Ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής

    Πιστεύω ότι το έχω. Με πιάνει πόνος στην πλάτη και δεξιά. Νιώθω κατά καιρούς δύσπνοια,αστάθεια και τάσεις λιποθυμιας. Η πίεση μου πάλι το πρωί ήταν αυξημένη για τα δεδομένα μου 9.5 και 6.5. Νιώθω αίσθημα πληρότητας στο στομάχι και διάβασα ότι είναι και αυτό σύμπτωμα.

    Έκανα υπέρηχο τελευταία φορά αρχές Απριλίου. Υπάρχει περίπτωση να έχει σχηματιστεί ανεύρυσμα στο μεταξύ; Δεν πληρω τους παράγοντες κινδύνου αλλά πέρασα μια γαστρεντερίτιδα εκτός των συνεχών οχλησεων λόγω ΓΟΠ και διάβασα ότι κάποιες φορές μια βακτηριακή λοίμωξη στο στομάχι μπορεί να προκαλέσει ανεύρυσμα αορτής.

    Φοβάμαι ότι θα σπάσει και θα πεθάνω.
    Last edited by Antonis8; 07-09-2019 at 12:08.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Θα ελεγα οτι ειναι αγχωτικη διαταραχη. Αλλα μπορεις να πας σε ενα γαστρεντερολογο να κανεις εξετασεις. Οποτε να σου φυγει και η ιδεα.
    Το αισθημα πληροτητας και φουσκωμα μπορει ειναι απο διαφορα....

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Έχω διαγνωστεί με OCD και PTSD. Έχω κάνει και δύο φορές γαστροσκόπηση, όπου βρέθηκε οισοφαγίτιδα και ΓΟΠ. Ωστόσο τόσο έντονα συμπτώματα δεν είχα ποτέ,παρόλο που έχω ξεκινήσει και πάλι το φάρμακο για το στομάχι. Για αυτό φοβάμαι για ανεύρυσμα.
    1. Μικρή αλλα υπαρκτή αλλαγή στην πίεση που ίσως υποδηλώνει πως η καρδιά καταβάλει μεγαλύτερη προσπάθεια λόγω του ανευρύσματος που διακοπτει την ομαλή κυκλοφορία.
    2. Κατά καιρούς αίσθημα παλμών στην κοιλιακή χώρα.
    3. Αίσθημα πληρότητας
    4. Δύσπνοια
    5. Δυσκαμψία στον θώρακα και βάρος στην πλάτη
    6. Σουβλιες σε όλο το σώμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Ενα ανευρυσμα δν εμφανιζεται κ σπαει κατευθειαν..υπαρχει κ σιγα σιγα μεγαλωνει...αν μεγαλωσει πολυ που αυτο μπορει να παρει κ 1 χρονο ή 2 τοτε ναι...εφοσον ειχες κανει υπερηχο κ ηταν καθαρος δν πρεπει να φοβασαι...μιλα κ με το γιατρο σου θα σε καθησυχασει...η γοπ που εχεις δημιουργει συμπτωματα ακομα κ εμφραγματος...οποτε μην τους δινεις αξια γτ τα κανεις χειροτερα κ φρικαρεις χωρις λογο

  5. #5
    Το ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής για να τα πάρουμε με τη σειρά δεν είναι κάτι σύνηθες.... Και για να τα πάρουμε καλύτερα από την αρχή η αορτή είναι η μεγαλύτερη αρτηρία του ανθρώπινου σώματος. Ξεκινάει από το θώρακα και φτάνει έως και την κοιλιά για αυτό και στο σημείο εκεί σπλαχνικα λέγεται κοιλιακή αορτή διότι αιματωνει τα σπλάχνα της κοιλιάς. Τώρα,όσον αφορά το ανεύρυσμα προκαλείται λόγω φθοράς του χρόνου, είτε λόγω γονιδιακων και συγγενικων ανωμαλιών στα αγγεία ,λόγω αυξημένης πίεσης επί σειρά ετών, λόγω στενωσης, φλεγμονής.... Ηλικιακά δεν θεωρώ ότι υπάρχει φθορά,αυξημένη πίεση σε επίπεδα να έχεις πάνω από 18 πίεση δεν έχεις σε συνδυασμό με την ηλικιακή φθορα, όποτε γιατί αγχώνεσαι τσάμπα? Υπάρχουν άνθρωποι που γεννιούνται με αδυναμία στα αγγεία και με μεγάλη ευαισθησία και το ξέρουν εξ αρχής αν εξετάζονται,εσύ που εξετάστηκες τώρα και ενώ ξέρεις ότι όλα είναι φυσιολογικά πάλι ανησυχείς.... κακώς... αυτά όλα οφείλονται στην νοσοφοβια που έχεις και στα διάφορα ακούσματα σου περί ασθενειών και θανάτων σε κάποιους παράγοντες που θεωρείς ότι κι εσύ ίσως να κινδυνεύεις. Ε λοιπόν δεν κινδυνεύεις....στο λέω με το χέρι στην καρδιά που ειμαι στον ιατρικό κλάδο. Τουλάχιστον από μένα δεν θα ακούσεις ασυναρτησίες σε σχέση με κάποιον εκεί έξω που ίσως να μην έχει ιδέα από ιατρική και τις στοιχειώδεις γνώσεις για να μπορέσει να σου απαντήσει χωρίς να σερφάρει στο ίντερνετ. Ο καρδιολόγος εφόσον σου έκανε τριπλεξ, έλεγξε και τις καρωτιδες σου,το αορτικο σου τόξο και την κοιλιακή αορτή που είναι τα πιο βασικά μετά την εικόνα της καρδιάς,να μείνεις ήσυχος και θα σου περάσει κι αυτή η σκέψη...έχεις κάνει πλούσιους τους γιατρούς χωρίς να υπάρχει παθολογικό πρόβλημα και αντί να χαρείς τα χρήματα που ξοδεύεις εκεί κάπως αλλιώς υποφέρεις και εξακολουθείς να υποφέρεις ακόμα και μετα την επίσκεψη στο γιατρό γιατί σου έχει γίνει έμμονη ιδέα ότι θα πεθάνεις από κάτι συγκεκριμένο... ξεκίνα να δουλεύεις μέσα σου γιατί σκέφτεσαι έτσι,από που ξεκίνησε όλο αυτό,να βρεθεί το στρεσογονο ερέθισμα,να προσηλωθεις σε αυτό και να το εξαλειψεις με τον καιρό αρκεί να έχεις θέληση για ζωή... Εγώ που με βλέπεις πάσχω από ένα χρόνιο και σπάνιο σύνδρομο που πέρυσι κόντεψα να χάσω τη ζωή μου λόγω μιας θρόμβωσης σε ένα μεγάλο αγγείο του σώματος μου...Η διάγνωση της θρόμβωσης άργησε 2 μέρες ενώ εγώ ήμουν βέβαιη ότι ήταν θρόμβωση λόγω των αποτελεσμάτων του αίματος... το αποτέλεσμα ήταν μετά την παραμονή μου σε διαφορετικά νοσοκομεία επί 2 εβδομάδες και με ένα σωρό εξετάσεις να ψαχτω σε ιδιώτη γιατρό ο οποίος με παρέπεμψε σε άλλη ειδικότητα Αφού με ξεψαχνισε...Και το αλάνι ο γιατρός βρήκε το σπάνιο αυτό σύνδρομο.... από τοτε κάνω μεγάλο αγώνα,με πόνους, θεραπείες για ύφεση των συμπτωμάτων διότι δεν θεραπεύεται το σύνδρομο αυτό,έχω κίνδυνο να πάθω ανεύρυσμα ανά πάσα στιγμή,καρδιακό επεισόδιο,εγκεφαλικό,τυφλω ση κλπ αλλά προσπαθώ να ζήσω....Ο φόβος θα με λυγίσει? Κάνω πράγματα που άλλοι δεν τα κάνουν και ας πονάω..

    Σημασία έχει να είσαι αγωνιστής και όχι ένας ηττημένος... αν ηττηθω από την ασθένεια τουλάχιστον θα φύγω με το κεφάλι ψηλά φίλε μου....αυτό θέλω να θυμούνται όλοι από μένα...Και να δίνω δύναμη στους άλλους πάντα με το παράδειγμα μου να μην τρελαίνονται με μικρά πράγματα και να ζουν την κάθε στιγμή...αυτά είχα να σου πω από τη μεριά μου..
    ΖΗΣΕ....

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Σε ευχαριστώ.

    Σήμερα νιώθω κάπως καλύτερα, ίσως επέδρασε το φάρμακο για το στομάχι. Ακόμα πιστεύω ότι ίσως δημιουργήθηκε ανεύρυσμα λόγω λοίμωξης γιατί αισθάνομαι κατά καιρούς παλμούς στο στομάχι. Τουλάχιστον όμως τα συμπτώματα είναι πιο λίγα σήμερα.

    Εντύπωση μου κάνει πάντως που οι γιατροί σου δεν κατάλαβαν τη θρόμβωση και το αντιλήφθηκες μόνο εσύ. Βλέπουμε δηλαδή ότι οι γιατροί πολλές φορές δεν δρουν αποτελεσματικά και απορρίπτουν το χειρότερο σενάριο κάτι που είναι επικίνδυνο. Είχες πολλά συμπτώματα ή η κλινική σου εικόνα ήταν καλή, για αυτό και δεν το υποψιάστηκαν;

  7. #7
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Σε ευχαριστώ.

    Σήμερα νιώθω κάπως καλύτερα, ίσως επέδρασε το φάρμακο για το στομάχι. Ακόμα πιστεύω ότι ίσως δημιουργήθηκε ανεύρυσμα λόγω λοίμωξης γιατί αισθάνομαι κατά καιρούς παλμούς στο στομάχι. Τουλάχιστον όμως τα συμπτώματα είναι πιο λίγα σήμερα.

    Εντύπωση μου κάνει πάντως που οι γιατροί σου δεν κατάλαβαν τη θρόμβωση και το αντιλήφθηκες μόνο εσύ. Βλέπουμε δηλαδή ότι οι γιατροί πολλές φορές δεν δρουν αποτελεσματικά και απορρίπτουν το χειρότερο σενάριο κάτι που είναι επικίνδυνο. Είχες πολλά συμπτώματα ή η κλινική σου εικόνα ήταν καλή, για αυτό και δεν το υποψιάστηκαν;
    Η κλινική μου εικόνα ήταν τραγική...θεώρησαν ότι είχα λόγω έντονου κοιλιακού άλγους κολικο νεφρού, ουρολοιμωξη, κατάθλιψη αλλά όχι κάτι που θα ήταν αρκετά σοβαρό παρόλο που είχαν τρανταχτά αποτελέσματα....οι παλμοί που νιώθεις στην κοιλιά είναι απλά οι σφυξεις της κοιλιακής αορτής...δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας κι εγώ τους νιώθω σαν τύμπανο όταν αγγίζω την κοιλιά μου....θέλω απλά να ηρεμήσεις...το ανεύρυσμα δεν κάνει αντίκτυπο στο στομάχι μην μπερδεύεσαι..δεν έχει καμμία κιόλας σχέση με αυτό...μια γαστρεντερικού διαταραχή βιωσες...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Katerina82 πολύ ωραία απάντησες μπράβο σου! Και σου εύχομαι περαστικά σου από καρδιάς. Antinis8 σταμάτα πια να ψάχνεται μου φαίνεται θέλεις νταντεμα

  9. #9
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Σε ευχαριστώ.

    Σήμερα νιώθω κάπως καλύτερα, ίσως επέδρασε το φάρμακο για το στομάχι. Ακόμα πιστεύω ότι ίσως δημιουργήθηκε ανεύρυσμα λόγω λοίμωξης γιατί αισθάνομαι κατά καιρούς παλμούς στο στομάχι. Τουλάχιστον όμως τα συμπτώματα είναι πιο λίγα σήμερα.

    Εντύπωση μου κάνει πάντως που οι γιατροί σου δεν κατάλαβαν τη θρόμβωση και το αντιλήφθηκες μόνο εσύ. Βλέπουμε δηλαδή ότι οι γιατροί πολλές φορές δεν δρουν αποτελεσματικά και απορρίπτουν το χειρότερο σενάριο κάτι που είναι επικίνδυνο. Είχες πολλά συμπτώματα ή η κλινική σου εικόνα ήταν καλή, για αυτό και δεν το υποψιάστηκαν;
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Katerina82 πολύ ωραία απάντησες μπράβο σου! Και σου εύχομαι περαστικά σου από καρδιάς. Antinis8 σταμάτα πια να ψάχνεται μου φαίνεται θέλεις νταντεμα
    Το κατά δύναμιν πάντα...Εύχομαι και σε σένα μόνο τα καλύτερα...Ο φόβος βλέπεις είναι ένας καταλυτικος παράγοντας στο άγχος οπότε αν κάποιος δεν αρχίσει να κλαδευει το κάθε μικρό κλαδάκι που εμφανίζεται με την συναίνεση μας τότε Όχι απλά θα ριζωσει για τα καλά αλλά το δέντρο θα γιγαντωθει και έχει περισσότερες ανάγκες για θρέψη μέχρι να πέσει...έτσι το θεωρώ το άγχος...Καλά θα κάνουν όλοι να το δουν έτσι για να έχουν μια πλήρη εικόνα για το συμβαίνει στο σώμα τους λόγω άγχους....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Πολύ ωραία το περιέγραψες γιατί έτσι είναι και σε μένα που είμαι πολύ αρρωστοφοβικη ο μικρός φόβος γίνεται μεγάλος και έχει επιπτώσεις πολλές. Καμαρώνω τους ανθρώπους που μπορούν να τα προσπερνάνε γιατί αυτοί ζουν πραγματικά. Σήμερα είχα πάει σε ένα τραπέζι και μου έλεγε μα κοπέλα πως δε στεναχωριεται εύκολα και δε το σκέφτεται και η αδελφή της που στεναχωριοταν και ήταν πολύ οργανωτική αγχωτική πέθανε από καρκίνο του στομάχου ...τι να πω

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Κατερινα82 View Post
    Η κλινική μου εικόνα ήταν τραγική...θεώρησαν ότι είχα λόγω έντονου κοιλιακού άλγους κολικο νεφρού, ουρολοιμωξη, κατάθλιψη αλλά όχι κάτι που θα ήταν αρκετά σοβαρό παρόλο που είχαν τρανταχτά αποτελέσματα....οι παλμοί που νιώθεις στην κοιλιά είναι απλά οι σφυξεις της κοιλιακής αορτής...δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας κι εγώ τους νιώθω σαν τύμπανο όταν αγγίζω την κοιλιά μου....θέλω απλά να ηρεμήσεις...το ανεύρυσμα δεν κάνει αντίκτυπο στο στομάχι μην μπερδεύεσαι..δεν έχει καμμία κιόλας σχέση με αυτό...μια γαστρεντερικού διαταραχή βιωσες...
    Θενκσ το διάβασα και ταυτίστηκα λίγο..Μαλλον είναι στιν σκέψη μου, η κάτι τελείος φυσιολογικό που το έχω μεγαλοποίηση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Συνηθως ανευρυσμα στην κοιλιακη αορτη παθαινουν ευκολα και σε μικρη ηλικια οσοι εχουν συνδρομο Marfan...θα συμφωνησω με την Κατερινα....περαστικα σου Κατερινα ευχομαι οτι καλυτερο.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Αρχες της ορθοστατικης που δεν ήξερα τι νου συνέβαινε.

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αρχες της ορθοστατικης που δεν ήξερα τι νου συνέβαινε.
    Και εγώ κατι τέτια παρατηρώ οταν σηκόνομε απο καθιστή θέση νιώθω κατι περίεργα και καμιά φορά ζαλίζομαι - μαυρίζουν γύρο μου.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Αυτό μπορεί να είναι ορθοστατική υπόταση, όταν ξαναπάς σε κάποιον παθολόγο ή αν έχεις πιεσόμετρο σπίτι, κάνε μια μέτρηση καθιστός και μετά μια μέτρηση όρθιος. Αν πέφτει η πίεση σου στην όρθια θέση σε σχέση με την καθιστή,είναι ορθοστατική υπόταση. Θέλει να σηκώνεσαι αργά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβία για ανεύρυσμα
    By maria- in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 29-12-2014, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •