KAΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    KAΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

    Υπάρχει κανείς φοιτητής ή απόφοιτος καλών τεχνών να συζητήσουμε σχετικά;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν και εχω καπια σχεση με το θεμα δε συμφωνω σχεδον σε τιποτα με αυτη τη σχολη καταρχην αυτο που δε ξερουν οι περισσοτεροι γιατι απλα δε τους το εμαθε κανενας ειναι οτι τα υλικα εχουν αμεση σχεση με το αποτελεσμα ενω αυτοι παλευουν σε υλικα κακιστης ποιοτητας τα υλικα που πραγματι κανουν για ζωγραφικη ειναι πολυ ακριβα παντως αν σε ενδιαφερει το θεμα θα σου ελεγα να πειραματιστεις με ξηρα παστελ μη παρεις μαλακα γιατι δε στερεονονται με τιποτα εκτος αν χρησιμοποοιησεις ενα
    Last edited by αλεξανδρος_77; 09-09-2019 at 00:20.

  3. #3
    Γειά σου Αλέξανδρε, ευχαριστώ για την απάντηση. Εσύ ζωγραφίζεις; Τι υλικά χρησιμοποιείς;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σχεδον οτιδηποτε εκτος απο πινελα γιατι αν στεγνωσουν και το αφησεις μισοτελειωμενο ειναι δυσκολο να ξαναβρεις την αποχρωση που ειχες ειδικα αν προηλθε απο αναμειξη αλλα μου λειπει η ορεξη να ζωγραφισω αν ειμουν πιο εργατικος ..πρεπει να εισαι πολυ ευαισθητος για να ζωγραφισεις και εγω σκληρινει αρκετα

  5. #5
    YokoChoco
    Guest
    Εγώ ζωγράφιζα όταν ήμουνα έφηβος... θυμάμαι είχα φτιάξει δικές μου ποδοσφαιρικές ομάδες με δικούς μου παίκτες, ήταν σαν κόμικ... είχα γεμίσει ένα μεγάλο τετράδιο το έδειξα σε κάποιους συμμαθητές μου κ μου είπαν ''οι παίκτες είναι σαν αληθινοί!!!''.
    Θυμάμαι έκανα και σούπερ-ήρωες, πχ Σπαιντερμαν, Κάπτεν Αμέρικα, Αιρον Μαν κτλ...
    Σκέφτομαι το τελευταίο διάστημα να πάω(έστω και στα 40 μου) σε σχολή ζωγραφικής να ξαναρχίσω τα σκίτσα.. περισσότερο σαν χόμπι όχι να γίνω νέος Στήβ Ντίτκο.

    ΥΓ: Χρησιμοποιούσα στυλό και μαρκαδόρους, έγχρωμα τα έκανα!

    ΥΓ2: Τον τελευταίο 1,5 χρόνο το έχω ρίξει στην ποίηση.. εκτιμώ το επόμενο διάστημα θα εκδόσω την 1η μου ποιητική συλλογή και ίσως του χρόνου, την 2η(ήδη την προχωράω πολύ).

  6. #6
    Tέλεια, άρα είσαι ήδη δημιουργικός γράφοντας και θες να γίνεις ακόμη περισσότερο ξαναρχίζοντας να σκιτσάρεις! Άλλος ένας καλλιτέχνης ανάμεσά μας
    Και φυσικά να πας σε σχολή αφού το θες, εδώ εγώ σκέφτομαι να δώσω καλών τεχνών...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Υπάρχει κανείς φοιτητής ή απόφοιτος καλών τεχνών να συζητήσουμε σχετικά;
    Έχω ολοκληρώσει κύκλο σπουδών σε μουσική ακαδημία. Εσένα τι ακριβώς σε ενδιαφέρει;

  8. #8
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Έχω ολοκληρώσει κύκλο σπουδών σε μουσική ακαδημία. Εσένα τι ακριβώς σε ενδιαφέρει;
    Πολύ ενδιαφέρον! Να ρωτήσω τι όργανο και τι μουσική ακούς;
    Εγώ εννοούσα την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών βασικά, αλλά όσοι είστε καλλιτέχνες φανερωθείτε! (να γίνουμε φίλοι, μη φοβάστε...) ;p

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δοκιμασε να παρεις ενα σκουρο χαρτι και να ζωγραφισεις με ανοιχτοτερα χρωματα απ αυτο αλλα κανε μια δοκιμη πρωτα για να δεις τι θα γινει οταν βαλεις το στερεωτικο παντως και το λευκο μολυβι πιανει στο γκρι χαρτι αν και το λευκο δε χρησιμοποιηται στη ζωγραφικη επειδη ειναι κακης ποιοτητας και σπαει τα χρωματα

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πιο πολυ να σου πω το ευχαριστηθηκα οταν ειχα παρει ενα κοκκινο χαρτι και ζωγραφισα μια φατσα με μαλακα παστελ αλλα οταν εβαλα το στερεωτικο συνδιαστηκε το παστελ με το κοκκινο χαρτι και βγηκαν ολα μαυρα ομως αν δεν ειναι πολυ σκουρο το χαρτι και δεν ειναι πολυ μαλακα τα παστελ οι αλαγες δεν ειναι μεγαλες εγω βαριεμαι να ζωγραφιζω γιατι δε βρισκω υλικα να μου αρεσουν στις λεπτομερειες φαινετε καπως σα να το κανω μηχανηκα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Πολύ ενδιαφέρον! Να ρωτήσω τι όργανο και τι μουσική ακούς;
    Σε προσκαλώ να διαβάσεις τη συνεισφορά μου σ' αυτή τη συζήτηση και θα καταλάβεις. Είναι μόνο τέσσερις σελίδες ως τώρα και δεν έχω γράψει πολλά, οπότε είναι εύκολο.

    Εσύ όμως νεαρέ ακόμα δεν είπες τι καλλιτεχνικό προσανατολισμό έχεις.

    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Εγώ εννοούσα την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών βασικά,
    Δεν έχω απ' αυτό, διαθέτω όμως υψηλή εξειδίκευση.

    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    αλλά όσοι είστε καλλιτέχνες φανερωθείτε! (να γίνουμε φίλοι, μη φοβάστε...) ;p
    Μια και είναι φόρουμ ψυχολογίας εδώ, μπορείς να πεις και τι ψυχολογικό πρόβλημα έχεις (αν έχεις). Μην ντρέπεσαι, μεταξύ μας θα μείνει. Να, κλείνω και την πόρτα, δεν ακούει κανείς τώρα.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Σε προσκαλώ να διαβάσεις τη συνεισφορά μου σ' αυτή τη συζήτηση και θα καταλάβεις. Είναι μόνο τέσσερις σελίδες ως τώρα και δεν έχω γράψει πολλά, οπότε είναι εύκολο.

    Εσύ όμως νεαρέ ακόμα δεν είπες τι καλλιτεχνικό προσανατολισμό έχεις.


    Δεν έχω απ' αυτό, διαθέτω όμως υψηλή εξειδίκευση.


    Μια και είναι φόρουμ ψυχολογίας εδώ, μπορείς να πεις και τι ψυχολογικό πρόβλημα έχεις (αν έχεις). Μην ντρέπεσαι, μεταξύ μας θα μείνει. Να, κλείνω και την πόρτα, δεν ακούει κανείς τώρα.
    Ωωω τι ωραία που τα λέτε Vox στο ποστ περί κλασσικής... Πιάνο να υποθέσω... Ο καλλιτεχνικός μου προσανατολισμός αφορά τα εικαστικά, ωστόσο η μουσική είναι η αγαπημένη μου όλων των τεχνών και κατά τη γνώμη μου η σπουδαιότερη.

    Τα έχω πει εδώ στον αγωνιστικό μου χαιρετισμό https://www.psychology.gr/forum/thre...know-us-better

    καθώς και εδώ https://www.psychology.gr/forum/thre...81%CE%B9%CE%B1

    A και δεν είμαι νεαρός, είμαι "νεαρή"

  13. #13
    Βέβαια αν κρίνω από το Vox, μάλλον τραγουδάς κιόλας...

  14. #14
    YokoChoco
    Guest
    Εγώ μικρός τραγούδαγα πολύ, ήθελα να γίνω πόπ-ρόκ τραγουδιστής... κάποτε έφτιαξα ένα ντέμο με διασκεύες ΆΛΙΣ ΚΟΥΠΕΡ και ΜΑΙΚΛ ΤΖΑΚΣΟΝ στα ελληνικά και το έστειλα στις εταιρίες της εποχής(SONY, BMG, MINOS κτλ) καμιά δεν απάντησε.. ήταν πρόχειρο σκέτη φωνή, α καπέλα..
    Πήγα σε ωδείο έκανα μαθήματα κ συνολικά άλλαξα 6 δασκάλους, μου είπαν καλά λόγια για την φωνή μου, αλλά δεν το προχώρησα ποτέ.
    Τώρα που είμαι 40 σκέφτομαι να ασχοληθώ με Βυζαντινή και να ψάλλω σε κάποιο Ναό, νομίζω μου αρέσει περισσότερο απ'το να τραγουδάω σε μαγαζί. Η νύχτα ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και γι αυτο δεν προχώρησα το τραγούδι.
    Οπότε τραγούδαω-ψάλλω(κάποτε χόρευα και ''robot dance''), ζωγραφίζω σκίτσα, γράφω ποίηση, λογοτεχνία, άρθρα, στίχους κτλ κάνω και μιμήσεις φωνών... έχω μία ''κλίση'' στις τέχνες, αλλά δεν μπορώ να με χαρακτηρίσω ''καλλιτέχνη'', θέλει δουλειά αυτό.

  15. #15
    YokoChoco
    Guest
    Εχθές που έκανα πάλι ''art therapy'' είδα ότι έχω γίνει πολύ ''μέτριος'' στην ζωγραφική.. έχω χρόνια να το κάνω και έχω χάσει την όποια ''ικανότητα'' είχα. Θα δώ τους επόμενους μήνες αφού πρώτα ξεπεράσω 2 προβλήματα υγείας-πρώτα ο Θεός-αν τελικά θα πάω σε μία σχολή ζωγραφικής.. νομίζω θα μου άρεσε, να κάθομαι να κάνω ζωγραφιές κτλ είναι ωραίος τρόπος έκφρασης, απλά θέλω να ζωγραφίζω δικά μου σχέδια όχι άλλων!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 41
    Last Post: 12-03-2012, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •