Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 112
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 112 of 114 FirstFirst ... 1262102110111112113114 LastLast
Results 1,666 to 1,680 of 1696
  1. #1666
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    [QUOTE=Epsilon;1179460]
    Quote Originally Posted by Dpath View Post

    Εντάξει. Δεν ξέρω τι είναι, αλλά προσπάθησε να ξανασκεφτείς όλα όσα έχουμε πει και γράψει εδώ μέσα για τη συμπεριφορά των οριακών και νομίζω πως τουλάχιστον θα το κατανοήσεις. Δεν το κάνουν επίτηδες, αλλά έτσι κάνουν. Διαλύουν τις ψυχές των άλλων.
    Ναι αλλά τις διαλύουν

  2. #1667
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    [QUOTE=Dpath;1179541]
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post

    Ναι αλλά τις διαλύουν
    Καλημέρα. Σκέφτομαι πως μάλλον έχει σχέση με υποτίμηση. Θυμήσου τι σου έγραψε αρχικά ο Αίολος. Να προετοιμαστείς για υποτίμηση και ψυχικό πόνο.

  3. #1668
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    [QUOTE=Epsilon;1179559]
    Quote Originally Posted by Dpath View Post

    Καλημέρα. Σκέφτομαι πως μάλλον έχει σχέση με υποτίμηση. Θυμήσου τι σου έγραψε αρχικά ο Αίολος. Να προετοιμαστείς για υποτίμηση και ψυχικό πόνο.
    Ναι ναι, απλά πρέπει να τελειωσω με κάθε τρόπο αυτόν τον άνθρωπο από τη ζωή μου.

  4. #1669
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    [QUOTE=Dpath;1179613]
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post

    Ναι ναι, απλά πρέπει να τελειωσω με κάθε τρόπο αυτόν τον άνθρωπο από τη ζωή μου.
    Είσαι καλύτερα σήμερα; Γι αυτό σου έλεγα στις αρχές ότι θα χρειαστείς εσύ ψυχολόγο.

  5. #1670
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    [QUOTE=Epsilon;1179824]
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Είσαι καλύτερα σήμερα; Γι αυτό σου έλεγα στις αρχές ότι θα χρειαστείς εσύ ψυχολόγο.
    Ναι καλά είμαι. Έχω αρχίσει να κοιτάω τον εαυτό μου.

  6. #1671
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Χωρίσαμε κι εμείς. Θέλω να πιστεύω οριστικά. Θα προσπαθήσω να τηρήσω το no contact , γι' αυτό δεν θα γράφω κι εδώ για λίγο καιρό. Καλή δύναμη σε όλους μας.

  7. #1672
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Καλώς ήρθες στη παρέα μας. Θα ήθελες να μας διηγηθεις, έστω σε γενικές γραμμές, την εμπειρία σου; Αν θέλεις φυσικά!
    Θα ήταν πολύ βοηθητικό να δούμε τα πράγματα και από τη δικιά σου οπτική.
    Τώρα είδα το μήνυμα σου γιατί είπα να μπω μετά από καιρό να δω μήπως έγραψε και κανένας καινούριος.

    Να σου πω την αλήθεια δεν θα ήθελα να διηγηθώ την ιστορία μου γιατί δεν πιστεύω ότι είναι το κατάλληλο μέρος. Αλλά θα σου πω μόνο ότι δεν θεωρώ ότι έζησα μια κακοποιητική σχέση και ούτε ήταν χειριστική μαζί μου. Πήρα πολύ αγάπη και οι ευχάριστες αναμνήσεις είναι πολύ περισσότερες από τις άσχημες. Η διάρκεια της σχέσης μας ήταν διψήφιος αριθμός και στην αρχή δεν το ήξερε ούτε εκείνη ότι έπασχε από οριακή διαταραχή.

    Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι πολλές φορές πάλευε με τους δαίμονες της και δυστυχώς έχανε. Βέβαια για εμάς είναι εύκολο γιατί μπορούμε απλά να απομακρυνθούμε αλλά για αυτούς είναι πολύ δύσκολο.

    Και για αυτό δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που έχει γίνει σε αυτό το thread. Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως και όντως να ήθελες να δεις και την δική μου οπτική (γιατί παίζει πολλή ειρωνεία σε αυτό το thread).

  8. #1673
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Χωρίσαμε κι εμείς. Θέλω να πιστεύω οριστικά. Θα προσπαθήσω να τηρήσω το no contact , γι' αυτό δεν θα γράφω κι εδώ για λίγο καιρό. Καλή δύναμη σε όλους μας.
    Ωχ ! Ελπίζω να είσαι καλά.
    Ο,τι χρειστεις γράψε μας.

  9. #1674
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    1
    Kαλησπερα σε όλους
    Η δική μου οριακή αγάπη έληξε άδοξα πριν μια εβδομάδα και πονάει πολυ.. Η σχέση μας μέτρησε πέντε μήνες. Εδειχνε απο τη αρχη οτι λιώνει για μένα έζησα την εξιδανίκευση στο έπακρο, με πολλη βιασυνη απο τη μεριά του για να προχωρησει γρηγορα η σχεση. Στην τρίτη εβδομάδα άρχισε να έχει μεταπτώσεις στην διαθεση του η οποία χαλούσε απότομα.

    Ξεκίνησε να με κατηγορεί οτι παίζει το μάτι μου οταν είμαστε εξω, παρακολουθούσε το βλέμμα μου λεει κι εβλεπε..Εφτασε σε σημειο μεσα στο σαλονι να χαλαστει διοτι καθομουν στον καναπε με ενα φορεμα με ανοιχτα τα πατζουρια για να με βλέπουν απεξω οι αλλοι λεει... Με χωρισε γι αυτο στα καλα καθουμενα μου ζητουσε να φυγω.. Τον παρακαλουσα κλαιγοντας να συνελθει εκλαιγα εκλαιγα ενιωθα αδικια ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Τελικα έκανε πισω καταλαβε οτι χρειαζεται βοηθεια και ξεκινησε ψυχοθεραπεια. Ηλπιζα οτι θα τα καταφερουμε..Δε μπορω να θυμηθω ποσες φορές με χώρισε επειδη του κολλησε οτι κάπου κοιτάω και πόσες φορες παρακαλεσα να μη το κάνει αυτο συρθηκα και παρακαλουσα καθε φορα. Μου προκάλεσε πολλες ενοχες ότι φταίω που δεν τον προσέχω φταίω που είμαι εαυτουλης, το παραμικρό μου λάθος το χρησιμοποιούσε ανελεητα..Δε λέω οτι είμαι καμία τέλεια είχα κι εγώ λαθος συμπεριφορές προσπαθούσα όμως να βελτιωθω.

    Το πρωι μπορει να ήμουν η πριγκίπισσα του η γυναίκα της ζωής του που τον προσεχω τόσο, που θέλει ένα παιδί μαζί μου και το βράδυ η χειρότερη κοπέλα ότι χειρότερο του έχει συμβει,δεν κανω για σχεση να τα μαζέψω να φύγω! Οτι καλό έκανε για τη σχέση μας μου το έτριβε πολύ ασχημα στη μούρη με έκανε να νιώθω ενοχές... Δεν τον αγαπαω λεει δε τον θέλω τον έχω για ένα τίποτα.

    Πριν από λίγο καιρό πάνω σε ένταση πήγα να τον ακουμπήσω και με επιασε για λίγα δευτερολεπτα από το λαιμό...μετά είχε τύψεις. Μου έχει πει οτι τόση ανασφάλεια και ζήλεια δεν του έχει ξαναβγει σε σχέση γι αυτο έχει πάει για ψυχοθεραπεία μετα απο δική μου πρόταση. Την οποία σε εντάσεις χρέωνε σε μένα οτι μπήκε σε διαδικασία εκεινος ενω εγω δεν πηγαινω τωρα(εχω κάνει 4 χρόνια).

    Οκ ήταν χειριστικός πολύ και με τις άλλες το παραδέχεται αλλα το θέμα της ζήλειας μου είπε εμφανίστηκε έτσι με μένα για αυτό και ξεκίνησε με ψυχολόγο. Ενώ για λίγο καιρό είχαμε ηρεμήσει κάπως οχι...του κόλλησε οτι κοιταξα αλλον απο το αυτοκινητο κι άλλες παρανοικες κατηγορίες τέτοιου τύπου...χαλασμενη διαθεση απαίσια συμπεριφορα για να με χωρισει πάλι... Παλι παρακαλούσα με σκοτώνει το άδικο δεν άκουγε τίποτα, μέχρι που εξαντληθηκα έπαθα νευρικό κλονισμό μπροστα του πάλι και λυγισε. Αυτη τη φορά όμως τις ώρες που ημασταν μακρια καταφερα και του είπα να χωρίσουμε εγω κι ήταν κάτι που δε περίμενε. Το τερμάτισα απότομα είναι κρίμα η ψυχοθεραπεία που έκανα τόσα χρόνια και θα ξαναρχίσω. Πονάω όμως πονάω με έναν αφόρητα οξύ πονο..Σκέφτομαι τις εκλαμψεις διαυγειας που είχε που μου μιλούσε για το ποσο ανασφαλης και λιγος νιώθει δίπλα μου και πόσο φοβάται μην τον αφήσω. Αυτοεκπληρούμενη προφητεία...

    Προσπάθησα να είμαι ότι καλύτερο για εκείνον τίποτε δε του ήταν αρκετό τίποτα δεν κάλυπτε την ανασφάλεια του τίποτα...Πως κατάφερε να έχει και σχέσεις των 6 και 3 χρόνων, ενώ με εμένα κατάφερε μόλις 5 μήνες αφου με εξάντλησε πρωτα... Πως γίνεται να ήμουν η πιο σημαντική σχέση στη ζωή του...

    Θα μου πάρει χρόνο να το ξεπεράσω δυστυχώς παρόλο που ήταν 5 μήνες νιώθω οτι μου πήρε 5 χρόνια. Ειναι μια εβδομάδα τώρα που έχουμε χωρίσει δεν εχει επικοινωνήσει ευτυχώς απο τη μία, απο την άλλη ούτε μισή προσπάθεια δεν έκανε. Η λογική μου λεει ότι καλύτερα, ίσως μιλάει ο θιγμένος μου εγωισμος με τόσα παρακάλια που είχα ρίξει...Κι αυτός ο οξύς πόνος που τρυπάει το στήθος και μου κόβει την ανάσα.

    Ευχαριστώ που με ακούσατε καλη δύναμη

  10. #1675
    Σε καταλαβαίνω.. Πάντως το ότι σου είπε πως για πρώτη φορά του ξύπνησαν ζηλειες ή το για πόσα χρόνια είχε μεγάλες σχέσεις, κρατά μικρό καλαθι εάν μπορείς μόνο από τον ίδιο να εξακριβώσεις κάτι τέτοιο.. Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη ως προς γεγονότα που παρουσιάζουν οι ίδιοι. Και το ότι δέχθηκε με τόσο μεγάλη άνεση να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία, θεωρώ πως συνέβη επειδή όλο και κάποιος άλλος θα του το έχει πει στο παρελθόν. Θέμα με εθισμούς, εσένα είχε ο δικός σου;

  11. #1676
    Αφού ξεκίνησε την ψυχοθεραπεία, εντόπισε ο θεραπευτής την οριακή διαταραχή ή κάποια άλλη από το Β’ πλέγμα;

  12. #1677
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Location
    Athens
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Επικοινώνησε μέσω μέιλ σήμερα για να με ρωτήσει «τι κάνω». Το μέιλ της είναι καινούργιο, έχω μπλοκάρει το άλλο. Της είπα ότι είμαι καλά και τη ρώτησα γιατί μου γράφει αφού την μπλόκαρα. Απάντηση βεβαίως δεν θα πάρω. Μπλόκαρα και το καινούργιο μέιλ.
    καλησπέρα, και απο εμένα

  13. #1678
    Εγώ μόλις χθες έκανα και μπλοκ τον τύπο. Ας πετάξει και τα πράγματα που είχα αφήσει, ας τα σπάσει και αυτά, ζημειωθηκα και με ένα μικροποσό που δε θα μου το επέστρεφε έτσι όπως φαινόταν ποτέ, μου έστειλε και ξεχεστικότατο μήνυμα (υποθέτω μες την σουρα του) αλλά τουλάχιστον από το να μου τα φάνε οι ψυχολόγοι (κάνω ψυχοθεραπεία δωρεάν, όποτε μια η άλλη θα μου ερχόταν).. Ε άντε γεια, στο καλό!

  14. #1679
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Εγώ μόλις χθες έκανα και μπλοκ τον τύπο. Ας πετάξει και τα πράγματα που είχα αφήσει, ας τα σπάσει και αυτά, ζημειωθηκα και με ένα μικροποσό που δε θα μου το επέστρεφε έτσι όπως φαινόταν ποτέ, μου έστειλε και ξεχεστικότατο μήνυμα (υποθέτω μες την σουρα του) αλλά τουλάχιστον από το να μου τα φάνε οι ψυχολόγοι (κάνω ψυχοθεραπεία δωρεάν, όποτε μια η άλλη θα μου ερχόταν).. Ε άντε γεια, στο καλό!
    Φαίνεται τελικά ότι το μπλοκ ειναι κάτι που δύσκολα μπορεί να αποφευχθεί και ευτυχώς γιατί ειναι είναι λυτρωτικό. Καλή λεφτεριά σου εύχομαι. Να ξέρεις ότι μετά το μπλοκ δεν υπάρχει επιστροφή. Αν υπάρξει θα το μετανοιώσεις πικρά.

  15. #1680
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Έχω και εγώ μια εμπειρία με μία κοπέλα που πιθανόν να έχει ΟΔΠ,με χώρισε άνευ λόγου και αιτίας προσωπικά για μένα, εδώ και δύο μήνες είμαι συναισθηματικά χάλια αλλά μέσα από αυτό το forum βλέπω ότι υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις και με βοηθάει να καταλάβω τι μπορεί να έγινε.
    Τα πράγματα έχουν ως εξής με την κοπέλα είχα σχεδόν 2 χρόνια σχέση,αυτή ελεύθερη εγώ χωρισμένος με παιδί,στην αρχή της σχέσης μας όλα πήγαιναν καλά,ήταν πολύ τρυφερή μαζί μου περνούσαμε καλά, στο ερωτικό κομμάτι είμασταν πάρα πολύ καλά και οι μέρες κυλούσαν όμορφα, κάποια στιγμή μετά από λίγους μήνες η κοπέλα μου ζήτησε να κάνουμε παιδί,μου ήρθε ξαφνικό και τις είπα ότι έχω ήδη παιδί στην εφηβεία και ότι δεν θέλω να κάνω και άλλο, φυσικά αυτό ήταν μια άμυνα για μένα γιατί ήταν πολύ νωρίς για μένα αυτό που μου ζήτησε,και εγώ μέχρι εκείνη την στιγμή δεν την είχα γνωρίσει σαν χαρακτήρα αλλά και δεν συμβιωσαμε μαζί, ούτε είχα γνωρίσει την οικογένεια της. Μετά από λίγες μέρες τις πρότεινα να έρθει να μείνει στο σπίτι μου για συγκατοίκηση να δει πως είναι τα πράγματα με ένα παιδί μείναμε δύο μήνες έτσι δεν φαινόταν να έχει κάποιο θέμα, κάποια στιγμή μου είπε ότι δίνω προτεραιότητα στο παιδί μου και όχι σε αυτή της εξήγησα ότι είναι δύο διαφορετικά πράγματα και ότι άλλο η αγάπη που εχω για το παιδί μου και άλλο η αγάπη που έχω για αυτήν.
    Κατά διαστήματα μου το ανέφερε πάλι για το παιδί,ότι δεν την αγαπάω και δεν την προσέχω δεν την καταλαβαίνω,εγώ καταλάβαινα ότι έχει κάποιες ανασφάλειες,για μένα δεν υπήρχε λόγος εγώ δεν είχα ανασφάλειες ήμουν κατασταλαγμένος και την ήθελα,γιατί την ερωτεύτηκα και την αγαπούσα πραγματικά.
    Μετά από τους δύο μήνες που μείναμε μαζί ξαναγύρισε στο σπίτι που έμενε και μια πήγαινα εγώ πότε ερχόταν αυτή στο δικό μου εναλλάξ μέναμε σε μικρή απόσταση μετά από μερικούς μήνες ακόμα δεν ερχόταν τακτικά στο σπίτι μου πήγαινε εγώ στο δικό της και σιγά σιγά δεν ερχόταν στο δικό μου καθόλου και πήγαινα μόνο εγώ.
    Όλο αυτό το διάστημα δεν κάλεσε ποτέ το παιδί μου να φάμε μια Κυριακή όλοι μαζί να αρχίσει να δένεται μαζί μας, ώρες ώρες την αισθανομουν απόμακρη άλλες φορές ότι είναι κοντά μου, κάποια στιγμή πήγε για διακοπές με μία φίλη της και εκεί γνώρισε κάποιον άλλο και έκανε σχέση μέχρι την μέρα που ήταν να χωρίσουμε δεν μου έδειξε κάτι,όταν με χώρισε ήδη είχε λίγες μέρες με τον άλλο.
    Στην σχέση μέσα μερικές φορές ενοιωθα ότι ζήλευε το παιδί μου,όταν χωρίσαμε μου είπε ότι εάν ήμουν χωρισμένος χωρίς παιδι δεν θα είχε πρόβλημα, αυτόν που γνώρισε ήταν επίσης χωρισμένος με παιδιά αλλά τα παιδιά τα κρατούσε η γυναίκα του,πριν από εμένα τα είχε με έναν παντρεμένο για μικρό χρονικό διάστημα, γενικά κατάλαβα ότι είχε πολλές σχέσεις πριν από εμένα αλλά για κάποιο λόγο δεν στεριωναν,να πω επίσης ότι δεν είχε και πολύ καλές σχέσεις με τους γονείς της,μου είπε ότι πέρασε δύσκολη εφηβεία με την συμπεριφορά της μητέρας της που ήταν αυστηρή.
    Εγώ στο τέλος δέχτηκα να κάνω οικογένεια μαζί της και ένα παιδί ακόμα, αυτή όμως ήταν ανένδοτη ξαφνικά δεν ήθελε φυσικά μέχρι εκείνη την στιγμή δεν γνώριζα ότι ήδη ήταν με κάποιον άλλο.
    Πάντως μετά τον χωρισμό έψαχνα να βρω τι λάθος έκανα εγώ τις έστειλα μηνύματα να την πείσω να τα ξαναβρούμε πήγα στο σπίτι της να μιλήσουμε και τις έλεγα ότι μπορεί να φταίω εγώ εάν σε έκανα να νιώθεις μοναξιά μέσα στην σχέση μας ορμώμενος από την ιδέα που είχε ότι δίνω σημασία περισσότερο στο παιδί μου και όχι σε εκείνη.
    Έτρεξα από πίσω της πρώτη μου φορά που το έκανα αυτό σε γυναίκα αισθάνθηκα ότι δεν ήμουν εγώ, το πρόσεξαν και οι φίλοι μου,ότι έχασα κάπως τον εαυτό μου, αλλά δεν κατάφερα να την πείσω να γυρίσει πίσω σε μένα.
    Last edited by Ti ginetai; 27-12-2021 at 14:37.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •