Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 47
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 47 of 114 FirstFirst ... 3745464748495797 ... LastLast
Results 691 to 705 of 1696
  1. #691
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Δεν μπορούν να πάρουν την ευθύνη για τη διάλυση της σχέσης, αλλά προκαλούν τον άλλον μέχρι να χάσει την ψυχραιμία του και να μπορούν να τον κατηγορήσουν ότι αυτός φταίει, σαν να λέμε.

  2. #692
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κάποιες χειρίστηκες συμπεριφορές τις κάνουν επίτηδες, κάποιες όχι λόγω μοτίβου λειτουργιας τους. Κάποια ψέμματα τα λένε χωρίς να το αντιλαμβάνονται λόγω κενού μνήμης πχ, κάποια τα λένε εις γνώση τους χειριστικά, κάποια για να καλύψουν τα δυο πρώτα. Απλά χάνεσαι και στην πορεία χάφτεις αμάσητα κάποιους χειρισμούς και αμφισβητείς αλήθειες. Φτάνεις σε σημείο να σου προτείνει να πάτε μια βόλτα και σκέφτεσαι για ποιο λόγο να θέλει αυτή τη βόλτα, από κάποιο σημείο και μετά δε μπορείς να χαρείς ανέμελα τίποτε μαζί τους και προσωπικά πιστεύω ότι δεν μπορείς να το διορθώσεις ποτέ όσο κι αν προσπαθήσεις.

  3. #693
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Φτάνεις σε σημείο να σου προτείνει να πάτε μια βόλτα και σκέφτεσαι για ποιο λόγο να θέλει αυτή τη βόλτα, από κάποιο σημείο και μετά δε μπορείς να χαρείς ανέμελα τίποτε μαζί τους και προσωπικά πιστεύω ότι δεν μπορείς να το διορθώσεις ποτέ όσο κι αν προσπαθήσεις.
    Αυτό ισχύει. Θες να τους δεις, αλλά δεν θες κιόλας, γιατί σκέφτεσαι ότι πρέπει να μετρας τα λόγια σου. Μην τυχόν πεις κάτι που δεν θα τους αρέσει, μην κάνεις καμία γκριμάτσα που θα παρεξηγήσουν, μην τυχόν σου ζητήσουν κάτι που θα σε φέρει σε δύσκολη θέση... Αντί για βόλτα νιώθεις ότι είσαι σε λαικό δικαστήριο.

  4. #694
    Kαλησπέρα σε όλους. Μετά από 6μηνη γνωριμία που είχα με κοπέλα που εμφάνισε αρκετά και βασικά στοιχεία ΟΔΠ και παθητικής επιθετικότητας έχω να κάνω μια διαπίστωση. Το να ερωτευτείς ένα τέτοιο άτομο είναι μια πραγματικά πολύ επώδυνη εμπειρία. Ο βασικός λόγος είναι όπως έχει ειπωθεί στο παρόν θρεντ ότι συγχέουν το ρόλο του συντρόφου με το ρόλο του πατέρα. Του πατέρα ίσως με τον οποίο δεν ανέπτυξαν ποτέ τη σχέση που θα έπρεπε. Κι αυτό κάνει αυτά τα άτομα να αδυνατούν να συνδεθούν σε συναισθηματικό επίπεδο και να προσφέρουν ισότιμα σε μια σχέση. Κι αυτό με τη σειρά του πυροδοτεί την παράλληλη αλληλεπίδραση με άλλο ή άλλα άτομα, όταν δεν παίρνουν αυτό που θέλουν όπως το θέλουν. Μια δεύτερη διαπίστωση είναι πως είναι σχεδόν αδύνατον να αντισταθείς στην αρχική προσκόλλησή τους. Οπότε είναι κομβικό να αναγνωρίσεις νωρίς τα στοιχεία διαταραχής και να καταλάβεις αν μπορείς να το αντέξεις. Πιστεύω ότι όσο πιο έντονα συναισθήματα αναπτύσσει κανείς για αυτά τα άτομα τόσο πιο δυσλειτουργική είναι η συνύπαρξη. Αν και μου είναι πολύ πρόσφατο αποφάσισα να βάλω ένα τέλος με φιλική διάθεση, καθώς ήξερα ότι οι εντάσεις δε φέρνουν καλά αποτελέσματα. Τα συνεχή σκαμπανεβάσματα διάθεσης απέναντί μου (εξιδανίκευση-υποτίμηση), η γενικότερη ασάφεια για το είδος της αλληλεπίδρασής μας, τα σκοτσέζικα ντουζ, το γνωστό μοτίβο πλησιάζω-απομακρύνεται απομακρύνομαι-πλησιάζει με κούρασαν ψυχικά και πνευματικά. Ευτυχώς είχα κάνει την έρευνά μου πάνω στο θέμα και το πήρα απόφαση πως δε θα αγαπηθώ ποτέ με τον τρόπο που θέλω από την κοπέλα. Συμφωνήσαμε σε διακοπή επικοινωνίας για απροσδιόριστο διάστημα. Θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήματα. Μπορεί να λειτουργήσει μακροπρόθεσμα σχέση όπου το άτομο που δεν έχει τη διαταραχή δεν αναπτύσσει σε καμιά φάση έντονα ερωτικά συναισθήματα ή θα χαλάσει όταν έρθει η ώρα να περάσει σε πιο σοβαρό στάδιο η σχέση; Επίσης προσωπικά θα ήθελα όταν την ξεπεράσω πλήρως ερωτικά και ωριμάσει αυτό μέσα μου να αναπτύξω φιλική σχέση. Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να λειτουργήσει ή θα είναι πισωγύρισμα;

  5. #695
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Kαλησπέρα σε όλους. Μετά από 6μηνη γνωριμία που είχα με κοπέλα που εμφάνισε αρκετά και βασικά στοιχεία ΟΔΠ και παθητικής επιθετικότητας έχω να κάνω μια διαπίστωση. Το να ερωτευτείς ένα τέτοιο άτομο είναι μια πραγματικά πολύ επώδυνη εμπειρία. Ο βασικός λόγος είναι όπως έχει ειπωθεί στο παρόν θρεντ ότι συγχέουν το ρόλο του συντρόφου με το ρόλο του πατέρα. Του πατέρα ίσως με τον οποίο δεν ανέπτυξαν ποτέ τη σχέση που θα έπρεπε. Κι αυτό κάνει αυτά τα άτομα να αδυνατούν να συνδεθούν σε συναισθηματικό επίπεδο και να προσφέρουν ισότιμα σε μια σχέση. Κι αυτό με τη σειρά του πυροδοτεί την παράλληλη αλληλεπίδραση με άλλο ή άλλα άτομα, όταν δεν παίρνουν αυτό που θέλουν όπως το θέλουν. Μια δεύτερη διαπίστωση είναι πως είναι σχεδόν αδύνατον να αντισταθείς στην αρχική προσκόλλησή τους. Οπότε είναι κομβικό να αναγνωρίσεις νωρίς τα στοιχεία διαταραχής και να καταλάβεις αν μπορείς να το αντέξεις. Πιστεύω ότι όσο πιο έντονα συναισθήματα αναπτύσσει κανείς για αυτά τα άτομα τόσο πιο δυσλειτουργική είναι η συνύπαρξη. Αν και μου είναι πολύ πρόσφατο αποφάσισα να βάλω ένα τέλος με φιλική διάθεση, καθώς ήξερα ότι οι εντάσεις δε φέρνουν καλά αποτελέσματα. Τα συνεχή σκαμπανεβάσματα διάθεσης απέναντί μου (εξιδανίκευση-υποτίμηση), η γενικότερη ασάφεια για το είδος της αλληλεπίδρασής μας, τα σκοτσέζικα ντουζ, το γνωστό μοτίβο πλησιάζω-απομακρύνεται απομακρύνομαι-πλησιάζει με κούρασαν ψυχικά και πνευματικά. Ευτυχώς είχα κάνει την έρευνά μου πάνω στο θέμα και το πήρα απόφαση πως δε θα αγαπηθώ ποτέ με τον τρόπο που θέλω από την κοπέλα. Συμφωνήσαμε σε διακοπή επικοινωνίας για απροσδιόριστο διάστημα. Θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήματα. Μπορεί να λειτουργήσει μακροπρόθεσμα σχέση όπου το άτομο που δεν έχει τη διαταραχή δεν αναπτύσσει σε καμιά φάση έντονα ερωτικά συναισθήματα ή θα χαλάσει όταν έρθει η ώρα να περάσει σε πιο σοβαρό στάδιο η σχέση; Επίσης προσωπικά θα ήθελα όταν την ξεπεράσω πλήρως ερωτικά και ωριμάσει αυτό μέσα μου να αναπτύξω φιλική σχέση. Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να λειτουργήσει ή θα είναι πισωγύρισμα;
    Δυσκολο, το ίδιο μοτίβο θα δεις και σαν φίλος, εκτός του ότι θα πρέπει και οι δυο να μην νοιώσετε τίποτα το ερωτικο ακόμη και σε στιγμές φουλ διάθεσης που μπορεί να έχετε πιει κτλ. Θα νοιωθεις χαζός ακόμη και σαν φίλος, θα τρως άκυρα τελευτα στιγμή κτλ, υποτιμήσεις, που αν τυχόν τα υποστείς και δεν ξεκόψεις τελείως σημαίνει ότι υποβόσκουν ακόμα συναισθήματα έρωτα

  6. #696
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Μπορεί να λειτουργήσει μακροπρόθεσμα σχέση όπου το άτομο που δεν έχει τη διαταραχή δεν αναπτύσσει σε καμιά φάση έντονα ερωτικά συναισθήματα ή θα χαλάσει όταν έρθει η ώρα να περάσει σε πιο σοβαρό στάδιο η σχέση; Επίσης προσωπικά θα ήθελα όταν την ξεπεράσω πλήρως ερωτικά και ωριμάσει αυτό μέσα μου να αναπτύξω φιλική σχέση. Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να λειτουργήσει ή θα είναι πισωγύρισμα;
    Καλώς ήρθες στο κλαμπ, φίλε. Συμφωνώ με τις διαπιστώσεις σου. Για τα ερωτήματά σου, από τη δική μου εμπειρία, θα απαντήσω: στο 1) πως το σκέφτεσαι δηλαδή, να περάσετε σε "πιο σοβαρό στάδιο" (συγκατοίκηση, γάμος; ) χωρίς να έχεις έντονα ερωτικά συναισθήματα; Η μιλάς γενικά; Νομίζω και οι ίδιοι οι bordeline τη συγκατοίκηση και το γάμο, και γενικότερα τη στενή σχέση, ενώ τη θέλουν την πολεμάνε κιόλας. Αρα, κάποιος που έχει χλιαρά συναισθήματα δεν θα μπει σε τέτοιες διαδικασίες μαζί τους, δεν θα αντέξει βασικά.

    στο 2) Δεν νομίζω ότι έχουν φίλους. Ακόμα και με τους φίλους τους γίνονται ερωτικά μπερδέματα, τα οποία οι ίδιοι οι borderline προκαλούν, γιατί περνάνε τα όρια της φιλίας. Πόσο μάλλον φίλους του αντίθετου φύλου, με τους οποίους έχει γίνει και κάτι στο παρελθόν.

  7. #697
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δυσκολο, το ίδιο μοτίβο θα δεις και σαν φίλος, εκτός του ότι θα πρέπει και οι δυο να μην νοιώσετε τίποτα το ερωτικο ακόμη και σε στιγμές φουλ διάθεσης που μπορεί να έχετε πιει κτλ. Θα νοιωθεις χαζός ακόμη και σαν φίλος, θα τρως άκυρα τελευτα στιγμή κτλ, υποτιμήσεις, που αν τυχόν τα υποστείς και δεν ξεκόψεις τελείως σημαίνει ότι υποβόσκουν ακόμα συναισθήματα έρωτα
    Γράφαμε ταυτόχρονα και σκεφτήκαμε περίπου τα ίδια! Μετατρέπουν και τις φιλικές σχέσεις σε περίπου ερωτικές. Περνάνε τα όρια.

  8. #698
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Αν και μου είναι πολύ πρόσφατο αποφάσισα να βάλω ένα τέλος με φιλική διάθεση, καθώς ήξερα ότι οι εντάσεις δε φέρνουν καλά αποτελέσματα.
    Επίσης, αν είναι όντως borderline, θυμήσου αυτά που λέμε πιο πάνω (φαντάζομαι διάβασες τη συζήτηση πριν γράψεις). Αν το τέλος το έβαλες εσύ, αυτή δεν θα το δεχτεί και θα σε κυνηγάει, μέχρι να πετύχει να σου δώσει το τέλος εκείνη.

  9. #699
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Kαλησπέρα σε όλους. Μετά από 6μηνη γνωριμία που είχα με κοπέλα που εμφάνισε αρκετά και βασικά στοιχεία ΟΔΠ και παθητικής επιθετικότητας έχω να κάνω μια διαπίστωση. Το να ερωτευτείς ένα τέτοιο άτομο είναι μια πραγματικά πολύ επώδυνη εμπειρία. Ο βασικός λόγος είναι όπως έχει ειπωθεί στο παρόν θρεντ ότι συγχέουν το ρόλο του συντρόφου με το ρόλο του πατέρα. Του πατέρα ίσως με τον οποίο δεν ανέπτυξαν ποτέ τη σχέση που θα έπρεπε. Κι αυτό κάνει αυτά τα άτομα να αδυνατούν να συνδεθούν σε συναισθηματικό επίπεδο και να προσφέρουν ισότιμα σε μια σχέση. Κι αυτό με τη σειρά του πυροδοτεί την παράλληλη αλληλεπίδραση με άλλο ή άλλα άτομα, όταν δεν παίρνουν αυτό που θέλουν όπως το θέλουν. Μια δεύτερη διαπίστωση είναι πως είναι σχεδόν αδύνατον να αντισταθείς στην αρχική προσκόλλησή τους. Οπότε είναι κομβικό να αναγνωρίσεις νωρίς τα στοιχεία διαταραχής και να καταλάβεις αν μπορείς να το αντέξεις. Πιστεύω ότι όσο πιο έντονα συναισθήματα αναπτύσσει κανείς για αυτά τα άτομα τόσο πιο δυσλειτουργική είναι η συνύπαρξη.
    Καλησπέρα κι από εμένα. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις διαπιστώσεις σου. Πράγματι σε βλέπου σαν γονιό, και θυμάμαι ότι και στη δική μου περίπτωση οι σχέσεις με τον πατέρα ήταν κάκιστες στα όρια του μίσους. Ειναι επίσης εξαιρετικα σημαντικό το να διαβάσει κανείς τα red flags.

    Αν και μου είναι πολύ πρόσφατο αποφάσισα να βάλω ένα τέλος με φιλική διάθεση, καθώς ήξερα ότι οι εντάσεις δε φέρνουν καλά αποτελέσματα. Τα συνεχή σκαμπανεβάσματα διάθεσης απέναντί μου (εξιδανίκευση-υποτίμηση), η γενικότερη ασάφεια για το είδος της αλληλεπίδρασής μας, τα σκοτσέζικα ντουζ, το γνωστό μοτίβο πλησιάζω-απομακρύνεται απομακρύνομαι-πλησιάζει με κούρασαν ψυχικά και πνευματικά. Ευτυχώς είχα κάνει την έρευνά μου πάνω στο θέμα και το πήρα απόφαση πως δε θα αγαπηθώ ποτέ με τον τρόπο που θέλω από την κοπέλα. Συμφωνήσαμε σε διακοπή επικοινωνίας για απροσδιόριστο διάστημα. Θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήματα. Μπορεί να λειτουργήσει μακροπρόθεσμα σχέση όπου το άτομο που δεν έχει τη διαταραχή δεν αναπτύσσει σε καμιά φάση έντονα ερωτικά συναισθήματα ή θα χαλάσει όταν έρθει η ώρα να περάσει σε πιο σοβαρό στάδιο η σχέση; Επίσης προσωπικά θα ήθελα όταν την ξεπεράσω πλήρως ερωτικά και ωριμάσει αυτό μέσα μου να αναπτύξω φιλική σχέση. Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να λειτουργήσει ή θα είναι πισωγύρισμα;
    Πολύ σημαντική η γνώση σου πάνω στο θέμα η οποία βοηθάει στο να παρθούν αποφάσεις. Η αμοιβαία συμφωνία που κάνατε κάπως με προβληματίζει γιατί αυτό που ονομάζουμε closure στις σχέσεις αυτές δεν υπάρχει. Όμως ειναι νωρίς ακόμα. Επίσης με προβληματίζει το ότι λες "συμφωνήσαμε σε διακοπή επικοινωνίας για απροσδιόριστο διάστημα". Το "απροσδιόριστο διάστημα" ίσως μαρτυρά ότι τελικά δεν υπάρχει closure. Θέλω να πώ ότι το "αποφάσισα να βάλω ένα τέλος" και το "απροσδιόριστο διάστημα" κάπου δεν συμφωνούν μεταξύ τους. Το "τέλος" σημαίνει τέλος και εμπεριέχει μονιμόνητα. Βέβαια, όπως λες θα ήθελες να συνεχιστεί αυτή η σχέση σε ένα φιλικό επίπεδο, και αυτό ειναι ανθρώππινο αλλά υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί. Θα συμφωνήσω λοιπόν με τους προλαλήσαντες ότι κάτι τέτοιο ειναι δύσκολο. Μια bpd μπορεί να ειναι μόνο φίλη με τους gay φίλους της, και ειναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Σε κάθε άλλη συνύπαρξη με στρειτ άντρα η απουσία ερωτικού στοιχείου ειναι σχεδον αδύνατη. Τώρα, το κατα πόσο κάτι τέτοιο θα ήταν πισογύρισμα, εξαρτάται από το πως θα νοιώθεις εσύ.

  10. #700
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και να πω ότι το παρόν θρεντ με βοήθησε αρκετά στο όλο θέμα. Η γνωριμία είχε 2 φάσεις. Η πρώτη φάση έληξε όταν ζήτησα προσωρινή διακοπή επικοινωνίας (αργότερα παραδέχθηκε ότι το εξέλαβε ως απόρριψη) λόγω ανεξήγητα αλλοπρόσαλλης στάσης απέναντί μου, αλλά της είχα ξαναμιλήσει τότε γιατί κατάλαβα ότι θύμωσε για να εισπράξω ένα ακυρωτικό προς το πρόσωπό μου μήνυμα για κλείσιμο. Μετά έμαθα για ύπαρξη άλλου προσώπου. Τελικά υπήρξε επαναπροσέγγιση και βγήκαμε και κάποιες φορές. Υπήρχε χημεία αλλά δεν ξεκαθάρισε ποτέ πώς βλέπει το μεταξύ μας. Εγώ είχα ξεκαθαρίσει ότι αν κάνω κάτι θα είναι γιατί το νιώθω και το βλέπω σοβαρά. Όταν διαπίστωσα αυτά που είπα και στο πρώτο ποστ απομακρύνθηκα και ξαφνικά ήρθε με ναζιάρικη διάθεση και μου ζήτησε να βρεθούμε αφού δώσει κάτι μαθήματα, εγώ το παιξα χαλαρός. Τελικά απέφυγε να βρεθούμε γιατί μάλλον το ψιλιάστηκε από κάτι που είπα και στο τηλέφωνο προσπαθούσε να με πείσει ότι με βλέπει φιλικά εκτός από την αρχή της γνωριμίας (είχα εκφραστεί και τότε) και ότι δήθεν δεν κατάλαβε τη φύση του ενδιαφέροντός μου. Πήγε να χάσει τον έλεγχο όταν μίλησα για ανωριμότητα αλλά διατήρησα την ψυχραιμία μου και εν τέλει συμφωνήσαμε ότι είμαστε σε διαφορετικές φάσεις. Η αλήθεια είναι ότι όντως δε φάνηκε για οριστικό. Το κορυφαίο είναι ότι μετά πήρε για να πει για το άλλο πρόσωπο (για να καλύψει και τη συμπεριφορά της) αλλά την πρόλαβα και το πα από μόνος μου.

  11. #701
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και να πω ότι το παρόν θρεντ με βοήθησε αρκετά στο όλο θέμα. Η γνωριμία είχε 2 φάσεις. Η πρώτη φάση έληξε όταν ζήτησα προσωρινή διακοπή επικοινωνίας (αργότερα παραδέχθηκε ότι το εξέλαβε ως απόρριψη) λόγω ανεξήγητα αλλοπρόσαλλης στάσης απέναντί μου, αλλά της είχα ξαναμιλήσει τότε γιατί κατάλαβα ότι θύμωσε για να εισπράξω ένα ακυρωτικό προς το πρόσωπό μου μήνυμα για κλείσιμο. Μετά έμαθα για ύπαρξη άλλου προσώπου. Τελικά υπήρξε επαναπροσέγγιση και βγήκαμε και κάποιες φορές. Υπήρχε χημεία αλλά δεν ξεκαθάρισε ποτέ πώς βλέπει το μεταξύ μας. Εγώ είχα ξεκαθαρίσει ότι αν κάνω κάτι θα είναι γιατί το νιώθω και το βλέπω σοβαρά. Όταν διαπίστωσα αυτά που είπα και στο πρώτο ποστ απομακρύνθηκα και ξαφνικά ήρθε με ναζιάρικη διάθεση και μου ζήτησε να βρεθούμε αφού δώσει κάτι μαθήματα, εγώ το παιξα χαλαρός. Τελικά απέφυγε να βρεθούμε γιατί μάλλον το ψιλιάστηκε από κάτι που είπα και στο τηλέφωνο προσπαθούσε να με πείσει ότι με βλέπει φιλικά εκτός από την αρχή της γνωριμίας (είχα εκφραστεί και τότε) και ότι δήθεν δεν κατάλαβε τη φύση του ενδιαφέροντός μου. Πήγε να χάσει τον έλεγχο όταν μίλησα για ανωριμότητα αλλά διατήρησα την ψυχραιμία μου και εν τέλει συμφωνήσαμε ότι είμαστε σε διαφορετικές φάσεις. Η αλήθεια είναι ότι όντως δε φάνηκε για οριστικό. Το κορυφαίο είναι ότι μετά πήρε για να πει για το άλλο πρόσωπο (για να καλύψει και τη συμπεριφορά της) αλλά την πρόλαβα και το πα από μόνος μου.
    Φίλε αυτή την ιστορία σου με τις λεπτομέρειες φαντάσου ότι σου τις λέει ένας αγαπημένος φίλος η αδερφος αν εχεισ και ζητάει τη συμβουλή σου. Αυτό που θα τον συμβουλευες, αυτό κάνε

  12. #702
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Τελικά απέφυγε να βρεθούμε γιατί μάλλον το ψιλιάστηκε από κάτι που είπα και στο τηλέφωνο προσπαθούσε να με πείσει ότι με βλέπει φιλικά εκτός από την αρχή της γνωριμίας (είχα εκφραστεί και τότε) και ότι δήθεν δεν κατάλαβε τη φύση του ενδιαφέροντός μου.
    Δηλαδή δεν έχετε γίνει ζευγάρι ακόμα, απλά φλερτάρετε κι εκείνη όταν βλέπει ότι δεν μπορεί να σε έχει όπως θέλει, αρνείται ότι υπάρχει κάτι το ερωτικό και το γυρνάει στο φιλικό; (κάτι μου θυμίζουν αυτά...)

  13. #703
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Φίλε αυτή την ιστορία σου με τις λεπτομέρειες φαντάσου ότι σου τις λέει ένας αγαπημένος φίλος η αδερφος αν εχεισ και ζητάει τη συμβουλή σου. Αυτό που θα τον συμβουλευες, αυτό κάνε
    Θυμήσου όμως πως ήμασταν εμείς τον πρώτο καιρό. Εντελώς συγχυσμένοι. Δεν νομίζω ότι έχει καθαρό μυαλό στο πρώτο εξάμηνο για να μπορεί να σκεφτεί πως θα συμβούλευε έναν άλλον. Γι αυτό πρέπει να μας τα πει, μια και εμείς μπορούμε να δούμε και τα επόμενα στάδια πιο καθαρά.

  14. #704
    Ακριβώς έτσι είναι. Γενικά δε θα ήθελα να μπω σε άλλες λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους. Επειδή διέκρινα από νωρίς πράγματα που δεν κολλούσαν με τη λογική έψαξα σχετικά. Επίσης είχα ο ίδιος μεταπτώσεις διάθεσης σχεδόν καθημερινά. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα και αποδέχομαι τη νέα κατάσταση. Το θέμα είναι σε περίπτωση επαφής μελλοντικά να το διαχειριστώ σωστά για αυτό και με προβληματίζει το θέμα της φιλίας.

  15. #705
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Ακριβώς έτσι είναι. Γενικά δε θα ήθελα να μπω σε άλλες λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους. Επειδή διέκρινα από νωρίς πράγματα που δεν κολλούσαν με τη λογική έψαξα σχετικά. Επίσης είχα ο ίδιος μεταπτώσεις διάθεσης σχεδόν καθημερινά. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα και αποδέχομαι τη νέα κατάσταση. Το θέμα είναι σε περίπτωση επαφής μελλοντικά να το διαχειριστώ σωστά για αυτό και με προβληματίζει το θέμα της φιλίας.
    Αν δεν έχετε γίνει ζευγάρι, αλλά φλερτάρατε εμφανώς, δεν θα υπάρξει και φιλία. Όταν θα σε ξαναπλησιάσει (γιατί θα σε ξαναπλησιάσει), θα κάνει πάλι τα ίδια, μπερδεύοντας τον έρωτα με τη φιλία, εκτός αν αναλάβεις εσύ την ευθύνη να της την πέσεις ξεκάθαρα (αφού πρώτα θα σε έχει προκαλέσει και μπερδέψει πάλι). Μη νομίζεις δηλαδή ότι θα γίνετε καλοί φίλοι, να λέτε τα νέα σας, να μιλάτε για άλλους κλπ (αυτή, βέβαια, θα μιλάει για άλλους όποτε θέλει. Εσύ, θα νιώσεις ότι δεν θα επιτρέπεται να το κάνεις).

Page 47 of 114 FirstFirst ... 3745464748495797 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •