Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 107
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 107 of 114 FirstFirst ... 75797105106107108109 ... LastLast
Results 1,591 to 1,605 of 1696
  1. #1591
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Καλώς ήρθες. Ξεκινάς με πρώτο μήνυμα μια ευθεία κατηγορία περί "μίσους" και βάζεις αμέσως αμέσως στην διαδικασία να σου αποδείξουμε, όσοι από εμάς έχουμε σχέση με οριακούς ότι δεν τους μισούμε. Εγώ δεν θα μπω στο τριπάκι στο οποίο προσπαθείς να μας βάλεις.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση. Παρακαλούμε αποφύγετε τις online διαγνώσεις.

    Βεβαίως, προσωπικά κανέναν δεν μισώ, ούτε απαγορεύω σε κανέναν να έρθει να γράψει εδώ. Απλώς, η μακρόχρονη (πλέον) εμπειρία μου, μου έχει δείξει ποιός λέει τι και γιατί. Οι οριακοί (όσοι είναι αδιάγνωστοι και δεν ξέρουν ότι το έχουν ώστε να προσπαθήσουν να το αλλάξουν) κακοποιούν με τον τρόπο τους τους άλλους ανθρώπους. Και όσοι είμαστε σύντροφοί τους είμαστε εδώ για χρόνια, προσπαθώντας να καταλάβουμε τι συμβαίνει, γιατί το περνάμε όλο αυτό.

    Αν εσύ όντως ήσουν σε σχέση με οριακό άτομο, θα είχες βιώσει και ο ίδιος την κακοποίηση. Εξάλλου, υποτίθεται ότι γι αυτό χώρισες, σωστά;
    Από ότι έχω διαβάσει εδώ στο forum έχω καταλάβει ότι δεν έχεις κάποια εξειδίκευση στον τομέα της ψυχολογίας ή της ψυχιατρικής. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως έχεις μακρόχρονη εμπειρία. Οι γνώσεις σου περιορίζονται σε βιντεακια στο youtube, google search και προσωπική εμπειρία με έναν σύντροφο που έχεις κάνει μόνη σου την διάγνωση. Αν ήταν τόσο εύκολο να βγάζουμε διαγνώσεις από αυτά, τότε δεν χρειάζονται οι άνθρωποι να ξοδεύουν τα χρόνια τους στα πτυχία.

    Έβγαλες διάγνωση και σε μένα ότι είμαι οριακός από μερικές λέξεις που έγραψα σε ένα forum και λες ότι έχω γράψει ψέματα. Απίστευτο. Πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα. Ναι ήμουν όντως σε σχέση με οριακή και δεν υποτίθεται τίποτα. Δυο άνθρωποι δεν χωρίζουν μόνο επειδή ο ένας δέχεται κακοποίηση, υπάρχουν πολλοί λόγοι.

    Δυστυχώς ζούμε σε μια πατριαρχική κοινωνία. Για αυτό πολλοί άντρες συμπεριφέρονται άσχημα στις συντρόφους τους. Δεν ευθύνεται πάντα μια διαταραχή.
    Last edited by Aeon; 01-11-2021 at 10:03.

  2. #1592
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Επαναλαμβάνω ότι κανείς δεν απαγόρεψε τους οριακούς να συμμετέχουν στη συζήτηση.



    Μόνο με οριακούς που έχουν περάσει από θεραπεία και έχουν κάνει την αυτοκριτική τους, ίσως να μπορεί να γίνει διάλογος και συζήτηση...ως ένα βαθμό. Το λες και μόνος σου. Με τους υπόλοιπους όχι. Να θυμίσω ότι όλοι μας εδώ έχουμε ξοδέψει χιλιάδες ώρες σε συζητήσεις και διαλόγους τι να λέμε τώρα; Όσον αφορά τις συζητήσεις μεταξύ survivors και οριακών, αυτό που βλέπω να λένε πολύ συχνά οι οριακοί, είναι: "νομίζετε ότι υποφέρατε από εμάς;;;; ιδέα δεν έχετε για το πόσο υποφέραμε εμείς στη ζωή μας". Αυτή είναι η αυτοκριτική τους.




    Αν μιλάμε για διαταραχές πλέγματος Β, οι περισσότεροι κακοποιούν.




    Το ίδιο λέμε
    [/QUOTE]

    Δεν λέω ότι είσαι λάθος αλλά που το βασίζεις ότι οι περισσότεροι με διαταραχές προσωπικότητας κακοποιούν ; Υπάρχει κάποια επιστημονική έρευνα για αυτό ;

  3. #1593
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    το μισος ειναι ανελεητο προς τις διαταραχες προσωπικοτητας. και μενα μου ειπε η ψυχιατρος οτι εχω ναρκισσιστικη διαταραχη.(δεν ξερω αν ισχυει γιατι εχει πολλα γενικα). κ εδω βλεπω ποσταρετε βιντεος για τη κακοποιηση απο ναρκισσιστες. επειδη το εψαξα λιγο, ουτε το 1% των ναρκισσιστων δεν ειναι κακοποιητες. οι περισσοτεροι κακοποιητες ειναι ανθρωποι χωρις καμια διαταραχη. εχω κουραστει να ακουω για 'θυματα' ναρκισσιστων, αντικοινωνικων, οριακων κτλ. τοση ενσυναισθηση εχετε οι νευροτυπικοι, αλλα αδυνειτε να κατανοησετε τον ψυχικο πονο που υπεστη ενας με διαταραχη προσωπικοτητας ως παιδι και εγινε ετσι.
    Συμφωνώ μαζί σου. Ζητάμε συνεχώς από τους ανθρώπους με διαταραχή προσωπικότητας να κάνουν αυτοκριτική αλλά εμείς οι "νευροτυπικοι" δεν κάνουμε. Εγώ προσωπικά κάνω ψυχοθεραπεία για αυτό το λόγο.

    Δεν ξέρω τι έχεις, αλλά ότι και να είναι να ξέρεις ότι περνάει. Το πιο σημαντικό βήμα, να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία, το έχεις κάνει. Όποτε όλα καλά θα πάνε.

  4. #1594
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Από ότι έχω διαβάσει εδώ στο forum έχω καταλάβει ότι δεν έχεις κάποια εξειδίκευση στον τομέα της ψυχολογίας ή της ψυχιατρικής. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως έχεις μακρόχρονη εμπειρία. Οι γνώσεις σου περιορίζονται σε βιντεακια στο youtube, google search και προσωπική εμπειρία με έναν σύντροφο που έχεις κάνει μόνη σου την διάγνωση. Αν ήταν τόσο εύκολο να βγάζουμε διαγνώσεις από αυτά, τότε δεν χρειάζονται οι άνθρωποι να ξοδεύουν τα χρόνια τους στα πτυχία.

    Έβγαλες διάγνωση και σε μένα ότι είμαι οριακός από μερικές λέξεις που έγραψα σε ένα forum και λες ότι έχω γράψει ψέματα. Απίστευτο. Πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα. Ναι ήμουν όντως σε σχέση με οριακή και δεν υποτίθεται τίποτα. Δυο άνθρωποι δεν χωρίζουν μόνο επειδή ο ένας δέχεται κακοποίηση, υπάρχουν πολλοί λόγοι.

    Δυστυχώς ζούμε σε μια πατριαρχική κοινωνία. Για αυτό πολλοί άντρες συμπεριφέρονται άσχημα στις συντρόφους τους. Δεν ευθύνεται πάντα μια διαταραχή.
    Καλή η προσπάθειά σου, αλλά δεν τσιμπαω. Το συνεχίζεις, λέγοντας ότι δήθεν βγάζω διαγνώσεις, ενώ λέω ξεκάθαρα τη γνώμη μου,Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση. Παρακαλούμε αποφύγετε τις online διαγνώσεις. Προφανώς και δεν μπορώ, ούτε θέλω, να κάνω διαγνώσεις. Ελπίζω όμως να μην μου απαγορεύεται να έχω γνώμη σε ένα φόρουμ γνώμης.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση. Παρακαλούμε αποφύγετε τις online διαγνώσεις., και γι αυτό σου δηλώνω ότι δεν επιθυμώ να έχω κανενός είδους διάλογο μαζί σου. Ξέρω ότι μόνο το χρόνο μου θα χάσω αν ασχοληθώ να σου απαντήσω κι άλλο.

    Ας ασχοληθούν όσοι αντέχουν.
    Last edited by Aeon; 01-11-2021 at 10:04.

  5. #1595
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Συμφωνώ μαζί σου. Ζητάμε συνεχώς από τους ανθρώπους με διαταραχή προσωπικότητας να κάνουν αυτοκριτική αλλά εμείς οι "νευροτυπικοι" δεν κάνουμε. Εγώ προσωπικά κάνω ψυχοθεραπεία για αυτό το λόγο.

    Δεν ξέρω τι έχεις, αλλά ότι και να είναι να ξέρεις ότι περνάει. Το πιο σημαντικό βήμα, να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία, το έχεις κάνει. Όποτε όλα καλά θα πάνε.
    Κάνεις ψυχοθεραπεία επειδή είσαι ... νευροτυπικός; Μάλιστα. Χάρηκα για τη γνωριμία, να 'σαι καλά και να μην τα λέμε.

  6. #1596
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Δεν κάνω ψυχοθεραπεία επειδή είμαι νευροτυπικος. Αλλά θεωρώ τον εαυτό μου νευροτυπικο μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο. Δεν γνώριζα ότι όσοι κάνουν ψυχοθεραπεία, σημαίνει ότι έχουν και κάποια διαταραχή.

    Λες ότι δεν κάνεις διαγνώσεις αλλά είπες ότι είμαι οριακός και έχω σκοτεινή προσωπικότητα, ενώ έχεις κάνει ήδη διάγνωση για τον σύντροφο σου. Χμμ, από ότι φαίνεται μονο αυτό κάνεις.

    Δεν σου απαγορεύεται να λες την γνώμη σου και αυτό το αποδεικνύουν τα περισσότερα από 500 μηνύματα που έχεις γράψει. Προφανώς την λες.

    Εγώ δεν έχω θέμα να κάνω συζήτηση με τον οποιοδήποτε, όλο και κάτι θα κερδίσω. Εσύ όμως με το να αποκλείεις την αντίθετη γνώμη, δεν σου κάνει καλό.

    Δεν γράφτηκα στο forum για να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν. Αλλά σε αυτό νήμα ακούγεται μονο η μια πλευρά. Και όταν αφήνουμε να ακούγεται η μια πλευρά, τελικά θα ισχύσει αυτή. Είτε είναι αλήθεια είτε όχι.

  7. #1597
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Δεν λέω ότι είσαι λάθος αλλά που το βασίζεις ότι οι περισσότεροι με διαταραχές προσωπικότητας κακοποιούν ; Υπάρχει κάποια επιστημονική έρευνα για αυτό ;
    Ξαναλέω ότι δεν μιλάω για όλες τις διαταραχές προσωπικότητας, αλλά για αυτές του πλέγματος Β. Επέτρεψε μου να μην μπω στη διαδικασία να σου αποδείξω το οτιδήποτε. Υπάρχουν πολλά δεδομένα εκεί έξω για όποιον θέλει να ενημερωθεί. Αν ωστόσο θέλεις να αποδείξεις συγκεκριμένες θέσεις, μπορείς αν θέλεις να παραθέσεις εσύυ κάποια στοιχεία ή έρευνες.


    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Δεν γράφτηκα στο forum για να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν. Αλλά σε αυτό νήμα ακούγεται μονο η μια πλευρά. Και όταν αφήνουμε να ακούγεται η μια πλευρά, τελικά θα ισχύσει αυτή. Είτε είναι αλήθεια είτε όχι.
    Εσύ αντιπροσωπεύεις την άλλη πλευρά;

  8. #1598
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Αφού υπάρχουν πολλές έρευνες και δεδομένα γιατί δεν παραθέτεις ένα ; Εγώ ξέρω ότι σε ένα επιστημονικό άρθρο, οι αρθρογράφοι παραθέτουν αναφορές για να στηρίξουν αυτά που έχουν γράψει. Δεν γίνεται να γράφει ο καθένας την γνώμη του και να την παρουσιάζει σαν δεδομένο.

    Εγώ είπα ότι δεν έχω οριακή διαταραχή και είχα μακροχρόνια σχέση με οριακή κοπέλα. Και δεν μου αρέσει να παρουσιάζεται ότι όλοι οι οριακοί έχουν κακοποιητική συμπεριφορά. Δεν ξέρω σε ποια πλευρά ανήκω, αλλά σίγουρα δεν ανήκω στην πλευρά της γενίκευσης και του τσουβαλιασματος.

  9. #1599
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Αφού υπάρχουν πολλές έρευνες και δεδομένα γιατί δεν παραθέτεις ένα ; Εγώ ξέρω ότι σε ένα επιστημονικό άρθρο, οι αρθρογράφοι παραθέτουν αναφορές για να στηρίξουν αυτά που έχουν γράψει. Δεν γίνεται να γράφει ο καθένας την γνώμη του και να την παρουσιάζει σαν δεδομένο.

    Εγώ είπα ότι δεν έχω οριακή διαταραχή και είχα μακροχρόνια σχέση με οριακή κοπέλα. Και δεν μου αρέσει να παρουσιάζεται ότι όλοι οι οριακοί έχουν κακοποιητική συμπεριφορά. Δεν ξέρω σε ποια πλευρά ανήκω, αλλά σίγουρα δεν ανήκω στην πλευρά της γενίκευσης και του τσουβαλιασματος.
    Το επιστημονικό άρθρο που το είδες ρε φίλε; Που νομίζεις ότι μπήκες στο American Psychological Association?

  10. #1600
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Αυτό ακριβώς σου λέω. Δεν έχω δει κάποιο επιστημονικό άρθρο να στηρίζει αυτά που γράφετε. Στον κόσμο του ίντερνετ ο καθένας γράφει ό,τι γουστάρει και το παρουσιάζει σαν δεδομένο. Αυτό έχετε κάνει και σε αυτό το νήμα.

    Και όταν κάποιος σας γράφει ότι είστε λάθος προσπαθείτε να δείτε ποιος είναι αυτός που τα γράφει και αν έχει κάποιο θέμα. Δεν στέκεται σε αυτά που γράφονται, αλλά στο ποιος τα γράφει.

    Κάποιος με οριακή διαταραχή που έχει ανασφάλειες και χαμηλή αυτοεκτίμηση θα διαβάζει αυτό το νήμα και θα γίνεται χειρότερα. Γιατί πολύ πιθανόν να πιστεύει ότι ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ότι έχουν κακοποιητική συμπεριφορά. Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω και ελπίζω να είναι αρκετοί σαν και μένα.

  11. #1601
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Αφού υπάρχουν πολλές έρευνες και δεδομένα γιατί δεν παραθέτεις ένα
    Αν πράγματι έχεις διαβάσει τόσο προσεκτικά το τι έχει γραφτεί εδώ όπως είπες, θα έπρεπε να έχεις δει ότι έχουν γίνει ήδη πολλές παραπομπές από πολλά μέλη σε πολύ υλικό όπως σε βιβλία, άρθρα και βιντεο που αφορούν το ζήτημα.

  12. #1602
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Οταν θα περάσει η καταιγίδα και μπορέσεις να το δεις πιο ψύχραιμα, θα δεις ότι θα είσαι καλύτερα.
    Στη παρούσα φάση αγαπημένο της πρόσωπο έχει γίνει η μητέρα της. Το ερώτημα που τίθεται τώρα είναι θα με αφήσει να ησυχάσω ή θα συνεχίσει να εμπλέκεται στη ζωή μου. Πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη των παιδιών του φόρουμ.

  13. #1603
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αν πράγματι έχεις διαβάσει τόσο προσεκτικά το τι έχει γραφτεί εδώ όπως είπες, θα έπρεπε να έχεις δει ότι έχουν γίνει ήδη πολλές παραπομπές από πολλά μέλη σε πολύ υλικό όπως σε βιβλία, άρθρα και βιντεο που αφορούν το ζήτημα.
    Ξανά έψαξα από την αρχή το νήμα και δεν βρήκα πουθενά κάποια παραπομπή σε βιβλίο ή επιστημονικό άρθρο (τα γνωστά peer reviewed). Μόνο κάτι Links σε βιντεακια στο youtube που τα μισά κιόλας δεν ήταν καν για τους οριακούς, αλλά για τους νάρκισσους. Δεν γνωρίζω με τι ασχολείσαι και ούτε χρειάζεται να μάθω, αλλά στο δικό μου το επάγγελμα, youtube videos και άρθρα από sites δεν είναι αρκετά για να στηρίξουν ένα δεδομένο.

    Επίσης επιμένω ότι οι χειριστικοί σύντροφοι δεν σημαίνει ότι έχουν και cluster b διαταραχή. Η γνώμη μου είναι ότι ο καθένας πρέπει να απομακρύνεται από τοξικούς ανθρώπους και να μην ψάχνει εάν υπάρχει μια αδιάγνωστη διαταραχή. Ούτως ή άλλως το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

    ΥΓ: Με την ευκαιρία που έψαχνα για τις παραπομπές είδα πως συμπεριφέρεστε στους οριακούς ανθρώπους και πως τους αφήνετε να γράψουν και αυτοί την γνώμη τους. Τρομερή ενσυναίσθηση από τους "survivors".

    ΥΓ2: Εγώ όπως είπα, έχω μόνο να κερδίσω πράγματα από μια συζήτηση με τον οποιοδήποτε. Οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν είμαι σίγουρος ότι δέχονται όμως την ανταλλαγή απόψεων. Αναγκάζονται να κοιταχτούν στον καθρέφτη και δεν το αντέχουν.

    ΥΓ3: Ένα πράγμα που δεν μου άρεσε στην κοπέλα μου, ήταν ότι κάποιες φορές μου έριχνε τις ευθύνες, όταν δεν ένιωθε καλά. Κάτι τέτοιο βλέπω να γίνεται εδώ αλλά από την αντίθετη πλευρά.

  14. #1604
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Στη παρούσα φάση αγαπημένο της πρόσωπο έχει γίνει η μητέρα της. Το ερώτημα που τίθεται τώρα είναι θα με αφήσει να ησυχάσω ή θα συνεχίσει να εμπλέκεται στη ζωή μου. Πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη των παιδιών του φόρουμ.
    Πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί αυτό. Κάποιος εμπλέκεται στην ζωή μας όταν τον αφήνουμε να εμπλέκεται. Εκτός αν είναι κάτι πολύ τραβηγμένο, που τότε χρειάζονται περιοριστικά μέτρα.

  15. #1605
    Έχει προσπαθήσει επανειλημμένα να με προσεγγίσει αλλά τουλάχιστον έχω επιμείνει στο ότι δεν θέλω να τον συναντήσω από κοντά. Πριν λίγο κατάφερε οριακά να με εκνευρίσει βγάζοντας ένα σενάριο από το μυαλό του όπου με πήρε τηλ «για να προειδοποιήσει». Του είπα πως δεν παίζει από την δίκη μου μεριά να έχω καταφύγει σε κανένα εκδικητικό τέχνασμα (περί αυτού πρόκειται το σενάριο του) και επειδή μου απάντησε πως δεν μπορεί να ξέρει κάτι τέτοιο εάν ισχύει, ε τσίμπησα εκεί και του είπα ένα σχόλιο του τύπου «κάτι τέτοια που νόμιζες επι ένα χρόνο». Εκεί πήρε έδαφος και ξεκίνησε να μου πει να μην γίνομαι επιθετική και πως αυτά επέλεξα να κρατήσω από τη σχέση μας αλλά δεν πειράζει. Τώρα βέβαια μου έρχεται να βάλω τα γέλια ενώ το διηγούμαι ξανά σε εσάς. Μάλλον σε καλύτερη κατάσταση βρίσκομαι.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •