ΕΝΤΡΟΜΗ ΕΜΜΟΝΉ ΓΙΑ HIV - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 30 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 441
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Είμαι τόσο μόνη. Κανείς δεν με πιστεύει. Κι αν δεν με πιστεύουν πως θα με βοηθήσουν?

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    Είμαι τόσο μόνη. Κανείς δεν με πιστεύει. Κι αν δεν με πιστεύουν πως θα με βοηθήσουν?
    Ποιοι δεν σε πιστεύουν; Απο ποιον περιμένεις βοήθεια;

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ERIKA το μυαλό δημιουργεί περίεργα παιχνίδια. Το δύσκολο είναι να πειστείς ότι έχεις το λάθος κι όχι ότι κάνουν όλοι οι άλλοι λάθος και δεν καταλαβαίνουν. Δηλαδή αν κάποιον τον κάνει το μυαλό του να βλέπει παντού γύρω του πράσινα ανθρωπάκια με δύο κεφάλια είναι πολύ δύσκολο να τον κάνεις να καταλάβει ότι αυτά δεν υπάρχουν. Αφού αυτός τα βλέπει και είναι κάτι που βιώνει στο μυαλό του. Ότι και να του πεις επιμένει και άρα είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του.
    Έτσι και όταν σου κολλήσει η ιδέα ότι έχεις συμπτώματα που αποδίδεις σώνει και καλά στην τάδε ασθένεια, είναι δύσκολο να πειστείς ότι παρόλο που οι εξετάσεις σου το αποκλείουν, εσύ δεν το έχεις. Όμως η μόνη λύση είναι να το δουλέψεις πολύ με κάποιον ειδικό για να αποδεχτείς ότι δεν είναι όλοι οι άλλοι οι λάθος, εσύ είσαι. Αν μένεις απλά στο ότι οι άλλοι είναι φάουλ κι εσύ ξέρεις καλύτερα, αν δεν σπείρεις έστω ένα μικρό σποράκι αμφιβολίας για να κάνεις μία αρχή, δεν θα βοηθήσεις τον εαυτό σου. Σε αυτές τις περιπτώσεις, αφού κάνεις τις απαραίτητες παθολογικές εξετάσεις, η λύση είναι οι ειδικοί ψυχικής υγείας.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επίσης καλό θα ήταν να απενοχοποιήσετε την ασθένεια αυτή. Υπάρχουν οροθετικοί που ζούνε μία ζωή φυσιολογική, δεν είναι ότι το με το AIDS τελειώνει η ζωή. Συμβουλευτείτε κάποιον ψυχολόγο αν θα σας έκανε καλό να μιλήσετε με κάποιον που ήδη το έχει. Όχι για το πως κόλλησε και τα συμπτώματα. Για το πως συνέχισε τη ζωή του από 'κει και πέρα. Το '80 ναι, υπήρχε άγνοια και η επιστήμη δεν είχε προχωρήσει τόσο και υπήρχε κι έντονο το κοινωνικό στίγμα κι όλα αυτά. Την σημερινή μέρα όπως, και AIDS να έχεις και τι έγινε δηλαδή; Μία ασθένεια όπως τόσες είναι. Όποιος μαθαίνει ότι έχει AIDS αυτοκτονεί; Περνάει ένα πρώτο σοκ, προσαρμόζεται, συνεχίζει τη ζωή του.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Sonia πηγαίνω και σε ψυχιατρο και σε ψυχολόγο. Έχω νοσηλεύτει κιόλας παίρνω μια χούφτα χάπια και δεν με πιστεύουν ότι έχω τα συμπτώματα που έχω. Αυτό που θέλω είναι να μου πει κάποιος τι έχω γιατί δεν με νοιάζει για μένα αλλά η πιθανότητα να έχει κολλήσει το παιδι.δε σου κρύβω ότι όταν την κάνω μπάνιο και σκέφτομαι ότι μπορεί να την έχω κολλήσει AIDS σκέφτομαι μερικές φορές να τη πνιξω και να σκοτωθω

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Όλοι μαζί όλοι. Θέλω κάποιος να μου πει τι έχω. Ας είναι και καρκίνος μόνο hiv μην ειναι

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιατί, αν υποθέσουμε ότι έχει AIDS, τι βλέπεις στο παιδί και είναι για σκότωμα; Εσύ πως το έχεις το AIDS στο μυαλό σου και πιστεύεις ότι δεν αξίζει να ζει κανείς με αυτό;

    Διάβασα τις νοσηλίες κτλ. Όπως τρέχεις σε διάφορους γιατρούς για εξετάσεις, θα πρέπει να ψάξεις περισσότερο τα θέματα από ψυχολογική/ψυχιατρική πλευρά.
    Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις ειδικούς, ιδιαίτερα ψυχολόγο; Μπορεί μία άλλη προσέγγιση να σε βοηθούσε αν έχεις μείνει στάσιμη για τόσο καιρό.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Έχω αλλάξει 3 ψυχιατρους και 2 ψυχολόγους. Αποτυχία. Τα συμπτώματα συσσωρευονται. Το παιδί αν είναι φορέας πρέπει να πάρει φάρμακα για να ζησει και τι ζωή θα είναι αυτή? Ούτε στο σχολείο θα τη δεχτούν και μια ζωή στους γιατρούς θα τρέχει. Καλύτερα να μη το ζήσει αυτο

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    Έχω αλλάξει 3 ψυχιατρους και 2 ψυχολόγους. Αποτυχία. Τα συμπτώματα συσσωρευονται. Το παιδί αν είναι φορέας πρέπει να πάρει φάρμακα για να ζησει και τι ζωή θα είναι αυτή? Ούτε στο σχολείο θα τη δεχτούν και μια ζωή στους γιατρούς θα τρέχει. Καλύτερα να μη το ζήσει αυτο
    Καλημέρα. Σε σχέση με το πρώτο σου ποστ είσαι καλύτερα ή χειρότερα;

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Χειρότερα γιατί έχω περισσότερα συμπτώματα. Δεν αντέχω αλλο

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    Έχω αλλάξει 3 ψυχιατρους και 2 ψυχολόγους. Αποτυχία. Τα συμπτώματα συσσωρευονται. Το παιδί αν είναι φορέας πρέπει να πάρει φάρμακα για να ζησει και τι ζωή θα είναι αυτή? Ούτε στο σχολείο θα τη δεχτούν και μια ζωή στους γιατρούς θα τρέχει. Καλύτερα να μη το ζήσει αυτο
    Όχι μόνο παραλογίζεσαι ότι έχεις μία ασθένεια που δεν έχεις, αλλά λες πράγματα απαράδεκτα που δεν ισχύουν. Αφού ασχολείσαι τόσα χρόνια με αυτή την ασθένεια, τουλάχιστον ενημερώσου για το τι ισχύει πραγματικά κι όχι για το τι έχεις μέσα στο κεφάλι σου! Αναρωτιέμαι πως να αισθάνεται κάποιος που όντως το έχει και διαβάζει αυτές τις κουταμάρες. Ή κάποιος που το παιδί του παλεύει με μία σοβαρή ασθένεια. Λες καλύτερα να μάθαινες ότι έχεις καρκίνο. Αν -χτύπα ξύλο- το παιδί σου είχε π.χ. λευχαιμία θα το έπνιγες στην μπανιέρα για να μην τρέχει στους γιατρούς - για μία ασθένεια που μάλιστα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των παιδιών την ξεπερνά κιόλας- ;

  12. #192
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    Sonia πηγαίνω και σε ψυχιατρο και σε ψυχολόγο. Έχω νοσηλεύτει κιόλας παίρνω μια χούφτα χάπια και δεν με πιστεύουν ότι έχω τα συμπτώματα που έχω. Αυτό που θέλω είναι να μου πει κάποιος τι έχω γιατί δεν με νοιάζει για μένα αλλά η πιθανότητα να έχει κολλήσει το παιδι.δε σου κρύβω ότι όταν την κάνω μπάνιο και σκέφτομαι ότι μπορεί να την έχω κολλήσει AIDS σκέφτομαι μερικές φορές να τη πνιξω και να σκοτωθω
    Το εχεις αναφερει αυτο στο γιτρο σου και αν ναι τι σου εχει πει?
    πως ξεπερνας αυτες τις επικυνδινες σκεψεις ????
    προσεχε σε παρακαλω πολυ, αυτα δεν ειναι να τα αφεινεις να πλανιονται στο μυαλο....ξερουμε πολυ καλα οτι σε τετοιες καταστασεις η σκεψη απο την πραξη δεν απεχει πολυ και κυριως δεν καταλαβαινεις πως φτανεις σε αυτο το σημειο....

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Της το χω πει και μου είπε ότι αφού είχα αυτή την "εμμονη" δεν έπρεπε να κάνω παιδί. Οντως δεν έπρεπε αλλά τώρα το κάνα. Δεν ξέρω τι θα κάνω με τις σκέψεις δεν τις ελέγχω.

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Αν δεν πάρουν αγωγή νωρίς πεθαίνουν πριν τα 5.αφού δε με πιστεύει κάνεις δεν υπάρχει κι αγωγή και αυτά που λέω ισχυουν το χω ψαξει

  15. #195
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    Της το χω πει και μου είπε ότι αφού είχα αυτή την "εμμονη" δεν έπρεπε να κάνω παιδί. Οντως δεν έπρεπε αλλά τώρα το κάνα. Δεν ξέρω τι θα κάνω με τις σκέψεις δεν τις ελέγχω.
    Μονο αυτο σου ειπε?Οτι δεν επρεπε να κανεις παιδι?
    δεν σου ειπε τιποτε αλλο ,δεν σου εδειξε καποιο τροπο να μπορεσεις να ελενχεις τον ευατο σου ,τις σκεψεις σου εκεινη την στιγμη?
    Ειναι πολυ επικυνδινο κοριτσι μου αυτο που λες οτι δεν τις ελενχεις .

    Ψαξε αμεσα ενα γιατρο που να μπορεσει να σε βοηθησει ...
    Αν χρειαστει αλλαξε και αλλους τοσους γιατρους αλλα να εισαι αποφασσισμενη να συνεργαστης και εσυ μαζι τους.
    Τα χαπια και η ψυχοθεραπεια απο μονη της δεν μπορει να σε βοηθησει ....

    Μην δισταζεις οσο διαρκουν αυτες οι σκεψεις να ζητας βοηθεια εκεινη την ωρα μεχρι να μπορεσεις να το αντιμετωπισεις μονη σου.
    Την επομενη φορα που θα σου ερθουν τετοιες σκεψεις ειτε για εσενα ειτε για το παιδι ,αμεσα να σηκωσεις τηλεφωνο να φωναξεις καποιον κοντα σου διχως δευτερη σκεψη ,τουλαχιστον κανε αυτο μεχρι να δεις πως θα προχωρησεις ..
    μην μενεις μονη σου οταν δεν εισαι καλα ..........

Page 13 of 30 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονή με πρώην
    By rainbow96 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 12-02-2019, 20:09
  2. φοβος και εμμονη
    By rina22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2012, 21:23
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-10-2012, 00:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •