δεν ξέρω τι να κάνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    4

    δεν ξέρω τι να κάνω

    Η κατάσταση έχει γίνει ένα μπέρδεμα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Γνώρισα μια παρέα ωστόσο στην πορεία δέθηκα πιο πολύ με δύο κοπέλες. Βέβαια εξακολουθούσα να βγαίνω και με τις υπόλοιπες αλλά δεν ταιριάζαμε ιδιαίτερα, ο μόνος λόγος που έβγαινα μαζί τούς ήταν επειδή δεν ήθελα να νοιώθω left out. Έβγαινα πιο πολύ με τις άλλες δυο και γενικότερα είχαμε αναπτύξει μια πάρα πολύ ωραία φιλική σχέση. Άρχισαν όμως να δημιουργούνται κάποια προβλήματα. Εγώ και η άλλη κοπέλα ενοχληθήκαμε με μια συμπεριφορά της άλλης κοπέλας. Προσωπικά προτίμησα να μην δημιουργήσω κάποιο θέμα γιατί πραγματικά για μένα ήταν γελοίο. Η άλλη κοπέλα όμως άρχιζε να λέει διάφορα πίσω από την πλάτη της με την υπόλοιπη παρέα. Μια μέρα πήγα στο σπίτι της κοπέλας που έκραζαν και μου είπε αν ξέρω τον λόγο για τον οποίο έχει απομακρυνθεί από αυτή η φίλη μας. Δεν μπόρεσα να κρατηθώ και της είπα όλη την αλήθεια, δεν ήθελα να την κοροϊδέψω κιαλλο, παραδέχτηκα το λάθος μου και της ζήτησα συγγνώμη και αυτή μου είπε ότι είχε πει και αυτή κάτι για μένα. Αργότερα το έμαθαν όλες και προφανώς τα έβαλαν μαζί μου και τότε άρχισαν τις συγγνώμες. Καταλαβαίνω ότι έκανα λάθος που ανακατεύτηκα σε μια υπόθεση που δεν αφορούσε μόνο εμένα και ξέρω ότι δεν χειρίστηκα σωστά την κατάσταση αλλά δεν περίμενα να μου συμπεριφερθουν με τέτοιο τρόπο και να προσπαθούν να βγάλουν έμενα την προβληματική. Υποτίθεται ήμασταν μια παρέα ωστόσο αυτό που έκανα το θεώρησαν ρουφιανιά. Εγώ ήμουν και είμαι πρόθυμη να μιλήσουμε και να ακούσουν και την δίκη μου πλευρά αλλά αυτές έχουν απομακρυνθεί εντελώς και γενικότερα όλη αυτή η συμπεριφορά μου δείχνει ότι δεν τους καίγεται καρφί για μένα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Υπάρχει μια διαφορά στην περίπτωσή σου, που δεν το έλαβαν υπόψη τους. Δεν εξομολογήθηκες την αλήθεια στη φίλη σου από μόνη σου. Εκείνη ήταν που σε ρώτησε, και μάλιστα ευθέως. Επομένως, δεν μπορούνε να "ξεμπερδεύουν" με το ζήτημα απλά κολλώντας την ταμπέλα "ρουφιανιά". Εγώ θα αντέστρεφα το "κατηγορητήριο". Θα τις ρωτούσα: "Ελάτε στη θέση μου, αν η φίλη μας ρωτούσε κάποια από εσάς ευθέως τι συμβαίνει και απομακρύνθηκε η τάδε, θα λέγατε ψέμματα; Διότι τότε, αν μάθαινε την αλήθεια, θα μπορούσε και εκείνη να κατηγορήσει εσάς ως ψεύτρες".

    Προσωπικά, νομίζω πως θα επιδίωκα μια συμφιλίωση, λέγοντάς τους "Παιδιά κοιτάξτε, ξέρω ότι έκανα λάθος που δημιούργησα ένταση μεταξύ μας και σας ζητώ συγγνώμη αλλά είχα καλή πρόθεση και αισθάνθηκα άσχημα εκείνη τη στιγμή να πω ψέμματα στη φίλη μου που με ρώτησε ευθέως τι συμβαίνει. Και από την άλλη, ήταν λάθος όλη αυτή η πρακτική που υιοθετήθηκε στην παρέα του να λέγονται λόγια πίσω από την πλάτη μιας φίλης μας. Θέλετε να τα ξεχάσουμε και να κάνουμε μια καινούρια αρχή;".

    Αν επιμείνουν στο να σε απομονώνουν ή να σε κάνουν με οποιονδήποτε άλλο τρόπο να αισθάνεσαι άσχημα, τότε νομίζω πως ήρθε ο καιρός να βρεις άλλες παρέες. Και μην έχεις ενοχές ή τύψεις, και στην περίπτωση που λένε διάφορα για σένα σε τρίτους να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου (στα άλλα άτομα εννοώ, όχι σε αυτές) και να επισημαίνεις πως κακώς έχουν τα μούτρα και μιλάνε για σωστή συμπεριφορά αυτές που θάβανε μια φίλη τους πίσω από την πλάτη τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επιμένεις να επιδιώκεις παρέες με άτομα που δεν ταιριάζεις απλά για να μην "μείνεις στην απέξω". Πάντα θα είσαι στην απέξω από κάποιες παρέες ή κάποιους κοινωνικούς κύκλους που έτυχε να γνωρίσεις κάποια στιγμή, δεν γίνεται να είμαστε όλοι μέσα σε όλα αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Κάνεις διαγωνισμό υποτιθέμενης κοινωνικότητας με κάποιον άλλο και γιατί;

    Εξ ορισμού αν δεν έχεις πολλά κοινά και δεν αισθάνεσαι άνετα με τον άλλο, κάνεις υποχωρήσεις και μπλέκεσαι σε ψέματα, ίντριγκες και "πλεκτάνες" για να διατηρήσεις ισορροπίες, ενώ με πραγματικούς φίλους που αισθάνεσαι άνετα απλά είσαι ειλικρινής και οι όποιες μικροπαρεξηγήσεις λύνονται αυτομάτως. Αν θεωρείς ότι υπάρχουν προϋποθέσεις να είστε φίλες με τις δύο κοπελες που λες, κοίτα να φίαξεις τη σχέση σου με την συγκεκριμένη κοπέλα την οποία έθαβε η δεύτερη φίλη και να εξηγήσεις στην άλλη ότι "εμένα δεν με πείραξε τόσο το τάδε σκηνικό να το κάνω τόσο θέμα και κακώς που σε άφησα να θάβεις την άλλη έτσι, ας το αφήσουμε πίσω. Αν μεταξύ σας δεν τα βρίσκετε πλέον, ας βρισκόμαστε χώρια, αλλά δεν θέλω σχόλια της μίας για την άλλη, ας μην ξαναναφερθούμε σε αυτό".
    Την υπόλοιπη παρέα χέστην και σκασίλα σου τι νομίζει για εσένα, κοίτα να βρεις άτομα με τα οποία πραγματικά ταιριάζεις και αισθάνεσαι άνετα κι αυτούς άστους, αλλιώς μια ζωή θα βγαίνεις και κερατάς και δαρμένος. Να έχεις το θάρρος της γνώμης σου και να μην λες ότι θέλουν οι άλλοι να ακούσουν και να μην αφήνεις τα θέματα να σέρνονται.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  3. χμμ ..δεν ξερω τι να κανω
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-01-2015, 13:51
  4. δεν ξέρω τι να κάνω
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2011, 00:28
  5. δεν ξερω τι να κανω με τη ζωη μου
    By guitar32 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 02-09-2009, 13:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •