Μόνο τα σαββατοκύριακα νιώθω ο εαυτός μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6

    Μόνο τα σαββατοκύριακα νιώθω ο εαυτός μου.

    Σας συμβαίνει και εσάς; Έχω καταλάβει τι μου συμβαίνει μέσα από πολύ χρόνο και καταστάσεις που έχω περάσει έχω συνειδητοποιήσει οτι τις καθημερινές δεν είμαι ο εαυτός μου ή καλυτερα η εκδοχή του εαυτού μου που θα ήθελα να είμαι. Αυτο συμβαινεο λογο του οτι συνδιασα το ΣΚ σαν μια μικρη περιοδος που ολα ειναι πιο χαλαρα, πιο φιλικά κτλ.
    Η καθημερινότητα με αγχώνει. Νιώθω μια πίεση (ισως κανω αλλο topic συγκεκριμένα για τις πιέσεις που νιώθω) τις καθημερινές. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως καταφέρνετε να κρατατε χαλαρό και σταθερό τον εαυτό σας σε διάφορες καταστάσεις. Πχ σε κοινωνικές συνθήκες αν τυχόν ντρέπεστε ή άθελά σας παρατηρείτε ότι η προσωπικότητά σας και εικόνα που βγάζετε προς τα εξω αλλάζει νιώθοντας μια εσωτερική καταπίεση... υπάρχει τρόπος να "παραμείνουμε" ίδιοι; Φυσικά ο καθένας έχει τον τρόπο του.
    Το θεμα λοιπόν είναι πως καταφέρνετε να κρατήσετε σταθερό τον εαυτό σας σε διάφορες καταστάσεις και να μην νιώθετε πίεση...; Σημαντική είναι η αυτοεκτίμηση η οποία δυστυχώς είναι μειωμένη σε εμενα και ο τροπος που σκεφτόμαστε επι καθημερινής βασεως αλλά θα ήθελα να ακούσω εισηγήσεις ή αν υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν τι εννοώ και αν έλυσαν αυτό το θέμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Κοίτα επειδή καταλαβαίνω τι λες και υποθέτω είσαι μικρός γιατί κι εγώ μικρότερος τα είχα αυτά. Ήμουν και χοντρούλης μικρός και γινόταν πιο έντονο. Πλέον στα 35 απλά δεν δίνω σημασία και τα βλέπω όλα από απόσταση και πιο ώριμα αλλά και με μια νοσταλγία.

    Νομίζω πως οι πιέσεις που δεχόμαστε από το σύστημα μας πιέζουν και όσο μικρότερος είσαι, τόσο νιώθεις την ανάγκη να ανήκεις και να καλύπτεις όλες τις βάσεις. Τουλάχιστον εγώ έτσι ήμουν και επειδή δεν ήμουν τέλειος παντού σπαζόμουνα άπειρα.

    Τώρα όμως που το βλέπω από απόσταση κατάλαβα πως εκτός από την πρέπουσα πίεση που μας κάνει να είμαστε σωστοί απέναντι στις υποχρεώσεις μας, όλα τα άλλα είναι περιττός κόπος.

    Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να πείσεις τον εαυτό σου ότι ακόμα και μέσα στην πίεση της εβδομάδας και τους ρυθμούς της ζωής υπάρχει χώρος να είσαι εσύ. Μπορεί για παράδειγμα να ήθελες να κάνεις μια άλλη δουλειά. Μια που θα μπορούσες να είσαι ο εαυτός σου. Αν έχεις το περιθώριο δοκίμασε το. Αν όχι, απλά κάνε τον εαυτό σου να δει την κατάσταση με άλλο μάτι, πιο θετικό.

    Δεν ξέρω ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα σου μέσα στην εβδομάδα αλλά άκουσε με και μη δίνεις σημασία σε τίποτα. Κάνε ότι αγαπάς και τα υπόλοιπα στα @@ σου. Όσο για τις υποχρεώσεις και την πίεση, είναι μέσα στο πρόγραμμα αλλά να ξέρεις ότι τις έχουν όλοι. Ακόμα κι αυτοί που κάνουν την δουλειά των ονείρων τους

    Ίσως πρέπει να ωριμάσεις κι άλλο.

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 01:23
  2. Εγώ και ο εαυτός μου...
    By lostin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-04-2011, 14:08
  3. Μονο αηδια και απογοητευση νιωθω.
    By mcan in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 71
    Last Post: 11-08-2010, 05:50
  4. σαββατοκυριακα
    By kat201161 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 19
    Last Post: 15-12-2008, 20:26
  5. ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-09-2007, 18:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •