Υπόταση;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36

    Υπόταση;;

    Γεια σας.Εχω μια έντονη ανησυχία αυτές τις μέρες πως κάτι θα μου συμβεί...εγκεφαλικό,ανακοπή ...δεν ξέρω τι,ίσως και τα δυο.Το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι εκ φύσεως υποστασικη.Δηλαδη μεγάλη πίεση συνήθως έχω από 8-10 και μικρή γύρω στο 6μιση,κάποιες φορές και χαμηλότερα.Οι παλμοί μου είναι πάντα λίγοι,συνήθως 60-70 το λεπτό σε κατάσταση ηρεμίας.Ειμαι 20 ετών.Στην αγγειογραφία εγκεφάλου που έκανα μου βρήκαν μια υποπλασια/δυσπλασία αρτηρίας,που σημαίνει ότι το αίμα δεν κυκλοφορεί καλά,αλλά όλα τα αλλά ήταν καλά και μου είπαν πως επειδή ο εγκέφαλος παίρνει από άλλου αίμα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Επισης έχω θέμα με την μύτη μου καθώς έχω στραβό διάφραγμα και αναπνέω μονίμως από το στόμα εδώ και μήνες,αρα δεν έχω καλό οξυγόνο.Για το διάφραγμα έχω κανονίσει χειρουργείο.Ειλικρινα φοβάμαι πολύ γιατί μια η υπόταση,μια η δυσπλασία στην αρτηρία,μια ότι δεν αναπνέω καλά,αισθάνομαι πως στερώ οξυγόνο και αίμα από το σώμα μου και πως θα πάθω κάτι.Οι γιατροί βέβαια λένε πως είμαι μια χαρά.Εσεις τι πιστεύετε;Θα το ψάχνατε περισσότερο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ελα ομως που δεν θα πάθεις τπτ..........

    τοσες μερες με εγγεφαλικο και εφραγμα ειμαι χαχαχαχα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ελα ομως που δεν θα πάθεις τπτ..........

    τοσες μερες με εγγεφαλικο και εφραγμα ειμαι χαχαχαχα
    Χαχαχαχα αυτά μας κάνει το άγχος ρε γαμωτο!!Το ξέρω κι εγώ πως παραλογίζομαι βέβαια
    Δεν ξέρω από τι θα πρωτοπάω :Ρ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Maria26 View Post
    Χαχαχαχα αυτά μας κάνει το άγχος ρε γαμωτο!!Το ξέρω κι εγώ πως παραλογίζομαι βέβαια
    Δεν ξέρω από τι θα πρωτοπάω :Ρ
    αστα να πανε.... εχω και μουδιασμα στην γλωσσα εγω και δυσκολια στην ομιλια.... και σκευτομαι να παω νοσοκομειο αλλα βαριεμαι.... θα μου πουνε ανχος εχεις.... παντα κατι ειχα... ποτε δεν ημουν καλα... λολ

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    αστα να πανε.... εχω και μουδιασμα στην γλωσσα εγω και δυσκολια στην ομιλια.... και σκευτομαι να παω νοσοκομειο αλλα βαριεμαι.... θα μου πουνε ανχος εχεις.... παντα κατι ειχα... ποτε δεν ημουν καλα... λολ
    Σοβαρά τώρα;;Στην θέση σου θα τα είχα κάνει πάνω μου.Τι κανεις για να ηρεμήσεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Maria26 View Post
    Σοβαρά τώρα;;Στην θέση σου θα τα είχα κάνει πάνω μου.Τι κανεις για να ηρεμήσεις;
    χορευω trance.... χαχαχαχα

    σοβαρα τωρα εχω βαλει τερμα μουσικη με τα ακουστικα και λεω να παω τωρα για τρεξιμο......

    πες με τρελο....... ειμαιιιι :P

    στο νοσοκομειο να παω να κανω τι? αν με δουνε και περπαταω θα μου πουνε μια χαρα εισαι ρε φιλε....

    τωρα το μουδιασμα η ζαλαδα και η ταση λυποθιμιας μαζι με θολη οραση αλλα και αδυναμια στην μια πλευρα ξερω πως ειναι εγγεφαλικο... αλλα καθε μερα εγγεφαλικο ? 1μηνα τωρα ειχα αυτη την αδυναμια απο την μια μερια.... τωρα κατι μερες εχω το μουδιασμα με την δυσκολια στην ομιλια.... δεν θελω να παω νοσοκομειο.... χειροτερα ανχος θα εχω μετα......

    το ανχος μπορει να προκαλεσει τα πολλα τετοια και να μιαζουν με σοβαρες ασθενειες..... ο νευρολογος που με ειδε μου ειπε οτι θα ειναι μυϊκά προβληματα ολα αυτα....

    εγω ομως πιστευω οτι κατι σοβαρο ειναι.... δεν ξερω πραγματικα....

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Maria26 View Post
    Γεια σας.Εχω μια έντονη ανησυχία αυτές τις μέρες πως κάτι θα μου συμβεί...εγκεφαλικό,ανακοπή ...δεν ξέρω τι,ίσως και τα δυο.Το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι εκ φύσεως υποστασικη.Δηλαδη μεγάλη πίεση συνήθως έχω από 8-10 και μικρή γύρω στο 6μιση,κάποιες φορές και χαμηλότερα.Οι παλμοί μου είναι πάντα λίγοι,συνήθως 60-70 το λεπτό σε κατάσταση ηρεμίας.Ειμαι 20 ετών.Στην αγγειογραφία εγκεφάλου που έκανα μου βρήκαν μια υποπλασια/δυσπλασία αρτηρίας,που σημαίνει ότι το αίμα δεν κυκλοφορεί καλά,αλλά όλα τα αλλά ήταν καλά και μου είπαν πως επειδή ο εγκέφαλος παίρνει από άλλου αίμα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Επισης έχω θέμα με την μύτη μου καθώς έχω στραβό διάφραγμα και αναπνέω μονίμως από το στόμα εδώ και μήνες,αρα δεν έχω καλό οξυγόνο.Για το διάφραγμα έχω κανονίσει χειρουργείο.Ειλικρινα φοβάμαι πολύ γιατί μια η υπόταση,μια η δυσπλασία στην αρτηρία,μια ότι δεν αναπνέω καλά,αισθάνομαι πως στερώ οξυγόνο και αίμα από το σώμα μου και πως θα πάθω κάτι.Οι γιατροί βέβαια λένε πως είμαι μια χαρά.Εσεις τι πιστεύετε;Θα το ψάχνατε περισσότερο;


    Ξαπλωμένη/καθιστή την μετράς ή όρθια;

    Εμένα οι μετρήσεις μου καθιστός είναι 8-9 η μεγάλη και η μικρή 4.9-6,1. Το βράδυ η μεγάλη φτάνει και στο επτά και κάτι κάποιες φορές.
    Οι παλμοί μου κατά κύριο λόγο από 51-65 σε κατάσταση ηρεμίας. Όρθιος ανεβαινει στο 10 ή 11 αν περπατήσω και η μικρή 6,5 ως 7.

    Οπότε μην ανησυχείς, είναι φυσιολογικό για τον οργανισμό σου προφανώς. Έχεις συμπτώματα ζάλης; Όταν νιώθεις ζαλάδα, τρώγε κάτι αλμυρό και πίνε νερό απλώς. Τρίπλεξ καρδιάς και τεστ κοπώσεως έχεις κάνει;

    Προσωπικά έχω κάνει του κόσμου τις εξετάσεις, αλλά έχω εστιάσει κυρίως στην καρδιά. Θα κάνω κι εγώ κάποια στιγμή μαγνητική εγκεφάλου για να δω αν είναι όλα οκ, γιατί έχω και κάποια προβλήματα ακοής από το ένα αυτί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ξαπλωμένη/καθιστή την μετράς ή όρθια;

    Εμένα οι μετρήσεις μου καθιστός είναι 8-9 η μεγάλη και η μικρή 4.9-6,1. Το βράδυ η μεγάλη φτάνει και στο επτά και κάτι κάποιες φορές.
    Οι παλμοί μου κατά κύριο λόγο από 51-65 σε κατάσταση ηρεμίας. Όρθιος ανεβαινει στο 10 ή 11 αν περπατήσω και η μικρή 6,5 ως 7.

    Οπότε μην ανησυχείς, είναι φυσιολογικό για τον οργανισμό σου προφανώς. Έχεις συμπτώματα ζάλης; Όταν νιώθεις ζαλάδα, τρώγε κάτι αλμυρό και πίνε νερό απλώς. Τρίπλεξ καρδιάς και τεστ κοπώσεως έχεις κάνει;

    Προσωπικά έχω κάνει του κόσμου τις εξετάσεις, αλλά έχω εστιάσει κυρίως στην καρδιά. Θα κάνω κι εγώ κάποια στιγμή μαγνητική εγκεφάλου για να δω αν είναι όλα οκ, γιατί έχω και κάποια προβλήματα ακοής από το ένα αυτί.

    φιλε αντώνη, αναφέρεσαι σε μείωση ακοής? έχεις πάει σε κάποιον ορλ?

    για την μαγνητική άσε να το κρίνει γιατρός.... εγώ με σοβαρότερα προβλήματα δεν μου την γραφουν επειδή βλέπουνε μια που είχα κάνει πριν 2-3 χρονια..... έλεος... το θέμα είναι ότι θέλω να δω τώρα τον εγκέφαλο μου σε τι κατάσταση είναι με τόσα xanax που περνώ εδώ και 2 χρονια....... αλλα ο νευρολόγος με βεβαιώνει ότι δεν ύπαρxει λόγος ανησυχίας και αυτό από ένα απλό νευρολογικό test απλά να σηκώσω τα χερια έλεος....... απλά έλεος δηλαδή αν έχω κάτι σοβαρό πως το ξέρω????? αλλα Ελλάδα ρε φιλε...... στα αρχίδια τους όλα....

    το μονο που κοιτάνε είναι να σε έχουν χρεωμένο στο πρόβλημα χωρίς λuση....

    με αυτες της μλκιες των γιατρων νευριαζω εγω.... τι να δει μωρε απο τα χερια????? δηλαδη το πως νιοθω εγω που υποφερω με πονοκεφαλο και μουδιασμα κλπ και να μου κανει διαγνωση στον αερα ε οχι δεν το δεχομαι.....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    χορευω trance.... χαχαχαχα

    σοβαρα τωρα εχω βαλει τερμα μουσικη με τα ακουστικα και λεω να παω τωρα για τρεξιμο......

    πες με τρελο....... ειμαιιιι :P

    στο νοσοκομειο να παω να κανω τι? αν με δουνε και περπαταω θα μου πουνε μια χαρα εισαι ρε φιλε....

    τωρα το μουδιασμα η ζαλαδα και η ταση λυποθιμιας μαζι με θολη οραση αλλα και αδυναμια στην μια πλευρα ξερω πως ειναι εγγεφαλικο... αλλα καθε μερα εγγεφαλικο ? 1μηνα τωρα ειχα αυτη την αδυναμια απο την μια μερια.... τωρα κατι μερες εχω το μουδιασμα με την δυσκολια στην ομιλια.... δεν θελω να παω νοσοκομειο.... χειροτερα ανχος θα εχω μετα......

    το ανχος μπορει να προκαλεσει τα πολλα τετοια και να μιαζουν με σοβαρες ασθενειες..... ο νευρολογος που με ειδε μου ειπε οτι θα ειναι μυϊκά προβληματα ολα αυτα....

    εγω ομως πιστευω οτι κατι σοβαρο ειναι.... δεν ξερω πραγματικα....
    Αχχαχαχα κι εμένα η μουσική και ο χορός με χαλαρώνουν πολύ,δεν είσαι ο μόνος!Ευχομαι να είναι περαστικα όλα αυτα...το νοσοκομείο πράγματι αγχώνει πολύ περισσότερο.Εαν όμως θέλεις να καθησυχαστεις λίγο,σου προτείνω να πάρεις τηλ τους γιατρούς sos.Η κλήση είναι δωρεάν,τους λες τι αισθάνεσαι και σου λένε ιατρική γνώμη Εννοείται ότι δεν παίρνουμε συνέχεια για να μην μπλοκάρουμε τις γραμμές,γιατί κάποιοι άνθρωποι τους χρειάζονται επειγόντως για έκτακτα επεισόδια.Δεν χάνεις κάτι να τους πάρεις μια φορά όμως

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ξαπλωμένη/καθιστή την μετράς ή όρθια;

    Εμένα οι μετρήσεις μου καθιστός είναι 8-9 η μεγάλη και η μικρή 4.9-6,1. Το βράδυ η μεγάλη φτάνει και στο επτά και κάτι κάποιες φορές.
    Οι παλμοί μου κατά κύριο λόγο από 51-65 σε κατάσταση ηρεμίας. Όρθιος ανεβαινει στο 10 ή 11 αν περπατήσω και η μικρή 6,5 ως 7.

    Οπότε μην ανησυχείς, είναι φυσιολογικό για τον οργανισμό σου προφανώς. Έχεις συμπτώματα ζάλης; Όταν νιώθεις ζαλάδα, τρώγε κάτι αλμυρό και πίνε νερό απλώς. Τρίπλεξ καρδιάς και τεστ κοπώσεως έχεις κάνει;

    Προσωπικά έχω κάνει του κόσμου τις εξετάσεις, αλλά έχω εστιάσει κυρίως στην καρδιά. Θα κάνω κι εγώ κάποια στιγμή μαγνητική εγκεφάλου για να δω αν είναι όλα οκ, γιατί έχω και κάποια προβλήματα ακοής από το ένα αυτί.
    Συνήθως την μετράω καθιστή και όταν είμαι πολύ ήρεμη.Οταν είμαι όρθια και μετά από περπάτημα χτυπάω κι εγώ 10αρια και 11αρια.Εχω πάει 3-4 φορές σε καρδιολόγο,την τελευταία επίσκεψη την έκανα πριν από έναν μήνα.Μου έκανε καρδιογράφημα,τριπλεξ και τεστ κοπώσεως και μου είπε ότι για αγύμναστο άτομο τα πήγα σχετικά καλά και ότι η καρδιά μου είναι μια χαρά.Του ζήτησα να μου βάλει χολτερ αλλά είπε πως δεν το χρειάζομαι.Συμπτωματα ζάλης βέβαια έχω όλη μέρα,κάθε μέρα.Οταν δεν το πολύ σκέφτομαι η ζαλάδα φεύγει,έλα όμως που συνήθως το σκέφτομαι από το πρωί ως το βράδυ.Ο πιο μεγάλος μου φόβος τώρα είναι μήπως δεν παίρνω καλό οξυγόνο και έχω θέματα στον εγκέφαλο...

  11. #11
    Υπάρχουν πολλές γυναίκες οι οποίες ζουν με 80/40 mmHg ....και όσο αλάτι κι αν φάνε δεν αλλάζει και πολύ η κατάσταση.γενικά θέλει πολλά υγρά, συμπλήρωση ηλεκτρολυτων σε περίπτωση απώλειας και σαφώς μια ισορροπημένη διατροφή.... Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για τις χαμηλές τιμές εφόσον αυτές δεν είναι απειλητικες για την ζωή.

  12. #12
    @Μαρια26 , απο την μύτη δεν εχεις καθόλου εισπνοή ; Στο λέω γιατι πολλοί έχουν θέμα με το διάφραγμα τους αλλα αναπνέουν από την μυτη κουτσά στραβά . Εχεις πονοκεφάλους ?

    Κατα τα αλλα οχι δεν χρειαζεται να ψαξεις τιποτα , μια χαρά εισαι . Και να χαιρεσαι που εχεις 60-70 σφυγμούς . Δεν θα παθεις εγκεφαλικο και καρδιά ούτε στα 100 σου . Χαλάρωσε μη μασάς

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Η πίεση μου και εμένα είναι τόσο χαμηλη οι παλμοί μου το πολύ 100 σε κρίση ....σχεδόν πάντα έχω από 48-63 το πολύ και έχω στενό διάφραγμα μια ζωή αντιβίωση βάζω στη μύτη μια ζωή ξανά βουλώνει.
    Μην φοβάσαι καθόλου οι άνθρωποι με υποταση και χαμηλούς παλμους ζουν πολλά χρόνια κορίτσι μου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τελευταια υπαρχουν πολοι που το λενε αυτο απλα δε ξερω αν με πιστεψουν.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!Με καθησυχάζετε αρκετά Kido,επειδή με ρώτησες,ένας ωρλ μου είπε ότι έχω θέμα με το διάφραγμα και ότι χρειάζομαι χειρουργείο,άλλος ωρλ μου είπε ότι το θέμα είναι αγγειακό.Θα πάω και σε έναν τρίτο αύριο και βλέπουμε.Παντως στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας αναπνέω μόνο από το στόμα.Οταν αναπνέω από την μύτη σπάνια αναπνέω ικανοποιητικά,το ποσοστό του αέρα που παίρνω είναι πολύ μικρό.Πονοκεφαλους δεν έχω,αλλά όλο αυτό το θέμα μου έχει πειράξει και το αυτί με αποτέλεσμα να πονάω εκεί κάποιες φορές ή να ακούω θορύβους σαν κριτς κριτς όταν χασμουριέμαι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υποταση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 22-07-2012, 12:41
  2. Ορθοστατική υπόταση;;;
    By filipparas in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2011, 19:31
  3. ΑΝΑΙΜΙΑ-ΥΠΟΤΑΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 11-08-2011, 01:30
  4. ορθοστατικη υποταση
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 44
    Last Post: 24-01-2011, 18:25
  5. Υποταση!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-07-2009, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •