Seroxat vs Zoloft - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Quote Originally Posted by VanGogh View Post
    Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Ότι το seroxat δεν βοηθάει τόσο στη διάθεση; Γιατί εμένα αυτό είναι το βασικό πρόβλημα λόγω της κατάθλιψής μου.
    VanGogh πάντως κι εγώ τα Seroxat τα έπαιρνα κυριώς για πανικούς και όχι για κατάθλιψη . Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό στους πανικούς αλλά για καταπολέμηση κατάθλιψης δεν γνωρίζω . Και συμφωνώ με τον thanosP , φέρνει κόπωση . Κι εμένα μου έφερνε τρελό βάρος και νύστα και ήμουν μόλις 25 τότε . Ενοιωθα στις 8 το βράδυ λες και ήμουν 95 . Αλλά δεν έιχα ούτε μία κρίση πανικού .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    VanGogh πάντως κι εγώ τα Seroxat τα έπαιρνα κυριώς για πανικούς και όχι για κατάθλιψη . Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό στους πανικούς αλλά για καταπολέμηση κατάθλιψης δεν γνωρίζω . Και συμφωνώ με τον thanosP , φέρνει κόπωση . Κι εμένα μου έφερνε τρελό βάρος και νύστα και ήμουν μόλις 25 τότε . Ενοιωθα στις 8 το βράδυ λες και ήμουν 95 . Αλλά δεν έιχα ούτε μία κρίση πανικού .
    Το κάθε φάρμακο ειδικεύεται σε κάτι π.χ από όσα γνωρίζω από το γιατρό μου το effexor είναι από τα καλύτερα για καθαρή κατάθλιψη,για κρίσεις πανικού το seroxat θεωρείτε το καλύτερο, όπως και για ιψδ.την διάθεση γενικά την φτιάχνουν τα φάρμακα που πιάνουν την νοραδρεναλίνη,όχι πως τα σεροτονινικα φάρμακα δεν βοηθάνε την διάθεση, αλλά γενικά τα ssri βοηθάνε στο άγχος και στις κρίσεις πανικού.

  3. #18
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Το κάθε φάρμακο ειδικεύεται σε κάτι π.χ από όσα γνωρίζω από το γιατρό μου το effexor είναι από τα καλύτερα για καθαρή κατάθλιψη,για κρίσεις πανικού το seroxat θεωρείτε το καλύτερο, όπως και για ιψδ.την διάθεση γενικά την φτιάχνουν τα φάρμακα που πιάνουν την νοραδρεναλίνη,όχι πως τα σεροτονινικα φάρμακα δεν βοηθάνε την διάθεση, αλλά γενικά τα ssri βοηθάνε στο άγχος και στις κρίσεις πανικού.
    Σωστός damien

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    Οχι.Εννουσα οτι εαν το βασικο σου θεμα ειναι η καταθλιψη μπορει να μπορουσες να γλιτωσεις το σεροξατ λογω των παρενεργειων του...τη κοπωση που φερνει......που συνηθως εχει περισσοτερες απο αλλα σσρι......πχ το σιπραλεξ εμενα μου εδιωχνε τη καταθλιψη κ χωρις παρενεργειες αλλα δεν εκανε τιποτα σε αγχος ιδψ που ηθελα,και που κανει το σεροξατ......βεβαια λιγο πολυ ολα μπορει να κανουν παρενεργειες αναλογα τον οργανισμο του καθενα δεν υπαρχει νομος....δεν ενοουσα οτι δε βοηθα διαθεση αλλα εαν σ κανει πολυ παρενεργειες κυριως τη κοπωση θα σε επηρεαζει κ σε διαθεση.
    Σ´ευχαριστώ, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες. Πράγματι, με το ζολοφτ δεν ένιωθα αυτή την κόπωση και έχω την εντύπωση ότι όντως αυτό με επηρεάζει στη διάθεση αλλά και δεν ξέρω τι να κάνω... Κουράστηκα να αλλάζω συνεχώς φάρμακα. Σε ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνηση.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    VanGogh πάντως κι εγώ τα Seroxat τα έπαιρνα κυριώς για πανικούς και όχι για κατάθλιψη . Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό στους πανικούς αλλά για καταπολέμηση κατάθλιψης δεν γνωρίζω . Και συμφωνώ με τον thanosP , φέρνει κόπωση . Κι εμένα μου έφερνε τρελό βάρος και νύστα και ήμουν μόλις 25 τότε . Ενοιωθα στις 8 το βράδυ λες και ήμουν 95 . Αλλά δεν έιχα ούτε μία κρίση πανικού .
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Το κάθε φάρμακο ειδικεύεται σε κάτι π.χ από όσα γνωρίζω από το γιατρό μου το effexor είναι από τα καλύτερα για καθαρή κατάθλιψη,για κρίσεις πανικού το seroxat θεωρείτε το καλύτερο, όπως και για ιψδ.την διάθεση γενικά την φτιάχνουν τα φάρμακα που πιάνουν την νοραδρεναλίνη,όχι πως τα σεροτονινικα φάρμακα δεν βοηθάνε την διάθεση, αλλά γενικά τα ssri βοηθάνε στο άγχος και στις κρίσεις πανικού.
    Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Εγώ όσες φορές έπαθα κατάθλιψη με ssri τη ξεπέρασα και είδα φως.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εγω ημουν εναντια στα SSRI και αγωγες διαρκειας αλλα πλεον η κατασταση εφτασε στο αμην. Ξεκινησα Zoloft πριν απο 1 βδομαδα στα 25mg, προχθες ανεβηκα στα 50mg. Η καταθλιψη εχει γινει πολυ χειροτερη, ευελπιστω οτι συντομα θα αλλαξει αυτο. Περιμενω πως και πως να ξεκινησει η διαθεση του Spravato (εσκεταμινη) στην Ελλαδα μιας και ακομα βρισκεται σε πειραματικο σταδιο. Το φαρμακο πηρε εγκριση για πειραματικη χρηση στις 17-7-2019 οποτε θα διατεθει στην αγορα σε λιγοτερο απο 1 χρονο. Αλλιως ολες οι ελπιδες μου πανε στο TMS ή ηλεκτροσπασμοθεραπεια. Δυστυχως κινδυνευω απο εξαρτηση απο οπιουχα παυσιπονα γιατι με καταθλιψη ποσο καιρο μπορει να περιμενει κανεις ? Οπως και με τον πονοκεφαλο δε νομιζω οτι καποιος θα αντεχε βδομαδες μεχρι να δρασει ενα φαρμακα, και αυτα μου δινουν στιγμαια ανακουφιση.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    O Καθε οργανισμος αντιδρα εντελως διαφορετικα στο καθε φαρμακο , δεν υπαρχει καλο η κακο ...........................

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Εγω ημουν εναντια στα SSRI και αγωγες διαρκειας αλλα πλεον η κατασταση εφτασε στο αμην. Ξεκινησα Zoloft πριν απο 1 βδομαδα στα 25mg, προχθες ανεβηκα στα 50mg. Η καταθλιψη εχει γινει πολυ χειροτερη, ευελπιστω οτι συντομα θα αλλαξει αυτο. Περιμενω πως και πως να ξεκινησει η διαθεση του Spravato (εσκεταμινη) στην Ελλαδα μιας και ακομα βρισκεται σε πειραματικο σταδιο. Το φαρμακο πηρε εγκριση για πειραματικη χρηση στις 17-7-2019 οποτε θα διατεθει στην αγορα σε λιγοτερο απο 1 χρονο. Αλλιως ολες οι ελπιδες μου πανε στο TMS ή ηλεκτροσπασμοθεραπεια. Δυστυχως κινδυνευω απο εξαρτηση απο οπιουχα παυσιπονα γιατι με καταθλιψη ποσο καιρο μπορει να περιμενει κανεις ? Οπως και με τον πονοκεφαλο δε νομιζω οτι καποιος θα αντεχε βδομαδες μεχρι να δρασει ενα φαρμακα, και αυτα μου δινουν στιγμαια ανακουφιση.
    Έχε υπόψιν σου ότι πάντοτε τα αντικαταθλιπτικά στην αρχή της θεραπείας χειροτερεύουν τα συμπτώματα της κατάθλιψης. Γι' αυτό και στη αρχή σου δίνουν παράλληλα με το αντικαταθλιπτικό και κάποιο ηρεμιστικό/αγχολυτικό. Χρειάζεται να κάνεις υπομονή περίπου δυο με τρεις εβδομάδες για να αρχίσει η δράση του αντικαταθλιπτικού. Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο γίνεται γρηγορότερα.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by VanGogh View Post
    Έχε υπόψιν σου ότι πάντοτε τα αντικαταθλιπτικά στην αρχή της θεραπείας χειροτερεύουν τα συμπτώματα της κατάθλιψης. Γι' αυτό και στη αρχή σου δίνουν παράλληλα με το αντικαταθλιπτικό και κάποιο ηρεμιστικό/αγχολυτικό. Χρειάζεται να κάνεις υπομονή περίπου δυο με τρεις εβδομάδες για να αρχίσει η δράση του αντικαταθλιπτικού. Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο γίνεται γρηγορότερα.
    Το γνωριζω αυτο...Σε καποιες περιπτωσεις θελει εως και 8 εβδομαδες. Αλλα δεν δεν νιωθω αγχος για να πω οτι χρειαζομαι ηρεμιστικο, απλα η καταθλιψη μου εγινε πολυ χειροτερη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Το γνωριζω αυτο...Σε καποιες περιπτωσεις θελει εως και 8 εβδομαδες. Αλλα δεν δεν νιωθω αγχος για να πω οτι χρειαζομαι ηρεμιστικο, απλα η καταθλιψη μου εγινε πολυ χειροτερη.
    Το ηρεμιστικό/αγχολυτικό το δίνουν για να κατευνάσει λίγο κάποια έντονα συμπτώματα της κατάθλιψης. Στην αρχή της αγωγής όντως αισθάνεσαι ότι η κατάθλιψη χειροτερεύει. Θέλει υπομονή ώσπου να αρχίσει η δράση του αντικαταθλιπτικού και να νιώσεις καλύτερα.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    17
    Το seroxat μου κατέστρεψε την ζωή...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Για το seroxat έχω ακούσει πολλά αρνητικά...το Zoloft απο ενα σημείο και μετά γουργουριζαν συνεχως τα έντερα μου , το έκοψα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κανεις δεν μπορει να σου πει τηγ αποψη του , στον καθενα δρα διαφορετικα ,,,,,,λαθος ερωτηση .......

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. zoloft
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 30-06-2019, 22:25
  2. zoloft
    By MikeStam 3 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 28-06-2019, 14:37
  3. zoloft
    By Michalis333 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2019, 00:18
  4. Zoloft
    By cinamon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2010, 14:21
  5. Zoloft
    By tanzapfel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-06-2008, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •