Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 103
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 103 of 114 FirstFirst ... 35393101102103104105113 ... LastLast
Results 1,531 to 1,545 of 1696
  1. #1531
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Καλημέρα. Μα δεν θα λέγαμε ότι έχουν "διαταραχή" αν ήταν καλά και μπορούσαμε να τους μιλάμε με τη λογική. Θυμίσου το εξής: τα λογικά επιχειρήματα στους οριακούς δεν πιάνουν.
    Αυτό ακριβώς! Αν θα μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη μαζί τους δεν θα ήταν bpd ή νάρκισσοι. Ενώ εσείς νομίζετε ότι συμμετέχετε σε μία συζήτηση ανταλλαγής λογικών επιχειρημάτων, στην πραγματικότητα έχετε εκτεθεί χωρίς να το καταλάβετε σε μία από τις χειρότερες κακοποιητικές συμπεριφορές που ονομάζεται gaslighting. Αυτό δηλαδή που περιγράψατε παραπάνω.

  2. #1532
    Μια δευτερεύουσας σημασίας απορία μου.. με πήρε η αδερφή του ένα τηλ όπου θεωρώ πως ακόμα δεν ξέρει την αλήθεια ή έστω δεν έχει πλήρη εικόνα. Είχαμε μια τυπική επικοινωνία σε εβδομαδιαία βάση και μπορώ να πω ότι με συμπαθεί.. Σε εκείνη τη φάση δεν σήκωσα το τηλέφωνο ζοριζομουν πολύ, της έστειλα όμως ένα μήνυμα ότι μόλις τα καταφέρω θα την πάρω τηλέφωνο.. Είναι ο μοναδικός κοντινός του άνθρωπος και θεωρώ το favorite person του. Θα μπαίνατε στη διαδικασία να της πείτε κάποιο μέρος της αλήθειας; Δεν εννοώ για διαταραχές κλπ θα φανεί εντελώς ακραίο. Κάτι πιο ήπιο τύπου «νιώθω πως χρειάζεται μια γαλήνη που εγώ προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να του την προσφέρω» αυτό διαβάζεται λίγο μελό από την άλλη βέβαια. Απλά είναι η μόνη που υπολογίζει την γνώμη της και ίσως για δικό του καλό ήταν έστω η δίκη του ευκαιρία να κάνει κάτι για εκείνον και να ηρεμίσει. Δε ξέρω..

  3. #1533
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Μια δευτερεύουσας σημασίας απορία μου.. με πήρε η αδερφή του ένα τηλ όπου θεωρώ πως ακόμα δεν ξέρει την αλήθεια ή έστω δεν έχει πλήρη εικόνα. Είχαμε μια τυπική επικοινωνία σε εβδομαδιαία βάση και μπορώ να πω ότι με συμπαθεί.. Σε εκείνη τη φάση δεν σήκωσα το τηλέφωνο ζοριζομουν πολύ, της έστειλα όμως ένα μήνυμα ότι μόλις τα καταφέρω θα την πάρω τηλέφωνο.. Είναι ο μοναδικός κοντινός του άνθρωπος και θεωρώ το favorite person του. Θα μπαίνατε στη διαδικασία να της πείτε κάποιο μέρος της αλήθειας; Δεν εννοώ για διαταραχές κλπ θα φανεί εντελώς ακραίο. Κάτι πιο ήπιο τύπου «νιώθω πως χρειάζεται μια γαλήνη που εγώ προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να του την προσφέρω» αυτό διαβάζεται λίγο μελό από την άλλη βέβαια. Απλά είναι η μόνη που υπολογίζει την γνώμη της και ίσως για δικό του καλό ήταν έστω η δίκη του ευκαιρία να κάνει κάτι για εκείνον και να ηρεμίσει. Δε ξέρω..
    θα σου μεταφέρω κάτι που είχα ακούσει σχετικά.... ότι ένας έντιμος τρόπος να φύγεις από τη σχέση είναι να πεις: "αποφάσισα να φύγω από αυτή τη σχέση επειδή είμαι πλέον σίγουρη ότι έχεις οριακή διαταραχή προσωπικότητας. Το γεγονός αυτό καθιστά αδύνατη τη δυνατότητα ύπαρξης υγιούς σχέσης μεταξύ μας. Όμως αν το δεις αυτό και το αναγνωρίσεις και απευθυνθείς σε ειδικό, μετά από ένα χρόνο θεραπείας ευχαρίστως είμαι διατεθειμένη να συζητήσουμε ξανά για το ενδεχόμενο να είμαστε μαζί".

    Με τον τρόπο αυτόν, είσαι ξεκάθαρη, ειλικρινείς, έντιμη, και δίνεις μια ευκαιρία ακόμα.

  4. #1534
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ivory, θα ήθελα να ρωτήσω τι ηλικίες έχετε; Το ρωτάω για να δω αν είστε νέοι και ήλπιζες ίσως να κανετε οικογένεια μαζί και γι αυτό δυσκολεύεσαι τόσο να φύγεις. Νομίζω ότι η ειλικρίνεια που περιγραφει ο Αιολος είναι η καλύτερη αντίδραση. Αν όχι σε αυτον, θα το έλεγα στην αδερφη του ετσι ακριβως.

  5. #1535
    Στα αλήθεια προτιμω να μην αφήσω καμία πόρτα ανοικτή. Έκανα πολλή δουλειά για να φθάσω να πω ότι φεύγω. 35-45 είναι οι ηλικίες. Νομίζω πως αυτό που με δυσκολεύει είναι ότι έφθασα πολύ κοντά μαζί του για πολλά ξεκινήματα από θέμα προσδοκιών.. Και ότι ήταν πολύ υποστηρικτικός στο πένθος που βίωνα με τον πατέρα μου σίγουρα. Τώρα στα υπόλοιπα, να νιώθω συμπόνια; Σίγουρα θα ήθελα οχι σε σχέση με εμένα να συνέλθει ή να βοηθηθεί μελλοντικά. Γι αυτό έβαλα τον παράγοντα της αδερφής του. Εσείς λέτε πως αν αφήσω στον αέρα το ενδεχόμενο ευκαιρίας είναι πιο πιθανό να ψάξει βοήθεια για τον ίδιο;

  6. #1536
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Στα αλήθεια προτιμω να μην αφήσω καμία πόρτα ανοικτή.
    Καλό αυτό, αλλά μη φοβάσαι. Οι πιθανότητας να το κάνει αυτό είναι απειροελάχιστες. Αν μάλιστα μιλάμε για γυναίκα bpd ειναι πολύ πιθανό ότι αν της πεις αυτό, την επόμενη μέρα θα ειναι με τον επόμενο.

  7. #1537
    Τώρα παίρνει τηλέφωνο στη δουλειά μου. Ευτυχώς είμαι μόνη μου από την άποψη των τηλεφωνημάτων τουλάχιστον. Αλλά δε μου φαίνεται ότι θα το γλιτώσω το να με περιμένει από κάτω μόλις τελειώσω. Μάλλον θα αναγκαστώ να του πω ότι μου είπατε.. Δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο.

  8. #1538
    Γιατί ειδικά για γυναίκα υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο;

  9. #1539
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Γιατί ειδικά για γυναίκα υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο;
    Γιατί ειναι πολύ πιο εύκολο για μία γυναίκα, ειδικά αν ειναι όμορφη να έχει σεξ ή λίστα αναμονής παρά ένας άντρας.

  10. #1540
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Τώρα παίρνει τηλέφωνο στη δουλειά μου. Ευτυχώς είμαι μόνη μου από την άποψη των τηλεφωνημάτων τουλάχιστον. Αλλά δε μου φαίνεται ότι θα το γλιτώσω το να με περιμένει από κάτω μόλις τελειώσω. Μάλλον θα αναγκαστώ να του πω ότι μου είπατε.. Δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο.
    Είχες πάντα δυσκολία στο να πεις σε κάποιον ότι θέλεις να χωρίσεις ή μόνο τώρα;

  11. #1541
    Τόσο έντονα, νομίζω τώρα. Που θα το είχα κάνει αν δε με είχαν αποτρέψει. Βασικά σκόπευα να το κάνω την ίδια μέρα αν δεν με απέτρεπε η φίλη μου. Και η αλήθεια είναι πως φοβόμουν αυτό ακριβώς που μου είπαν. Ότι δεν είμαι σε θέση να βιώσω την απόλυτη απαξίωση.

  12. #1542
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Τόσο έντονα, νομίζω τώρα. Που θα το είχα κάνει αν δε με είχαν αποτρέψει. Βασικά σκόπευα να το κάνω την ίδια μέρα αν δεν με απέτρεπε η φίλη μου. Και η αλήθεια είναι πως φοβόμουν αυτό ακριβώς που μου είπαν. Ότι δεν είμαι σε θέση να βιώσω την απόλυτη απαξίωση.
    δεν καταλαβαίνω ακριβώς. Δλδ σου πρότειναν να μείνεις στη σχέση για να μη βιώσεις την απόλυτη απαξίωση σε περίπτωση που θα ζητούσες χωρισμό;

  13. #1543
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Καμία σχέση το ghosting με το τελειώνω μια άρρωστη σχέση οριστικά και χωρίς επιστροφή και χωρίς καμία επαφή. Το ghosting προϋποθέτει να γυρίσεις πίσω ή να γυρίσει αφού πρώτα φάει την ψυχρολουσία της εξαφάνισης ώστε να είναι ακόμη πιο ευάλωτος και μπερδεμενοσ ψυχικά ώστε να τον χειριστείς οπως θέλεις, είναι σχέδιο το οποίο το κάνει ο χειριστικος. Με το no contact αποκόπτεσαι από τον χειριστικό . Σιγά μην τους λυπηθούμε κιόλας, δεν μιλάμε για νορμαλ ανθρώπινες σχέσεις που θα χωρίσεις πιο ανθρώπινα.

  14. #1544
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Πάντως εγώ σε εκείνη την παλιά μου σχέση με τον νάρκισσο, όταν αποφάσισα να το λήξω, του είπα ότι δήθεν δεν είχαν βγει καλές οι ιατρικές μου εξετάσεις και μάλλον έχω κάτι σοβαρό και ίσως χρειαστώ επέμβαση. Αυτό ήταν! Εξαφανίστηκε και δεν με ξαναενόχλησε.

  15. #1545
    Μου ζήτησαν να μην τον συναντήσω ή να επικοινωνήσω μαζί του σε εκείνη τη φάση για να μην βιώσω τον εξευτελισμό όσο και αν μου ζητούσε να βρεθούμε «να μιλήσουμε». Και χθες τελικά δεν εμφανίστηκε στη δουλειά, αλλά μου έστελνε από μηνύματα από «Μα, καλά ούτε μια μπίρα δε θες να πιούμε μαζί;» Μέχρι «εντάξει όλη αυτή η συμπεριφορά είναι εντελώς παιδιάστικη, δείχνει την κακία σου» και ξανά τούμπα.

    Εγώ το ghosting νόμιζα πως ήταν όταν κάποιος εξαφανίζεται χωρίς καμία εξήγηση από προσώπου γης ενώ τα πάντα φαινόταν μέχρι τότε να πηγαίνουν καλά, όχι όταν κάποια στιγμή επανέρχεται και βάζει τους «όρους του».

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •