ΕΝΤΡΟΜΗ ΕΜΜΟΝΉ ΓΙΑ HIV
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 30 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 441
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407

    ΕΝΤΡΟΜΗ ΕΜΜΟΝΉ ΓΙΑ HIV

    Γειά σας.έχω ξαναγράψει γι'αυτό το θέμα πριν 4 χρόνια. 4 χρονια μετά και 14 εξετάσεις (όλες αρνητικες) ή ζωή μου έχει καταναλώνει. Στην αρχή χάρηκα που δεν είχα κολλήσει και συνέχισα τη ζωή μου.παντρεύτηκα κι έκανα ένα παιδάκι 13 μηνών τώρα. Η σκέψη δεν έφυγε ποτέ απ'το μυαλό μου αλλά τη διαχειριζομουν. Θα μου πείτε όλα καλά αλλά μόνο έτσι δεν είναι. Ξεκίνησα να έχω πόσο όλα τα συμπτώματα (πλην ενός ) ακόμα και γενικές εξετάσεις δείχνουν κάποιο πρόβλημα που δεν μπορεί να εντοπιστεί. Έχω τρελαθεί. Έχασα τη δουλειά μου,κοντεύω να χωρίσω και να μου πάρουν το παιδί γιατί νοσηλεύτηκα σε δημόσιο ίδρυμα μετά από απόπειρα αυτοκτονιας. Πιστεύω ότι έχω κάποιο στέλεχος του ιού που δεν το βρίσκουν τα τεστ στην ελλαδα γι'αυτό ούτε στον σύζυγο το βρίσκουμε. Ζω με το φόβο. Ψάχνω να βρω συμπτώματα στους γύρω μου και πιστεύω ότι έχω κολλήσει τον άντρα μου,πιθανών τη κόρη μου αλλά και το πατέρα μου από ξυραφι.τα χάπια που παίρνω δεν οφελουν και ο,τι και να μου πει ο γιατρός με κάνει να αισθάνομαι καλά για 10 λεπτα.δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Γνωρίζει κάποιος αν στο συγγρο κάνουνε εξέταση για όλα τα στελέχη? Ευχαριστω

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Αχ κορίτσι μου....
    Ζω με αυτή την εμμονή από όταν πρωτοάκουσα για τη γαμοαρρωστια τη δεκαετία του ‘80.
    Συνέχεια αρρωσταίνω από αυτό, συνέχεια κολλάω και ο υπέρτατος φόβος είναι μην κόλλησαν ο άντρας και τα παιδιά. Κάνω ψυχοθεραπεία 4 χρόνια και πριν 6 μήνες ξεκίνησα ψυχίατρο. Όλοι μου λένε πήγαινε, κάνε, ράνε, μπήκε, δείξε και θα δεις προκοπη. Αλλά εγώ προκοπη δεν βλέπω.
    Ήμουν έτοιμη να νοσηλευτω. Ο μόνος λόγος που δεν έγινε σε εκείνη τη φάση ήταν για να μη μείνω άνεργη.
    Ξέρω πολύ καλά τι περνάς.
    Γιατί θεωρείς πως είσαι άρρωστη; Έχει γίνει κάτι και νομίζεις πως κόλλησες; Από που στα κομμάτια νομίζεις πτι έχεις κολλήσει;;;;

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Επίσης επειδή το χω ψάξει από παντού, τα τεστ 4ης γενιας που γίνονται σε νοσοκομεία και διαγνωστικά κέντρα είναι τα τελευταίας τεχνολογίας τεστ που ανιχνεύουν τα πάντα. Τα στελέχη 1 κ 2 του ιού καθώς και το αντίγονο p24.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Νεφέλη μου είχα μια ύποπτη επαφή πριν 4 χρόνια. Από τότε τρέχω...και εγώ ξέρω για τα τεστ 4ης γενιας το θέμα είναι ότι κάπου διάβασα ότι τα παλαιότερα τεστ δεν ανίχνευαν το στέλεχος Ο (ανήκει στο hiv1) και παρ'όλο που στο συγγρο μου είπαν ότι καλύπτει όλα τα στελέχη δεν μπορώ να ησυχάσω. Δεν θέλω να σε ανήσυχησω βέβαια...ο λόγος που νοσηλεύτηκα είναι το παιδι.μαζεύω χάπια για να αυτοκτονησω αλλά τελευταία στιγμή φοβήθηκα μην βλαψω και το παιδί και φωναξα να με μαζέψουν...εσύ πως το διαχειριζεσαι? Εγώ έχω γίνει σκιά του εαυτού μου

  5. #5
    Ερρικα η πιθανότητα να έχεις 4 χρόνια Aids και να μην το έχει βρει κανείς και ποτέ ειναι ουσιαστικά μηδαμινή . Νομίζω ότι ταλαιπωρείσαι άδικα . Η ψυχοθεραπεία δεν σε έχει βοηθήσει καθόλου ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Και ψυχοθεραπεία έχω κάνει και μια χούφτα χάπια τη μέρα αλλά κάθε φορά που μου συμβαίνει κάτι (και τον τελευταίο καιρό συνεχεια) σχετίζεται με την εξέλιξη της νόσου. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει εξέταση που να μην έχω κανει (μέχρι που μέτρησα τα λεμφοκυτταρα που καταστρέφει ο ιος) και όλες είναι αρνητικές. Τίποτα όμως δεν φαίνεται να μπορεί να με πεισει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Επίσης έβαλα και τον άντρα μου να κάνει εξετάσεις και βγήκαν κι αυτές αρνητικές. Όμως εγω ανησυχώ για το παιδι και κάνω πολύ άσχημες σκεψεις

  8. #8
    ERIKA ο αντρας σου και το παιδι σου εκαναν αντιστοιχες εξετασεις ; Διοτι εαν ειχες κολλησει το παιδι σου θα φαινοταν αμεσως . Η μηπως φοβασαι οτι το εχεις κολλησει και αυτο και δεν μπορει να εντοπιστεί ούτε σε αυτο ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Ο άντρας μου εκανε 2 φορες.το παιδί δεν έκανε γιατί οι προγεννητικες μου εξετάσεις ήταν αρνητικές. Και ναι φοβάμαι ότι ο λόγος που δεν το βρίσκουν ούτε στον άντρα μου είναι ότι είναι στέλεχος που δεν ανιχνευεται.

  10. #10
    Βρε ERIKA είναι δυνατόν όμως για 4 χρόνια να έχεις AIDS και να μην σε είχε ταράξει μέχρι σήμερα ; Δεν μιλάμε για μια απλή ασθένεια . Εχεις πιάσει με το μυαλό σου μια θεωρία συνομωσίας με πιθανότητες μια στο εκατομμύριο . Δεν νομίζω ότι μπορούν να σε βοηθήσουν τα φάρμακα . Πρέπει να νικήσεις αυτή την φοβία με σωστή σκέψη . Είναι καθαρά μια φοβία που σου έχει γινει ψύχωση .

    Εντωμεταξύ είναι δυνατόν με τετοια συγχρονα μεσα εν έτη 2019 να μην μπορούν να στο ανιχνεύσει κανείς και ποτέ ; ΣΥΝΕΛΘΕ καλέ , ζήσε την ζωή σου . Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι έτσι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Ναι δίκιο έχεις όμως μου συμβαίνουν πράγματα στην υγεια μου που συναδουν με την ασθένεια.ο λοιμωξιολογος όμως που συμβουλευτηκα αποκλείει τον hiv όμως και κανείς δεν μου εξηγεί γιατί έχω οοολα αυτα

  12. #12
    ERIKA πραγματικα δεν γινεται να στο εχουν αποκλείσει τοσοι γιατροι και τελικα να το εχεις . Προφανώς ότι συμπτώματα βγάζεις τα γεννάει το ίδιο σου το μυαλό και δεν νομίζω να σταματήσεις να νιώθεις έτσι εάν δεν αλλάξεις λίγο τον τρόπο σκέψης σου . Το ξέρω ότι μια εμμονή δεν ξεπερνιέται έτσι πατώντας ένα κουμπί αλλά πρέπει να το πολεμήσεις . Πρέπει να κουρδίσεις λίγο το μυαλό σου θετικά . Μέρα με την μέρα να κάνεις ένα βήμα μπροστά σε αυτό το θέμα . Στο παιδί σου πότε θα μπορέσεις να κάνεις εξετάσεις ; Εννοώ από πότε θα επιτρέπεται ; Μπας και σου φύγει ένα μέρος του άγχους

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Ο άντρας μου δεν θα μου επιτρέψει ποτέ να βάλω το παιδί σ'αυτή τη διαδικασία. Δέχτηκε να κάνει εκεινος για να μου φύγει η ιδέα. Επίσης αν οντως είναι στέλεχος που δεν βρίσκουν σ'εμάς πως θα το βρουν στο παιδι?

  14. #14
    ERIKA μηπως ηρθε η ωρα να εμπιστευτεις επιτελους τους γιατρούς που το εχουν αποκλείσει από το να ζεις αυτό το μαρτύριο ; Δηλαδή αν κάτσεις τώρα που μιλάμε και σκεφτείς απόλυτα λογικά καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι εχεις AIDS ? Δηαδη τωρα που μιλαμε εδώ , εσυ θεωρείς ότι έχεις AIDS ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Λογικά όχι, ουσιαστικά ναι

Page 1 of 30 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονή με πρώην
    By rainbow96 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 12-02-2019, 20:09
  2. φοβος και εμμονη
    By rina22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2012, 21:23
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-10-2012, 00:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •