Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 100
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 100 of 114 FirstFirst ... 50909899100101102110 ... LastLast
Results 1,486 to 1,500 of 1696
  1. #1486
    Το θέμα πως ζητάνε απεγνωσμένα να τους μιλας για τα πάντα χωρίς φίλτρα και αν ακούσουν μετά κάτι που δεν τους αρέσει, τελείωσες. Δε ξέρω αν το κάνουν για να πατάμε συνέχεια μπανανόφλουδες ή γιατί πραγματικά δε ξέρουν τι σημαίνει οικειότητα

  2. #1487
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Το θέμα πως ζητάνε απεγνωσμένα να τους μιλας για τα πάντα χωρίς φίλτρα και αν ακούσουν μετά κάτι που δεν τους αρέσει, τελείωσες. Δε ξέρω αν το κάνουν για να πατάμε συνέχεια μπανανόφλουδες ή γιατί πραγματικά δε ξέρουν τι σημαίνει οικειότητα
    Ετσι είναι. Στις αρχές την ειχα πατήσει. Τώρα πιάνω τον εαυτό μου συνειδητά να λέει πραγματα που δεν ισχύουν, ελπίζοντας οτι θα του πω αυτά που θελει να ακούσει για να ησυχασει.

  3. #1488
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Εκεί φαίνεται η τεράστια τους ανάγκη για οικειότητα γιατί με ρώτησε αν είμαι έτσι και τις φίλες μου.
    Δεν είναι η ανάγκη για οικειότητα αλλά ο φόβος απόρριψης ή εγκατάλειψης. Ψάχνουν για ενδείξεις πίσω από το κάθε τι. Μικρά και ασήμαντα συμβάντα γίνονται τρανταχτές αποδείξεις που επιβεβαιώνουν τους φόβους τους. Τα πάντα είναι απειλητικά. Γι αυτό πρέπει να δικαιολογείσαι για τα πάντα.

  4. #1489
    Έφυγα σήμερα από το σπίτι και τώρα έχει αρχίσει μηνύματα απανωτά. Για να αποφύγω το πρώτο μεγάλο πρήξιμο του είπα πως πάω στο πατρικό μου να σκεφτώ ώστε να αποφύγω το να με ψάξει στη πόλη. Τη μια τώρα τελείωσε οριστικά, την άλλη σήκωσε το λίγο να σου μιλήσω. Έχει σπάσει τα τηλέφωνα. Μα σήκωσε το να σου πω ένα γεια μόνο.. σίγουρα θα στείλει πολλά μέσα στη μέρα. Και τις επόμενες βέβαια.

  5. #1490
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Έφυγα σήμερα από το σπίτι και τώρα έχει αρχίσει μηνύματα απανωτά. Για να αποφύγω το πρώτο μεγάλο πρήξιμο του είπα πως πάω στο πατρικό μου να σκεφτώ ώστε να αποφύγω το να με ψάξει στη πόλη. Τη μια τώρα τελείωσε οριστικά, την άλλη σήκωσε το λίγο να σου μιλήσω. Έχει σπάσει τα τηλέφωνα. Μα σήκωσε το να σου πω ένα γεια μόνο.. σίγουρα θα στείλει πολλά μέσα στη μέρα. Και τις επόμενες βέβαια.
    Γι αυτό, στις περιπτώσεις αυτές ο μόνος τρόπος να γίνει ειναι αυστηρό no conduct.

  6. #1491
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Έφυγα σήμερα από το σπίτι και τώρα έχει αρχίσει μηνύματα απανωτά. Για να αποφύγω το πρώτο μεγάλο πρήξιμο του είπα πως πάω στο πατρικό μου να σκεφτώ ώστε να αποφύγω το να με ψάξει στη πόλη. Τη μια τώρα τελείωσε οριστικά, την άλλη σήκωσε το λίγο να σου μιλήσω. Έχει σπάσει τα τηλέφωνα. Μα σήκωσε το να σου πω ένα γεια μόνο.. σίγουρα θα στείλει πολλά μέσα στη μέρα. Και τις επόμενες βέβαια.
    Πάντως αν το πήρες απόφαση για να φύγεις οριστικά, θεωρώ ότι ειναι καλό να του το πες ευθέως και να μη δίνεις ελπίδες με φράσεις " πάω στο πατρικό μου να σκεφτώ".

  7. #1492
    Σκέφτηκα κάτι του τύπου δεν μπορώ να σε κάνω ευτυχισμένο. Μπας και έτσι νιώσει ότι το παίρνω πάνω μου και τον βολέψει κάπου όλο αυτό. Με άτομα που μίλησα μου είπαν να το πάω έτσι σε πρώτο στάδιο. Μετά κάπου σκέφτομαι μήπως να του πω έστω ότι δεν παίρνει την ευθύνη ποτέ για τίποτα όπως ο πατέρας του έκανε που τον διέλυσε και αν ποτέ ψαχτείς (λέμε τώρα) κρατά στο κεφάλι σου την έννοια οριακή διαταραχή προσωπικότητας. Κάποιος εδώ μέσα έγραψε πως τους το λέμε μόνο όταν αποφασίσουμε να χωρίσουμε οριστικά μαζί τους. Δεν έχω μπορεσει να του δώσω δυστυχώς τα κλειδιά αλλά γίνεται να του τα αφήσω κάπου. Το άλλο που δε ξέρω πως θα κάνω χωρίς επικοινωνία είναι το ότι ο λογαριασμός τηλεφώνου είναι στο όνομα μου και δε ξέρω τι προϋποθέτει η διαδικασία καθόλου αλλά δε παίζει να με άφηνε ποτέ να φύγω και να τα ξεκαθαρίσουμε αυτά ήρεμα από πριν. Επίσης νιώθω πολύ άσχημα για τον εαυτό μου γιατί με ανάγκασε να επαληθεύσω τον μεγαλύτερο του φόβο όπως έλεγα οτι δε θα το έκανα ποτέ σε άνθρωπο στη ζωή μου πόσο μάλλον σε αυτόν που με τον τρόπο του με στήριξε πολύ με την απώλεια του πατέρα μου «το να γυρίσει μια μέρα σπίτι και να δει να λείπουν τα πράγματα μου». Αλλά όπως μου είπε μια φίλη που χώρισε από νάρκισσο εκείνη, δεν το έκανες σε έναν κομπλέ άνθρωπο το έκανες σε έναν που δε ξέρει να φερθεί διαφορετικά και ανθρώπινα.

  8. #1493
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Απίστευτα κατατοπιστικό σχόλιο.
    Ευχαριστώ.
    Ψάχνει να νοικιάσει σπίτι δίπλα στο δικό μου και καλά για τα παιδιά.

  9. #1494
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Οι σχέσεις με οριακούς τελειώνουν όταν οι οριακοί σύντροφοι δώσουν το τέλος. Εκτός εάν 1) είσαι διαβασμένος και φύγεις από νωρίς πριν μπεις συναισθηματικά σε αυτό και 2) αν εισαι πάρα πολύ σκληρός και αποφασισμένος (σπάνια περίπτωση).

    Η δεύτερη περίπτωση είναι σπάνια γιατί αντιστοιχεί σε δυσκολία περίπου με αυτή που αντιμετωπίζει κάποιος που προσπαθεί να κόψει την ηρωίνη.

  10. #1495
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Να ξέρετε επίσης ότι στο δίπολο οριακή-νάρκισσος (ή και αντίστροφα), η οριακή σύντροφος κατά κανόνα θα τον ξεσκίσει στο τέλος τον νάρκισσο. Μιλάτε κι εσείς;.... γατάκια!

  11. #1496
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ψάχνει να νοικιάσει σπίτι δίπλα στο δικό μου και καλά για τα παιδιά.
    Με τα παιδιά τι γίνεται; έχουν ενημερωθεί; έχετε συζητήσει;

  12. #1497
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Με τα παιδιά τι γίνεται; έχουν ενημερωθεί; έχετε συζητήσει;
    Νομίζω ότι τίποτα δεν πάει καλά. Τη Δευτέρα ένας άσχημος τσακωμούς. Από Τρίτη άρχισα τους χειρισμούς, δηλαδή να τα μαζεύω υπό τη λογική δεν βγαίνει τίποτα στο να παλεύεις με έναν οριακό. Η σχέσεις πλέον είναι νορμάλ και ψάχνει σπίτι να φύγει.Τα παιδιά τέσσερις μέρες αυτή τρεις εγώ. Φυσικά έχουν επηρεαστεί και ιδιαίτερα η μεγάλη. εγώ έχω μεταβαλλόμενη ψυχολογία μια πάνω μια κάτω.

  13. #1498
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Νομίζω ότι τίποτα δεν πάει καλά. Τη Δευτέρα ένας άσχημος τσακωμούς. Από Τρίτη άρχισα τους χειρισμούς, δηλαδή να τα μαζεύω υπό τη λογική δεν βγαίνει τίποτα στο να παλεύεις με έναν οριακό. Η σχέσεις πλέον είναι νορμάλ και ψάχνει σπίτι να φύγει.Τα παιδιά τέσσερις μέρες αυτή τρεις εγώ. Φυσικά έχουν επηρεαστεί και ιδιαίτερα η μεγάλη. εγώ έχω μεταβαλλόμενη ψυχολογία μια πάνω μια κάτω.
    Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά, να ξέρεις ότι θα γίνει χειρότερο πριν αρχίσει να γίνεται καλύτερο και ίσως χρειαστούν μήνες γι αυτό. Κάνεις συναντήσεις με την ψυχολόγο; Στην παρούσα φάση ειναι σημαντικό να έχεις υποστήριξη

  14. #1499
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά, να ξέρεις ότι θα γίνει χειρότερο πριν αρχίσει να γίνεται καλύτερο και ίσως χρειαστούν μήνες γι αυτό. Κάνεις συναντήσεις με την ψυχολόγο; Στην παρούσα φάση ειναι σημαντικό να έχεις υποστήριξη
    Το ξέρω και το βασικότερο είναι ότι δεν ξέρω πως να συμπεριφερθω. Βλέπω μια ψυχολόγο, αλλά κάτι δεν.θα δείξει.

  15. #1500
    Εμένα με ανησυχεί επειδή είμαστε στην ίδια πόλη, όσο μεγάλη και αν είναι αν θα μπει στη διαδικασία να με ψάξει και πόσο απρόβλεπτος θα γίνει. Δεν το πίστεψε ότι έφυγα εκτός πόλης αν και δε μπήκα στη διαδικασία να του το παραδεχθώ όμως υπάρχει μια ανησυχία. Το σπίτι που μένω τώρα βέβαια δε το γνωρίζει αλλά ξέρει που είναι η δουλειά μου..

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •