Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 101
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 101 of 114 FirstFirst ... 519199100101102103111 ... LastLast
Results 1,501 to 1,515 of 1696
  1. #1501
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Εμένα με ανησυχεί επειδή είμαστε στην ίδια πόλη, όσο μεγάλη και αν είναι αν θα μπει στη διαδικασία να με ψάξει και πόσο απρόβλεπτος θα γίνει. Δεν το πίστεψε ότι έφυγα εκτός πόλης αν και δε μπήκα στη διαδικασία να του το παραδεχθώ όμως υπάρχει μια ανησυχία. Το σπίτι που μένω τώρα βέβαια δε το γνωρίζει αλλά ξέρει που είναι η δουλειά μου..
    έστω ότι έρχεται στη δουλειά σου και σε βρίσκει. Τι σε ανησυχεί σε αυτό;

  2. #1502
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    1500 σχόλια αυτό το θρεντ, αφησε εποχή!

  3. #1503
    Το θέμα είναι πως ουσιαστικά είμαι σχεδόν πάντα η μόνη εργαζόμενη στο χώρο και αν κάποια στιγμή περιμένει απέξω και με δει να φεύγω (μπροστά σε κόσμο το θεωρώ δύσκολο να κάνει κάποια σκηνή) μήπως με ακολουθήσει. Εντάξει να έρχονται και να με παίρνουν από τη δουλειά, να μη φεύγω μόνη αλλά δε θα μπορεί φαντάζομαι να συμβαίνει πάντα ούτε να βασιστώ σε αυτό..

  4. #1504
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Το θέμα είναι πως ουσιαστικά είμαι σχεδόν πάντα η μόνη εργαζόμενη στο χώρο και αν κάποια στιγμή περιμένει απέξω και με δει να φεύγω (μπροστά σε κόσμο το θεωρώ δύσκολο να κάνει κάποια σκηνή) μήπως με ακολουθήσει. Εντάξει να έρχονται και να με παίρνουν από τη δουλειά, να μη φεύγω μόνη αλλά δε θα μπορεί φαντάζομαι να συμβαίνει πάντα ούτε να βασιστώ σε αυτό..
    Κι αν σε ακολουθήσει; Φοβάσαι ότι δεν θα φεύγει;

  5. #1505
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Το ξέρω και το βασικότερο είναι ότι δεν ξέρω πως να συμπεριφερθω. Βλέπω μια ψυχολόγο, αλλά κάτι δεν.θα δείξει.
    Και τελικά έφυγα από το σπίτι. Ουσιαστικά με έδιωξε από το σπίτι μου. Βέβαια για έναν δύο μήνες έως ότου βρει κάποιο κοντά και ξεκουμπηστει. Οριακή γυναίκα με μικρά παιδιά. Ερώτηση: πόσο περισσότερο θα μπορούσε κάποιος να είναι εγκλωβισμένος? Από την άλλη νομίζω ότι η θεραπευτική που ακολουθώ έχει αποτελέσματα διότι ανάλογα των περιστάσεων νιώθω αρκετά καλά.

  6. #1506
    Ότι δεν θα φύγει, θα ξέρει που μένω αν με ακολουθήσει μέχρι το σπίτι, συν το οποίο σκηνικό μπορεί να ακολουθήσει.. από όταν έφυγα έχει ξεκινήσει απανωτά τηλ (που το μαζεύει κάπου γιατί δε ξέρει ποιοι και αν υπάρχουν άλλα άτομα μπροστά θεωρώ). Έστειλε μνμ σε μια φίλη μου που το διέγραψε όταν είδε να μην το διαβάζει, και τα μηνύματα από χθες είναι από ιδιαίτερη ευαισθησία, στο ότι εγώ φταίω που δεν έμεινα να το παλέψω για να λύσουμε τα προβλήματα μας, από απειλές «αν δεν τον πάρω πίσω μέχρι τη τάδε ώρα να μην τον πάρω ποτέ» που μετά φυσικά ξαναπαίρνει, βρισιμο, ότι το χοντραίνω που δε σηκώνω το τηλέφωνο και θα χαλάσει πολύ το σκηνικό.. Κάτι τέτοια

  7. #1507
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Ότι δεν θα φύγει, θα ξέρει που μένω αν με ακολουθήσει μέχρι το σπίτι, συν το οποίο σκηνικό μπορεί να ακολουθήσει.. από όταν έφυγα έχει ξεκινήσει απανωτά τηλ (που το μαζεύει κάπου γιατί δε ξέρει ποιοι και αν υπάρχουν άλλα άτομα μπροστά θεωρώ). Έστειλε μνμ σε μια φίλη μου που το διέγραψε όταν είδε να μην το διαβάζει, και τα μηνύματα από χθες είναι από ιδιαίτερη ευαισθησία, στο ότι εγώ φταίω που δεν έμεινα να το παλέψω για να λύσουμε τα προβλήματα μας, από απειλές «αν δεν τον πάρω πίσω μέχρι τη τάδε ώρα να μην τον πάρω ποτέ» που μετά φυσικά ξαναπαίρνει, βρισιμο, ότι το χοντραίνω που δε σηκώνω το τηλέφωνο και θα χαλάσει πολύ το σκηνικό.. Κάτι τέτοια
    Υπάρχουν δυο δρόμοι σε αυτή τη φάση.

    1) επιστρτατεύεις όλη τη σκληρότητα και το σθένος που διαθέτεις, ξεκαθαρίζεις ότι πρόκειται για οριστικό χωρισμό, κάνεις αποκλεισμό σε κάθε μέσο επικοινωνίας, απειλείς αν χρειαστεί ότι θα πας στην αστυνομία, και αν χρειαστεί κάνεις ασφαλιστικά μέτρα στην αστυνομία.
    2) επιστρέφεις στη σχέση

    Αν δε συμβεί το πρώτο, θα συμβεί το δευτερο

  8. #1508
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Και τελικά έφυγα από το σπίτι. Ουσιαστικά με έδιωξε από το σπίτι μου. Βέβαια για έναν δύο μήνες έως ότου βρει κάποιο κοντά και ξεκουμπηστει. Οριακή γυναίκα με μικρά παιδιά. Ερώτηση: πόσο περισσότερο θα μπορούσε κάποιος να είναι εγκλωβισμένος? Από την άλλη νομίζω ότι η θεραπευτική που ακολουθώ έχει αποτελέσματα διότι ανάλογα των περιστάσεων νιώθω αρκετά καλά.
    Μπορεί να ειναι σπίτι σου αλλά έχει δικαιώματα ως σύζηγος μαι μητέρα. Ειναι σημαντικό που βοηθιέσαι από τη θεραπεία.

  9. #1509
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μπορεί να ειναι σπίτι σου αλλά έχει δικαιώματα ως σύζηγος μαι μητέρα. Ειναι σημαντικό που βοηθιέσαι από τη θεραπεία.
    Δεν είναι δικό μου το σπίτι. Του πατέρα μου είναι.

  10. #1510
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Δεν είναι δικό μου το σπίτι. Του πατέρα μου είναι.
    Τότε έχει και ο πατέρας σου λόγο σε όλα αυτά. Τι λέει εκείνος; Οσο για το νόμο, νομίζω ότι προστατευει τις μητέρες με ανήλικα. Αυτό θα ισχυε αν το σπίτι ήταν δικό σου.

  11. #1511
    Αίολε σε εκτιμώ το ξέρεις, αλλά αυτό που λες εδώ είναι κάτι πολυ ασχημο. Είναι κάτι το οποίο δεν θα έπρεπε να γίνεται από άνθρωπο σε άνθρωπο πάρα μόνο σε ακραίες περιπτώσεις. Το ghosting είναι η χειρότερη μορφή ψυχολογικής βίας απέναντι σε μια ψυχή. Δεν ξέρω τί έχει προηγηθεί ακριβώς σ αυτήν την ιστορία, αλλά αυτή η συμπεριφορά που προτείνεις να ακολουθήσει η φιλη Ivory είναι δειλή τουλάχιστον, και η πλέον επιθετική. Φυσικα μπορεί να κανω και λαθος,αλλά ο φίλος της Ivory δεν έχει συνειδητοποιήσει για ποιο λογο φτάσανε εκεί τα πράγματα και πονάει. Θα ήταν προτιμότερο σε αυτές τις περιπτώσεις να υπάρχει διάλογος- εξήγηση και κατανόηση απέναντι στον άλλον είτε περιγράφεται ως οριακός (ένα παραπάνω) είτε ως οτιδήποτε. Ακόμα κι αν φέρεται χειριστικα κάποιος θα ήταν καλό να υπάρχει μια εξήγηση για αυτή την απόφαση του χωρισμού και να τη συνειδητοποιήσει ή όχι εν καιρώ. Δωσ του το δικαίωμα να ξέρει,με αγάπη όμως όχι με θυμό.Οχι με σιωπή και αστυνομίες και μπλοκαρίσματα. Όλοι είμαστε άνθρωποι, Όλοι πονάμε, μην κάνουμε πράγματα που δεν θα θέλαμε να μας κάνουν. Αν αγαπάς κάποιον δεν τον διαγράφεις έτσι απλά, μην κάνετε πράγματα που κατηγορείτε ότι τα κάνουν άλλοι (π.χ. οριακοί). Έχεις παρει την απόφαση σου αλλά έχεις κι έναν άνθρωπο απέναντι που υποτίθεται ότι αγάπησες, μη βιάζετε ψυχές ρε παιδιά. Όλοι είμαστε άνθρωποι όσο δύσκολοι και να είναι κάποιοι

  12. #1512
    Βασικά έφυγα έτσι γιατί φοβόμουν πολύ πως αν του ανακοίνωνα από πριν ότι θα φύγω, θα μου άλλαζε τη γνώμη. Κάτι που έχει γίνει ξανά άλλωστε. Έφθασα το τελευταίο τρίμηνο δυο φορές να μην πάρω τα πράγματα μου από το σπίτι. Και πάλι τώρα μετά από καβγά που εκείνος δημιούργησε, με κατηγορούσε ότι όλα εγώ τα έκανα, αλλά ήδη ένα 24ωρο μετά ξεκίνησε να γίνεται ζεστός κλπ χωρίς φυσικά να έχει πιάσει να συζητήσει καθόλου το πριν. Εμένα τώρα ακόμα ένα κομμάτι μου τον πονάει και σκέφτομαι πως μπορεί να νιώθει. Ήθελα αφού είχα πάρει τα πράγματα μου την ίδια μέρα να τον συναντούσα και να του εξηγούσα, έτσι όπως με είδαν οι φίλοι μου και τους εξήγησα την κατάσταση περισσότερο μου είπαν ότι θα με διαλύσει ψυχολογικά και ακόμα δεν είμαι σε αυτη τη κατάσταση. Ο λόγος που του είπα ότι φεύγω Κέρκυρα και όταν θα είμαι καλύτερα να μιλήσουμε ήταν για να μπορέσω ίσως κάποια στιγμή να του εξηγήσω ακριβώς αυτό..

  13. #1513
    Εννοώ να του εξηγήσω πως νιώθω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα και κάποια πράγματα από αυτά που περιγράφει ο ήλιος μεγάλος και ζεστός.

  14. #1514
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Εννοώ να του εξηγήσω πως νιώθω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα και κάποια πράγματα από αυτά που περιγράφει ο ήλιος μεγάλος και ζεστός.
    Ναι, αλλά δέχεται τις εξηγήσεις; Είπες ήδη ότι 2 φορές προσπάθησες και 2 φορές σου άλλαξε τη γνώμη. Τι παραπάνω να εξηγήσεις; Ο Ηλιος έχει ένα δίκιο αν μιλάμε για την πρώτη φορά, αλλά εδώ τα έχεις πει ήδη 2 φορές και δεν άλλαξε τίποτα, έτσι δεν είναι;

    Θέλω να πω, ένας άνθρωπος που δεν είναι οριακός κάθεται, ακούει τα παράπονα του άλλου και προσπαθεί να αλλάξει. Ενώ ο οριακός επιμένει σε αυτά που ξέρει κι αντί να αλλάξει αρχίζει τις κατηγορίες και τους χειρισμούς για να σε κρατήσει. Τι νομίζεις ότι θα συμβεί αν εξηγήσεις πάλι τα ίδια για τρίτη φορά; Προφανώς και έκανες ό,τι μπορούσες. Αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο.

  15. #1515
    Έδειχνε και καλά να καταλαβαίνει, γινόταν υποτίθεται υπέροχες συζητήσεις που όμως στη πορεία συνέβαιναν ακριβώς τα ίδια. Ακόμα και τώρα πιστεύω πως ότι και αν προσπαθήσω να του εξηγήσω ή θα προσπαθήσει να με πείσει ή θα με κατηγορήσει πως τα πάντα ξεκίναγαν από εμένα. Στα αλήθεια δε πιστεύω ότι θα καταλάβει εμένα ή αν το κάνει θα είναι να φαίνεται ότι με καταλαβαίνει.. Φαίνεται άσχημη η στάση μου σε κάθε περίπτωση όμως πραγματικά κάπου με απασχολεί ανά στιγμές το πως το βιώνει ο ίδιος όλο αυτό. Και κάτι τέτοιο μου δείχνει πως το να τον συναντήσω ή να του στείλω το οποίο μήνυμα, μάλλον δεν είναι καλή στιγμή για εμένα.. Γιατί νιωθω ότι έκανα πραγματικά και υποχωρήσεις και προσπάθειες μαζί του που ξεπέρασαν τον εαυτό μου. Δε θέλω καν να καθίσω αυτή τη στιγμή να σκεφτώ αν κάτι από όλο αυτό ήταν ή όχι πραγματικότητα ή όλα ήταν στα πλαίσια του χειρισμού του.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •