστά, το δράμα σε όλο του το μεγαλείο.

  9. #1149
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Είναι πραγματικά εντυπωσιακο το ποσό πολύ μοιάζουν οι συμπεριφορές των οριακών χαρακτήρων. Οι περισσότεροι ακολουθούν παρόμοια μοτίβα.

  10. #1150
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Είναι πραγματικά εντυπωσιακο το ποσό πολύ μοιάζουν οι συμπεριφορές των οριακών χαρακτήρων. Οι περισσότεροι ακολουθούν παρόμοια μοτίβα.
    Υπάρχει ένα βιβλίο, το "μιλώντας για την οριακή διαταραχή" . Στα ελληνικά. Εμενα με είχε βοηθήσει πολύ. Και εδώ στο ίντερνετ υπάρχουν πολλά βίντεο, στα αγγλικά κυρίως. Δεν ξέρω αν είσαι σε θέση τώρα να τα δεις, αλλα αν δεν διαβάσεις για τη διαταραχή δεν θα βγάζεις νόημα.

  11. #1151
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Υπάρχει ένα βιβλίο, το "μιλώντας για την οριακή διαταραχή" . Στα ελληνικά. Εμενα με είχε βοηθήσει πολύ. Και εδώ στο ίντερνετ υπάρχουν πολλά βίντεο, στα αγγλικά κυρίως. Δεν ξέρω αν είσαι σε θέση τώρα να τα δεις, αλλα αν δεν διαβάσεις για τη διαταραχή δεν θα βγάζεις νόημα.
    Νομίζω ότι με τόσα που έχω διαβάσει στο internet έχω κατανοήσει αρκετά, τουλάχιστον αυτά που χρειάζεται.

  12. #1152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Νομίζω ότι με τόσα που έχω διαβάσει στο internet έχω κατανοήσει αρκετά, τουλάχιστον αυτά που χρειάζεται.
    Μακάρι... Είχαμε άλλες εξελίξεις από το μεσημέρι;

  13. #1153
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Μακάρι... Είχαμε άλλες εξελίξεις από το μεσημέρι;
    Φυσικά.
    Μιλήσαμε, και μου ζήτησε να της φέρομαι σαν να γνωριζόμαστε τώρα. Και όταν αυτή νιώσει καλύτερα θα με προσεγγίσει. Η όλη συζήτηση έγινε σε σαφώς καλύτερο κλίμα. Κλασική συμπεριφορά οριακού με γρήγορη
    αλλαγή στο συναίσθημα
    Συνάμα ο
    Φόβος παραθέτω copy από σάιτ που περιγράφει οριακους "... Από την άλλη πλευρά, φοβούνται εξίσου τη ρομαντική κατάσταση που προσπαθούν να δημιουργήσουν, επειδή φοβούνται να κυριαρχήσει κάποιος πάνω τους ή την υπερβολική οικειότητα".

  14. #1154
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ναι, αυτό ισχύει στις αρχές της σχέσης αλλά εσείς είστε 15 χρόνια μαζί και έχετε δυο παιδιά... Προφανώς και έχουν ήδη ξεπεραστεί όλα τα όρια της οικειότητας. Δεν ξέρω τι προσπαθεί να πετύχει με αυτά που σου λέει.

  15. #1155
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ναι, αυτό ισχύει στις αρχές της σχέσης αλλά εσείς είστε 15 χρόνια μαζί και έχετε δυο παιδιά... Προφανώς και έχουν ήδη ξεπεραστεί όλα τα όρια της οικειότητας. Δεν ξέρω τι προσπαθεί να πετύχει με αυτά που σου λέει.
    Θέλει να αποκτήσει μια μορφή ελευθερίας. Τώρα πως εννοεί την ελευθερία και τι ελευθερία δεν ξέρω. Σίγουρα την φοβίζει η οικειότητα καθως θεωρεί πως ακολουθεί τα δικά μου μοτίβα. Κάνει μια επανάσταση να τα βρει με τον εαυτό της σαν έφηβη. Έβαλε σκουλαρίκια παντού για παράδειγμα. Σε όλα αυτά έπαιξε αρνητικό ρόλο και η γιατρός που τη παρακολουθούσε, όπου με τη λανθασμένη διάγνωση προσπαθούσε να την σηκώσει από μια υποθετική κατάθλιψη.
    Στον αντίποδα δεν θέλει να χάσει τον άντρα της, έστω και από ένστικτο καταλαβαίνει ότι θα δυσκολευτεί και τα παιδιά και τον εαυτό της.
    Δηλαδή τα θέλει όλα. Τα θετικά του γάμου και τα θετικά της ελευθερίας.
    Τώρα άντε εγώ να πάρω απόφαση.
    Μέσα μου έχω βάλει τις κόκκινες γραμμές. Στη παρούσα φάση και τουλάχιστον μέχρι τα αρχίσουν τα σχολεία θα ακολουθήσω αυτά που θέλει. Ωστόσο αν υπερβεί την κόκκινη γραμμή τότε ο καθένας θα πάρει το δρόμο του.
    Με ενδιαφέρει η άποψη σου.

Page 77 of 114 FirstFirst ... 2767757677787987 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •