Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 74
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 74 of 114 FirstFirst ... 2464727374757684 ... LastLast
Results 1,096 to 1,110 of 1696
  1. #1096
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να την ελέγχεις όλο το 24ωρο τι κάνει. Κι αν η μάνα της κάνει πλάτες και της κρατάει τα παιδιά, εσύ τι θα κάνεις, θα την υποψιάζεσαι και θα την κυνηγάς για να δεις που πάει και ποιόν συναντάει; Ασε που το να την κυνηγάς είναι ό,τι χειρότερο. Γενικά όταν τους κυνηγάς σε κατηγορούν ότι είσαι ενοχλητικός και ζηλεύεις. Οταν δεν τους κυνηγάς, σου λένε ότι είσαι αδιάφορος και δεν τους αγαπάς. Ο,τι και να κάνεις, πάντα βγαίνουν από πάνω και σου τη λένε. Βέβαια, έχετε ζήσει 15 χρόνια μαζί και ως τώρα δεν είχε βγάλει τέτοιας έντασης συμπεριφορές, όπως λες. Αλλά αν αποφασίσει ότι δεν σε θέλει πια, αλλοίμονό σου. Θα σε πονέσει με ένα τρόπο που ούτε φαντάζεσαι. Πιστεύω έχεις διαβάσει τις ιστορίες που έχουν γράψει όλοι εδώ. Εγώ τις διαβάζω και τις ξαναδιαβάζω κάθε τόσο, για να υπενθυμίζω στον εαυτό μου να μην τον αφήσω να με πλησιάσει πέραν ενός ορίου.

  2. #1097
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    https://youtu.be/yXeeiiHEpeg

    Μακάρι Να ξεκινούσε θεραπεία η κοπέλα..
    Μπας και έφτιαχναν τα πράγματα..

  3. #1098
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Ναι καταλαβαίνω. Φταίω εγώ που άφησα τον εαυτό μου να δώσει τόσα πολλά. Βέβαια δεν ήξερα ότι είναι τόσο κακό να δίνεις τα πάντα σε κάποιον, προφανώς έμαθα.

  4. #1099
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    https://youtu.be/yXeeiiHEpeg

    Μακάρι Να ξεκινούσε θεραπεία η κοπέλα..
    Μπας και έφτιαχναν τα πράγματα..
    Και πως θα πεισθεί να λάβει βοήθεια?

  5. #1100
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Αν αρχικά πηγαίνατε μαζί;
    Δηλαδή θά ήθελε νά φτιάξετε τή σχέση σάς;η θέλει νά χωρίσετε;

  6. #1101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    https://youtu.be/yXeeiiHEpeg

    Μακάρι Να ξεκινούσε θεραπεία η κοπέλα..
    Μπας και έφτιαχναν τα πράγματα..
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Αν αρχικά πηγαίνατε μαζί;
    Δηλαδή θά ήθελε νά φτιάξετε τή σχέση σάς;η θέλει νά χωρίσετε;
    Δεν ξέρω πραγματικά, νομίζω ότι ούτε αυτή ξέρει. Τώρα βρίσκεται σε φάση μανίας. Έχει μια γενική θολούρα. Δεν την ενδιαφέρει τίποτα άλλο παρά να πιάσει το κινητό στο χέρι

  7. #1102
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Και πως είσαι σίγουρη ότι μπορείς να ελέγξεις τόσο τα συναισθήματα σου? Αν το έχεις καταφέρει είναι μεγάλο επίτευγμα

  8. #1103
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να την ελέγχεις όλο το 24ωρο τι κάνει. Κι αν η μάνα της κάνει πλάτες και της κρατάει τα παιδιά, εσύ τι θα κάνεις, θα την υποψιάζεσαι και θα την κυνηγάς για να δεις που πάει και ποιόν συναντάει; Ασε που το να την κυνηγάς είναι ό,τι χειρότερο. Γενικά όταν τους κυνηγάς σε κατηγορούν ότι είσαι ενοχλητικός και ζηλεύεις. Οταν δεν τους κυνηγάς, σου λένε ότι είσαι αδιάφορος και δεν τους αγαπάς. Ο,τι και να κάνεις, πάντα βγαίνουν από πάνω και σου τη λένε. Βέβαια, έχετε ζήσει 15 χρόνια μαζί και ως τώρα δεν είχε βγάλει τέτοιας έντασης συμπεριφορές, όπως λες. Αλλά αν αποφασίσει ότι δεν σε θέλει πια, αλλοίμονό σου. Θα σε πονέσει με ένα τρόπο που ούτε φαντάζεσαι. Πιστεύω έχεις διαβάσει τις ιστορίες που έχουν γράψει όλοι εδώ. Εγώ τις διαβάζω και τις ξαναδιαβάζω κάθε τόσο, για να υπενθυμίζω στον εαυτό μου να μην τον αφήσω να με πλησιάσει πέραν ενός ορίου.

    Dpath said:
    15-08-2021 10:54
    Και πως είσαι σίγουρη ότι μπορείς να ελέγξεις τόσο τα συναισθήματα σου? Αν το έχεις καταφέρει είναι μεγάλο επίτευγμα

  9. #1104
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Καλησπέρα!
    Η σύζυγος μου πάσχει από οριακή διαταραχή.
    Είμαστε παντρεμένοι δέκα χρόνια με δύο παιδιά.
    Πραγματικά έχω έρθει σε απόγνωση. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να περιγράψω το τι περνάω καθημερινά. Εδώ και μερικούς μήνες έχει μπει στη φάση να με υποτιμά και να προσκολλάται στη μάνα της στην οποία βρήκε ευοικοα ώτα στη παρούσα φάση. Πραγματικά δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση. Ψάχνω απεγνωσμένα σε βοήθεια. Να διαλύσω μια οικογένεια; Να προσπαθήσω για ότι προκύψει με ότι αυτό συνεπάγεται για τον εαυτό μου;
    Και τώρα το κατάλαβες; Δηλαδή μεγαλώσατε 2 παιδιά στην πιο δύσκολη φάση, έκρυβε την διαταραχή της στην ντουλάπα και ξαφνικά κάτι δεν πάει καλά;

  10. #1105
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Και τώρα το κατάλαβες; Δηλαδή μεγαλώσατε 2 παιδιά στην πιο δύσκολη φάση, έκρυβε την διαταραχή της στην ντουλάπα και ξαφνικά κάτι δεν πάει καλά;
    Όχι φυσικά δεν έκρυβε τίποτα. Υπήρχε μια διάγνωση κατάθλιψης. Υπό το καθεστώς αυτό η σχέση ήταν λίγο περίεργη. Γενικά ήταν στη φάση που με είχε αποθεώσει, ήταν δίπλα μου και εγώ έδειχνα παραπάνω μεριμνα για να τη βοηθήσω με την κατάθλιψη. Ωστόσο όταν στραβωσαν τα πράγματα, άρχισε να ξετυλίγεται το κουβάρι.

  11. #1106
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Όχι φυσικά δεν έκρυβε τίποτα. Υπήρχε μια διάγνωση κατάθλιψης. Υπό το καθεστώς αυτό η σχέση ήταν λίγο περίεργη. Γενικά ήταν στη φάση που με είχε αποθεώσει, ήταν δίπλα μου και εγώ έδειχνα παραπάνω μεριμνα για να τη βοηθήσω με την κατάθλιψη. Ωστόσο όταν στραβωσαν τα πράγματα, άρχισε να ξετυλίγεται το κουβάρι.
    Σου εύχομαι ειλικρινά καλό κουράγιο και καλή Παναγιά, είθε η χάρη της να μας κρατάει ένα φως αναμμένο στα σκοτάδια που ζούμε.

  12. #1107
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Σε ευχαριστώ, αλλά πραγματικά περνάω δύσκολα. Νομίζω ότι έχει χαλάσει τελείως το μυαλό μου. Νιώθω ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

  13. #1108
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Και πως είσαι σίγουρη ότι μπορείς να ελέγξεις τόσο τα συναισθήματα σου? Αν το έχεις καταφέρει είναι μεγάλο επίτευγμα
    Βοηθάει η απόσταση. Και το πέρασμα του χρόνου. Είχα την τύχη να το ψυλλιαστώ από νωρίς ότι κάτι τρέχει και το ανέφερα στον ψυχίατρό μου (έκανα συνεδρίες για δικά μου θέματα) κι εκείνος μου μίλησε για την οριακή και μου συνεστησε να κρατήσω αποστάσεις και να φυλάγομαι. Προφανώς αν την είχα πατήσει και μέναμε μαζί θα ήταν πολύ δύσκολο να αντιδρασω. Πόσο μάλλον αν ειχα κάνει γάμο και παιδιά. Καταλαβαίνω πολυ καλά πως νιώθεις. Από τη μια θες να αντιδράσεις κι από την άλλη έχεις παραλύσει και δεν μπορείς να σκεφτείς. Και που βρήκες αυτο το φόρουμ και μιλάς, είναι πολύ καλο για σένα. Χρειαζεσαι ψυχικη ενδυνάμωση πριν σε καταπιει και σε τσακίσει η κατάσταση.

  14. #1109
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Όχι φυσικά δεν έκρυβε τίποτα. Υπήρχε μια διάγνωση κατάθλιψης. Υπό το καθεστώς αυτό η σχέση ήταν λίγο περίεργη. Γενικά ήταν στη φάση που με είχε αποθεώσει, ήταν δίπλα μου και εγώ έδειχνα παραπάνω μεριμνα για να τη βοηθήσω με την κατάθλιψη. Ωστόσο όταν στραβωσαν τα πράγματα, άρχισε να ξετυλίγεται το κουβάρι.
    Υπάρχει κάτι που στράβωσε, μπορείς να θυμηθείς; Κάτι που πυροδότησε τη φαση απαξίωσης; Μπορεί αυτό να αλλάξει ή είναι μόνιμο;

  15. #1110
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Υπάρχει κάτι που στράβωσε, μπορείς να θυμηθείς; Κάτι που πυροδότησε τη φαση απαξίωσης; Μπορεί αυτό να αλλάξει ή είναι μόνιμο;
    Το πώς ξεκίνησε το ξέρω, το βίωσα. Η ψυχίατρος με τη λανθασμένη διάγνωση προκάλεσε την έκρηξη. Τώρα αν αυτό μπορεί να αλλάξει πραγματικά δεν ξέρω. Αν είχα την απάντηση θα ήταν όλα πιο εύκολα. Θα μπορούσα να λάβω την μια ή άλλη απόφαση. Να φύγω ή να μείνω και να παλέψω.

Page 74 of 114 FirstFirst ... 2464727374757684 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •