Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 73
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 73 of 114 FirstFirst ... 2363717273747583 ... LastLast
Results 1,081 to 1,095 of 1696
  1. #1081
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    με μια γρηγορη αναζητηση καταλαβα η νομιζω οτι καταλαβα,πως με ψυχοθεραπεια μερικα χαπια και αρκετες δυσκολιες η βελτιωση ειναι πολυ μεγαλη.εχετε στραφει σε ειδικους για την αντιμετωπιση του προβληματος;
    σιγα μην χωρισετε κιολας!
    Θα πρέπει να σημειώσω ότι αρχίζει και με ανησυχεί και η συμπεριφορά των παιδιών ιδιαίτερα του μικρού. Ένα δεκάχρονο αγοράκι το οποίο από τις 100 λέξεις που λέει οι 70 εμπεριέχουν τη λέξη μαμά.

  2. #1082
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Η ψυχίατρος που την παρακολουθούσε επί ένα χρόνο είχε διαγνώσει μια απλή κατάθλιψη. Ωστόσο και ενώ τα πράγματα δεν πήγαιναν καθόλου καλά, και μετά από διάλογο δέχθηκε να πάει και σε άλλο ψυχίατρο. Αυτός διέγνωσε οριακή διαταραχή . Παράλληλα επισκέφθηκα έναν άλλο ψυχίατρο και μετά από δίωρη συζήτηση μαζί του μου ανέφερε ότι πρόκειται για κλασική συμπεριφορά ατόμου με οριακή διαταραχή με τη επιφύλαξη ότι δεν έχει κάνει ο ίδιος τη διάγνωση. Μετά από όλα αυτά και υπό την επιρροή της μητέρας της έκοψε τα αντικαταθλιπτικά που της χορηγούσε η ψυχίατρος και πλέον θεωρεί ότι το πρόβλημα της είμαι εγώ και ότι δεν έχει τίποτα. Τέλος διαβάζοντας πάμπολλα για την οριακή διαταραχή βλέπω σχεδόν όλα να μην πω όλα τα χαρακτηριστικά της γυναίκας μου. Στη παρούσα φάση έχει μπει σε κατάσταση μανίας και βρίσκεται κολλημένη στο internet για τουλάχιστον δέκα ώρες την ημέρα. Η παρουσία μου και μόνο και η αίσθηση ότι δεν συμφωνώ με τη συμπεριφορά της στο θέμα αυτό με βάζει στη θέση του αντιπάλου. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Συζήτηση, αδιαφορία, προσέγγιση όλα. Δεν βλέπω καμιά ανταπόκριση.Βρισκεται σε μια φάση μανίας και ότι τίθεται ενάντια σε αυτό γίνεται εχθρός.
    Ναι, γενικά όταν δεν συμφωνούμε σε κάτι μαζί τους γινόμαστε αυτομάτως "αντίπαλοι" και "εχθροί". Κι εγώ έχω μια σχέση, από απόσταση όμως, με οριακό άντρα. Αν μέναμε μαζί και έπρεπε να αντιμετωπίσω καθημερινά επί 24ώρες τη συμπεριφορά του δεν θα το άντεχα. Καταλαβαίνω ότι έχεις μικρά παιδιά και δεν θες να διαλύσεις το σπίτι σου, αλλά πρέπει να προστατέψεις τον εαυτό σου. Αν δεν είσαι εσύ καλά, πως θα προστατέψεις και τα παιδιά σου αργότερα; Γιατί εκείνα είναι τα μεγάλα θύματα των οριακών. (Παίρνω σαν δεδομένο ότι ισχύουν όσα σου είπαν 2 ψυχίατροι περί οριακής).

  3. #1083
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Θα πρέπει να σημειώσω ότι αρχίζει και με ανησυχεί και η συμπεριφορά των παιδιών ιδιαίτερα του μικρού. Ένα δεκάχρονο αγοράκι το οποίο από τις 100 λέξεις που λέει οι 70 εμπεριέχουν τη λέξη μαμά.
    Τα παιδιά είναι τα μεγάλα θύματα. Πρέπει να πάρεις αποστάσεις από τη σύζυγο και να πηγαίνεις εσύ ο ίδιος σε ψυχίατρο για να πάρεις οδηγίες πως θα αντιμετωπίσεις την κατάσταση.

  4. #1084
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    με μια γρηγορη αναζητηση καταλαβα η νομιζω οτι καταλαβα,πως με ψυχοθεραπεια μερικα χαπια και αρκετες δυσκολιες η βελτιωση ειναι πολυ μεγαλη.εχετε στραφει σε ειδικους για την αντιμετωπιση του προβληματος;
    σιγα μην χωρισετε κιολας!
    Οχι, δεν βελτιώνονται παρά ελάχιστα όσο και να προσπαθούν. Γι αυτό είναι τόσο ζόρικη η οριακή. Και για τους ίδιους και για όσους είναι στο περιβάλλον τους. Πόσο μάλλον όταν δεν παραδέχονται την κατάσταση και δεν προσπαθούν κιόλας.

  5. #1085
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Γενικά με τις μανιες που βγάζουν τι γίνεται.; Στην παρούσα φάση η σύζυγος μου έχει κολλήσει κυριολεκτικά με ένα φόρουμ στο εξωτερικό με το οποίο ασχολείται νυχθημερόν. Μάλιστα άμα θίξω το θέμα γίνεται εριστική και προσπαθεί να ρίξει το φταίξιμο σε μένα πως και καλά δεν έχει λίγο χρόνο να χαλαρώσει. Για τα πάντα φταίνε οι άλλοι.

  6. #1086
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Γενικά με τις μανιες που βγάζουν τι γίνεται.; Στην παρούσα φάση η σύζυγος μου έχει κολλήσει κυριολεκτικά με ένα φόρουμ στο εξωτερικό με το οποίο ασχολείται νυχθημερόν. Μάλιστα άμα θίξω το θέμα γίνεται εριστική και προσπαθεί να ρίξει το φταίξιμο σε μένα πως και καλά δεν έχει λίγο χρόνο να χαλαρώσει. Για τα πάντα φταίνε οι άλλοι.
    Κι αυτό κλασικό των οριακών. Πάντα φταίνε οι άλλοι. Και διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα ώστε να ταιριάζει κάθε φορά σε ό,τι πιστεύουν οι ίδιοι. Αν όμως της πεις να χωρίσετε εκεί θα πάθει αμόκ, γιατί δεν αντέχουν και την εγκατάλειψη.

  7. #1087
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Και όμως μόλις έσφιξαν τα πράγματα ξαφνικά αποθέωσε τη μητέρα της η οποία της λέει σε όλα ναι και έχει βρει ήδη τον-την αντικαταστάτη. Οι οριακοι θέλουν πάντα να έχουν κάποιον δίπλα. Τώρα που υποτιμήθηκε ο σύζυγος βρέθηκε η ξεχασμένη μάνα (με πολλά θέματα και αυτή). Στο μέλλον υποθέτω θα βρεθεί κάποιος άλλος.

  8. #1088
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ναι, εννοείται θέλουν πάντα κάποιον δίπλα τους. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσον μπορούν να αντικαταστήσουν τον σύζυγο με τη μάνα. Συνήθως υπάρχει ένα πλήθος από υποψήφιους γκόμενους-ες γύρω τους και το ενεργοποιούν μόλις νιώσουν ότι απομακρύνεται ο-η σύντροφος. Μέχρι τώρα δεν έχεις αντιληφθεί τέτοιο μοτίβο; Δεν υπάρχουν φίλοι-φλερτ, πρώην, γενικά άντρες γύρω της; Σε αυτό το φόρουμ που κόλλησε μήπως φλερτάρει διαδικτυακά με κάποιον;

  9. #1089
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Ναι κάτι τέτοιο παίζει διαδικτυακά και νομίζω από εξωτερικό.

  10. #1090
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Το πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι δεν μπορώ να βρω τον τρόπο να διαχειριστώ τη συγκεκριμένη κατάσταση. Το μόνο που συμβαίνει είναι να πληγωνομαι καθημερινά. Για παράδειγμα σήμερα μετά το φαγητό σε εστιατόριο μαζί με τα παιδιά πήγα να της πιάσω το χέρι το τράβηξε έντονα μακριά. Μόλις της είπα "σιγά πως κανείς έτσι " μου απάντησε ότι "το σώμα μου δεν σου ανήκει". Μετά από 10 χρόνια γάμου και δεκαπέντε σχέση συνολικά ενοχλήθηκε που της έπιασα το χέρι. Στην επιστροφή σπίτι και μετά από δύο ώρες κολλημένη στο κινητό ενοχλήθηκε έντονα που της είπα κλειστό να πούμε και τίποτα. Μάλιστα μου έκανε φασαρία ότι δεν μπορεί να έχει λίγο χρόνο μόνη της. Πόσο μπορώ να αντέξω σε έναν γάμο χωρίς να παίρνω τίποτα; Αυτό συμβαίνει εδώ και δύο μήνες και έχω διαλυθεί. Έχω χάσει κοντά δέκα κιλά. Προσπαθώ με κάθε τρόπο να στηρίξω την οικογένεια. Δεν είναι εύκολο ένα διαζύγιο με δυο παιδιά 11 και 10 ετών. Ωστόσο το να σε έχει στοχοποιήσει οριακή σύζυγος είναι και αυτό αφόρητο. Είμαι σε τέλμα πραγματικά.

  11. #1091
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Υπάρχει και ο κίνδυνος να σου πει εκείνη να χωρίσετε, εάν νιώσει ότι απομακρύνεσαι. Να είσαι προετοιμασμένος και γι αυτό. Ο δικός μου ψυχίατρος (πραγματικά σου προτείνω να κάνεις ο ίδιος συνεδρίες) μου είχε πει εξ αρχής ότι πάντα πρέπει να σκέφτομαι στην άκρη του μυαλού μου ότι ένας οριακός μπορεί να με αφήσει ανά πάσα στιγμή και χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι που να το έχω καταλάβει-αξιολογήσει ως σοβαρό.

  12. #1092
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Συζητήθηκε αυτό το θέμα, και τελικά με δική μου πρωτοβουλία δώσαμε παράταση έως τον Σεπτέμβριο να δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω καμιά βελτίωση. Στο παρελθόν οποίες κρίσεις είχαν διάρκεια το πολύ μιας δύο ημερών. Τώρα το θέμα τραβάει σε χρόνο και σε ένταση.
    Το κυριότερο δε είναι πως δεν ξέρω πως να συμπεριφερθω στην καθημερινότητα. Να αφήσω να δω πως θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση? Να λάβω πρωτοβουλίες? Απάθεια, αδιαφορία? Προσπάθειά προσέγγισης όπου συνέχεια θα λαμβάνω ως ανταπόδοση πάγο?
    Last edited by Dpath; 15-08-2021 at 08:03.

  13. #1093
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Το πρόβλημα είναι πως ό,τι και να κάνεις εσύ, εκείνη είναι που δίνει το ρυθμό. Εγώ γενικά εφαρμόζω τη μέθοδο του "καθρέφτη". Δηλαδή φέρομαι όπως μου φέρεται. Αλλά η απόσταση και η αραιή επικοινωνία μου το επιτρέπει αυτό. Αν είχα να μεγαλώσω δυο παιδιά μαζί του δεν ξέρω τι θα έκανα. Με ανησυχεί η φράση "το σώμα μου δεν σου ανήκει" που σου πέταξε. Νομίζω ότι "ο άλλος" την έχει ενθουσιάσει. Είσαι σίγουρος ότι είναι στο εξωτερικό αυτό το φόρουμ ή μήπως κανονίζονται συναντήσεις πίσω από την πλάτη σου;

  14. #1094
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Ναι δεν υπάρχουν συναντήσεις. Το τελευταίο όριο που έχω θέσει στον εαυτό μου είναι η απιστία.

  15. #1095
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Καταλαβαίνω αυτό που λες ότι στο μέλλον θα είναι καλύτερα τα πράγματα μακριά. Όμως ένας χωρισμός με δύο μικρά παιδιά δεν είναι εύκολο πράγμα. Δυστυχώς έχω αφιερώσει τον εαυτό μου σε αυτή τη κατάσταση και προσπαθώ να σώσω ότι σώζεται αν σώζεται κάτι. Το θέμα είναι ότι δεν έχω την απαραίτητη διαύγεια ώστε να λάβω τις κατάλληλες αποφάσεις.στο μυαλό μου ακόμα το παλεύω.

Page 73 of 114 FirstFirst ... 2363717273747583 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •