Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 60
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 60 of 114 FirstFirst ... 1050585960616270110 ... LastLast
Results 886 to 900 of 1696
  1. #886
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα παιδιά. Η μαμά μου είναι ακριβώς ο τύπος του γρύλου για όλα (φυσικά δεν εννοώ ερωτικά θέματα, εννοώ όλα μα όλα τα άλλα, έχει φτιάξει ιστορίες καταστροφής για τα πάντα) και δυστυχώς με έχει μάθει σε αυτόν τον τρόπο σκέψης, άρα είμαι και εγώ έτσι ακριβώς... Μόνο που δεν το έχω για το φόβο της ερωτικής απόρριψης, αλλά για όλα τα άλλα θέματα της ζωής μου.

  2. #887
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Που πήγατε όλοι;!

  3. #888
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Που πήγατε όλοι;!
    . ΠΣΚ χαχα

  4. #889
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    . ΠΣΚ χαχα
    Ναι, αλλά εσείς έχετε ξεμπλέξει με τους borderline σας ενώ μερικοί από μας ταλαιπωρούνται ακόμα... (γράφω εδώ για να μην του στείλω). Πως το είπες εσύ, όταν βλέπει ότι απομακρύνομαι, τότε θα πλησιάζει;

  5. #890
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Που λέτε, διάβαζα πριν για την Μέριλιν Μονρόε . Είχαν μια συζήτηση σε ένα φόρουμ και λέγανε γι' αυτήν και πως φερόταν κλπ και μου ήρθε το φλας: μήπως ήταν οριακή τελικά; Εκανα αναζήτηση και ναι! Ιδού: (τελικά έχουμε μάθει πολλά πράγματα από όλη αυτή την ιστορία που ζήσαμε και ζούμε, ε; )

    https://www.dailymail.co.uk/news/art...k-reveals.html

  6. #891
    Ε, ξεμπλεξε και συ. Ξεκίνα σιγά σιγά γιατί βλέπω ότι σε ταλαιπωρεί.Μετά θα είναι πολύ αργά

  7. #892
    No contact, όπως έχει πει κι ο Αίολος. Η μόνη λύση καλώς η κακώς. Αν τους λυπηθούμε και πάμε να λυγίσουμε, να σκεφτόμαστε τι περάσαμε και να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας.

  8. #893
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Ε, ξεμπλεξε και συ. Ξεκίνα σιγά σιγά γιατί βλέπω ότι σε ταλαιπωρεί.Μετά θα είναι πολύ αργά
    ..δεν του έχω μιλήσει εδώ και 4 μέρες κι αυτό είναι ρεκόρ μέχρι στιγμής (η αλήθεια είναι ότι περιμένω να επικοινωνησει εκείνος). Οχι δεν έχει συμβει τίποτα...

  9. #894
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    No contact, όπως έχει πει κι ο Αίολος. Η μόνη λύση καλώς η κακώς. Αν τους λυπηθούμε και πάμε να λυγίσουμε, να σκεφτόμαστε τι περάσαμε και να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας.
    Αυτή η λύπη ή συμπόνια (που από ένα σημείο και μετά αποκτά διαστάσεις ενοχικότητας) με έκανε πολλές φορές να επιστρέψω σε φάσεις που εκδήλωνε την ευαλωτότητά της. Το no contact είναι η μοναδική λύση, αλλά δεν το λέω εγώ, το λένε όλοι οι ειδικοί που ασχολούνται με θύματα ναρκισσιστικής κακοποίησης.

  10. #895
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Αφού δεν επικοινωνούσα εγώ, επικοινώνησε αυτός και μου είπε τα πιο τρυφερά λόγια που μου έχει πει ποτέ...

    Πείτε μου πάλι αυτό με το "όσο σε βλέπουν να απομακρύνεσαι τόσο θα εκδηλώνονται" για να μην ξεχνιέμαι.

  11. #896
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Epsilon επειδή δε σε βλέπω ακόμη να μπαίνεις σε διαδικασία τελεσιδικου no contact, φυσιολογικό το βρίσκω, τουλάχιστον παίξε έχοντας στο μυαλό σου ότι είναι ένα παιχνίδι χωρίς σκοπό μέχρι να το βαρεθείς. Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι, αλλά αν έχεις σκοπό σαν γυναίκα να κανείς γενικώς κάτι σοβαρό με κάποιον, τότε συντομευε το no contact, ξεγράψει τον και προχωρά άλλου γιατί θα σε πάει πίσω.
    Αν δεν έχεις τέτοιο σκοπό, τότε κάτσε και εις γνώση σου παίξε ξέροντας ότι δεν θα βγάλεις άκρη, έχει πλάκα αν το δεις έτσι και σε βολεύει.

  12. #897
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Epsilon επειδή δε σε βλέπω ακόμη να μπαίνεις σε διαδικασία τελεσιδικου no contact, φυσιολογικό το βρίσκω, τουλάχιστον παίξε έχοντας στο μυαλό σου ότι είναι ένα παιχνίδι χωρίς σκοπό μέχρι να το βαρεθείς. Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι, αλλά αν έχεις σκοπό σαν γυναίκα να κανείς γενικώς κάτι σοβαρό με κάποιον, τότε συντομευε το no contact, ξεγράψει τον και προχωρά άλλου γιατί θα σε πάει πίσω.
    Αν δεν έχεις τέτοιο σκοπό, τότε κάτσε και εις γνώση σου παίξε ξέροντας ότι δεν θα βγάλεις άκρη, έχει πλάκα αν το δεις έτσι και σε βολεύει.
    Καλημέρα. Τον έχω κάνει τον κύκλο μου, του σοβαρού, έχω παντρευτεί στο παρελθόν κλπ. Τι θέλω τώρα; Όντως δεν έχω συγκεκριμένες προσδοκίες από αυτόν και σίγουρα δεν θα ήθελα ούτε καν να μείνουμε μαζί και να τον βλέπω συνέχεια, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι θα με τρέλλαινε. Οπότε ναι, προσπαθώ να το δω με διάθεση παιχνιδιού όπως λες.
    Αν με αναστατώνει εμένα από μακριά, και χωρίς προσδοκίες, δεν θέλω καν να ξέρω τι περάσατε εσείς από κοντά και με την προσδοκία μιας σωστής σχέσης.

  13. #898
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    No contact, όπως έχει πει κι ο Αίολος. Η μόνη λύση καλώς η κακώς. Αν τους λυπηθούμε και πάμε να λυγίσουμε, να σκεφτόμαστε τι περάσαμε και να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας.
    Όσον αφορά το no contact, είναι η μοναδική λύση αλλά γιατί; Γιατί αυτά τα άτομα όταν επιστρέφουν μετά από ένα χωρισμό δεν το κάνουν για να διορθώσουν κάτι, ή επειδή κατάλαβαν το δικό τους μερίδιο ευθύνης και θέλουν να επανορθώσουν, να φτιάξουν μια υγιή σχέση. Εμείς βέβαια νομίζουμε ότι αυτά σκέφτονται γιατί αυτά θα σκεφτόμασταν κι εμείς, κι εκεί είναι που την πατάμε. Δε θα επιστρέψουν γι' αυτούς τους λόγους αλλά γιατί ο χωρισμός δεν έγινε όπως θα τους βόλευε και θέλουν να κερδίσουν χρόνο ώστε όταν θα χωρίσουν να γίνει με ευνοϊκές συνθήκες γι' αυτούς. Και ποιες είναι οι ευνοϊκές συνθήκες; Το να έχουν κλειδώσει τον επόμενο, να έχουν καταφέρει να σε κάνουν να λειτουργείς σαν διαταραγμένος ώστε να αποενοχοποιήσουν τον εαυτό τους, και αν είναι δυνατό να σέρνεσαι από πίσω τους για να μη νοιώθουν εγκατάλειψη. Αν δεν κόψεις φλέβες θα κρατήσουν μία "φιλική" στάση και κάποια επαφή μέχρι να σε δουν να το κάνεις. Στη δική μου περίπτωση νομίζω ότι οφείλω να υποβάλω ένα μεγάλο "respect" στην κοπέλα γιατί πραγματικά προσπάθησε πάρα πολύ για να το καταφέρει.

    Προσωπικά, στο παρελθόν κάθε φορά που έφευγα από μία σχέση δεν είχα αυτά στο μυαλό μου. Ήθελα απλά να φύγω και πάντα ένοιωθα άσχημα επειδή ήξερα ότι πληγώνω έναν άλλο άνθρωπο. Αυτή είναι η τεράστια διαφορά μας με αυτούς.
    Last edited by aeolus74; 19-10-2020 at 23:10.

  14. #899
    Είναι σα να προσπαθούν να εκμαιεύσουν ακραία αντίδραση από τον άλλον για να απενοχοποιηθούν και να πείσουν τον εαυτό τους ότι δεν αξίζει να μείνουν και καλώς σε ακύρωσαν. Άλλωστε όσοι ασχολούνται μαζί τους πρέπει να έρχονται στα μέτρα τους πόσω μάλλον ένας σύντροφος. Και φυσικά ξενερώνουν αν ο άλλος δείξει αδυναμία και απελπισία. Για αυτό και δυστυχώς όσοι από εμάς έχουμε ευαισθησία ως άνθρωποι τείνουμε να γίνουμε υπερευαίσθητοι με αυτούς και για αυτό πληγωνόμαστε ξανά και ξανά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν πηγάζουν από κακία όλα αυτά. Σε μεγάλο βαθμό δεν μπορούν να το ελέγξουν. Και μετά αναρωτιόμαστε "μήπως δεν την αγαπώ πραγματικά και το βλέπω εγωιστικά;". Μετά βολεύονται κάπου αλλού και λες "αξίζει να χάνω τον εαυτό μου για κάτι που δε θα υπάρξει ποτέ;" Εκεί είναι που πρέπει να παρθεί η απόφαση, no contact ή χαμήλωμα προσδοκιών; Το κυριότερο είναι να αποδεχτούμε την πραγματικότητα. Και αυτό είναι πολύ δύσκολο όταν έχει αναπτύξει κανείς συναισθήματα.

  15. #900
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Είναι σα να προσπαθούν να εκμαιεύσουν ακραία αντίδραση από τον άλλον για να απενοχοποιηθούν και να πείσουν τον εαυτό τους ότι δεν αξίζει να μείνουν και καλώς σε ακύρωσαν. Άλλωστε όσοι ασχολούνται μαζί τους πρέπει να έρχονται στα μέτρα τους πόσω μάλλον ένας σύντροφος. Και φυσικά ξενερώνουν αν ο άλλος δείξει αδυναμία και απελπισία. Για αυτό και δυστυχώς όσοι από εμάς έχουμε ευαισθησία ως άνθρωποι τείνουμε να γίνουμε υπερευαίσθητοι με αυτούς και για αυτό πληγωνόμαστε ξανά και ξανά.
    Έχεις πολύ δίκιο στα παραπάνω

    Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν πηγάζουν από κακία όλα αυτά. Σε μεγάλο βαθμό δεν μπορούν να το ελέγξουν.
    Μπορεί πολλά να μη μπορούν ή να είναι δύσκολο να το ελέγξουν, αλλά εμπεριέχεται κακία. Τι είναι κακία; Όταν συνειδητά προσπαθείς να βλέψεις τον άλλο. Το ότι θα σου τρίψουν τον γκόμενο στη μούρη, το ότι θα σε συκοφαντήσουν παντού, το ότι θα χαρούν με τον πόνο σου, το ότι θα επιδιώξουν την καταστροφή σου (οικονομική, ψυχολογική, κοινωνική) ούτε καλοσύνη το λες ούτε ασυνείδητη συμπεριφορά. Να πούμε εδώ ότι κανείς δεν θεωρεί τον εαυτό του κακό. Ακόμα και οι πιο exreme κοινωνιοπαθείς που είναι στη φυλακή για εγκλήματα και δολοφονίες δεν θεωρούν τους εαυτούς τους κακούς, γι αυτό και δεν νοιώθουν ενοχές και τύψεις (αυτό βέβαια μπορεί να λειτουργεί και αντίστροφα). Όμως η μη συνειδητοποίηση του κακού που προκάλεσαν δεν τους κάνει καλούς. Αυτός που θα νοιώσει ότι είναι κακός, ότι έβλαψε κάποιον, και διαθέτει ένα βαθμό ενσυναίσθησης και μπορεί να νοιώσει τύψεις, θα φροντίσει να αλλάξει τη συμπεριφορά του και να επανορθώσει. Πάντως, άτομα που την έζησαν τη δικιά μου σε επαγγελματικό περιβάλλον έχουν αναφέρει ότι ήταν ένα άτομο που δεν είχε καλοσύνη μέσα της.

    Και μετά αναρωτιόμαστε "μήπως δεν την αγαπώ πραγματικά και το βλέπω εγωιστικά;". Μετά βολεύονται κάπου αλλού και λες "αξίζει να χάνω τον εαυτό μου για κάτι που δε θα υπάρξει ποτέ;" Εκεί είναι που πρέπει να παρθεί η απόφαση, no contact ή χαμήλωμα προσδοκιών; Το κυριότερο είναι να αποδεχτούμε την πραγματικότητα. Και αυτό είναι πολύ δύσκολο όταν έχει αναπτύξει κανείς συναισθήματα.
    Αναρωτιόμαστε για πολλά γιατί τα διάφορα χαρακτηριστικά που όλοι έχουμε πχ εγωισμός, υπερμεγενθύνονται και παρουσιάζονται ως προβληματικά. Υγιή επίπεδα εγωισμού μετά από λίγο καιρό θα μας φαίνονται ως στοιχεία ναρκισσιστικής διαταραχής. Ας μην ξεχνάμε ότι ως άνθρωποι, όσο συγκροτημένοι και να είμαστε, ως ένα βαθμό εξακολουθούμε να κατανοούμε και να αξιολογούμε τους εαυτούς μας μέσα από τα μάτια των άλλων. Αυτός είναι ένας μηχανισμός από τον οποίο δεν μπορούμε να απαλλαχτούμε τελείως, και γι' αυτό λέγεται ότι όλοι μας έχουμε ναρκισσιστικά χαρ/κα. Γιατί το κύριο Χαρ/κο του ναρκισσισμού δεν είναι η λατρεία του εαυτού αλλά η ανάγκη για συνεχή επιβεβαίωση από τους άλλους. Αυτό που αλλάζει είναι ο βαθμός της ανάγκης.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •