Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 102
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 102 of 114 FirstFirst ... 25292100101102103104112 ... LastLast
Results 1,516 to 1,530 of 1696
  1. #1516
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Αίολε σε εκτιμώ το ξέρεις, αλλά αυτό που λες εδώ είναι κάτι πολυ ασχημο. Είναι κάτι το οποίο δεν θα έπρεπε να γίνεται από άνθρωπο σε άνθρωπο πάρα μόνο σε ακραίες περιπτώσεις. Το ghosting είναι η χειρότερη μορφή ψυχολογικής βίας απέναντι σε μια ψυχή. Δεν ξέρω τί έχει προηγηθεί ακριβώς σ αυτήν την ιστορία, αλλά αυτή η συμπεριφορά που προτείνεις να ακολουθήσει η φιλη Ivory είναι δειλή τουλάχιστον, και η πλέον επιθετική. Φυσικα μπορεί να κανω και λαθος,αλλά ο φίλος της Ivory δεν έχει συνειδητοποιήσει για ποιο λογο φτάσανε εκεί τα πράγματα και πονάει. Θα ήταν προτιμότερο σε αυτές τις περιπτώσεις να υπάρχει διάλογος- εξήγηση και κατανόηση απέναντι στον άλλον είτε περιγράφεται ως οριακός (ένα παραπάνω) είτε ως οτιδήποτε. Ακόμα κι αν φέρεται χειριστικα κάποιος θα ήταν καλό να υπάρχει μια εξήγηση για αυτή την απόφαση του χωρισμού και να τη συνειδητοποιήσει ή όχι εν καιρώ. Δωσ του το δικαίωμα να ξέρει,με αγάπη όμως όχι με θυμό.Οχι με σιωπή και αστυνομίες και μπλοκαρίσματα. Όλοι είμαστε άνθρωποι, Όλοι πονάμε, μην κάνουμε πράγματα που δεν θα θέλαμε να μας κάνουν. Αν αγαπάς κάποιον δεν τον διαγράφεις έτσι απλά, μην κάνετε πράγματα που κατηγορείτε ότι τα κάνουν άλλοι (π.χ. οριακοί). Έχεις παρει την απόφαση σου αλλά έχεις κι έναν άνθρωπο απέναντι που υποτίθεται ότι αγάπησες, μη βιάζετε ψυχές ρε παιδιά. Όλοι είμαστε άνθρωποι όσο δύσκολοι και να είναι κάποιοι
    Κι εγώ σε εκτιμώ Ήλιε, επέτρεψέ μου να απαντήσω...
    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για το ghosting, αλλά αυτό που προτείνω εδώ δεν ειναι ghosting αλλά no conduct. Έχει διαφορά. Το ghosting αποτελεί κυρίως χειριστική συμπεριφορά, ενώ το no conduct ειναι τρόπος αποδέσμευσης-απομάκρυνσης από μία τοξική ή και επικίνδυνη σχέση. Είναι σκληρό πράγματι, όχι μόνο για αυτόν που το δέχεται αλλά και γι' αυτόν που το εφαρμόζει, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις αδιέξοδες (όπως αυτή) θεωρώ ότι ειναι μονόδρομος. Συμφωνώ ότι ειναι καλό να υπάρχει διάλογος- εξήγηση και κατανόηση απέναντι στον άλλον, αλλά μπορούν όλα αυτά να υπάρχουν τελικά με μία οριακή προσωπικότητα; Η ίδια η ivory έχει πει ότι το θέμα της συζήτησης και της κατανόησης έχει εξαντληθεί. Αυτό που είπα για την αστυνομία αφορά την περίπτωση άσκησης βίας. Μακάρι να μη χρειαστεί. Επίσης εγώ δεν είπα ότι θα πρέπει να φερθεί με θυμό. Ας του εξηγήσει αν θέλει τους λόγους της απόφασής της με σεβασμό και αγάπη, αλλά θα πρέπει να ειναι ξεκάθαρη για το οριστικό της υπόθεσης.

  2. #1517
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Κάποτε είχα σχέση με μία κοπέλα πριν αρκετά χρόνια και μου είχε πει από τις αρχές ότι έχει πρόβλημα με τον πρώην της. Επρόκειτο για μία εντελώς προβληματική σχέση push-pull με αυτόν και πράγματι ο τύπος ήταν πρόβλημα. Μας ακολουθούσε, μας παρενοχλούσε, καθόταν όλο το βράδυ κάτω από το σπίτι της, ερχόταν στα μαγαζιά που πηγαίναμε. Κάποια στιγμή πήγα του μίλησα, με καλό τρόπο αλλά ήταν σαν να μιλούσα στο ντουβάρι. Μου έλεγε "εγώ την Ε θα τη διεκδικήσω" και τέτοια. Υπήρχαν στιγμές που ήθελα να τον πλακώσω στο ξύλο. Είχαμε αρχίσει να σκεφτόμαστε την λύση της αστυνομίας, αλλά ήταν μια σχέση που φάνηκε ότι δεν θα τραβήξει και δεν έκανα κάποια ενέργεια. Μετά από λίγο χωρίσαμε.

    Μετά από κάποιους μήνες έμαθα ότι αυτή η κοπέλα τα έφτιαξε με κάποιον άλλο, και ο πρώην άρχισε ξανά τα ίδια, μέχρι που έφαγε το ξύλο της αρκούδας γιατί ο καινούργιος γκόμενος δεν είχε την δική μου υπομονή και... κατανόηση. Ο τύπος ήταν και είναι bpd του κερατά. Η αστυνομία σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να ειναι σκληρή λύση, αλλά μπορεί να τους γλυτώσει από χειρότερες εξελίξεις.

  3. #1518
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Διαβαζω κατά καιρούς το θρεντ με τις εμπειρίες σας...λογικα σε κάποιες σελίδες εδώ πρεπει να υπάρχουν και δικά μου παλιά μνμ χαμένα στο βάθος των αιώνων...

    Συμφωνώ με το μέλος που λέει για την σκληρότητα της απομάκρυνσης χωρίς εξήγηση. Το βρίσκω ιδιαίτερα σκληρό και άδικο να χωρίζουν δυο άνθρωποι, άσχετως διαταραχών, και αυτός που φεύγει να μην δίνει σαφείς εξηγήσεις για την αποχώρηση του απ την σχέση. Κι ας μη το δεχτεί ο άλλος, κι ας μη καταλάβει τίποτα..

    Απ οτι κατάλαβα η Ivory έφυγε απο το σπίτι χωρίς να δώσει καμιά εξήγηση. Θεωρώ λογικό ο άλλος να χει φρικάρει και να προσπαθεί να πάρει απαντήσεις και νομίζω το καλύτερο θα ήταν να γινόταν μια συζήτηση. Καταλαβαίνω πως και η ίδια είναι σε πολύ ευάλωτη θέση αλλά νομίζω του το χρωστάει. Κι αν μετά ο άλλος συνεχίσει τα δικά του ναι, η λύση της αστυνομίας θα είναι μονόδρομος. Προσωπικά έφτασα στην απειλη της αστυνομίας με παλιά σχέση αφού είχα εξαντλήσει όλα τα περιθώρια συζήτησης και πια δεν γινόταν αλλιώς. Και αποδείχθηκε πως αυτός ήταν ο μόνος τρόπος να με αφήσει ήσυχη.

  4. #1519
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Διαβαζω κατά καιρούς το θρεντ με τις εμπειρίες σας...λογικα σε κάποιες σελίδες εδώ πρεπει να υπάρχουν και δικά μου παλιά μνμ χαμένα στο βάθος των αιώνων...

    Συμφωνώ με το μέλος που λέει για την σκληρότητα της απομάκρυνσης χωρίς εξήγηση. Το βρίσκω ιδιαίτερα σκληρό και άδικο να χωρίζουν δυο άνθρωποι, άσχετως διαταραχών, και αυτός που φεύγει να μην δίνει σαφείς εξηγήσεις για την αποχώρηση του απ την σχέση. Κι ας μη το δεχτεί ο άλλος, κι ας μη καταλάβει τίποτα..

    Απ οτι κατάλαβα η Ivory έφυγε απο το σπίτι χωρίς να δώσει καμιά εξήγηση. Θεωρώ λογικό ο άλλος να χει φρικάρει και να προσπαθεί να πάρει απαντήσεις και νομίζω το καλύτερο θα ήταν να γινόταν μια συζήτηση. Καταλαβαίνω πως και η ίδια είναι σε πολύ ευάλωτη θέση αλλά νομίζω του το χρωστάει. Κι αν μετά ο άλλος συνεχίσει τα δικά του ναι, η λύση της αστυνομίας θα είναι μονόδρομος. Προσωπικά έφτασα στην απειλη της αστυνομίας με παλιά σχέση αφού είχα εξαντλήσει όλα τα περιθώρια συζήτησης και πια δεν γινόταν αλλιώς. Και αποδείχθηκε πως αυτός ήταν ο μόνος τρόπος να με αφήσει ήσυχη.
    Να πω κατ' αρχάς ότι εγώ ουδέποτε μίλησα για απομάκρυνση χωρίς εξήγηση. Αυτό που είπα ήταν ότι σε αυτές τις περιπτώσει θέλει no conduct. Φαντάζομαι ότι η Ivοry βρίσκεται σε μία φάση που την έχουμε περάσει όλοι. Ονομάζεται η φάση της απόγνωσης, η οποία πριν έρθει έχουν προηγηθεί χιλιάδες ώρες συζήτησης, εξηγήσεων, παραπόνων, και προσπάθειας να κάνουμε σαφές το τι μας ενοχλεί και το τι θέλουμε να αλλάξει με τον καλύτερο τρόπο που μπορούσαμε ή που αντέχαμε. Θεωρείς λοιπόν ότι μετά από όλα αυτά, αν πούμε το αι σιχτιρ και το εννοούμε ειναι απομάκρυνση χωρίς εξήγηση;
    Ο σύντροφος την Ivory έχει φρικάρει γιατί δεν ξέρει τον λόγο που η ivory έφυγε; Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Πολύ καλά ξέρει αλλά δεν αντέχει να ξέρει.

  5. #1520
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Να πω κατ' αρχάς ότι εγώ ουδέποτε μίλησα για απομάκρυνση χωρίς εξήγηση. Αυτό που είπα ήταν ότι σε αυτές τις περιπτώσει θέλει no conduct. Φαντάζομαι ότι η Ivοry βρίσκεται σε μία φάση που την έχουμε περάσει όλοι. Ονομάζεται η φάση της απόγνωσης, η οποία πριν έρθει έχουν προηγηθεί χιλιάδες ώρες συζήτησης, εξηγήσεων, παραπόνων, και προσπάθειας να εξηγήσουμε το τι μας ενοχλεί με τον καλύτερο τρόπο που μπορούσαμε ή που αντέχαμε. Θεωρείς λοιπόν ότι μετά από όλα αυτά, αν πούμε το αι σιχτιρ και το εννοούμε ειναι απομάκρυνση χωρίς εξήγηση;
    Δεν έχω διαβάσει οοοολες τις σελίδες....κατάλαβα οτι έφυγε χωρίς να ειπωθεί ξεκάθαρα οτι χωρίζουν.
    Καταλαβαίνω οτι αυτό μπορεί να ναι απαραίτητο κάποιες φορές να γίνει έτσι, ακόμα και θέμα ασφάλειας τιθεται σε ορισμένες περιτπωσεις αλλά θεωρώ ότι εστώ μετά...τώρα που έχει φύγει δηλαδή θα μπορούσε να γίνει μια κουβέντα συγκεκριμένη οτι έφυγα γιαυτό και γιαυτό και δεν θέλω πια να συνεχίσουμε. Κι αφού έχει γίνει αυτό μετά συμφωνώ απόλυτα με το καμιά επαφή, σβήσιμο απο παντου κι ακόμα κι αστυνομία αν χρειαστεί.

  6. #1521
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν έχω διαβάσει οοοολες τις σελίδες....κατάλαβα οτι έφυγε χωρίς να ειπωθεί ξεκάθαρα οτι χωρίζουν.
    Γι αυτό πρότεινα να το κάνει σαφές ότι ειναι οριστικό

    Καταλαβαίνω οτι αυτό μπορεί να ναι απαραίτητο κάποιες φορές να γίνει έτσι, ακόμα και θέμα ασφάλειας τιθεται σε ορισμένες περιτπωσεις αλλά θεωρώ ότι εστώ μετά...τώρα που έχει φύγει δηλαδή θα μπορούσε να γίνει μια κουβέντα συγκεκριμένη οτι έφυγα γιαυτό και γιαυτό και δεν θέλω πια να συνεχίσουμε. Κι αφού έχει γίνει αυτό μετά συμφωνώ απόλυτα με το καμιά επαφή, σβήσιμο απο παντου κι ακόμα κι αστυνομία αν χρειαστεί
    O bpd σύντροφος όταν ειναι σε αυτή τη θέση αυτό που θέλει ειναι ακριβώς να γίνει αυτή η "συζήτηση". Αν γίνει αυτή η συζήτηση βάζω στοίχημα ότι θα την ξανατουμπάρει. Εδώ θα είμαστε. Το να αντισταθεί στο hoovering ο/η σύντροφος bpd ειναι ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα που θα κληθεί να κάνει στη ζωή του. Ο χωρισμός με bpd συντρόφους δεν μοιάζει με τους νορμαλ χωρισμούς elisavet. Καμία σχέση.

  7. #1522
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Γι αυτό πρότεινα να το κάνει σαφές ότι ειναι οριστικό



    O bpd σύντροφος όταν ειναι σε αυτή τη θέση αυτό που θέλει ειναι ακριβώς να γίνει αυτή η "συζήτηση". Αν γίνει αυτή η συζήτηση βάζω στοίχημα ότι θα την ξανατουμπάρει. Εδώ θα είμαστε. Το να αντισταθεί στο hoovering ο/η σύντροφος bpd ειναι ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα που θα κληθεί να κάνει στη ζωή του. Ο χωρισμός με bpd συντρόφους δεν μοιάζει με τους νορμαλ χωρισμούς elisavet. Καμία σχέση.
    Επειδή είχα στο παρελθόν μια σχέση με οοολα αυτά τα χαρακτηριστικά που περιγράφετε κι άλλα ακόμα (δεν ξέρω αν είχε οριακή ο άνθρωπος, δεν παραδέχτηκε ποτέ οτι είχε προβλημα) ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Συνεχίζω να βρίσκω πολύ σκληρό όμως το να μην δωθεί καμιά εξήγηση. Εκτός βέβαια κι αν η Ivory θεωρεί ότι ειπώθηκε ότι ήταν να ειπωθεί πριν φύγει.
    Θα μπορούσαν πάντως οι εξηγήσεις να δωθούν γραπτώς έστω, με ένα μειλ πχ

    Στη δική μου περίπτωση χωρίσαμε μετά από έναν καυγά όπου άκουσα ο, τι κατηγορία μπορεί να φανταστεί άνθρωπος, το πήρε χαλαρά στην αρχή μάλλον γιατί θεωρούσε οτι δεν το εννοούσα και μετά ακόλουθησε πλήθος τηλεφωνημάτων, γραπτων μνμ κτλ όπου εξηγούσα ξανά και ξανά τα ίδια και η στάση του εναλλάσονταν απο παρακάλια και όρκους αγάπης σε απειλές , ώσπου στο τέλος απείλησα με αστυνομία για να σταματήσει να με ενοχλεί.

  8. #1523
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν έχω διαβάσει οοοολες τις σελίδες....κατάλαβα οτι έφυγε χωρίς να ειπωθεί ξεκάθαρα οτι χωρίζουν.
    Καταλαβαίνω οτι αυτό μπορεί να ναι απαραίτητο κάποιες φορές να γίνει έτσι, ακόμα και θέμα ασφάλειας τιθεται σε ορισμένες περιτπωσεις αλλά θεωρώ ότι εστώ μετά...τώρα που έχει φύγει δηλαδή θα μπορούσε να γίνει μια κουβέντα συγκεκριμένη οτι έφυγα γιαυτό και γιαυτό και δεν θέλω πια να συνεχίσουμε. Κι αφού έχει γίνει αυτό μετά συμφωνώ απόλυτα με το καμιά επαφή, σβήσιμο απο παντου κι ακόμα κι αστυνομία αν χρειαστεί.
    Ειπε οτι αλλες 2 φορες στο παρελθον μαζεψε πράγματα και είπε ότι θα φύγει, αλλά αυτός κατάφερε και την τούμπαρε με την κουβέντα. Οπότε σίγουρα τα ξέρει όλα τα θέματα.

  9. #1524
    Επειδή πραγματικά νιώθω πολύ άσχημα για τον τρόπο που έφυγα και φοβόμουν ότι θα με τουμπαρει (πριν ακριβώς ένα χρόνο μου είχε πει επίσης εκείνος να πάρω τα πράγματα μου από το σπίτι και μετά με κατηγόρησε ότι εντάξει εκείνος μπορεί να μου το είπε αλλά εγώ γιατί δεν έκατσα να τον ρωτήσω την επόμενη μέρα αν το εννοούσε ή όχι πραγματικά) μια φίλη μου που την έχει πατήσει με νάρκισσο μου εξήγησε ότι ξέρουν όσοι με γνωρίζουν πως ποτέ εγώ δε θα φερομουν με αυτόν τον τρόπο σε «συνηθισμένους» ανθρώπους και να μην νιώθω άσχημα που λειτούργησα έτσι. Με φίλη ψυχολογο που το συζήτησα μου εξήγησε ότι από τη στιγμή που είπα πως φεύγω και όταν θα είμαι σε θέση θα του μιλήσω, μπορώ να κάνω και αυτό το κομμάτι της οριστικής εξήγησης όταν θα είμαι κι εγώ σε καλύτερη κατάσταση. Δεν είμαι ένα γαϊδούρι που φεύγει χωρίς εξηγήσεις και ειδικά στη δίκη του περίπτωση που με είχε πείσει ότι δεν είμαι επικοινωνιακή και δεν μοιράζομαι, προσπαθούσα να είμαι όσο πιο διάφανη γίνεται για να αντιμετωπίζω πότε ακυρώσεις, πότε «τι ωραία που τα λεμε» που φυσικά αυτά εναλλάσσονταν για τα ίδια ακριβώς περιστατικά όταν προσπαθούσα να του τα υπενθυμίσω. Ή θα κοιταξει με κάνει να αλλάξω γνώμη ή θα ακούσω φράσεις του τύπου φέρθηκα με τον χειρότερο τρόπο σαν όλες τις απαράδεκτες εκεί έξω. Και φυσικά καμία αναγνώριση του δικού του μέρους αφού ναι μεν εκείνος μπορεί να φέρεται υπερβολικά αλλά το πως ξεκινάει να νιώθει άσχημα οφείλεται καθαρά στη δίκη μου συμπεριφορά και μόνο. Ότι ποτέ δεν προσπάθησα πραγματικά γι αυτή τη σχέση και το μόνο που ήθελα, ήταν τελικά να τον εκμεταλλευτώ και στη πορεία να τον αφήσω. Ακόμα και έμπρακτα γεγονότα τύπου ότι στα αλήθεια έχω επιλογή και για το που να μείνω αν δεν ήθελα να είμαι μαζί του έβρισκε τρόπο να μου τα υποβιβάζει. Κοινώς, μια απαξίωση για όλες τις προθέσεις, τα συναισθήματα μου και τις υποχωρήσεις που έκανα προσπαθώντας να κρατήσω αυτή τη σχέση ενώ νιώθω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα. Θα ήθελα πραγματικά να βρει κάποια στιγμή τη γαλήνη αλλά δυστυχώς είναι ξεκάθαρο πως δε μπορώ να κάνω τίποτα να τον βοηθήσω με κανέναν τρόπο. Είναι πολύ λυπηρό το πως ζουν αυτοί οι άνθρωποι μέσα στο δικό τους χάος..

  10. #1525
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Μα δεν θα λέγαμε ότι έχουν "διαταραχή" αν ήταν καλά και μπορούσαμε να τους μιλάμε με τη λογική. Θυμίσου το εξής: τα λογικά επιχειρήματα στους οριακούς δεν πιάνουν. Μόνο συναισθηματικά μπορείς να τους μιλήσεις. Εγώ στο παρελθόν είχα μια εμπλοκή με νάρκισσο και όταν τελικά αποφάσισα να φύγω, του είπα πρώτα την πιο εξωφρενική ιστορία που μπορούσα να σκεφτώ (δήθεν περιπέτεια υγείας), γνωρίζοντας ότι αν του έλεγα την ωμή αλήθεια ότι τον είχα σκυλοβαρεθεί κι αυτόν και τα καμώματά του, τότε ήταν που δεν θα ξέμπλεκα εύκολα.

  11. #1526
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Επειδή πραγματικά νιώθω πολύ άσχημα για τον τρόπο που έφυγα και φοβόμουν ότι θα με τουμπαρει (πριν ακριβώς ένα χρόνο μου είχε πει επίσης εκείνος να πάρω τα πράγματα μου από το σπίτι και μετά με κατηγόρησε ότι εντάξει εκείνος μπορεί να μου το είπε αλλά εγώ γιατί δεν έκατσα να τον ρωτήσω την επόμενη μέρα αν το εννοούσε ή όχι πραγματικά) μια φίλη μου που την έχει πατήσει με νάρκισσο μου εξήγησε ότι ξέρουν όσοι με γνωρίζουν πως ποτέ εγώ δε θα φερομουν με αυτόν τον τρόπο σε «συνηθισμένους» ανθρώπους και να μην νιώθω άσχημα που λειτούργησα έτσι. Με φίλη ψυχολογο που το συζήτησα μου εξήγησε ότι από τη στιγμή που είπα πως φεύγω και όταν θα είμαι σε θέση θα του μιλήσω, μπορώ να κάνω και αυτό το κομμάτι της οριστικής εξήγησης όταν θα είμαι κι εγώ σε καλύτερη κατάσταση. Δεν είμαι ένα γαϊδούρι που φεύγει χωρίς εξηγήσεις και ειδικά στη δίκη του περίπτωση που με είχε πείσει ότι δεν είμαι επικοινωνιακή και δεν μοιράζομαι, προσπαθούσα να είμαι όσο πιο διάφανη γίνεται για να αντιμετωπίζω πότε ακυρώσεις, πότε «τι ωραία που τα λεμε» που φυσικά αυτά εναλλάσσονταν για τα ίδια ακριβώς περιστατικά όταν προσπαθούσα να του τα υπενθυμίσω. Ή θα κοιταξει με κάνει να αλλάξω γνώμη ή θα ακούσω φράσεις του τύπου φέρθηκα με τον χειρότερο τρόπο σαν όλες τις απαράδεκτες εκεί έξω. Και φυσικά καμία αναγνώριση του δικού του μέρους αφού ναι μεν εκείνος μπορεί να φέρεται υπερβολικά αλλά το πως ξεκινάει να νιώθει άσχημα οφείλεται καθαρά στη δίκη μου συμπεριφορά και μόνο. Ότι ποτέ δεν προσπάθησα πραγματικά γι αυτή τη σχέση και το μόνο που ήθελα, ήταν τελικά να τον εκμεταλλευτώ και στη πορεία να τον αφήσω. Ακόμα και έμπρακτα γεγονότα τύπου ότι στα αλήθεια έχω επιλογή και για το που να μείνω αν δεν ήθελα να είμαι μαζί του έβρισκε τρόπο να μου τα υποβιβάζει. Κοινώς, μια απαξίωση για όλες τις προθέσεις, τα συναισθήματα μου και τις υποχωρήσεις που έκανα προσπαθώντας να κρατήσω αυτή τη σχέση ενώ νιώθω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα. Θα ήθελα πραγματικά να βρει κάποια στιγμή τη γαλήνη αλλά δυστυχώς είναι ξεκάθαρο πως δε μπορώ να κάνω τίποτα να τον βοηθήσω με κανέναν τρόπο. Είναι πολύ λυπηρό το πως ζουν αυτοί οι άνθρωποι μέσα στο δικό τους χάος..
    Ωραια Ivory, από την στιγμή που του είπες πως χωρίζετε και πως θα του μιλήσεις όταν νιώσεις πιο έτοιμη (δεν το είχα δει σορυ) τότε πάρε τον χρόνο σου να δυναμώσεις.
    Ψυχοθεραπεία κάνεις; (σορυ αν εχει ειπωθεί κι αυτό και ξαναρωτώ). Εμένα εκείνο το διάστημα με είχε βοήθησει πολύ η ψυχοθεραπεία στο κομμάτι των ενοχών οπως και το να βρίσκομαι με δικούς μου ανθρώπους που ήξεραν ποια είμαι και δεν με αμφισβητούσαν. Αυτά τα δύο με έσωσαν.

  12. #1527
    Είχα ξεκινήσει πέρσι ψυχοθεραπεία που όμως επειδή το προγράμμα είναι δωρεάν περιμένω από τη θεραπεύτρια να μου πει πότε θα ξεκινήσουμε ξανά. Μου έδωσε φίλη τηλ ψυχολόγου όπου ειδικεύεται στους ναρκισσους. Οικονομικά δε θα μπορώ να το υποστηρίξω αλλά δεδομένου ότι η πρώτη συνέδρια είναι δωρεάν μπορώ να δοκιμάσω έστω μια φορά για να ακούσω κάποια πράγματα που θα με βοηθήσουν. Το κομμάτι των φίλων ναι, το βλέπω ότι είναι πολύ υποστηρικτικό σε αυτή τη συνθήκη και θα το κρατήσω.. Δε μπορώ να σκεφτώ κάποια φανταστική ιστορία να του πω αν υποθέσουμε ότι αυτή θα είναι και η λύση παρόλα αυτά.. Εννοείται πως με έχει κατηγορήσει κάνοντας μου προβολές ότι είμαι ανίκανη να αγαπήσω (μετά το γύριζε πίσω λέγοντας πως ξέρει ότι τον αγαπάω αλλά δεν το νιώθει), ότι θέλει δίπλα του μια γυναίκα και όχι ένα κοριτσάκι (ευτυχώς φίλοι μου λένε πως η δίκη του συμπεριφορά τους φαίνεται παιδιάστικη και αυτό με βοηθάει), ότι έχω έλλειψη ενσυναίσθησης και καθαρή κακία από τη μεριά του και οποιαδήποτε αντίδραση τύπου θέλω λίγο χρόνο να σκεφτώ (μια μέρα μου έκανε κακό χαμό για αναίτιο λόγο επειδή «είχε πιεί ουίσκι» και ενώ ήμουν κάπως, του εξήγησα ότι δεν είναι ότι θέλω να του κρατήσω μούτρα απλά χρειαζόμουν λίγο χρόνο να ηρεμήσω και να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά καθώς ήμουν στεναχωρημένη) εκείνος το εισέπραξε σαν τιμωρία και ότι εξαφανίστηκα ενώ στη πραγματικότητα είχαμε επικοινωνία εκείνη τη μέρα. Τον πήρα τηλ δλδ να του πω ότι πάω να πάρω τα αποτελέσματα καποιων εξετάσεων, να του μεταφέρω στη συνέχεια πως ήταν καλές και γενικά είχε εικόνα της καθημερινότητας μου απλά δεν ήθελα και δεν είχα διάθεση για πολλά πολλά. Το πιο φοβερό ήταν πως ενώ προσπαθούσα να του εξηγήσω τι με πείραξε πριν προλάβω να ολοκληρώσω την σκέψη μου, με κατηγορούσε ότι εγώ του έκανα προβολές. Θεωρώ πως όλα τα παραπάνω ήταν κατηγορίες που ενδεχομένως είχε ακούσει εκείνος από προηγούμενες σχέσεις του και τις είχε υιοθετήσει για ενδεχόμενους μελλοντικούς καβγάδες στη «φαρέτρα» του.

  13. #1528
    Στα πόσα μνμ είπαμε ότι μπορούμε να στείλουμε προσωπικό μήνυμα;

  14. #1529
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Είχα ξεκινήσει πέρσι ψυχοθεραπεία που όμως επειδή το προγράμμα είναι δωρεάν περιμένω από τη θεραπεύτρια να μου πει πότε θα ξεκινήσουμε ξανά. Μου έδωσε φίλη τηλ ψυχολόγου όπου ειδικεύεται στους ναρκισσους. Οικονομικά δε θα μπορώ να το υποστηρίξω αλλά δεδομένου ότι η πρώτη συνέδρια είναι δωρεάν μπορώ να δοκιμάσω έστω μια φορά για να ακούσω κάποια πράγματα που θα με βοηθήσουν. Το κομμάτι των φίλων ναι, το βλέπω ότι είναι πολύ υποστηρικτικό σε αυτή τη συνθήκη και θα το κρατήσω.. Δε μπορώ να σκεφτώ κάποια φανταστική ιστορία να του πω αν υποθέσουμε ότι αυτή θα είναι και η λύση παρόλα αυτά.. Εννοείται πως με έχει κατηγορήσει κάνοντας μου προβολές ότι είμαι ανίκανη να αγαπήσω (μετά το γύριζε πίσω λέγοντας πως ξέρει ότι τον αγαπάω αλλά δεν το νιώθει), ότι θέλει δίπλα του μια γυναίκα και όχι ένα κοριτσάκι (ευτυχώς φίλοι μου λένε πως η δίκη του συμπεριφορά τους φαίνεται παιδιάστικη και αυτό με βοηθάει), ότι έχω έλλειψη ενσυναίσθησης και καθαρή κακία από τη μεριά του και οποιαδήποτε αντίδραση τύπου θέλω λίγο χρόνο να σκεφτώ (μια μέρα μου έκανε κακό χαμό για αναίτιο λόγο επειδή «είχε πιεί ουίσκι» και ενώ ήμουν κάπως, του εξήγησα ότι δεν είναι ότι θέλω να του κρατήσω μούτρα απλά χρειαζόμουν λίγο χρόνο να ηρεμήσω και να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά καθώς ήμουν στεναχωρημένη) εκείνος το εισέπραξε σαν τιμωρία και ότι εξαφανίστηκα ενώ στη πραγματικότητα είχαμε επικοινωνία εκείνη τη μέρα. Τον πήρα τηλ δλδ να του πω ότι πάω να πάρω τα αποτελέσματα καποιων εξετάσεων, να του μεταφέρω στη συνέχεια πως ήταν καλές και γενικά είχε εικόνα της καθημερινότητας μου απλά δεν ήθελα και δεν είχα διάθεση για πολλά πολλά. Το πιο φοβερό ήταν πως ενώ προσπαθούσα να του εξηγήσω τι με πείραξε πριν προλάβω να ολοκληρώσω την σκέψη μου, με κατηγορούσε ότι εγώ του έκανα προβολές. Θεωρώ πως όλα τα παραπάνω ήταν κατηγορίες που ενδεχομένως είχε ακούσει εκείνος από προηγούμενες σχέσεις του και τις είχε υιοθετήσει για ενδεχόμενους μελλοντικούς καβγάδες στη «φαρέτρα» του.
    Το θεμα των προβολών φοβάμαι οτι ειναι γενικό και θα το ακους συνεχεια. Κι ο δικος μου τοτε αυτο ακριβως μου ελεγε , οτι εγω κανω συνέχεια προβολες πανω του. Κι ας ηταν ηλιου φαεινοτερο πως εκεινος εκανε τις προβολες. Μου δινε την αισθηση οτι επειδη εχανε εντελως την αισθηση του εαυτου του μεσα στη σχεση και ταυτιζονταν σε απολυτο βαθμο...ειναι σα να μην μπορουσε μετα να ξεχωρισει ποιος απο τους δυο εκανε τι και ετσι πραγματα που εκανε εκεινος κ του τα τονιζα, τα εβλεπε ως προβολη δικη μου σε εκεινον. κακος χαμος μη το ψαχνεις...
    Και το γεγονος οτι ηθελες χρονο να επεξεργαστεις ή να "συνερθεις" απο εναν καβγα, ειναι για τετοια ατομα ακατανοητο και μονο ως τιμωρια μπορουν να το δουν ακριβως επειδη οι ιδιοι ειναι σα να λειτουργουν με κουμπακια, τωρα ειμαι εξαλλος, τωρα σε θελω, τωρα σε μισω κι αυτα εναλλασονται με ταχυτητα φωτος.

    Την ψυχοθεραπεια την χρειαζεσαι παντως. Δεν ξερω πως ακριβως ειναι τα οικονομικα σου, αλλα αν μπορεις να κοψεις απο αλλου για να κανεις ψυχοθεραπεια καντο. Το εχεις αμεση αναγκη. Πολλοι ψυχολογοι επισης δεχονται αν ειναι αναγκη να τους πληρωνεις λιγα λιγα σε δευτερο χρονο αν ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα. Θα δεις οτι θα σε βοηθησει να βαλεις πολλα πραγματα σε σειρα μεσα σου.

  15. #1530
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Στα πόσα μνμ είπαμε ότι μπορούμε να στείλουμε προσωπικό μήνυμα;
    Νομιζω στα 50 ή 60 δεν ειμαι σιγουρη

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •