Αντικαταθλιπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Αντικαταθλιπτικα

    Καλησπέρα σας.Λαμβανω αγωγη για μια δεκαετία σχεδόν και θέλω να μάθω ποιες οι συνέπειες των αντικαταθλιπτικων και γενικότερα των ψυχοφαρμακων στον οργανισμό σε βάθος χρονου;Καπνίζω αρκετά και έχω ανησυχήσει για τον συνδυασμό αυτό που θα με οδηγήσει.Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    460
    το θεμα σου ειναι ενδιαφερον αν και δεν θα καταφερει κανεις να σε απαντησει με σιγουρια.. ο συνδοιασμος αντικαταθλιπτικων και τσιγαρου δεν μας απασχολει, αλλα μας απασχολουν οι συνεπειες των αντικαταθλιπτικων, των οποιων δεν ειναι μελετημενες για τοσα μεγαλα χρονικα διαστηματα... οι κλινικες μελετες πολλες απο τις οποιες εγιναν για πολυ μικρα χρονικα διαστηματα και σχοεδον οριακα με τον χρονο που απαοτουνταν για να παρουν εγκριση, υποδικνυει οτι ο καθενας απο εμας που τα πηρε, πρεπει να τα σταματησει οσο ταχιστα γινεται... Σαφως και δεν μπορουν να μετρησουν ή να ελεγξουν με καποιον τροπο τις εγκεγαλικες αλλαγες που προκαλουν, και ενδεχωμενος αν ο εγκεφαλος αλλαζει καποια ομοιοασταση του, ισως δεν ειναι δυνατον να την επαναφερεις στο αρχικο της σταδιο...

    με λιγα λογια και συνοψιζοντας τα παραπανω, προκυπτουν πως οσο μικροτερο διαστημα τα παρεις τοσο καλυτερο για τον οργανισμο σου και η δευτερη πως αν τα παιρνεις ηδη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Ρε παιδιά αν έχουμε επιλογή να μην πάρουμε φάρμακα εννοείται ότι προτιμάμε να μην πάρουμε. Αν όμως δεν αισθάνεσαι καλά τι να κάνεις, το να υποφέρεις είναι καλύτερο;

  4. #4
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ρε παιδιά αν έχουμε επιλογή να μην πάρουμε φάρμακα εννοείται ότι προτιμάμε να μην πάρουμε. Αν όμως δεν αισθάνεσαι καλά τι να κάνεις, το να υποφέρεις είναι καλύτερο;
    Εννοείται πως δεν είναι λύση και εγώ υποφερω χωρίς αυτά μου χει πει ο γιατρός να το κόψω το τσιγάρο αλλά εγώ δεν μπορώ.Τεσπα ελπίζω να μην μας επηρεάσει αρνητικα σε βάθος χρονου και να είμαστε όλοι καλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Παρόλο που δεν καπνίζω και επομένως δεν με αφορά προσωπικά το ζήτημα, διάβασα κάτι ενδιαφέρον πρόσφατα, ότι δηλαδή η νικοτίνη έχει ψυχοδραματικό αποτέλεσμα, είναι σαν να παίρνει κάποιος ένα φάρμακο, δεν είναι τόσο απλό το να λες σε κάποιον κόψε το τσιγάρο, είναι θέμα θέλησης κλπ. Φυσικά δεν είμαι σίγουρος, απλά λέω αυτό που διάβασα. Επίσης, σε ο,τι αφορά το ζήτημα των μακροχρόνιων παρενεργειών έχει δίκιο ο menis ότι δηλαδή δεν έχουν ελεγχθεί τα αντικαταθλιπτικά σε βάθος χρόνου όχι μόνο για τις παρενέργειες αλλά όπως μου είπε ο ψυχίατρος μου ούτε για τη δράση τους. Αυτό μου το είπε όταν του είπα πως μόνο με 15mg remeron στο εξάμηνο και τον πρώτο χρόνο λήψης ήμουν μια χαρά αλλά μετά δεν με κάλυπτε. Σίγουρα όμως η χρόνια κατάθλιψη και το χρόνιο στρες μπορούν να προκαλέσουν ένα σωρό προβλήματα με σημαντικότερο για μένα την έλλειψη ποιότητας ζωής, το ότι παλεύεις για να βγάλεις την καθημερινότητα και ούτε καν.

  6. #6
    Panos_019
    Guest
    Εγώ νιώθω ημιλειτουργικος με την βοήθεια των φαρμάκων πάντα κατάφερα κάπως να έρθω σε καλύτερο επίπεδο.Το μόνο κακό είναι ότι μετά όπως είπες μειώνεται η δραστικότητα τους από ότι έχω παρατηρησει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Στη δική μου εμπειρία στην αρχή τα αντικαταθλιπτικά με βοηθάνε πολύ μετά πέφτει η απόδοση ανεβάζω δόση και στο τέλος βγαίνουν παρενέργειες.Όταν τα κόβω στην αρχή νοιώθω καλά με περισσότερη ενέργεια και μετά σιγά σιγά ξαναπέφτω και γυρνάω στο σημείο 0...
    Πορεύομαι με xanax αλλά είναι μπάλωμα κι όχι λύση , τις μέρες που δεν παίρνω βγαίνει δύσκολα η μέρα , δεν κοιμάμαι , είμαι ευάλωτος ψυχολογικά...
    προχθές βράδυ δεν πήρα κοιμήθηκα ένα 4ωρο και μετά τέλος...σηκώθηκα 4 τα ξημερώματα έκανα κάτι δουλειές στο σπίτι έκανα περπάτημα στο δρόμο ακούγοντας μουσική πήγα δουλειά γύρισα πήγα τα παιδιά βόλτα και διάφορα άλλα καθημερινά πράγματα,βέβαια από το μεσημέρι και μετά είμουν πτώμα και χασμουριόμουν συνέχεια .Το βράδυ που έπρεπε να είμαι λιώμα άργησα να κοιμηθώ δεν με έπερνε ο ύπνος...κοιμηθηκα 1 ξύπνησα 4...ήπια xanax και κοιμήθηκα...και ξύπνησα καλά και γενικά η σημερινή διάθεση καμία σχέση με εχθές...
    Αν δεν κάνω όμως αυτές τις μέρες αποτοξίνωσης αρχίζει και πέφτει η απόδοση του xanax...παλεύω να το πέρνω 3-4 φορές την εβδομάδα.
    Πολλές φορές είμαι στο τσακ να ξεκινήσω πάλι remeron μαζί με αντικαταθλιπτικό μαζί (cipralex ίσως μου έχει δώσει το οκ ο ψυχίατρος) αλλά πάντα το αναβάλω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Στη δική μου εμπειρία στην αρχή τα αντικαταθλιπτικά με βοηθάνε πολύ μετά πέφτει η απόδοση ανεβάζω δόση και στο τέλος βγαίνουν παρενέργειες.Όταν τα κόβω στην αρχή νοιώθω καλά με περισσότερη ενέργεια και μετά σιγά σιγά ξαναπέφτω και γυρνάω στο σημείο 0...
    Πορεύομαι με xanax αλλά είναι μπάλωμα κι όχι λύση , τις μέρες που δεν παίρνω βγαίνει δύσκολα η μέρα , δεν κοιμάμαι , είμαι ευάλωτος ψυχολογικά...
    προχθές βράδυ δεν πήρα κοιμήθηκα ένα 4ωρο και μετά τέλος...σηκώθηκα 4 τα ξημερώματα έκανα κάτι δουλειές στο σπίτι έκανα περπάτημα στο δρόμο ακούγοντας μουσική πήγα δουλειά γύρισα πήγα τα παιδιά βόλτα και διάφορα άλλα καθημερινά πράγματα,βέβαια από το μεσημέρι και μετά είμουν πτώμα και χασμουριόμουν συνέχεια .Το βράδυ που έπρεπε να είμαι λιώμα άργησα να κοιμηθώ δεν με έπερνε ο ύπνος...κοιμηθηκα 1 ξύπνησα 4...ήπια xanax και κοιμήθηκα...και ξύπνησα καλά και γενικά η σημερινή διάθεση καμία σχέση με εχθές...
    Αν δεν κάνω όμως αυτές τις μέρες αποτοξίνωσης αρχίζει και πέφτει η απόδοση του xanax...παλεύω να το πέρνω 3-4 φορές την εβδομάδα.
    Πολλές φορές είμαι στο τσακ να ξεκινήσω πάλι remeron μαζί με αντικαταθλιπτικό μαζί (cipralex ίσως μου έχει δώσει το οκ ο ψυχίατρος) αλλά πάντα το αναβάλω...
    Σε καταλαβαίνω το εχω περασει και εγω αμετρητες φορες αυτο που περιγραφεις με την αυπνια. Χιλιες φορες το remeron απο τα ζαναξ, προσεχε πολυ μην εθιστεις γιατι μετα ειναι κολαση τα ζαναξ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Σε όσους γιατρούς έχω πάει μου τονίζουν για τον ύπνο, αν δεν κοιμάσαι καλά δεν έχεις ποιότητα ζωής και είναι επικίνδυνο από ψυχική υγεία έως παθολογικά, καρδιά, διαβήτη, παχυσαρκία κτλ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    218
    Αν κοιμάσαι 4 ωρες χωρις κανενα φάρμακο εισαι πολυ καλύτερα απο εμένα, εγω με ρεμερον και cymbalta κοιμάμαι μεσο ορο 5 ωρες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Αν δεν πάρω xanax κοιμάμαι 3-4 ωρες κάθε βράδυ , με το πρόγραμμα που έχω (δουλειά υποχρεώσεις οικογένεια και 2 παιδιά) και με την ιδιοσυγκρασία μου σε μια εβδομάδα θα είμαι για εγκλεισμό...
    Εχθές το βράδυ τώρα κοιμήθηκα στις 12 και ξύπνησα στις 2 , δεν με ξαναπερνε ο ύπνος με τπτ , σηκώθηκα διαβασα λιγο βιβλίο ακουσα asmr στις 3 τπτ πήρα xanax και 4 παρά κοιμήθηκα μέχρι τις 7

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    218
    Καποιο βραδυ που δεν θα παρεις xanax μπορεις να δοκιμασεις να παρεις κανα αντισταμινικο 1ης γενιας να δεις αν σε πιανει, φερνουν υπνηλια και βαση της αντισταμινικης δρασης δουλευει και το ρεμερον σαν υπναγωγο.

  13. #13
    Panos_019
    Guest
    Ρε παιδια πόσο καιρό κάνουν να σας πιάσουν καλά τα αντικαταθλιπτικα;παίρνω σιπραλεξ 3 μήνες αλλά διαφορά μεγάλη δεν εχω δει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Περισσότερο δρα στο άγχος και στην ocd στη δόση των 10mg. Ίσως χρειαστεί αύξηση δόσης. Ο γιατρός σου τι λέει; Κι εγώ 10mg παίρνω εδώ και 7 μήνες, λίγα πράγματα στη διάθεση.

  15. #15
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Περισσότερο δρα στο άγχος και στην ocd στη δόση των 10mg. Ίσως χρειαστεί αύξηση δόσης. Ο γιατρός σου τι λέει; Κι εγώ 10mg παίρνω εδώ και 7 μήνες, λίγα πράγματα στη διάθεση.
    20 παίρνω αλλά πέρα από το άγχος δεν εχω δει διαφορά στη διάθεσή και μάλλον θα το κάψω από ότι φαίνεται.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα
    By Light1 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 06-05-2021, 17:05
  2. Αντικαταθλιπτικα
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 04-04-2019, 13:49
  3. Αντικαταθλιπτικά
    By blackbird in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 11-02-2018, 07:25
  4. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 00:54
  5. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 15:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •