Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 65
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 65 of 114 FirstFirst ... 1555636465666775 ... LastLast
Results 961 to 975 of 1696
  1. #961
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Τώρα σχετικά με το πως πρέπει να τους φερόμαστε. Από αυτά που έχω διαβασει και βιώσει, αν θέλεις να είναι ηρεμη πρέπει να της φέρεσαι σαν να είναι πεντάχρονο. Πιο μικρή κι από την κορη της. Αγάπη, κατανοηση, συμφωνία σε όλα, να μην τη στεναχωρείς... Κάποιοι λένε ότι χρειαζονται επίσης σταθερά όρια, όταν έχουν εξωφρενικές απαιτήσεις. Που όταν τα βάλεις θα πρεπει να περιμένεις επιθέσεις και πείσματα, ακριβώς οπως κάνει το πενταχρονο (αλλοι λένε και δίχρονο! ) παιδάκι. Γι αυτό σου έκανε τέτοια επίθεση επειδή διαφωνήσατε σε κάτι. Για εκεινη διαφωνια= διαφοροποιηση = δεν τη θες πια, δεν την αγαπας, θα την παρατήσεις, θα υποφέρει . Δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την έννοια της διαφωνίας όπως την αντιμετωπίζουμε εμείς.

  2. #962
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Τώρα εγώ μπορώ να στα γράφω ετσι και να το παίζω ανετη, γιατι δεν μένω μαζί του και τον βλέπω ελάχιστα. Όλο τον υπόλοιπο καιρό προσέχω παρα πολύ τι θα του πω στο τηλεφωνο και στα μηνύματα και μπορεί να περναω και τη μισή μου μέρα αναλογιζόμενη τι του είπα και τι μου είπε. Αν μέναμε μαζί θα τα ειχα παίξει, πιστεύω.

    Στη θέση σου δεν θα προσπαθούσα "να τη βγάλω από τον κυκεώνα". Γιατί η ίδια είναι ο κυκεώνας, η ιδια δημιουργεί το χάος γύρω της. Εύχομαι να μην το συνειδητοποιήσεις κι εσύ με τον πόνο που το συνειδητοποίησαν άλλοι σε αυτο το φορουμ.

    Το "μακριά κι αγαπημένοι" νομίζω είναι η φράση κλειδί για τη συνύπαρξη με έναν borderline.

  3. #963
    Σ ευχαριστώ πολύ Epsilon για τη καθοδήγηση και τις πολύτιμες απαντήσεις σου.
    Ναι η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά τα έχω συνηδειτοποιησει απόλυτα,γνωρίζω και αντιλαμβάνομαι πλέον πολύ πιο εύκολα τις συμπεριφορές αυτές, ωστόσο είμαι κ εγώ άνθρωπος που χάνομαι στο άγχος της καθημερινότητας και χάνω τον έλεγχο, γιατί από ότι καταλαβαίνω η σχέση αυτή και κάθε σχέση με έναν BPD καθορίζεται σε τι ψυχολογική φάση είσαι εσύ ο ίδιος.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα από τα καλύτερα διαστήματα που περάσαμε μετά τη 1η καραντίνα, και της το αναφέρω συχνά, το αποδίδει στο πως της φερομουν εγώ, και οχι στο πως ήταν αυτή.

    Γενικές συμπεριφορες στο διάστημα αυτό που έχω να μιλήσω στο forum,

    1. Είχε πάει Μύκονο 3ημερο με μια φίλη της τον Σεπτέμβριο. Εγώ σαφώς επηρεασμένος από τη συνειδητοποιηση ότι έχω να κάνω με μια BPD, είτε το πείτε δημιουργία άμυνας, είτε κάτι άλλο, ενώ ήμουν αρκετά επικοινωνίακος από τηλ και social media, όταν επέστρεψε και πήγα να την πάρω από το λιμάνι, μπλόκαρα... Δεν την πήρα ούτε μια αγκαλιά, και μάλιστα είχα κανονίσει να παίξω και μπάλα. Η αντίδραση της.... Πάμε σπίτι της, έβαλε τα κλάματα, μου πέταξε τα δώρα, μου είπε με προσγείωσες στη πραγματικότητα, κ έφυγα.

    2. Είχε βγει με τις φίλες της και ήμουν σπίτι. Με παίρνει τηλ 1 πάρα, και μου λέει να πάω σπίτι της.Ηθελε να κάνουμε σεξ λέει. Εγώ αρνήθηκα γιατί ήθελα να κοιμηθώ. Τη συνέχεια την καταλαβαίνετε.

    3. Είχε βγει πάλι με τις φίλες της, γυρνάει σπίτι με παίρνει να πάω από εκεί. Εκείνη την ημέρα μου είχε σπάσει λίγο τα νεύρα.
    Δεν θυμάμαι κάτι της είπα, κάτι μου είπε και νευριαζω και ξαφνικα σηκώθηκα να φύγω...
    Μετά χαμός, σηκώθηκε, με έδιωξε, με έσπρωξε, πέταγε πράγματα.....
    Δεν έφυγα... Ήταν η απαγόρευση 12.30 μμ. Ξαφνικά γυρνάει στο κρεβάτι και κοιμήθηκε.
    Την επόμενη μέρα ξυπνάει και δεν θυμόταν τίποτα απολύτως.
    Της εξήγησα όλο το σκηνικό. Έβαλε τα κλάματα,μου ζήτησε συγγνώμη, ότι νιώθει πολύ άσχημα,ότι είναι κακός άνθρωπος και ότι αν θέλω να τη χωρίσω το καταλαβαίνει.

    4. Γράφτηκα γυμναστήριο. Από εκεί που δεν κοιμόμασταν μαζί, επί 1.5 μήνα βρέθηκα να κοιμάμαι επί καθημερινής βάσεως.
    Έκλεισε το γυμναστήριο, σταμάτησα και να κοιμάμαι σπίτι της.

    Το θέμα είναι αντε και τα έχω καταλάβει όλα...
    Υπάρχει κάτι που να βελτιώσει τη κατάσταση;

    Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει και να της δείχνει κάποιος αγάπη σε τόσο βαθμό.
    Μην ξεχνάμε ότι πέρα της διαταραχής, υπάρχουν και χαρακτηριστικά που μια σχέση την αποδυναμώνει. Ας πούμε δεν με θεωρεί δεδομένο έτσι;
    Αν της κάνεις τα χατίρια συνέχεια, αν είσαι ο yes man σε όλα... πως είναι δυνατόν να σε εκτιμήσει έτσι;

    Ευχαριστώ.

  4. #964
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Πάρε μια τρίχα από τα μαλλιά της όταν την ξαναδείς να ξεφεύγει και να μην θυμάται τίποτα και πήγαινε την σε ένα εργαστήριο να σου την αναλύσουν.... Θα εκπλαγεις!

  5. #965
    Επιμένεις mindcrime ότι οφείλεται σε χρήση ουσιών;

  6. #966
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Επιμένεις mindcrime ότι οφείλεται σε χρήση ουσιών;
    Δεν θέλω να πας και να της πεις κάτι, σε στυλ πινεις ακομα και τετοια. Απλώς αν ποτέ την δεις και ξεφεύγει και χανει τη μνημη της τσίμπα μια τριχουλα και δωσε την για ανάλυση. Το κακό με τις τρίχες είναι πως βρίσκουν και για κανα δίμηνο αν έχεις κανει χρήση. Μου έγραψες πιο πάνω πως αν επινε θα το καταλάβαινες, αλλά εγώ που το έχω δει το έργο για χρόνια και ταξίδευα κιόλας στην Λατινική Αμερική για αυτήν σου λέω πως είναι δύσκολο να τον καταλάβεις κάποιον αν ξέρει να προφυλαχθεί!

  7. #967
    Την 1η φορά ήμασταν μαζί σε μαγαζί... Τώρα αν πήγε τουαλέτα και τράβηξε τι να σου πω αυτό δεν μπορώ να το θυμηθώ... Το θέμα είναι ότι εκείνη την ημέρα μου εκανε εντύπωση γιατί και άλλες φορές είχε πιει πολύ αλλά δεν ήταν τόσο εύθυμη. Την 2η φορά είχε βγει με τις φίλες της και είχε πάει σε ταβέρνα.. Τώρα και εκεί δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά....

    Επίσης πάνω σε συζητήσεις στις αρχές μου έχει πει και έχω τρομάξει ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αν έχω πιει κοκαΐνη ούτε αν σε έχω κερατώσει.... Τώρα πάνω στη πλάκα αλλά εγώ το κρατήσα...

  8. #968
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Την 1η φορά ήμασταν μαζί σε μαγαζί... Τώρα αν πήγε τουαλέτα και τράβηξε τι να σου πω αυτό δεν μπορώ να το θυμηθώ... Το θέμα είναι ότι εκείνη την ημέρα μου εκανε εντύπωση γιατί και άλλες φορές είχε πιει πολύ αλλά δεν ήταν τόσο εύθυμη. Την 2η φορά είχε βγει με τις φίλες της και είχε πάει σε ταβέρνα.. Τώρα και εκεί δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά....

    Επίσης πάνω σε συζητήσεις στις αρχές μου έχει πει και έχω τρομάξει ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αν έχω πιει κοκαΐνη ούτε αν σε έχω κερατώσει.... Τώρα πάνω στη πλάκα αλλά εγώ το κρατήσα...
    Εγώ θα την ψάρωνα μια ημέρα που θα φασωνόμασταν. Θα της έλεγα επειδή δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και έχω ακούσει πως είναι το κορυφαίο και είναι κρίμα να μην το δοκιμάσω, θέλω να κάνουμε μια φορά μαζί και να κάνουμε σεξ όσο μας πάει... για να έβλεπα τι θα μου έλεγε...

  9. #969
    Έχω προσπαθήσει να το κάνω αρκετές φορές.. Πάντοτε αναφέρει ότι δεν θέλει να πιεί και ότι δεν το σκέφτεται... "Δεν είπα ότι δεν θέλω να ξαναπιω στη ζωή μου απλά δεν θέλω τώρα." Και της έκανα τεράστιο ψάρεμα γιατί της είπα ότι και εγω τζόγο που και που παίζω, 1 φορά τον χρόνο, και μάλιστα ότι μου το είχε πει και ο ψυχολόγος μου... Τώρα τι να σου πω.... Με έβαλες σε σκέψεις πάντως.... Δεν θα πω τίποτα αλλά 2 τρίχες θα της πάρω... Αν και έχει περάσει 1.5-2 μήνες...

  10. #970
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Έχω προσπαθήσει να το κάνω αρκετές φορές.. Πάντοτε αναφέρει ότι δεν θέλει να πιεί και ότι δεν το σκέφτεται... "Δεν είπα ότι δεν θέλω να ξαναπιω στη ζωή μου απλά δεν θέλω τώρα." Και της έκανα τεράστιο ψάρεμα γιατί της είπα ότι και εγω τζόγο που και που παίζω, 1 φορά τον χρόνο, και μάλιστα ότι μου το είχε πει και ο ψυχολόγος μου... Τώρα τι να σου πω.... Με έβαλες σε σκέψεις πάντως.... Δεν θα πω τίποτα αλλά 2 τρίχες θα της πάρω... Αν και έχει περάσει 1.5-2 μήνες...
    Ναι να σου πω κάτι, το δεν θέλω να πιω τώρα αλλά δεν αποκλειεται να πιω αργότερα σημαίνει πως όταν εκείνη ξεκινήσει να πίνει εσύ δεν θα έχεις θέση στη ζωή της, εκτός αν είσαι σε θέση να θυσιάζεις 70-100 ευρώ ανάλογα το πόσο το αγοράζει και η ίδια ή δεν αγοράζει αλλά της το προσφέρουνε. Πάντως και στη μία και στην άλλη περίπτωση εσύ είτε θα πληρώνεις το δικό σου και το δικό της (αν θέλεις να είσαι διπλα της οπότε για να μην την χάσεις θα καλύπτεις και εσένα και αυτήν), είτε θα σε χωρίσει και θα μπλέξει με κάποιον που θα της κερνάει το πιώμα, οπότε σόρρι που σου το λέω, αλλά τι κάνεις μαζί της; Φίλε αυτός είναι ο δρόμος, δεν υπάρχει άλλος. Μην παραμυθιάζεσαι. Να σου δώσω μία φιλική συμβουλή; Αυτό που έχετε μην το παίρνεις στα σοβαρά ότι και αν δείχνει η άλλη φαινομενικά!

  11. #971
    Καλά δεν υφίσταται τέτοια περίπτωση.. Ούτε έχω δοκιμάσει ούτε είμαι διατεθειμένος στο βωμό της αγάπης και του έρωτα να κάτσω να καταστρέψω τη ζωή μου.. Αλίμονο αν φτάσουν τα πράγματα σε τέτοια σημεία..
    Στο τελευταίο που λες ναι ίσως συμφωνήσω, δεν πρέπει να το δω σοβαρά και να οδηγηθει το πράγμα από μόνο του σε διάλυση...

  12. #972
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Αχ, ξέρω. Ό,τι και να σου πούμε, ό,τι και να πεις στον εαυτό σου, είναι τρομερά δυσκολο να ξεκολλήσεις. Ο Αίολος κάπου λέει ότι είναι από μόνοι τους ναρκωτικό αυτοί οι ανθρωποι. Αυτή θα παλεύει να κοψει την κόκα κι εσυ εκείνην

  13. #973
    Πολύ choureal σήμερα η μέρα...
    Ξυπνάω το πρωί... Βλέπω μήνυμα, "θες να έρθεις να πάμε μια βόλτα οι 2 μας".. Λέω ναι... "Σε ποσο, μην αργήσεις".. Λέω ξεκινάω σε 10'...Μετα από 10'. " Έρχεσαι;" Λεω ναι...
    Παμε βόλτα με το αμάξι... Μιλάγαμε περί ανέμων κ υδάτων.... Σε κάποια φάση, ξεκίνησε λίγο τη γκρίνια.. Λέω αστην... Θα το παίξω cool... Με έκραξε λίγο, ότι δεν είμαι δραστήριος και ότι αράζει όλη μέρα και καπνίζεις... Λέω οκ, έχει και να δίκιο... Της λέω γενικά ότι η δουλειά μου είναι δύσκολη, μου λέει το ξέρω αλλά και άλλοι δουλεύουν.... Λέω αστην...
    Τη ρωτάω γενικά, πως είσαι? Ηρέμησες; Μου λέει, τι εννοείς; Λέω επειδή μου είπες ότι δεν σε γεμίζει κάτι και δεν σε συγκινεί.... Μου λέει με συγκινει μονο η Ιριδα..(Η κόρη τής)... Της λέω εγω δεν σε συγκινω; Και τι μου λέει;
    Έχουμε χάσει τη μαγεία μας, αλλά σ αγαπάω...Είσαι λίγο υποτονικος... Βέβαια φταίμε και οι 2,και γενικά η φάση με τη καραντίνα, και όπου δεν έχουμε χρόνο οι 2 μας γιατί ειναι λίγο άρρωστο μέσα στο δωμάτιο συνέχεια με τη μικρή, και δεν έχουμε χώρο ερωτικά...
    Δεν είπα κάτι γενικα, κράτησα χαμηλούς τόνους....

    Λίγο πιο πριν μου συζητουσε πάλι για σπίτι....

    Ειλικρινα, μήπως δεν έχω εμπειρία από σχέσεις;

    Η συζήτηση δεν την λες ότι δεν εμπεριέχει και αλήθειες, αλλά συγγνώμη φταίω εγώ για τη καραντίνα;
    Μηπως κάτι δεν κάνω καλά;
    Μηπως θέλει να μου πει κάτι άλλο και δεν μπορεί να το εκφράσει;
    Μηπως θέλει να χωρίσουμε και δεν το λεει;


    Τα συμπεράσματα δικά σας...... (?)

  14. #974
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Αααχχχ... μην σε πάρω και στο λαιμό μου, αλλά σαν να μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει μια φάση υποτίμησης, ίσως επειδή δεν δέχεσαι με ενθουσιασμό την ιδέα να μείνετε μαζί; Σαν να σε τεστάρει μοιάζει.

    Μην ξεχνάς ότι και να θέλουν να χωρίσουν οι borderline δεν θα το επιχειρήσουν πρώτοι, αλλά θα φέρουν τα πράγματα έτσι ώστε να σου ρίξουν την ευθύνη της διακοπής της σχέσης.

  15. #975
    Μα τι να τεστάρει;
    Πριν 1 εβδομάδα, βρήκα σπίτι, πήγα να το κλείσω, θα έδινα και τόσα λεφτά μπροστά, και τελευταία στιγμή το μετάνιωσε για το δωμάτιο της μικρής...
    Δηλ. τι άλλο πρέπει να κάνω; Όλη την ημέρα να μιλάω για σπίτι, γάμο, και παιδιά;

Page 65 of 114 FirstFirst ... 1555636465666775 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •