ΕΝΤΡΟΜΗ ΕΜΜΟΝΉ ΓΙΑ HIV - Page 29
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 29 of 30 FirstFirst ... 1927282930 LastLast
Results 421 to 435 of 441
  1. #421
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Το κανάκεμα που σας κάνουν όσοι σας νοιάζονται δεν σας έχει βοηθήσει μέχρι τώρα να ξεφύγετε από την "ασθένεια". Γιατί να σας βοηθήσει τώρα; Όσο για το αν ευθύνεται ο ασθενής για την ασθένειά του, επίτρεψέ μου να έχω άλλη γνώμη. Αν πάψετε να έχετε αρρωστοφοβία θα σταματήσει το κανάκεμα και θα κληθείτε να αναλάβετε την ευθύνη της ζωής σας. Το αντέχετε;
    Δεν ξέρεις τι περνά , δεν λέει ψέματα , υποφέρει ουτε την κανακευει κανείς, αν την είχα βέβαια κοντά μου μία αγκαλιά θα την έκανα. Δεν το διάλεξε ούτε ή Ερρικα, ούτε ή Νεφέλη, κανείς δεν διαλέγει την διαταραχή , τους φόβους του . Όταν νοσεις ψυχικά είσαι σαν παιδί . Θέλει πολύ αγάπη ή Ερρικα και πολύ συμπαράσταση. Ή αλήθεια έχει πολλές μορφές και επεξηγήσεις, να έχουμε έλεος με τους ανθρώπους για να έχει και ο Θεός έλεος με μας.

  2. #422
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    ΤΗ ζωή την αντέχω. Τους σωματικους πόνους δεν αντέχω
    Τότε γιατί τους προκαλείς. Ξέρεις, φαντάζομαι, ότι οι πόνοι σου είναι σωματοποίηση ψυχολογικών δεδομένων. Σου το έχουν πεί όλοι οι γιατροί, όλα τα διαγνωστικά κέντρα, όλοι εδώ στο φόρουμ, εσύ όμως αρνείσαι πεισματικά να το πιστέψεις. Δίνεις την εντύπωση πως κρατιέσαι με πείσμα από την αστήρικτη άποψη οτι έχεις HIV, με επιχείρημα ότι έχεις συμπτώματα, τα οποία η ίδια δημιουργείς. Τα ψυχοφάρμακα που παίρνεις, για να σε πιάσουν πρέπει να έχεις ένα μίνιμουμ εμπιστοσύνης στη διαδικασία. Εσύ όμως τη σαμποτάρεις και αυτή. Δίνεις την εντύπωση οτι δεν θέλεις να σωθείς από την κατάσταση που λες οτι σε ταλαιπωρεί. Τι να υποθέσω λοιπόν;

  3. #423
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δεν ξέρεις τι περνά , δεν λέει ψέματα , υποφέρει ουτε την κανακευει κανείς, αν την είχα βέβαια κοντά μου μία αγκαλιά θα την έκανα. Δεν το διάλεξε ούτε ή Ερρικα, ούτε ή Νεφέλη, κανείς δεν διαλέγει την διαταραχή , τους φόβους του . Όταν νοσεις ψυχικά είσαι σαν παιδί . Θέλει πολύ αγάπη ή Ερρικα και πολύ συμπαράσταση. Ή αλήθεια έχει πολλές μορφές και επεξηγήσεις, να έχουμε έλεος με τους ανθρώπους για να έχει και ο Θεός έλεος με μας.
    Ο οίκτος και η κατανόηση από ένα σημείο και μετά, όταν δεν εξυπηρετούν το σκοπό τους που είναι να βοηθήσουν κάποιον να πολεμήσει την αρρώστια του, συμβάλλουν στη διατήρηση μιας νοσηρότητας. Ακόμα και τα παιδιά κάποτε ενηλικιώνονται...

  4. #424
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δεν ξέρεις τι περνά , δεν λέει ψέματα , υποφέρει ουτε την κανακευει κανείς, αν την είχα βέβαια κοντά μου μία αγκαλιά θα την έκανα. Δεν το διάλεξε ούτε ή Ερρικα, ούτε ή Νεφέλη, κανείς δεν διαλέγει την διαταραχή , τους φόβους του . Όταν νοσεις ψυχικά είσαι σαν παιδί . Θέλει πολύ αγάπη ή Ερρικα και πολύ συμπαράσταση. Ή αλήθεια έχει πολλές μορφές και επεξηγήσεις, να έχουμε έλεος με τους ανθρώπους για να έχει και ο Θεός έλεος με μας.
    Όσο σκληρά και αν ακούγονται δυστηχως είναι αλήθεια όλα αυτά που λέει ο Πρωτέας ...
    Μπορώ να καταλάβω τον καθένα εδώ μέσα τι περνάει και πόσο δύσκολο είναι να δεχτεί ότι όντως έτσι είναι ..

    Υπάρχουν χαρακτήρες που το κανακεμα τους κάνει καλό και άλλους που τους κάνει να επαναπαυονται και να μην αποδέχονται τίποτα .
    Δυστηχως όλο αυτό δεν σε βοηθάει ...
    Και το σίγουρο είναι ότι κανένας δεν τα λέει με δόλο όλα αυτά ...

    Και εγώ έτσι ήμουν κατηγορούσα τους πάντες και τα πάντα ...έβαζα τον εγωισμό μπροστά ...
    Δεν ήθελα με τίποτα την φαρμακευτική αγωγή ειδικά όταν το πρώτο διάστημα γίνεσαι στην κυριολεξία πειραματόζωο μέχρι να δεις ποια θα σε πιάσει ...
    Και φυσικά αυτή η αγωγή αρχικά σε εξοντώνει γιατί σου βγάζει ότι χειρότερο έχεις σε τετοιο βαθμό που λες ότι όλοι θέλουν το κακό σου και δεν ξέρουν τι τους γίνεται ..
    Ακυρώνεις γιατρούς ,ψυχοθεραπευτές τα πάντα ..

    Μέχρι που έρχεται η μέρα όπου όλοι ναι μεν σου φέρονται σαν παιδι,αλλά σαν ένα κακομαθημένο παιδί που πρέπει να μπει τιμωρία βάζοντας του όρια και χρησημοποιωντας την αυστηρότητα που χρειάζεται ο κάθε άνθρωπος ώστε να τον ταρακουνήσει και να αρχίζει να πιστεύει πως αν δεν βοηθήσει ο ίδιος τον ευατο του κανένας δεν μπορεί να το κάνει...

    Αν το κάνεις αυτό να δεις τότε τι αγκαλιές θα εισπράξεις και τότε αυτές οι αγκαλιές θα έχουν άλλο νόημα !
    Ξερεις τι αγκαλιες και τι λόγια δύναμης θα πάρεις μετά απο τους δικούς σου οταν σε βλέπουν να πολεμάς και νας ματώνεις στην κυριολεξια?
    Ξερεις τι βλεμματα θαυμασμού και οχι λυπησης θα λαμβανεις ?
    Μην κανεις τους αλλους να σε λυπουνται δεν ειναι καθολου ωραιο και το κυριοτερο σε κανει ακομα πιο ευαλωτο και αδικο ωστε να θυμωνεις και να διωχνεις ατομα απο κοντα σου που θελουν πραγματικα να σε δουν δυνατο και το κυριοτερο να χαμογελας και παλι !
    Μόνο εμείς έχουμε την δύναμη να βγούμε από αυτό ..αν δεν πεισμωσουμε και να το δούμε αλλιώς κανέναν φάρμακο και κανένας γιατρός δεν θα μας βοηθήσει, αυτό να το θυμάστε...
    Last edited by Marilou; 18-11-2020 at 19:42.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #425
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Oχι δεν έχετε δίκιο ! Ή ψυχιατρική είναι σε νηπιακή ηλικία ακόμα και δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει στην Ερρικα ή στην νεφέλη ή σε μας. Το να χτυπάμε τον άλλο δεν είναι όμορφο με αυτά και με αυτά έχουμε περισσότερους ψυχικά ανθρώπους. Γνώμη μου ποτέ δεν χαστούκισα μεταφορικά άνθρωπο πάντα ήμουν δίπλα του . Αυτά δεν έχω άλλα να πω δυστυχώς οι άνθρωποι σαν και μένα σπανίζουν πάντα υπερισχύει ή πιο σκληρή γραμμη

  6. #426
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Oχι δεν έχετε δίκιο ! Ή ψυχιατρική είναι σε νηπιακή ηλικία ακόμα και δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει στην Ερρικα ή στην νεφέλη ή σε μας. Το να χτυπάμε τον άλλο δεν είναι όμορφο με αυτά και με αυτά έχουμε περισσότερους ψυχικά ανθρώπους. Γνώμη μου ποτέ δεν χαστούκισα μεταφορικά άνθρωπο πάντα ήμουν δίπλα του . Αυτά δεν έχω άλλα να πω δυστυχώς οι άνθρωποι σαν και μένα σπανίζουν πάντα υπερισχύει ή πιο σκληρή γραμμη
    Όλοι απ'τη πλευρά τους έχουν δίκιο. Εγώ έχω το δικό μου αλλά τι να το κάνω? Και να πεις ότι δεν προσπάθησα...

  7. #427
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Oχι δεν έχετε δίκιο ! Ή ψυχιατρική είναι σε νηπιακή ηλικία ακόμα και δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει στην Ερρικα ή στην νεφέλη ή σε μας. Το να χτυπάμε τον άλλο δεν είναι όμορφο με αυτά και με αυτά έχουμε περισσότερους ψυχικά ανθρώπους. Γνώμη μου ποτέ δεν χαστούκισα μεταφορικά άνθρωπο πάντα ήμουν δίπλα του . Αυτά δεν έχω άλλα να πω δυστυχώς οι άνθρωποι σαν και μένα σπανίζουν πάντα υπερισχύει ή πιο σκληρή γραμμη
    Ποιος μιλησε για χαστούκισμα?
    Αν θεωρεις εσυ βίαιη την συμπεριφορα ενος ανθρωπου που ειναι δίπλα σου και σε νοιάζεται πραγματικα ,να σε φερνει αντιμετωπο με την σκληρη κατ αλλα πραγματικοτητα και δεν μπορει δυστηχως σε αυτο να σε αλλαξει γνωμη δεν μπορω να συμφωνησω μαζι σου..
    Αν δεν σ αγαπούσε θα σε είχε παρατήσει σε μια γωνιά και δεν θα σου έδινε καθολου σημασία να εισαι σίγουρη...

    Δεν ειπε κανεννας οτι ο δρομος προς την άνοδο ειναι εύκολος..Οσο δυσκολος και να είναι ,οφείλεις να πολεμας καθημερινα με το θηριο///..καθε μερα αυτα τα ατομα ματώνουν στην κυριολεξία και το ξέρετε πολυ καλα εσείς εδω μέσα .
    Αυτα τα ατομα κρύβουν τοσο δυναμη μέσα τους που σε κάνουν να θυμώνεις γιατι αυτή την δύναμη και το πεισμα τους δεν το χρησημοποιουν για να γινουν επιτέλους καλα ..

    Δυστηχως είπαμε καμια επιστήμη δεν μπορει να σε βοηθήσει αν εσυ έχεις καταθεσει τα οπλα ..Αν κουράστηκες ειναι απολυτως κατανοητο και σεβαστό ...ολοι κουραζόμαστε καποια στιγμή ..
    Άλλο κουράζομαι ομως και για λιγο ζητάω χρονο να ξεκουραστω και αλλο παραιτουμε και δεν δέχομαι κανεναν και τιποτα περα απο την δικη μου άποψη ..

    Και το ξαναλεω μην βλέπεται κανέναν εχθρικα δεν έχει κανενα απολύτως λόγο ..

    Αυτα ..ο καθένας που δινει την δικη του μάχη ξερει πολυ καλά τι πρεπει να κανει και τι όχι ...κανενας ομως δεν τον φταίει παρα μόνο ο ευατο του, δυστηχως αυτη ειναι η σκληρή αλήθεια ..

    Καλη δυναμη σε όλους μας ,αυτο μας κρατάει!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #428
    Εrika γεια σου,επειδη το τελευταιο καιρο εχω φοβια με τον hiv,εσυ ποσα χρονια εισαι ετσι;οπως επισης πως ζουσες ολο αυτο το διαστημα φοβοσπυν πχ τα παντα η ειχε γινει μονο ενα γεγονος και νομιζεις πως απο αυτο κολλησες;

  9. #429
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Giannislaa View Post
    Εrika γεια σου,επειδη το τελευταιο καιρο εχω φοβια με τον hiv,εσυ ποσα χρονια εισαι ετσι;οπως επισης πως ζουσες ολο αυτο το διαστημα φοβοσπυν πχ τα παντα η ειχε γινει μονο ενα γεγονος και νομιζεις πως απο αυτο κολλησες;
    Απ'το 2015 μετά από επαφη

  10. #430
    Αρα απο το 2015 μεχρι σημερα μονο την επαφη φοβασαι,το λεω γιατι εγω πλεον τα βλεπω ολα παραξενα

  11. #431
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποιος μιλησε για χαστούκισμα?
    Αν θεωρεις εσυ βίαιη την συμπεριφορα ενος ανθρωπου που ειναι δίπλα σου και σε νοιάζεται πραγματικα ,να σε φερνει αντιμετωπο με την σκληρη κατ αλλα πραγματικοτητα και δεν μπορει δυστηχως σε αυτο να σε αλλαξει γνωμη δεν μπορω να συμφωνησω μαζι σου..
    Αν δεν σ αγαπούσε θα σε είχε παρατήσει σε μια γωνιά και δεν θα σου έδινε καθολου σημασία να εισαι σίγουρη...

    Δεν ειπε κανεννας οτι ο δρομος προς την άνοδο ειναι εύκολος..Οσο δυσκολος και να είναι ,οφείλεις να πολεμας καθημερινα με το θηριο///..καθε μερα αυτα τα ατομα ματώνουν στην κυριολεξία και το ξέρετε πολυ καλα εσείς εδω μέσα .
    Αυτα τα ατομα κρύβουν τοσο δυναμη μέσα τους που σε κάνουν να θυμώνεις γιατι αυτή την δύναμη και το πεισμα τους δεν το χρησημοποιουν για να γινουν επιτέλους καλα ..

    Δυστηχως είπαμε καμια επιστήμη δεν μπορει να σε βοηθήσει αν εσυ έχεις καταθεσει τα οπλα ..Αν κουράστηκες ειναι απολυτως κατανοητο και σεβαστό ...ολοι κουραζόμαστε καποια στιγμή ..
    Άλλο κουράζομαι ομως και για λιγο ζητάω χρονο να ξεκουραστω και αλλο παραιτουμε και δεν δέχομαι κανεναν και τιποτα περα απο την δικη μου άποψη ..

    Και το ξαναλεω μην βλέπεται κανέναν εχθρικα δεν έχει κανενα απολύτως λόγο ..

    Αυτα ..ο καθένας που δινει την δικη του μάχη ξερει πολυ καλά τι πρεπει να κανει και τι όχι ...κανενας ομως δεν τον φταίει παρα μόνο ο ευατο του, δυστηχως αυτη ειναι η σκληρή αλήθεια ..

    Καλη δυναμη σε όλους μας ,αυτο μας κρατάει!
    Ναι Marilou κι εγώ ξέρω τι πρέπει να κάνω γιατί έχω κουραστεί πααααααρα πολύ και δεν αντέχω άλλο. Να αυτοκτονησω να τελειώνω

  12. #432
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Κανένας δεν μίλησε για κάτι τέτοιο ΕRIKA...

    Με συγχωρείς αλλά εγώ πλέον δεν συμμετέχω ούτε κουβεντιάζω τέτοιες αποφάσεις ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #433
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Χθες πήγα στο νοσοκομείο. Τα συμπτώματα αβασταχτα πλέον. Αφού με είδαν παθολογοι, νευρολογοι και καρδιολογοι κατέληξαν ότι φταίνε τα ψυχοφαρμακα. Τι να πω ρε παιδιά δεν τους πιστεύω

  14. #434
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχει μία βάση αυτό που σου είχε γράψει ο Πρωτέας. Από τη μία λες με ταλαιπωρεί η πάθηση, από την άλλη είναι σαν μέσα σου να έχει παγιωθεί το συναίσθημα ¨Τι μου λέτε ρε γατάκια, εγώ είμαι ανώτερη και ξέρω καλύτερα από όλους τους ειδικούς και την επιστήμη όλης της ανθρωπότητας. Και είμαι μοναδική περίπτωση που δεν έχει ξαναϋπάρξει στην ιστορία της ιατρικής" .

    Αυτό ίσως πρέπει να δεις με τον εαυτό σου πως θα το δουλέψεις αφού λες ότι δεν σε βοηθάει η ψυχοθεραπεία. Δεν έχουν κι αυτοί το μαγικό κουμπί, πρέπει να είσαι έτοιμη κι εσύ να βοηθηθείς.

  15. #435
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχει μία βάση αυτό που σου είχε γράψει ο Πρωτέας. Από τη μία λες με ταλαιπωρεί η πάθηση, από την άλλη είναι σαν μέσα σου να έχει παγιωθεί το συναίσθημα ¨Τι μου λέτε ρε γατάκια, εγώ είμαι ανώτερη και ξέρω καλύτερα από όλους τους ειδικούς και την επιστήμη όλης της ανθρωπότητας. Και είμαι μοναδική περίπτωση που δεν έχει ξαναϋπάρξει στην ιστορία της ιατρικής" .

    Αυτό ίσως πρέπει να δεις με τον εαυτό σου πως θα το δουλέψεις αφού λες ότι δεν σε βοηθάει η ψυχοθεραπεία. Δεν έχουν κι αυτοί το μαγικό κουμπί, πρέπει να είσαι έτοιμη κι εσύ να βοηθηθείς.
    Sonia ναι αλλά από τη μια μου λένε πάρε ψυχοφαρμακα και από την άλλη που όλο χειροτερευει η υγεία μου λένε ότι φταίνε αυτά. Τέλος πάντων να τα παίρνω η όχι?

Page 29 of 30 FirstFirst ... 1927282930 LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονή με πρώην
    By rainbow96 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 12-02-2019, 20:09
  2. φοβος και εμμονη
    By rina22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2012, 21:23
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-10-2012, 00:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •