Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 62
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 62 of 114 FirstFirst ... 1252606162636472112 ... LastLast
Results 916 to 930 of 1696
  1. #916
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εψιλον παρε πρωτεινεσ ρε αδερφε αυτο ειναι το μυστικο και κανε λιγο γυμναστικη εγω ειμαι μποντι μπιλντερ δρομεασ ποδοσφαιριστησ βολευμπολιστασ ολα αυτα ερασιτεχνικα η δουλεια μου ειναι αγροτησ εδω δεν εχουμε τι να κανουμε ποτε τρεχουμε ποτε παιζουμε μπαλλα ποτε κανουμε βαρη ποτε μαζευουμε ελιεσ δε χρειαζεται να αντιγραφεισ κανεναν να δυναμωσεισ πρεπει οχι να αντιγραφεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #917
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας μου,αναρωτήθηκα και ανησύχησα αν όντως μου συμβαίνει κάτι παραπανω ειδικά όταν υπήρχαν συνθήκες στρες, αλλά όλες οι αρνητικές μου συμπεριφορές και σκέψεις μου εντάσσονταν στο πλαίσιο της cptsd. Μπήκα κάπως στη θέση της κοπέλας μου και των borderlines όταν αισθάνονται μειονεκτικά και απέναντι σε όλους και ολα, και τους "ένιωσα". Εκεί είναι που ένιωσα μια εντονη κατανόηση και μια συμπόνοια για την κοπέλα. Φυσικά εγώ είμαι ο χειρότερος στον κόσμο γι αυτήν και ο ίδιος ο "έξω απο'δώ" μεταμφιεσμένος αε άνθρωπο.Μπορει και να νομίζει οτι την εκμεταλλεύτηκα. Έδειξα τη λεγόμενη ενσυναισθηση, πράγμα που δεν είχε ούτε στο ελάχιστο αυτή. Στις στιγμές αυτές ,epsilon,που αμφεβαλα και φοβόμουνα για μένα,ήταν πολύ βοηθητική η πίστη στα καλά χαρακτηριστικά του εαυτού μου και στην καλοσύνη των αγαπημένων μου
    ανθρώπων που δόξα τω θεώ δεν είναι λίγοι. Ήταν η επιστροφή σιγά σιγά στον πυρήνα του εαυτού μου, για τόν οποίο έχω καλή εικόνα και δε ντρέπομαι γι αυτόν καθόλου. Όσο υπήρχε η επιρροή της ψυχολογικης κακοποίησης, τόσο πιο έντονα ήταν τα συμπτώματα της cptsd,που οντως θυμίζουν πολύ bpd σε πολλές περιπτώσεις.Με τον καιρό και όσο μένουμε μακρυά από τους τοξικους ανθρώπους, όλα φτιάχνουν και βρίσκουμε πάλι τον αγαπημένο μας εαυτό. Όντας πιο δυνατοί αυτή τη φορά.
    Μπράβο Ήλιε! Κρίμα που δεν γράφεις πιο συχνά

  3. #918
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εψιλον παρε πρωτεινεσ ρε αδερφε αυτο ειναι το μυστικο και κανε λιγο γυμναστικη εγω ειμαι μποντι μπιλντερ δρομεασ ποδοσφαιριστησ βολευμπολιστασ ολα αυτα ερασιτεχνικα η δουλεια μου ειναι αγροτησ εδω δεν εχουμε τι να κανουμε ποτε τρεχουμε ποτε παιζουμε μπαλλα ποτε κανουμε βαρη ποτε μαζευουμε ελιεσ δε χρειαζεται να αντιγραφεισ κανεναν να δυναμωσεισ πρεπει οχι να αντιγραφεισ
    Η γυμναστική βοηθάει πάρα πολύ elis, έχεις πολύ δίκιο

  4. #919
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Η γυμναστική βοηθάει πάρα πολύ elis, έχεις πολύ δίκιο
    Εχει δίκιο ο ελις, αλλά με την κατάσταση με τον ιο δεν γυμναζομαι καθολου...

  5. #920
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εχει δίκιο ο ελις, αλλά με την κατάσταση με τον ιο δεν γυμναζομαι καθολου...
    το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια

  6. #921
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663

  7. #922
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Και ακόμα ένα για να πάει καλά το ΣΚ :)

    https://www.youtube.com/watch?v=QZsmAI2hh08

  8. #923
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια
    Καλημέρες. Εχω αθλητικά και περπατάω πολύ, αλλά πέραν τουτου, ουδέν. Μέσα στη νύχτα των άλλων...

  9. #924
    Γράφω μετά από καιρό, ίσως γιατί είχα την ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον που μπορεί να καταλάβει...
    Αν όχι πάλι τα ίδια, σίγουρα πάλι αυτό το διάστημα δεν είναι καλό.
    Μετά από 2 μήνες πολύ γεμάτους, με ωραίες στιγμές, τρυφερές, στιγμές που λες ότι μέσα σου είσαι καλά και όλα δουλεύουν τέλεια, πάλι αντιμετωπιζω μια κατάσταση περίεργη.
    Εκεί που κοιμόμασταν κάθε μέρα μαζί, εκεί που κάναμε όλη την ώρα πράγματα μαζί, εκεί που είχε ηρεμήσει, πάλι τώρα την βλέπεις ότι δεν είναι καλά.
    Βέβαια τώρα πια δεν είμαι παθητικός και προσπαθώ συνέχεια να μιλάω γ'αυτά που βλέπω και νιώθω.
    Απόμακρη αλλά σαν να θέλει να σε έχει στη καθημερινότητα της, δεν θα σου αρνηθεί να τα πείτε, αλλά την βλέπεις κάτι έχει, δεν είναι καλά.
    Τα λεγόμενα της... Δεν νιώθω κάτι, δεν με συγκινεί τίποτα, με έχει επηρεάσει η καραντίνα,βαριεμαι εύκολα, δεν κάνουμε τίποτα με όλους αυτούς τους περιορισμούς, έχω ρουτινιασει...Αλλα όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με εσένα.. Αυτό είναι δικό μου πρόβλημα, με πιάνει κατά καιρούς, δεν μου φταίς εσύ σε κάτι... Δεν βαριέμαι εσένα, αλλά γενικά δεν γουστάρω όλη τη φάση που δεν κάνουμε κάτι και το καταλαβαίνω ότι έτσι είναι για όλους αλλά....

    Δεν ξέρω αν φταίει η καραντίνα, αλλά ρε παιδιά ειλικρινά, είμαι στα όρια μου.

    Δεν λέω ότι μου επιτίθεται ή νευριάζει ή κάτι άλλο, ίσα ίσα το αντίθετο και της το δίνω, κρατάει χαμηλούς τόνους και γενικά φαίνεται ότι όλο αυτό έχει να κάνει με αυτήν και το κρατάει.....

    Αλλα εμένα με ενοχλεί γιατί με κάνει και νιώθω ότι δεν έχω ρόλο στη ζωή της, ότι οπότε είναι αυτή καλά είναι και το μεταξύ μας, ότι γενικά με θέλει με τους δικούς της όρους..

    Το μόνο σταθερό είναι η αστάθεια της ανά τακτά χρονικά διάστηματα... Αυτή είναι η αλήθεια...

    Πως θα με συμβούλευατε να χειριστώ αυτό το κακό διάστημα;

  10. #925
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Γεια σου Χάρη!
    Είναι λογικό και ανθρώπινο να νιώθεις έτσι κάτω από αυτές τις συνθήκες. Να νιώθεις όπως λες ότι δεν έχεις ρόλο στη ζωή της, να νιώθεις ανεπαρκής και ασήμαντος. Όμως παρόλο που νιώθεις έτσι, η δήλωση "δεν έχει να κάνει με εσένα" καθιστά σαφές ακριβώς το αντίθετο, το ότι δλδ δεν είσαι ανεπαρκής αφού όλο αυτό δε συμβαίνει επειδή εσύ δεν κάνεις καλά. Δεν έχει να κάνει με εσένα, ούτε με την καραντίνα, αλλά με αυτήν. Αυτό είναι και καλό και κακό. Καλό γιατί ακριβώς δεν έχει να κάνει με εσένα. Κακό γιατί δεν μπορείς να το αλλάξεις επειδή δεν έχει να κάνει με εσένα. Πάντως θα ξαναπώ ότι είναι απολύτως ανθρώπινο να νιώθεις έτσι. Στις περιπτώσεις αυτές γνώμη μου είναι να μιλάμε για τα συναισθήματά μας, για το τι νιώθουμε, αποφεύγοντας να δείχνουμε το τι κάνει ο άλλος. Δλδ αντί να πουμε "αυτό που κάνεις είναι πολύ εκνευριστικό" είναι προτιμότερο να πούμε "αυτή η κατάσταση με κάνει να νιώθω........". Και υπομονή

  11. #926
    Πιστεύω ότι αρχίζω και τη χάνω την υπομονή, γιατί είναι θέμα αξιών και κόσμο θεωρίας. Προσωπικά όταν πέρασα κατάθλιψη και ΙΔΨ το αντιμετώπισα μόνος μου και το ξεπέρασα, πότε δεν μεταβίβασα τη κακή μου κατάσταση στους άλλους, και επιπλέον εξελίχθηκα και πνευματικά. Και αυτός είναι ο λόγος που επέμενα τις προάλλες μήπως θα ήταν καλύτερα να της μιλήσω και ότι γίνει. Πραγματικά φοβάμαι και μαγκωνω με όλα αυτά που βλέπω και ακούω. Δηλ. δεν μπορώ να το αποδεχθώ. Όταν λες βαριέμαι, σημαινει ότι βαριέμαι τη ζωή που κανω, άρα εφόσον είσαι και εσύ στη ζωή μου και αποτελείς μερος της, συμπεριλαμβάνει κ εσένα αυτή η κατάσταση. Δηλ. αν βγει και πάει μια βόλτα και τη φλερτάρουν, ή την πάρει κάποιος πρώην που τη χώρισε, εκεί δηλ. τι θα πει; Βαριέμαι; Μαλακιες θεωρώ. Απλά ίσως δεν την γεμίζει μια σχέση ανιδιοτελή και αμοιβαία. Εκεί έχω καταλήξει. Συγγνώμη γαι το ύφος μου, είμαι στενάχωρημενος και προβληματισμενος.

  12. #927
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Τι θα σήμαινε για εσένα Χάρη, ως άτομο, αν την κατάθλιψή σου τη φόρτωνες στους άλλους; Αν φρόντιζες με τη συμπεριφορά σου να κάνεις τους άλλους να νοιώθουν χάλια όπως ένιωθες εσύ;

  13. #928
    Ότι δεν θα ήταν τίμιο τα προβλήματα μου να τα μεταβιβαζω στους άλλους και ότι δεν θα έπρεπε να παίρνω στο λαιμό μου άλλες ψυχές. Ότι αυτό είναι κάτι που έχει να κάνει με εμένα και ότι την λύση θα τη βρω μόνος μου. Αυτό.

  14. #929
    ............

  15. #930
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Πιστεύω ότι αρχίζω και τη χάνω την υπομονή, γιατί είναι θέμα αξιών και κόσμο θεωρίας. Προσωπικά όταν πέρασα κατάθλιψη και ΙΔΨ το αντιμετώπισα μόνος μου και το ξεπέρασα, πότε δεν μεταβίβασα τη κακή μου κατάσταση στους άλλους, και επιπλέον εξελίχθηκα και πνευματικά. Και αυτός είναι ο λόγος που επέμενα τις προάλλες μήπως θα ήταν καλύτερα να της μιλήσω και ότι γίνει. Πραγματικά φοβάμαι και μαγκωνω με όλα αυτά που βλέπω και ακούω. Δηλ. δεν μπορώ να το αποδεχθώ. Όταν λες βαριέμαι, σημαινει ότι βαριέμαι τη ζωή που κανω, άρα εφόσον είσαι και εσύ στη ζωή μου και αποτελείς μερος της, συμπεριλαμβάνει κ εσένα αυτή η κατάσταση. Δηλ. αν βγει και πάει μια βόλτα και τη φλερτάρουν, ή την πάρει κάποιος πρώην που τη χώρισε, εκεί δηλ. τι θα πει; Βαριέμαι; Μαλακιες θεωρώ. Απλά ίσως δεν την γεμίζει μια σχέση ανιδιοτελή και αμοιβαία. Εκεί έχω καταλήξει. Συγγνώμη γαι το ύφος μου, είμαι στενάχωρημενος και προβληματισμενος.
    Συμφωνώ 100%, αν βρει κάτι άλλο ενδιαφέρον θα ξεβαρεθει. Δεν διαφέρει από τους άλλους ανθρώπους, κι εγώ αν έχω μια σχέση και βαρεθώ τη ζωή μου, περιλαμβάνει και το έτερον ήμισυ η βαρεμάρα, μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας τώρα.
    Επίσης όταν ρίχνεις αυτή την αλλαγή σε μια διαταραχή ας πούμε, πως θα ξέρεις ότι όντως είναι λόγω αυτού η ότι απλά θέλει να το τελειώσει; Θα μυρίζεις τα νύχια σου; Θα καταλήξεις να σε χωρίζει, να κάνει ότι θέλει, να ξαναγυρίζει και να λες οκ ήταν λόγω του θέματος μωρέ.
    Φίλε δες μόνο από τα δικά σου ματια και συναισθήματα τι ζεις και μην παρακάμψεις τα αξιοπρεπή όρια, δεν υπάρχει άλλη οπτική, μη μπαίνεις σε βαθιά νερά θα χάσεις.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •