KAΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Ωωω τι ωραία που τα λέτε Vox στο ποστ περί κλασσικής...
    Αχ αυτός ο πληθυντικός, ήταν σαν χτύπημα με ραβδί στα πλευρά ... Ευτυχώς που δεν υποφέρω ακόμα από ρευματισμούς.

    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Πιάνο να υποθέσω...
    Όχι.

    Θα σου έστελνα το σύνδεσμο για το κανάλι μου στο YouTube με τις ερμηνείες μου αλλά δεν έχεις ακόμα 50 αποστολές.

    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Ο καλλιτεχνικός μου προσανατολισμός αφορά τα εικαστικά, ωστόσο η μουσική είναι η αγαπημένη μου όλων των τεχνών και κατά τη γνώμη μου η σπουδαιότερη.
    Μου αρέσουν πολύ και τα εικαστικά αλλά ποτέ δε μου δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθώ, οπότε περιορίζομαι στο να θαυμάζω τα αριστουργήματα των καλλιτεχνών σε μουσεία και εκθέσεις.

    Όσο για τη μουσική, είναι για μένα ο πρώτος εφηβικός έρωτας που ωρίμασε σε αρκετά πιο μεγάλη ηλικία, τότε που παρουσιάστηκε η κατάλληλη συγκυρία. Αφού πέρασα μέσα από αυτή την εκπαίδευση μπορώ να πω ότι είναι η πιο σύνθετη άσκηση ακριβείας που δένει αρμονικά νου, ψυχή και σώμα. Αυτό απαντάται στο μέγιστο βαθμό στο όργανο που παίζω.

    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Τα έχω πει εδώ στον αγωνιστικό μου χαιρετισμό https://www.psychology.gr/forum/thre...know-us-better

    καθώς και εδώ https://www.psychology.gr/forum/thre...81%CE%B9%CE%B1
    Α, έχεις κι εσύ λοιπόν κάποια θέματα. Σε τι βαθμό σε ταλαιπωρούν; Σου επιτρέπουν π.χ. να εργάζεσαι;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Βέβαια αν κρίνω από το Vox, μάλλον τραγουδάς κιόλας...
    Υπήρχαν υποχρεωτικά ασκήσεις τραγουδιού στο μάθημα του σολφέζ. Είμαι βέβαιος ότι δεν έχω καλή φωνή αλλά στις ασκήσεις αυτές είχα τη μεγαλύτερη ακρίβεια από όλους στην τάξη, ακόμα και από τους πολύ νεώτερους. Αυτό όμως δε με κάνει τραγουδιστή γιατί η φωνή, εκτός από την τεχνική αρτιότητα, πρέπει να διαθέτει μια ποιότητα την οποία η δική μου φωνή απλά δεν έχει.

    Το Vox έχει να κάνει με το όργανο που παίζω. Αλλά και το δικό σου ψευδώνυμο, αν και εικάζω ότι αναφέρεται στα ... εικαστικά, είναι επίσης μουσικό με τρόπο που ίσως δε γνωρίζεις.

  3. #18
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Θα σου έστελνα το σύνδεσμο για το κανάλι μου στο YouTube με τις ερμηνείες μου αλλά δεν έχεις ακόμα 50 αποστολές.
    Μπορείς να μου στείλεις ό,τι θέλεις στο [email protected]

  4. #19
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    σκιτσο..κομικ απο πολυ μικρη ηλικια..περιοδικα παρα πεντε ,βαβελ εμμονη..καθε ΄παρασκευη κυκλοφορουσαν αν θυμαμαι καλα..μετανοιωσα που δε το εψαξα επαγγελματικα κεινα τα χρονια και μου μεινε σαν χομπυ μονο..

  5. #20
    Quote Originally Posted by erwin View Post
    σκιτσο..κομικ απο πολυ μικρη ηλικια..περιοδικα παρα πεντε ,βαβελ εμμονη..καθε ΄παρασκευη κυκλοφορουσαν αν θυμαμαι καλα..μετανοιωσα που δε το εψαξα επαγγελματικα κεινα τα χρονια και μου μεινε σαν χομπυ μονο..
    Ποτέ δεν είναι αργά erwin! Μη το βάζεις κάτω! Nulla dies sine linea, oύτε μέρα χωρίς γραμμή... Είτε αυτό είναι σκίτσο, είτε γράψιμο, γενικά ούτε μέρα χαμένη χωρίς δημιουργία...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Ποτέ δεν είναι αργά erwin! Μη το βάζεις κάτω! Nulla dies sine linea, oύτε μέρα χωρίς γραμμή... Είτε αυτό είναι σκίτσο, είτε γράψιμο, γενικά ούτε μέρα χαμένη χωρίς δημιουργία...
    θα αντεχε πολλα δεινα ο εαυτος μου.αλλα επ ουδενι δε θα μπορουσα να με φανταστω χωρις το αριστερο μου χερι για να σκιτσαρω, και τα ωτα μου για να ακουω μουσικη..αυτα με κρατουν σε μερες χωρις αλλες..καταστροφικες "γραμμες"...

  7. #22
    Quote Originally Posted by erwin View Post
    θα αντεχε πολλα δεινα ο εαυτος μου.αλλα επ ουδενι δε θα μπορουσα να με φανταστω χωρις το αριστερο μου χερι για να σκιτσαρω, και τα ωτα μου για να ακουω μουσικη..αυτα με κρατουν σε μερες χωρις αλλες..καταστροφικες "γραμμες"...
    Όπως σου είπα και εδώ https://www.psychology.gr/forum/thre...59#post1067359 θαυμάζω τη δύναμή σας και τον αγώνα που κάνετε. Κι εμένα η μουσική και η ζωγραφική με έχουν κρατήσει στις σκοτεινότερες ώρες μου...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Όπως σου είπα και εδώ https://www.psychology.gr/forum/thre...59#post1067359 θαυμάζω τη δύναμή σας και τον αγώνα που κάνετε. Κι εμένα η μουσική και η ζωγραφική με έχουν κρατήσει στις σκοτεινότερες ώρες μου...
    Εγώ δεν είμαι καλλιτέχνης αλλά θέλω να πω ότι η μουσική κι εμένα με βοηθάει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #24
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ δεν είμαι καλλιτέχνης αλλά θέλω να πω ότι η μουσική κι εμένα με βοηθάει...
    Χαίρομαι που βρίσκεις βοήθεια στη μουσική Κύκνε Για μένα είναι η σπουδαιότερη των τεχνών.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Σε ευχαριστω chromatique.Δεν ξερω αν εγω τουλαχιστον ειμαι αξιος θαυμασμου.αλλα το οτι προσπαθω ψυχη τε και σωματι να.."αναγεννηθω" ουσιαστικα ειναι ενα..ευσημο..Οσο για τη μουσικη, θα χρησιμοποιησω ενα αποφθεγμα του πλατωνα..."Η μουσική είναι ένας ηθικός κανόνας. Δίνει ψυχή στο σύμπαν, φτερά στη σκέψη, απογειώνει τη φαντασία, χαρίζει χαρά στη λύπη και ζωή στα πάντα»..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Χαίρομαι που βρίσκεις βοήθεια στη μουσική Κύκνε Για μένα είναι η σπουδαιότερη των τεχνών.
    Είναι πραγματικά πολύ σπουδαία, όπως λέει κι ο Andrea Bocceli σ' αυτό το τραγούδι:




    "Perché un mondo senza musica no si puo neanche imaginare"...
    "Γιατί έναν κόσμο χωρίς μουσική δεν μπορείς ούτε να τον φανταστείς"...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 41
    Last Post: 12-03-2012, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •