Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 17
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 17 of 114 FirstFirst ... 715161718192767 ... LastLast
Results 241 to 255 of 1696
  1. #241
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Τώρα φίλε μου σε ρωτάω δύσκολα, αλλά πιστεύεις ότι αυτά τα 20 χρόνια ήταν μόνο μαζί σου; Μου έκανε εντύπωση ότι δεν αναφέρεις για τρίτα πρόσωπα...
    Δεν είχα ποτέ ενδείξεις οτι έπαιζε τρίτο πρόσωπο, αλλά δε θα έβαζα για κανένα το χέρι μου στη φωτιά.
    Δε με απασχόλησε ποτέ. Καλά, ίσως μια φορά.
    Αλλά κι εγώ δεν ήμουν αθώα περιστερά...

  2. #242
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Δεν είχα ποτέ ενδείξεις οτι έπαιζε τρίτο πρόσωπο, αλλά δε θα έβαζα για κανένα το χέρι μου στη φωτιά.
    Δε με απασχόλησε ποτέ. Καλά, ίσως μια φορά.
    Αλλά κι εγώ δεν ήμουν αθώα περιστερά...
    Απλά όλοι όσοι έμπλεξαν με οριακούς / οριακές λένε ότι πάντα υπάρχει λίστα ολόκληρη με καβάτζες και άμεσα διαθέσιμους...

  3. #243
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Επειδή θεώρησα πως είναι οκ να προσπαθώ να διαχειριστώ μία ενήλικα σα να είναι 6χρονο. Επειδή ακόμη και τώρα, μετά από τόση κακοποίηση, μετά από τόση χειριστική συμπεριφορά, είμαι ερωτευμένος μαζί της, με νοιάζει γι᾽ αυτή και κοιτάζω από συνήθεια στο κινητό αν μου έστειλε μήνυμα, αν και δεν μιλάμε εδώ και έναν μήνα. Επειδή αναρωτιέμαι ακόμη και μετά από τόσα που έχω διαβάσει για ανθρώπους με ΟΔΠ ή ΝΠΔ, τι ήταν αυτό που με χτύπησε.

    Παρηγοριέμαι σκεπτόμενος πως κάποια στιγμή όλο αυτό θα τελειώσει και θα ξαναβρώ τον εαυτό μου. Αυτή θα τον βρει; Είχε;
    Θα ήθελα να κάνω ένα ακόμα σχόλιο. Επειδή κι εγώ για μεγάλο διάστημα νόμιζα ότι είμαι ερωτευμένος, ότι νοιάζομαι, κτλ... από ένα σημείο και μετά άρχισα να αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να είμαι ερωτευμένος με ένα άτομο που με κακοποιούσε. Δλδ ερωτευόμαστε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ενός ατόμου και στη δική μου περίπτωση από ένα σημείο και μετά δεν υπήρχαν τέτοια χαρακτηριστικά, αλλά και να υπήρχαν επισκιαζόντουσαν από τα αρνητικά. Αντιφατικό επίσης ήταν το γεγονός του ότι ενώ τα συναισθήματά μου κυρίως ήταν και αυτά αρνητικά, (ήθελα να φύγω από τη σχέση, είχα σιχαθεί τη συμπεριφορά της), υπήρχε παράλληλα και εντελώς ξεκάρφωτα αυτό το στοιχείο του "πάθους" που κι εσύ ονομάζεις έρωτα. Όταν υπάρχει τόσο εμφανής αντιφατικότητα, τότε συνήθως τα πράγματα δεν είναι όπως φανταζόμαστε ότι είναι. Αυτό που εγώ ανακάλυψα (και που αποτελεί το αρχικό ερώτημα που έθεσα στο νήμα), είναι ότι αυτό που ονομάτιζα ως "έρωτα" ή "πάθος" ήταν απλά ένας τοξικός εθισμός που δημιουργήθηκε από τις ακραίες και συχνές συναισθηματικές εναλλαγές. Πρόκειται για τον ίδιο ακριβώς μηχανισμό που συμμετέχει σε κάθε είδους εθισμό. Κανείς ναρκομανής δεν κάνει χρήση επειδή είναι ερωτευμένος με το ναρκωτικό, όπως και κανένας τζογαδόρος δεν νοιώθει έρωτα με τη ρουλέτα. Έτσι λοιπόν κι εγώ, από ένα σημείο και μετά δεν ήμουν ερωτευμένος γιατί απλά δεν υπήρχε κάτι για το οποίο θα μπορούσα να είμαι ερωτευμένος. Τζάνκι ήμουνα.

  4. #244
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Απλά όλοι όσοι έμπλεξαν με οριακούς / οριακές λένε ότι πάντα υπάρχει λίστα ολόκληρη με καβάτζες και άμεσα διαθέσιμους...
    κάλως ήρθες!

    Δεν μπορούν να είναι μόνες/μόνοι. Πριν τη διάλυση μιας σχέσης έχουν κανονίσει την επόμενη (μιλάμε για εντελώς ασυνείδητη συμπεριφορά! :P).

  5. #245
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    κάλως ήρθες!

    Δεν μπορούν να είναι μόνες/μόνοι. Πριν τη διάλυση μιας σχέσης έχουν κανονίσει την επόμενη (μιλάμε για εντελώς ασυνείδητη συμπεριφορά! :P).
    Καλώς σας βρήκα.

    Aν κρίνω από τη δική μου εμπειρία, η λίστα και η καβάτζα είναι μονίμως σε ισχύ. Και δεν διστάζουν να το λένε και κατάμουτρα, ότι παίζουν και με άλλους.

  6. #246
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    2
    Καλησπέρα κ από εμένα. Σας διαβάζω καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Τον τελευταίο καιρό υπήρχε ένας άνθρωπος στη ζωή μου με τον οποίο δεν ειχα ερωτική σχέση αν κ είχε δείξει τέτοιο ενδιαφέρον. Εκμετάλλευτικε μια αδύναμη και ευάλωτη περιοδοβτηε ζωής μου και τρυπωσε! Είχε αυτή τη γνωστή συμπεριφορά ζέστη κρύο, εξειδανικευση άνευ προηγούμενου.. Ώσπου αρχισε να χάνεται. Να μην τηλεφωνεί.. Να παίζει άσχημα με το μυαλό μου. Κάποια στιγμή μου είπε ότι έχει κάνει σχέση, ότι με αγαπάει και είμαι ξεχωριστη για κεινον κ ότι η κοπέλα του δεν θα καταλάβει.. Ότι θέλει να κρατήσει την επικοινωνία μας κρυφή από εκείνη. Εγώ φυσικά, του είπα ότι δεν θα επικοινωνήσω ξανά και έγραψα και ένα mail λέγοντας του ότι έχω συναισθήματα για εκείνον κ προτιμώ να αποσυρθώ για να μην πονάω... Λίγες μέρες μετά με πήρε τηλέφωνο βρίζοντας με.. Έπαθα σοκ. Να μην τον ενοχλήσω ξανά, τελειώνει εδώ.. Να σταματήσει ο η επαγγελματική σχέση που είχαμε. Τρεις εβδομάδες μετά πήρε να πει χρόνια πολλά για τα γενέθλιά μου. Εκτοτε καμία επικοινωνία. Η ψυχολόγος μου που το συζητάμε είπε ότι εχει στοιχεία μεταιχμιακος ναρκισου. Πιστεύετε ότι θα με ενοχλήσει ξανά? Επιστρεφουν? Περνάω σίγουρα μετατραυματικο στρες, έχω στενοχωρηθει απίστευτα! Δεν είναι και παιδάκι.. 55 χρονών!

  7. #247
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    2
    Επίσης απορία. Γίνεται να θες να βάλεις κάποιον από την ζωή σου κ να τηλεφωνείς για χρόνια πολλά?

  8. #248
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Mermaid View Post
    Καλησπέρα κ από εμένα. Σας διαβάζω καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Τον τελευταίο καιρό υπήρχε ένας άνθρωπος στη ζωή μου με τον οποίο δεν ειχα ερωτική σχέση αν κ είχε δείξει τέτοιο ενδιαφέρον. Εκμετάλλευτικε μια αδύναμη και ευάλωτη περιοδοβτηε ζωής μου και τρυπωσε! Είχε αυτή τη γνωστή συμπεριφορά ζέστη κρύο, εξειδανικευση άνευ προηγούμενου.. Ώσπου αρχισε να χάνεται. Να μην τηλεφωνεί.. Να παίζει άσχημα με το μυαλό μου. Κάποια στιγμή μου είπε ότι έχει κάνει σχέση, ότι με αγαπάει και είμαι ξεχωριστη για κεινον κ ότι η κοπέλα του δεν θα καταλάβει.. Ότι θέλει να κρατήσει την επικοινωνία μας κρυφή από εκείνη. Εγώ φυσικά, του είπα ότι δεν θα επικοινωνήσω ξανά και έγραψα και ένα mail λέγοντας του ότι έχω συναισθήματα για εκείνον κ προτιμώ να αποσυρθώ για να μην πονάω... Λίγες μέρες μετά με πήρε τηλέφωνο βρίζοντας με.. Έπαθα σοκ. Να μην τον ενοχλήσω ξανά, τελειώνει εδώ.. Να σταματήσει ο η επαγγελματική σχέση που είχαμε. Τρεις εβδομάδες μετά πήρε να πει χρόνια πολλά για τα γενέθλιά μου. Εκτοτε καμία επικοινωνία. Η ψυχολόγος μου που το συζητάμε είπε ότι εχει στοιχεία μεταιχμιακος ναρκισου. Πιστεύετε ότι θα με ενοχλήσει ξανά? Επιστρεφουν? Περνάω σίγουρα μετατραυματικο στρες, έχω στενοχωρηθει απίστευτα! Δεν είναι και παιδάκι.. 55 χρονών!
    Λυπάμαι για αυτό που ζεις! Επιστρέφουν αν δεν τους βγει η καινούργια γκόμενα και αν θεωρήσουν ότι είσαι ακόμα διαθέσιμη και πρόθυμη να προσφέρεις ναρκισσιστική τροφή. Γενικά οι νάρκισσοι και οι μεταιχμιακοί (bodrerline) έχουν πολύ ανεπτυγμένη την ψευδαίσθηση της αναφαίρετου δικαιώματος. Με άλλα λόγια νομίζουν ότι τους ανήκεις. Νομίζουν ότι έχουν δικαιώματα επάνω σου πολύ πιο πέρα από αυτά που έχουν στην πραγματικότητα. Αν του βάλεις όρια τότε συνήθως από τον νάρκισσο θα φας ακύρωση και από τον μεταιχμιακό επίθεση (ψυχολογική, λεκτική ή και σωματική). Διάβασε για narcissistic hoovering.

  9. #249
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Mermaid View Post
    Επίσης απορία. Γίνεται να θες να βάλεις κάποιον από την ζωή σου κ να τηλεφωνείς για χρόνια πολλά?
    Όχι δεν γίνεται. Όλα αυτά είναι χειριστικά παιχνίδια. Το συγκεκριμένο είναι καθαρό hoovering

  10. #250
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    @OD1
    ΑΛΛΑ, να ξέρεις ότι πρέπει να πας no contact.
    Σαφώς! Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Περισσότερο εξευτελισμό δεν τον αντέχει ο οργανισμός μου. Επιπλέον, τη φοβάμαι. Τη φοβάμαι τόσο για την ηθική ζημιά που μπορεί να μου προκαλέσει έναντι τρίτων, όσο και για τη φυσική. Την πρώτη φορά που είδα ποια αληθινά είναι, ήταν κατά τη διάρκεια μιας έκρηξης θυμού για εντελώς ασήμαντο λόγο. (Άφησα την ηλεκτρική σκούπα δίπλα από το τραπέζι της κουζίνας, δεν την τοποθέτησα στο χώρο που έπρεπε. Ας σημειωθεί ότι αυτό έγινε στο σπίτι μου. Αυτή έμενε σε μένα). Άρχισε να τρέμει ολόκληρη, τα μάτια της κοκκίνισαν και ήταν έτοιμα να πεταχτούν από τις κόγχες. Όσο μου φώναζε υστερικά για περίπου μισή ώρα, έβγαιναν αφροί και σάλια από το στόμα της. Μεταμόρφωση κανονική! Σα να βλέπω σκύλο σε αμόκ.

  11. #251
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    αλλά δεν τις νοιάζει.
    Και να τους/τις νοιάζει, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι’ αυτό. Θυμάμαι – πριν αρχίσουν τα όργανα – πως πεταγόταν κάποιες φορές στα καλά του καθουμένου και μου έλεγε πως δεν ήθελε να τσακωθούμε ποτέ. Τη ρωτούσα γιατί να τσακωθούμε, και δεν απαντούσε. Της έλεγα ότι φυσικά θα τσακωνόμασταν κάποια στιγμή, αλλά θα ήταν στο χέρι μας να γίνει για καλό, για να μάθουμε ο ένας τα όρια του άλλου. Προσπαθούσα να την καθησυχάσω λέγοντας πως θα τα ξαναβρίσκαμε. Δεν απαντούσε. Αυτά δεν ήταν νάζια ερωτευμένης κοπέλας! Φαινόταν από το ύφος της ότι την έτρωγε. Ανησυχούσε πραγματικά γι’ αυτό. Έσκυβε το κεφάλι και δεν έλεγε τίποτα. Μια άλλη φορά πάλι αναρωτήθηκε πως είναι δυνατόν να είμαι τόσο καλός με κάποια σαν αυτήν. Απορούσα με αυτά τα ξεκάρφωτα, αλλά θεωρούσα πως είναι απλώς ευαίσθητη. Έτσι, τέλος πάντων, εκλογίκευσα την κατάσταση. Μου είχε πει επίσης πως πριν χρόνια έκανε ψυχοθεραπεία για να διαχειριστεί το άγχος που της δημιούργησε η σχέση με έναν τρελό πρώην (surprise surprise). Δεν ρώτησα λεπτομέρειες, γιατί ήθελα να είμαι διακριτικός. Μια άλλη φορά, μου είπε ότι ανησυχούσε για την ψυχική της υγεία, διότι μέλος του στενού οικογενειακού περιβάλλοντός της είχε κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα που δεν του επέτρεπε να αντιλαμβάνεται πότε είχε άδικο!!! Ε, εμένα μου φαίνεται ότι γνωρίζει πολύ καλά τι της συμβαίνει και πως κάποια στιγμή την ένοιαζε γι’ αυτό. Μετά το ξεπέρασε φυσικά.

  12. #252
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    υποθέτουμε ότι ήταν και η κοπέλα
    Δεν είμαι ειδικός. Δεν μπορώ να πω τι είδους ΔΠ έχει ή σε ποιο βαθμό. Μπορώ να πω όμως με βεβαιότητα πως παρουσιάζει ξεκάθαρα συμπεριφορές που αποδίδονται σε ανθρώπους με ΟΔΠ ή/και ΝΔΠ. Η ξαφνική εμφάνιση, η ένταση και η συχνότητα των κρίσεών της δεν μου αφήνουν κανένα περιθώριο αμφιβολίας. Όταν έχεις πυρετό, δεν χρειάζεται να πας στον γιατρό για να σου πει ότι έχεις πυρετό.

  13. #253
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,798
    Οι αμερικανοι που πολεμησαν μαζι με ελληνεσ στον πολεμο τησ κορεασ ειπαν οτι οταν ο κορεατησ πλησιασε τον ελληνα ο ελληνασ εκανε explode και τον εξουδετερωσε αυτη ειναι η φυση των ελληνων τωρα γτ αυτο πεθανε γτ ο τσιπρασ τουσ ανθεληνησε ολουσ γτ θα γινοταν πολεμοσ για αυτο λενε ολοι οτι τουσ ψεκαζουν γτ δεν ειναι ελληνεσ πλεον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #254
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    το να βλέπεις τα παιδιά σου που τα μεγαλώνει η πρώην Bp ή η πρώην NPD η οποία σε μισεί, να τα δηλητηριάζει κι αυτά με μίσος για εσένα χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.
    Τέτοια ακριβώς ήταν/είναι η οικογένειά μου. Ο πατέρας μου έφτυσε αίμα. Μέχρι να αρχίσω να καταλαβαίνω τι γίνεται, τον θεωρούσα αναίσθητο, αδιάφορο απέναντι στη μάνα μου. Ακριβώς το αντίθετο συνέβαινε. Όποτε τη ρωτούσα γιατί είναι τόσο επιθετική, μου έλεγε πως ο πατέρας μου την έκανε έτσι και ότι τέτοιες συγκρούσεις συμβαίνουν σε όλες τις οικογένειες, ότι είναι φυσιολογικοί τέτοιοι τσακωμοί. Δεν θυμάμαι να υπήρξε ποτέ γιορτή στην οποία να μην γίνεται χαμός στο σπίτι. Θεωρούσα πως έτσι έχουν τα πράγματα και ασθανόμουν ενοχές κάθε φορά που σκεφτόμουν ότι η μάνα μου λέει απλώς ανοησίες. Μεγαλώνοντας άρχισα να παρατηρώ ότι αυτά τα παράξενα γίνονταν όλο και πιο έντονα, ότι δεν συνέβαιναν στις οικογένειες των φίλων μου και ότι συγγενείς, οικογενειακοί φίλοι, γείτονες είχαν αρχίσει να μας κάνουν πέρα. Όταν μετά από διάφορες προσωπικές συγκρούσεις μαζί της κατάλαβα πια ότι όλο αυτό ήταν επικίνδυνο για μένα, έφυγα, δεν γύρισα ποτέ πια στο σπίτι. Ήξερα πως η μάνα μου είχε σοβαρό θέμα, αλλά δεν έψαξα ποτέ τι ακριβώς της συνέβαινε. Κάθε φορά που σκεφτόμουν το θέμα, αισθανόμουν απίστευτο ψυχικό πόνο και ήθελα πάση θυσία να το ξεχάσω. Ήθελα απλώς να φύγω μακριά και να αποφύγω, αν ποτέ έκανα δική μου οικογένεια, να κάνω τα αίσχη που έκανε αυτή σε μας. Δεν ήξερα, δεν είχα διαβάσει ποτέ σχετικά με τις ΔΠ και τι ακριβώς είναι. Ίσως αυτό οφείλεται στη μέχρι πρόσφατα γνώμη μου ότι η ψυχολογία δεν είναι επιστήμη, αλλά ένα ανομοιογενές σύνολο θεωρίων, και γι’ αυτό δεν την έπαιρνα σοβαρά. Μετά, ήρθε η «κυρία», όπως λέει και ο Aeolous 74, στη ζωή μου και έμαθα από πρώτο χέρι. Εδώ ακριβώς έγκειται η σημασία της ενημέρωσης σε θεσμικό επίπεδο. Δεν πρέπει να αφήνονται τα μέλη μιας κοινωνίας στον αυτοσχεδιασμό και την αυτοενημέρωση. Δεν είναι οι ΔΠ λιγότερο σοβαρές από νοσήματα για τα οποία υπάρχει θεσμική ενημέρωση. Αυτοί οι άνθρωποι, οι πάσχοντες από ΔΠ, είτε το θέλουν είτε δεν το θέλουν, είτε το γνωρίζουν είτε δεν το γνωρίζουν, είναι άκρως επικίνδυνοι. Αποτελούν άμεση και σοβαρή απειλή για όλους τους υπόλοιπους και οι κοινωνία μας διαμορφώνεται πια – με ταχύτατους ρυθμούς – εις τρόπον ώστε τέτοιες συμπεριφορές να διαχέονται εύκολα σε μεγάλη έκταση και, σε κάποιες περιπτώσεις, να επιβραβεύονται κιόλας. Για λόγους ηθικούς, πολιτικούς, οικονομικούς και κοινωνικούς δεν είναι βεβαίως δυνατόν να απομονωθούν αυτοί οι άνθρωποι. Είναι όμως δυνατόν να ενημερωθούν τόσο οι ίδιοι όσο και οι υπόλοιποι που τους έχουν υποστεί ή που θα τους υποστούν. Δεν χρειάζεται να υπάρχουν ξανά και ξανά «επιζήσαντες» ή «θύματα» που βρίσκουν από μόνοι τους και φυσικά εκ των υστέρων θεωρητικές πληροφορίες και εξηγήσεις για την τραγωδία τους, για την οποία υπάρχει ήδη σοβαρή επιστημονική έρευνα (με χρήματα των φορολογουμένων).

  15. #255
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    ένα εκπληκτικό ταξίδι αυτογνωσίας
    Φίλε Epsilon, δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου σχετικά με τέτοιου είδους εκπλήξεις της ζωής. Στην καλύτερη περίπτωση, δεν είμαι έτοιμος να το κάνω ακόμη. Χαριτολογώντας θα σου έλεγα πως θα προτιμούσα να μη γνώριζα σε αυτόν τον βαθμό τον εαυτό μου. Δεν θα είχα χάσει 15 κιλά σε έναν μήνα, δεν θα είχα αποκτήσει έλκος, δεν θα είχα χάσει τον ύπνο μου, δεν θα είχα αρχίσει το κάπνισμα ξανά, θα ήμουν συγκεντρωμένος στην εργασία μου, θα φοβόμουν λιγότερο τους καλοπροαίρετους ανθρώπους, δεν θα αισθανόμουν ηλίθιος που αγάπησα μια σκιά και – το κυριώτερο – δεν θα ήμουν ακόμη ερωτευμένος μαζί της. Περαστικά μας.

Page 17 of 114 FirstFirst ... 715161718192767 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •